2018-12-19   04:27:10
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för U-GP2 Väsby - 2014

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  09:32   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 53.93 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 56.79 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 58,16 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    26.18        54.43   
Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    26.56        55.28   
Rasmus Rantanen  1997  Södertälje Simsällskap    26.83        55.56   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    26.40        56.03   
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    26.39        56.36   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    26.72        56.52   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    27.50        57.55   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    27.50        57.57   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    27.78        57.76   
10  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    27.98        57.80   
11  Olle Österman  1998  Tyresö Simsällskap    27.99        57.83   
12  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    27.76        57.92   
13  Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    28.32        59.01   
14  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim    28.64        59.19   
15  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    28.26        59.54   
16  Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening    28.72        1:00.00   
17  David Holm-Reise  1997  Spårvägens Simförening    28.63        1:00.05   
18  Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    29.25        1:01.39   
19  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    29.06        1:01.63   
20  Henrik Postlind  1998  Väsby Simsällskap    29.71        1:01.65   
21  Daniel Soume  1996  Södertälje Simsällskap    28.36        1:01.73   
22  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    29.35        1:03.21   
23  Douglas Holmedahl  1997  Wisby Simsällskap    30.42        1:03.78   
24  Adam Ekblom  1998  Danderyds Sim    31.23        1:04.95   
Dzhalil Amankulov  1997  Väsby Simsällskap            DSQ   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 53.93 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 56.79 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 58,16 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    25.86        53.45   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    26.08        53.77   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    26.58        55.14   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    28.51        59.24   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    28.18        59.96   
Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening    28.27        1:00.02   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    29.00        1:00.69   
Oskar Thuresson  1999  Wisby Simsällskap    29.32        1:02.57   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    29.61        1:03.13   
10  Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    30.04        1:03.19   
11  Erik Ottosson  1999  Spårvägens Simförening    30.10        1:03.26   
12  Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    29.42        1:03.27   
12  Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    30.56        1:03.27   
14  Kian Moradi  1999  Väsby Simsällskap    31.74        1:05.08   
15  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    30.34        1:05.64   
16  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    32.15        1:06.32   
17  Andreas Bergfeldt  1999  Väsby Simsällskap    31.79        1:06.74   
18  Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04    33.26        1:09.55   
19  Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    32.93        1:10.70   
20  Andreas Hållberg  1999  Spårvägens Simförening    34.60        1:12.39   
Rasmus Bjuresten  1999  Wisby Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 53.93 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 56.79 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 58,16 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    28.22        58.54   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    28.08        58.54   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    29.39        1:00.60   
Oscar Grankvist  2000  Väsby Simsällskap    29.73        1:02.83   
Simon Brandt  2000  Väsby Simsällskap    29.66        1:03.39   
Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap    30.32        1:03.84   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    30.69        1:04.71   
Tobias Hörlin  2000  Väsby Simsällskap    30.97        1:05.19   
Rikard Arnebjer  2000  Spårvägens Simförening    30.36        1:05.56   
10  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    31.47        1:07.22   
11  Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    32.52        1:08.48   
12  Daniel Thelenius  2000  Spårvägens Simförening    32.54        1:08.67   
13  Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    32.86        1:08.77   
14  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    33.20        1:09.13   
15  Viktor Klingeryd Jalamo  2000  Spårvägens Simförening    33.66        1:09.64   
16  Alexander Berglund  2000  Spårvägens Simförening    33.70        1:10.34   
17  Alexander Hurkmans  2000  Spårvägens Simförening    33.87        1:11.70   
18  Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap    34.97        1:12.86   
19  Jakob Rejdemyhr  2000  Danderyds Sim    33.46        1:12.98   
20  Samuel Brodin  2000  Spårvägens Simförening    35.37        1:13.29   
21  Gustav Surting  2000  Spårvägens Simförening    35.84        1:14.46   
22  Gustav Wahlberg  2000  Spårvägens Simförening    36.25        1:15.36   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 53.93 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 56.79 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 58,16 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    29.44        1:00.73   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    29.54        1:02.26   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    30.82        1:04.18   
Anton Mylläri  2001  Ösmo Simsällskap    31.27        1:05.71   
Jonas Malmring  2001  Spårvägens Simförening    31.53        1:07.15   
Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    33.31        1:08.42   
Markus Charlton  2001  Ösmo Simsällskap    34.25        1:11.75   
Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    34.26        1:11.83   
Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    34.60        1:12.17   
10  Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap    35.43        1:12.55   
11  Sebastian Soume  2001  Södertälje Simsällskap    33.97        1:12.96   
12  Herman Nilsson  2002  Spårvägens Simförening    34.37        1:13.05   
13  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb    34.14        1:13.65   
14  Philip Bentzer  2001  Solna Sundbyberg SS 04    35.06        1:13.87   
15  Andreas Wallén  2002  Spårvägens Simförening    35.06        1:13.95   
16  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap    35.89        1:14.57   
17  Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap    35.61        1:15.32   
18  Douglas Reuterskiöld  2002  Danderyds Sim    35.78        1:15.44   
19  Alfons Frid  2001  Wisby Simsällskap    35.90        1:15.74   
20  Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    36.19        1:15.88   
21  Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening    36.92        1:17.53   
22  Linus Wickström  2003  Danderyds Sim    36.96        1:18.07   
23  Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    37.58        1:18.09   
24  Hugo Malmberg  2001  Järfälla Simsällskap    36.74        1:18.24   
25  Philip Edler  2001  Danderyds Sim    39.06        1:18.52   
26  Axel Bystedt  2001  Södertälje Simsällskap    36.64        1:18.54   
27  Isac Böschen  2002  Väsby Simsällskap    36.47        1:18.85   
28  Aaron O´Malley  2002  Spårvägens Simförening    37.92        1:19.23   
29  Adrian Tittelbach  2001  Väsby Simsällskap    38.00        1:19.58   
30  Anton Adelöw  2001  Järfälla Simsällskap    37.90        1:19.94   
31  Arvid Styrman  2002  Spårvägens Simförening    37.90        1:20.12   
32  Oskar Arvidsson  2002  Danderyds Sim    38.31        1:21.01   
33  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    38.47        1:21.48   
34  William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    38.46        1:22.18   
35  Oscar Clevö  2001  Spårvägens Simförening    38.21        1:22.48   
36  Sebastian Andersson  2002  Södertälje Simsällskap    39.51        1:23.15   
37  Martin Hallbäck  2001  Spårvägens Simförening    38.62        1:23.84   
38  Robin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    39.18        1:25.24   
39  Linus Öberg  2003  Spårvägens Simförening    41.69        1:32.20   
40  Isak Håkansson  2001  Väsby Simsällskap    41.27        1:34.52   
41  Mårten Wikman  2002  Spårvägens Simförening    42.73        1:35.68   
42  David Garmelius  2003  Spårvägens Simförening    45.56        1:39.82   
43  Alexander Lehtonen Hebert  2002  Spårvägens Simförening    47.65        1:40.45   
44  Hannes Fahlin  2002  Spårvägens Simförening    46.71        1:41.08   
45  Adam Hansson Dylén  2003  Spårvägens Simförening    47.98        1:46.50   
46  Jacob Berhanu Birke  2002  Spårvägens Simförening    50.05        1:46.59   
47  Viktor Malmring  2003  Spårvägens Simförening    50.21        1:47.23   
48  Anton Olsson  2001  Väsby Simsällskap    49.07        1:51.18   
49  Milles Karlsson Karlström  2005  Spårvägens Simförening    51.25        1:52.19   
Edvin Norberg  2003  Spårvägens Simförening            DNS   
Jesper Holmström  2003  Spårvägens Simförening            DNS   
Saba Rashidi  2001  Väsby Simsällskap            DNS   
Gordon Ölund  2002  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  09:32 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  10:53   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 9.33,97 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 9.35,19 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    1:07.96  2:20.19  3:33.22  4:45.57  9:37.44   
          5:58.32  7:12.14  8:25.65       
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim    1:07.79  2:20.09  3:33.14  4:46.87  9:43.46   
          6:00.69  7:15.21  8:29.97       
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    1:06.64  2:20.20  3:34.30  4:48.58  9:43.99   
          6:02.86  7:18.07  8:32.11       
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:08.59  2:21.59  3:35.29  4:49.71  9:45.79   
          6:03.83  7:17.75  8:32.16       
Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    1:10.84  2:24.96  3:40.48  4:54.93  9:47.37   
          6:07.97  7:20.88  8:35.60       
Alexandra Engsoo  1998  Skuru Idrottsklubb    1:06.26  2:18.39  3:32.11  4:47.42  9:57.66   
          6:04.69  7:22.08  8:40.88       
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    1:12.15  2:29.93  3:49.22  5:08.57  10:26.44   
          6:27.70  7:47.62  9:07.47       
Hannah Berndtson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    1:14.89  2:34.83  3:54.90  5:14.49  10:28.18   
          6:33.49  7:52.42  9:11.72       
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    1:13.16  2:32.94  3:53.59  5:14.21  10:31.19   
          6:34.40  7:54.94  9:14.63       
10  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    1:13.71  2:34.34  3:56.54  5:18.54  10:45.43   
          6:41.26  8:03.52  9:26.30       
11  Ida Hofvander  1998  Södertälje Simsällskap    1:16.99  2:40.08  4:05.31  5:31.08  11:09.58   
          6:57.69  8:23.44  9:48.10       
12  Emilia Herlitz  1997  Skuru Idrottsklubb    1:14.95  2:39.39  4:06.34  5:34.41  11:25.62   
          7:02.89  8:32.08  9:59.96       
13  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    1:14.37  2:40.86  4:09.97  5:41.06  11:41.70   
          7:13.12  8:43.77  10:14.59       
Caroline Adlerborn  1998  Spårvägens Simförening            DNF   
                     
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 9.33,97 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 9.35,19 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    1:10.26  2:25.53  3:43.02  5:00.12  10:07.85   
          6:17.50  7:35.27  8:52.69       
Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    1:11.18  2:30.36  3:49.89  5:10.37  10:33.88   
          6:31.29  7:52.89  9:14.92       
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    1:16.61  2:38.90  4:03.26  5:27.57  11:00.34   
          6:52.09  8:16.20  9:39.18       
Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    1:16.61  2:40.00  4:04.53  5:28.81  11:04.34   
          6:53.79  8:18.32  9:42.73       
Cajsa-Lisa Jansson  1999  Spårvägens Simförening    1:17.99  2:43.60  4:10.75  5:39.68  11:31.98   
          7:11.51  8:40.97  10:09.39       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 9.33,97 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 9.35,19 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04    1:09.89  2:24.53  3:39.66  4:55.66  9:51.72   
          6:11.15  7:26.87  8:41.25       
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:12.15  2:29.41  3:46.24  5:03.01  10:04.04   
          6:17.36  7:32.77  8:48.79       
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    1:11.91  2:29.50  3:46.57  5:03.79  10:15.82   
          6:21.20  7:40.02  8:57.68       
Alba Croneborg  2000  Skuru Idrottsklubb    1:08.53  2:25.97  3:45.30  5:05.75  10:25.45   
          6:25.52  7:47.67  9:08.43       
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:12.78  2:30.82  3:50.44  5:12.28  10:29.91   
          6:33.10  7:53.87  9:14.62       
Nelly Gustafsson  2000  Wisby Simsällskap    1:16.02  2:34.37  3:54.08  5:14.99  10:31.00   
          6:35.85  7:55.63  9:15.67       
Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    1:10.81  2:29.26  3:49.83  5:11.84  10:31.07   
          6:34.74  7:56.80  9:16.54       
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    1:11.93  2:30.71  3:50.55  5:11.73  10:36.60   
          6:33.30  7:56.46  9:17.88       
Fanny Odin  2000  Spårvägens Simförening    1:15.91  2:38.55  4:01.99  5:26.22  10:59.38   
          6:50.26  8:13.98  9:37.52       
10  Astrid Onno  2000  Spårvägens Simförening    1:17.36  2:43.78  4:10.84  5:38.31  11:26.57   
          7:05.38  8:33.63  10:03.18       
11  Elin Öberg  2000  Spårvägens Simförening    1:20.82  2:49.77  4:17.73  5:46.30  11:42.55   
          7:16.26  8:46.56  10:16.19       
12  Julia Augustsson  2000  Spårvägens Simförening    1:19.74  2:48.70  4:20.52  5:52.87  12:04.17   
          7:26.05  8:59.83  10:35.13       
13  Mathilda Bärnau  2000  Väsby Simsällskap    1:24.17  2:57.42  4:31.30  6:06.51  12:21.39   
          7:42.33  9:17.73  10:52.88       
                     
 
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 9.33,97 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 9.35,19 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    1:13.41  2:33.86  3:56.06  5:18.04  10:42.53   
          6:40.09  8:02.85  9:23.90       
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    1:13.62  2:34.51  3:57.17  5:20.47  10:45.18   
          6:42.37  8:04.41  9:26.12       
Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    1:13.84  2:36.08  4:00.24  5:23.51  10:55.87   
          6:48.38  8:12.05  9:36.39       
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    1:16.53  2:39.50  4:02.97  5:27.24  10:59.16   
          6:51.00  8:15.19  9:38.85       
Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    1:18.01  2:43.11  4:09.55  5:36.09  11:17.49   
          7:03.47  8:30.67  9:56.62       
Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    1:19.00  2:48.32  4:14.71  5:42.20  11:36.40   
          7:10.56  8:40.13  10:10.65       
Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening    1:20.41  2:48.87  4:18.62  5:49.04  11:51.33   
          7:19.88  8:51.43  10:23.36       
Wilma Wiiand  2001  Väsby Simsällskap    1:22.69  2:53.93  4:25.33  5:58.09  11:52.46   
          7:30.20  9:00.62  10:30.58       
Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    1:21.19  2:52.73  4:26.01  6:01.36  12:06.90   
          7:33.84  9:05.31  10:38.29       
10  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    1:25.81  3:02.33  4:38.28  6:14.00  12:18.07   
          7:47.84  9:20.28  10:51.69       
11  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    1:29.22  3:06.84  4:44.21  6:23.86  12:36.93   
          7:59.96  9:37.54  11:12.66       
12  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    1:26.11  3:04.10  4:44.34  6:27.19  13:13.71   
          8:09.91  9:55.00  11:38.60       
13  Christina Floby  2003  Södertälje Simsällskap    1:31.50  3:12.26  4:52.69  6:34.75  13:16.28   
          8:17.69  10:00.98  11:42.77       
14  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    1:31.05  3:14.04  4:57.22  6:38.95  13:18.44   
          8:21.87  10:02.84  11:42.82       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  10:53 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  11:43   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.14,45 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.19,40 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    30.30  1:05.36  1:42.60    2:20.05   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.67  1:03.13  1:39.70    2:22.17   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    28.87  1:03.62  1:41.46    2:22.51   
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    31.01  1:08.28  1:47.55    2:25.48   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    30.79  1:07.77  1:45.86    2:25.48   
Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    31.96  1:09.82  1:48.68    2:27.38   
David Holm-Reise  1997  Spårvägens Simförening    31.59  1:08.44  1:49.25    2:30.97   
Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    32.93  1:13.34  1:56.21    2:38.97   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    33.28  1:14.91  2:00.67    2:48.23   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.14,45 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.19,40 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    30.24  1:07.34  1:44.53    2:20.06   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    32.64  1:10.06  1:47.51    2:24.63   
Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    33.09  1:11.83  1:52.44    2:32.85   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    33.87  1:13.92  1:54.71    2:34.23   
Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening    34.86  1:15.08  1:57.55    2:40.08   
Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    34.40  1:14.70  1:57.72    2:41.38   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    35.66  1:18.30  2:06.37    2:54.42   
Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04    38.90  1:25.33  2:13.18    3:01.97   
Oskar Thuresson  1999  Wisby Simsällskap    37.15  1:23.92  2:15.05    3:04.88   
Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.14,45 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.19,40 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    32.35  1:10.68  1:49.25    2:27.09   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    32.55  1:13.31  1:58.48    2:44.07   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    34.98  1:16.51  2:00.88    2:44.46   
Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 2.14,45 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.19,40 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    33.17  1:12.07  1:52.11    2:32.34   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    34.70  1:17.95  2:01.47    2:39.86   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    35.67  1:19.47  2:08.37    2:58.27   
Rasmus Hanson  2003  Järfälla Simsällskap    40.02  1:29.25  2:19.78    3:06.66   
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    39.79  1:30.68  2:25.73    3:17.42   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    43.06  1:35.14  2:28.13    3:18.46   
Herman Nilsson  2002  Spårvägens Simförening    40.10  1:32.54  2:26.90    3:20.45   
Markus Larsson  2002  Järfälla Simsällskap    38.17  1:31.45  2:27.59    3:23.09   
Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap    45.54  1:42.46  2:41.87    3:37.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  11:43 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  11:39   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.06,02 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.09,15 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.12,19 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Österman  1998  Danderyds Sim    31.19        1:06.70   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    31.13        1:06.76   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    31.46        1:06.97   
Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb    31.74        1:10.37   
Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb    32.14        1:11.12   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    32.36        1:11.35   
Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    33.46        1:12.14   
Caroline Adlerborn  1998  Spårvägens Simförening    33.25        1:12.66   
Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    33.71        1:13.04   
10  Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04    34.06        1:13.16   
11  Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    33.28        1:13.79   
12  Vanessa Nordling  1998  Väsby Simsällskap    34.16        1:15.61   
13  Emilia Herlitz  1997  Skuru Idrottsklubb    34.47        1:16.42   
14  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    34.73        1:17.26   
15  Sofia Björnfot  1998  Väsby Simsällskap    35.35        1:17.49   
16  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    35.16        1:17.83   
17  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim    35.80        1:18.44   
18  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    36.17        1:23.32   
19  Aline Agnvall  1997  Spårvägens Simförening    39.05        1:26.12   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.06,02 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.09,15 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.12,19 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanne Melin Romstad  1999  Väsby Simsällskap    33.25        1:10.48   
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    32.52        1:11.46   
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    31.97        1:12.04   
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04    33.46        1:12.99   
Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    33.67        1:13.66   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    34.63        1:14.40   
Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    34.21        1:14.68   
Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    33.76        1:14.77   
Emma Garmelius  1999  Spårvägens Simförening    34.63        1:16.90   
10  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    34.86        1:19.94   
11  Dersim Esmaelzadeh  1999  Väsby Simsällskap    35.75        1:21.05   
12  Henny Reuterskiöld  1999  Danderyds Sim    36.36        1:21.23   
13  Cajsa-Lisa Jansson  1999  Spårvägens Simförening    35.65        1:24.67   
14  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap    38.57        1:26.34   
15  Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    38.98        1:29.60   
16  Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    41.03        1:31.18   
17  Rebecca Elgh  1999  Spårvägens Simförening    42.81        1:33.86   
Fanny Isaksson  1999  Väsby Simsällskap            DNS   
Ebba Bjurman  1999  Väsby Simsällskap            DSQ   
Wilma Ekwall  1999  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.06,02 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.09,15 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.12,19 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    31.62        1:08.16   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    34.37        1:15.40   
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    35.00        1:15.96   
Astrid Onno  2000  Spårvägens Simförening    34.94        1:16.07   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    35.38        1:16.43   
Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim    35.99        1:18.22   
Moa Fröberg  2000  Väsby Simsällskap    36.43        1:21.27   
Fanny Odin  2000  Spårvägens Simförening    37.32        1:23.56   
Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap    36.78        1:23.62   
10  Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    39.07        1:24.51   
11  Astrid Blomberg  2000  Solna Sundbyberg SS 04    40.76        1:26.90   
12  Tara Ebrahimi  2000  Väsby Simsällskap    37.35        1:28.83   
13  Frida Berndtson  2000  Solna Sundbyberg SS 04    40.87        1:28.89   
14  Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb    40.11        1:31.81   
15  Maike Kuhlins  2000  Spårvägens Simförening    42.73        1:33.22   
16  Nelly Gustafsson  2000  Wisby Simsällskap    40.50        1:33.76   
17  Leia Berhanu  2000  Spårvägens Simförening    43.62        1:39.12   
18  Mathilda Larsson  2000  Wisby Simsällskap    52.23        1:58.59   
Lo Lindeblad  2000  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 1.06,02 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.09,15 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.12,19 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    33.10        1:10.97   
Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap    35.49        1:16.41   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    35.62        1:17.11   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    36.46        1:17.87   
Wilma Wiiand  2001  Väsby Simsällskap    36.07        1:17.94   
Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    36.76        1:19.71   
Dimitra Tsirona  2002  Väsby Simsällskap    36.86        1:20.54   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    38.20        1:22.00   
Felicia Rosenberg  2002  Väsby Simsällskap    38.36        1:22.89   
10  Zafira Engström Vaamonde  2001  Spårvägens Simförening    37.65        1:23.72   
11  Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap    38.63        1:23.87   
12  Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    38.33        1:23.94   
13  Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    38.79        1:24.93   
14  Josefin Olsson  2001  Väsby Simsällskap    39.25        1:25.43   
15  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    39.06        1:25.90   
16  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    38.42        1:26.84   
17  Mikaela Hedström  2003  Spårvägens Simförening    38.71        1:28.47   
18  Ottilia Hjelmborn  2001  Skuru Idrottsklubb    38.83        1:28.77   
19  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    38.88        1:30.77   
20  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    41.85        1:31.26   
21  Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    38.81        1:31.52   
22  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    40.65        1:31.92   
22  Smilla Malm  2003  Danderyds Sim    40.94        1:31.92   
24  Hedda Sköld  2002  Wisby Simsällskap    42.65        1:33.24   
25  Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    41.02        1:33.39   
26  Linnea Lindgren  2001  Väsby Simsällskap    40.58        1:33.67   
27  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    42.98        1:33.74   
28  Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    41.94        1:34.11   
29  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    42.26        1:34.99   
30  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    43.28        1:37.05   
31  Hannah Qvist  2001  Spårvägens Simförening    43.85        1:40.19   
32  Anna Viklund  2001  Järfälla Simsällskap    50.38        1:49.74   
33  Christina Floby  2003  Södertälje Simsällskap    53.47        1:53.04   
Jennifer Nyblom  2003  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  11:39 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  15:55   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.25,87 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.26,74 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexandra Engsoo  1998  Skuru Idrottsklubb    33.99  1:10.58  1:48.52    2:25.48   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    34.88  1:12.10  1:50.23    2:27.31   
Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    35.32  1:13.56  1:52.48    2:30.72   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    35.12  1:13.80  1:53.31    2:31.83   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    36.20  1:14.68  1:54.03    2:33.01   
Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb    36.74  1:17.20  1:58.02    2:39.55   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    38.93  1:19.85  2:01.19    2:41.47   
Hannah Berndtson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    38.72  1:20.41  2:02.00    2:41.85   
Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    36.92  1:18.37  2:00.69    2:42.65   
10  Aline Agnvall  1997  Spårvägens Simförening    38.52  1:20.06  2:03.40    2:44.76   
11  Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04    39.42  1:22.51  2:06.55    2:49.13   
12  Ida Hofvander  1998  Södertälje Simsällskap    41.22  1:25.71  2:10.71    2:54.59   
13  Emilia Herlitz  1997  Skuru Idrottsklubb    39.16  1:23.72  2:09.75    2:54.94   
14  Ines Sahuric  1998  Spårvägens Simförening    41.24  1:26.93  2:15.50    3:00.89   
15  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    40.76  1:26.67  2:15.17    3:03.31   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.25,87 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.26,74 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    35.40  1:13.87  1:52.79    2:31.33   
Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    37.18  1:17.61  1:58.54    2:38.26   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    38.93  1:19.04  1:59.41    2:39.32   
Ebba Bjurman  1999  Väsby Simsällskap    37.98  1:19.86  2:02.74    2:43.78   
Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb    37.38  1:18.43  2:01.78    2:46.50   
Wilma Hagmansson  1999  Spårvägens Simförening    39.42  1:22.43  2:05.58    2:47.46   
Jennifer Backhoff Wahlund  1999  Väsby Simsällskap    39.74  1:23.37  2:10.05    2:55.88   
Cajsa-Lisa Jansson  1999  Spårvägens Simförening    40.19  1:26.05  2:14.31    3:00.10   
Jennifer Hjälm-Gerle  1999  Spårvägens Simförening    41.98  1:27.76  2:16.42    3:02.97   
10  Mathilda Norlander  1999  Spårvägens Simförening    46.95  1:38.96  2:31.74    3:21.40   
Rebecca Elgh  1999  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.25,87 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.26,74 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04    36.26  1:14.29  1:52.45    2:29.10   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    36.07  1:14.93  1:53.68    2:30.58   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    36.94  1:16.19  1:56.31    2:35.18   
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    37.69  1:16.98  1:57.10    2:35.92   
Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    39.45  1:24.03  2:08.28    2:50.72   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    40.19  1:23.86  2:07.49    2:50.73   
Fanny Odin  2000  Spårvägens Simförening    40.19  1:24.26  2:08.34    2:51.04   
Elin Öberg  2000  Spårvägens Simförening    41.30  1:24.97  2:08.35    2:51.10   
Nelly Gustafsson  2000  Wisby Simsällskap    40.58  1:23.60  2:06.49    2:52.27   
10  Astrid Onno  2000  Spårvägens Simförening    40.64  1:25.57  2:11.82    2:57.33   
11  Astrid Blomberg  2000  Solna Sundbyberg SS 04    42.71  1:28.44  2:15.28    2:59.38   
12  Moa Nygren  2000  Väsby Simsällskap    41.82  1:28.12  2:16.67    3:02.62   
13  Maike Kuhlins  2000  Spårvägens Simförening    42.97  1:30.58  2:19.11    3:03.84   
14  Emma Reichhuber  2000  Skuru Idrottsklubb    43.48  1:31.30  2:21.29    3:09.93   
15  Louise Törnblom  2000  Spårvägens Simförening    46.10  1:38.98  2:33.12    3:25.47   
16  Michaela Lindström  2000  Spårvägens Simförening    48.50  1:41.75  2:36.13    3:28.05   
Mathilda Bärnau  2000  Väsby Simsällskap            DSQ   
Mathilda Larsson  2000  Wisby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 2.25,87 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.26,74 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    36.71  1:15.83  1:55.71    2:34.72   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    35.92  1:16.48  1:57.72    2:35.99   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    38.09  1:19.76  2:02.54    2:43.23   
Zafira Engström Vaamonde  2001  Spårvägens Simförening    39.67  1:23.10  2:05.52    2:46.21   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    41.12  1:24.21  2:07.00    2:48.54   
Felicia Rosenberg  2002  Väsby Simsällskap    40.54  1:24.84  2:09.70    2:51.11   
Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    42.25  1:26.42  2:10.08    2:51.49   
Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    41.20  1:25.50  2:09.94    2:52.18   
Hannah Zaalouk  2001  Solna Sundbyberg SS 04    39.81  1:24.95  2:10.35    2:53.54   
10  Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    41.76  1:25.96  2:12.17    2:54.87   
11  Ottilia Hjelmborn  2001  Skuru Idrottsklubb    42.23  1:26.79  2:12.17    2:55.67   
12  Linnea Lindqvist  2001  Spårvägens Simförening    41.64  1:25.81  2:11.67    2:56.20   
13  Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening    42.82  1:28.39  2:13.84    2:57.39   
14  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    41.40  1:26.69  2:12.95    2:57.40   
15  Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap    40.63  1:25.93  2:12.99    2:57.71   
16  Elsa Kjellin  2001  Solna Sundbyberg SS 04    42.30  1:28.64  2:15.44    2:59.08   
17  Anna Frisk-Garcia  2002  Väsby Simsällskap    40.98  1:27.58  2:14.49    3:00.69   
18  Roya Tittelbach  2003  Väsby Simsällskap    40.86  1:26.91  2:14.98    3:00.96   
19  Linnea Lindgren  2001  Väsby Simsällskap    42.20  1:30.38  2:17.80    3:02.69   
20  Rebecca Policastro  2003  Järfälla Simsällskap    41.87  1:28.52  2:16.62    3:03.70   
21  Mikaela Hedström  2003  Spårvägens Simförening    39.86  1:28.24  2:17.72    3:04.15   
22  Sofia Karls  2002  Väsby Simsällskap    42.17  1:27.89  2:16.25    3:04.45   
23  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    44.27  1:32.58  2:20.05    3:06.60   
24  Sara Hertegren  2002  Järfälla Simsällskap    43.79  1:33.16  2:22.39    3:08.57   
25  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    43.96  1:32.07  2:21.48    3:08.74   
26  Louise Larsson  2002  Järfälla Simsällskap    44.62  1:32.64  2:21.00    3:09.57   
27  Smilla Malm  2003  Danderyds Sim    44.07  1:32.42  2:22.15    3:10.06   
28  Jennifer Nyblom  2003  Väsby Simsällskap    44.02  1:32.53  2:22.11    3:10.84   
29  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    46.83  1:37.42  2:26.07    3:12.15   
30  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    44.72  1:33.72  2:24.96    3:12.47   
31  Rojin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    45.90  1:37.44  2:27.59    3:15.35   
32  Sara Strand  2002  Järfälla Simsällskap    44.23  1:34.48  2:26.93    3:16.16   
33  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    49.28  1:40.75  2:31.60    3:17.87   
34  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    46.33  1:38.07  2:30.34    3:19.33   
35  Christina Floby  2003  Södertälje Simsällskap    47.95  1:39.26  2:31.55    3:20.14   
36  Alicia Kjerrman  2001  Spårvägens Simförening    43.81  1:34.58  2:27.75    3:20.41   
37  Ioana Danes  2002  Spårvägens Simförening    47.94  1:39.74  2:33.93    3:24.21   
38  Lova Ergon  2001  Spårvägens Simförening    46.46  1:38.69  2:33.12    3:25.49   
39  Lovisa Malm  2002  Spårvägens Simförening    49.39  1:42.87  2:37.99    3:26.97   
40  Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägens Simförening    50.04  1:47.32  2:44.90    3:39.10   
41  Eliane Westermark  2003  Spårvägens Simförening    51.39  1:47.61  2:46.24    3:42.46   
42  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap    54.93  1:51.07  2:49.80    3:48.22   
43  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    53.94  1:52.66  2:51.88    3:52.33   
44  Beata Kårén  2003  Spårvägens Simförening    52.92  1:52.79  2:52.56    3:52.99   
45  Linnéa Teljstedt  2003  Södertälje Simsällskap    56.24  1:56.99  2:58.07    3:54.33   
46  Sophie Sundqvist  2003  Spårvägens Simförening    57.60  1:57.77  2:58.62    3:56.80   
47  Tove Hägerdal  2002  Spårvägens Simförening    54.01  1:53.85  2:56.67    3:57.10   
48  Alexandra Eriksson  2002  Spårvägens Simförening    55.16  1:57.90  2:59.76    4:00.34   
49  Sofia Ekström  2001  Spårvägens Simförening    58.38  2:03.06  3:08.24    4:07.43   
50  Aliette Hellberg  2004  Södertälje Simsällskap    59.57  2:05.41  3:12.58    4:14.51   
Amanda Lindqvist  2002  Järfälla Simsällskap            DNF   
Anna Viklund  2001  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Diana Yosefi  2001  Väsby Simsällskap            DSQ   
Hedda Sköld  2002  Wisby Simsällskap            DSQ   
Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening            DSQ   
Noémi Andras  2001  Spårvägens Simförening            DSQ   
Oliwia Kantecki  2003  Väsby Simsällskap            DSQ   
Thess Steneskog  2001  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  15:55 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  16:21   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.01,28 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.05,65 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.06,89 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    30.61        1:01.65   
Rasmus Rantanen  1997  Södertälje Simsällskap    30.41        1:02.12   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    30.26        1:02.33   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    30.47        1:02.48   
Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    31.92        1:05.47   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    31.33        1:05.55   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    32.08        1:06.79   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    32.67        1:07.16   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    32.91        1:07.75   
10  Henrik Postlind  1998  Väsby Simsällskap    33.90        1:08.31   
11  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim    33.39        1:08.32   
12  Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    34.03        1:09.78   
13  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    33.63        1:10.55   
14  Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening    34.37        1:11.36   
15  David Holm-Reise  1997  Spårvägens Simförening    34.91        1:12.80   
16  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    35.11        1:13.08   
17  Adam Ekblom  1998  Danderyds Sim    36.13        1:14.69   
18  Douglas Holmedahl  1997  Wisby Simsällskap    39.15        1:21.32   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.01,28 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.05,65 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.06,89 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    29.67        1:00.74   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    30.02        1:01.63   
Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening    33.35        1:08.15   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    33.12        1:08.20   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    34.01        1:09.70   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    34.49        1:11.17   
Erik Ottosson  1999  Spårvägens Simförening    35.44        1:12.30   
Oskar Thuresson  1999  Wisby Simsällskap    36.03        1:12.34   
Kian Moradi  1999  Väsby Simsällskap    37.55        1:14.80   
10  Andreas Bergfeldt  1999  Väsby Simsällskap    36.29        1:14.87   
11  Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    37.39        1:16.78   
12  Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    38.19        1:17.00   
13  Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04    38.28        1:20.06   
14  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    40.08        1:20.61   
15  Andreas Hållberg  1999  Spårvägens Simförening    41.74        1:27.03   
Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.01,28 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.05,65 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.06,89 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    32.67        1:06.11   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    32.31        1:06.68   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    33.82        1:08.90   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    35.08        1:13.00   
Oscar Grankvist  2000  Väsby Simsällskap    36.11        1:13.42   
Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap    35.71        1:13.53   
Simon Brandt  2000  Väsby Simsällskap    35.73        1:14.02   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    38.90        1:19.03   
Viktor Klingeryd Jalamo  2000  Spårvägens Simförening    39.36        1:19.16   
10  Daniel Thelenius  2000  Spårvägens Simförening    38.23        1:19.24   
11  Tobias Hörlin  2000  Väsby Simsällskap    39.21        1:20.16   
12  Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap    40.23        1:21.40   
13  Rikard Arnebjer  2000  Spårvägens Simförening    39.37        1:21.81   
14  Alexander Berglund  2000  Spårvägens Simförening    39.88        1:22.06   
15  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    39.69        1:22.11   
16  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    40.13        1:25.72   
17  Gustav Wahlberg  2000  Spårvägens Simförening    42.79        1:28.11   
18  Alexander Hurkmans  2000  Spårvägens Simförening    43.56        1:28.60   
19  Jakob Rejdemyhr  2000  Danderyds Sim    43.06        1:30.86   
Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 1.01,28 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.05,65 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.06,89 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    34.45        1:11.98   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    36.18        1:13.08   
Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    36.37        1:13.78   
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    37.09        1:17.30   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    37.09        1:17.59   
Jonas Malmring  2001  Spårvägens Simförening    37.62        1:18.41   
Per Levander  2002  Järfälla Simsällskap    39.80        1:21.26   
Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening    41.15        1:23.07   
Markus Larsson  2002  Järfälla Simsällskap    40.13        1:23.34   
10  William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    40.38        1:23.36   
11  William Lernå  2002  Väsby Simsällskap    40.12        1:23.89   
12  Herman Nilsson  2002  Spårvägens Simförening    41.74        1:25.01   
13  Axel Moureau  2001  Södertälje Simsällskap    42.25        1:25.77   
14  Henry Tossavainen  2001  Södertälje Simsällskap    42.48        1:26.04   
15  Andreas Wallén  2002  Spårvägens Simförening    42.10        1:26.70   
16  Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    43.35        1:27.00   
17  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    43.32        1:27.41   
18  Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    43.12        1:27.59   
19  Axel Bystedt  2001  Södertälje Simsällskap    43.68        1:28.36   
20  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap    44.67        1:29.42   
21  Douglas Reuterskiöld  2002  Danderyds Sim    43.67        1:29.75   
22  Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap    44.37        1:30.04   
23  Aaron O´Malley  2002  Spårvägens Simförening    45.15        1:30.39   
24  Arvid Styrman  2002  Spårvägens Simförening    45.10        1:30.52   
25  Oscar Clevö  2001  Spårvägens Simförening    44.86        1:32.53   
26  Alfons Frid  2001  Wisby Simsällskap    45.25        1:32.76   
27  Isac Böschen  2002  Väsby Simsällskap    44.77        1:33.29   
28  Sebastian Andersson  2002  Södertälje Simsällskap    45.89        1:33.34   
29  Linus Wickström  2003  Danderyds Sim    46.02        1:34.27   
30  Philip Edler  2001  Danderyds Sim    47.37        1:34.88   
31  Martin Hallbäck  2001  Spårvägens Simförening    46.32        1:35.49   
32  Anton Adelöw  2001  Järfälla Simsällskap    47.66        1:36.24   
33  Robin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    45.02        1:37.09   
34  Adrian Tittelbach  2001  Väsby Simsällskap    48.50        1:39.24   
35  Oskar Arvidsson  2002  Danderyds Sim    49.43        1:40.52   
36  Hugo Malmberg  2001  Järfälla Simsällskap    48.55        1:41.32   
37  Linus Öberg  2003  Spårvägens Simförening    50.81        1:43.60   
38  Alexander Lehtonen Hebert  2002  Spårvägens Simförening    54.03        1:49.32   
39  Mårten Wikman  2002  Spårvägens Simförening    51.58        1:51.05   
40  Hannes Fahlin  2002  Spårvägens Simförening    52.53        1:52.78   
41  Jacob Berhanu Birke  2002  Spårvägens Simförening    56.63        1:54.29   
42  David Garmelius  2003  Spårvägens Simförening    58.11        2:01.07   
43  Milles Karlsson Karlström  2005  Spårvägens Simförening    1:03.00        2:06.70   
Edvin Norberg  2003  Spårvägens Simförening            DNS   
Gordon Ölund  2002  Spårvägens Simförening            DNS   
Jesper Holmström  2003  Spårvägens Simförening            DNS   
Adam Hansson Dylén  2003  Spårvägens Simförening            DSQ   
Erik Almvret  2002  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Rasmus Hanson  2003  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Viktor Malmring  2003  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  16:21 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  17:27   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 7, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.09,06 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.11,60 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim    30.82  1:03.97  1:37.50    2:10.19   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    30.43  1:03.80  1:37.88    2:10.77   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    30.12  1:03.86  1:38.51    2:12.50   
Alexandra Engsoo  1998  Skuru Idrottsklubb    30.62  1:04.61  1:39.83    2:14.80   
Anna Hassler  1998  Skuru Idrottsklubb    30.50  1:05.25  1:40.84    2:16.09   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    31.12  1:05.37  1:41.02    2:16.98   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    31.35  1:06.28  1:42.35    2:18.25   
Vanessa Nordling  1998  Väsby Simsällskap    30.99  1:05.86  1:42.19    2:18.32   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    32.81  1:08.20  1:44.34    2:20.21   
10  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    32.05  1:07.39  1:43.88    2:20.32   
11  Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    32.35  1:08.61  1:46.22    2:23.47   
12  Caroline Adlerborn  1998  Spårvägens Simförening    32.60  1:09.22  1:46.72    2:23.89   
13  Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    32.75  1:09.45  1:47.78    2:24.25   
14  Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    33.13  1:09.85  1:47.73    2:25.23   
15  Sofia Björnfot  1998  Väsby Simsällskap    33.37  1:10.13  1:48.76    2:26.48   
16  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb    32.38  1:09.35  1:48.53    2:28.58   
17  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    34.15  1:12.02  1:51.09    2:29.07   
18  Ida Hofvander  1998  Södertälje Simsällskap    34.35  1:12.03  1:51.30    2:29.40   
19  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim    33.41  1:11.14  1:51.10    2:31.04   
20  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    34.95  1:12.17  1:51.67    2:31.30   
21  Sarah Reichhuber  1998  Skuru Idrottsklubb    33.56  1:12.09  1:52.61    2:32.59   
22  Emilia Herlitz  1997  Skuru Idrottsklubb    35.01  1:14.92  1:56.44    2:36.58   
23  Elin Österberg  1997  Skuru Idrottsklubb    36.02  1:16.90  1:59.43    2:40.61   
24  Ines Sahuric  1998  Spårvägens Simförening    37.25  1:20.19  2:05.83    2:48.91   
25  Daphne Thörn  1998  Solna Sundbyberg SS 04    40.77  1:26.87  2:14.48    3:01.18   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.09,06 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.11,60 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Garmelius  1999  Spårvägens Simförening    30.01  1:03.55  1:38.14    2:12.02   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    31.31  1:05.70  1:40.47    2:13.92   
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04    31.95  1:07.28  1:43.18    2:16.78   
Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    31.61  1:06.28  1:42.26    2:17.06   
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    31.68  1:07.52  1:44.37    2:20.55   
Hanne Melin Romstad  1999  Väsby Simsällskap    33.11  1:09.21  1:45.70    2:23.03   
Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    31.80  1:09.10  1:48.13    2:25.85   
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    33.87  1:12.31  1:50.18    2:27.31   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    33.79  1:11.61  1:49.54    2:27.32   
10  Ebba Bjurman  1999  Väsby Simsällskap    33.84  1:12.48  1:51.85    2:28.75   
11  Dersim Esmaelzadeh  1999  Väsby Simsällskap    35.25  1:13.42  1:50.73    2:28.87   
12  Henny Reuterskiöld  1999  Danderyds Sim    33.96  1:11.81  1:51.67    2:29.46   
13  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    34.73  1:14.29  1:53.25    2:31.84   
14  Cajsa-Lisa Jansson  1999  Spårvägens Simförening    34.79  1:15.30  1:57.20    2:35.38   
15  Wilma Ekwall  1999  Spårvägens Simförening    35.40  1:15.40  1:56.87    2:35.69   
16  Ellinor Lantz  1999  Väsby Simsällskap    33.86  1:13.00  1:54.48    2:37.27   
17  Lenina Mariani-Lopez  1999  Södertälje Simsällskap    35.68  1:15.59  1:56.79    2:37.52   
18  Frida Kimander  1999  Skuru Idrottsklubb    34.82  1:14.89  1:56.79    2:37.74   
19  Rebecca Elgh  1999  Spårvägens Simförening    41.18  1:27.40  2:15.54    3:03.00   
20  Mathilda Norlander  1999  Spårvägens Simförening    41.75  1:30.36  2:19.35    3:07.00   
Jennifer Hjälm-Gerle  1999  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.09,06 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.11,60 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alba Croneborg  2000  Skuru Idrottsklubb    30.72  1:04.95  1:40.44    2:15.88   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    31.55  1:06.87  1:42.76    2:16.67   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    32.58  1:07.81  1:42.57    2:17.09   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    32.37  1:09.20  1:46.66    2:22.31   
Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    32.86  1:09.41  1:46.88    2:23.04   
Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim    33.93  1:11.15  1:49.79    2:26.95   
Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap    35.60  1:15.68  1:55.59    2:34.14   
Fanny Odin  2000  Spårvägens Simförening    35.22  1:15.20  1:55.55    2:35.09   
Nelly Gustafsson  2000  Wisby Simsällskap    35.34  1:14.22  1:54.82    2:35.29   
10  Tara Ebrahimi  2000  Väsby Simsällskap    35.28  1:14.86  1:55.39    2:35.35   
11  Moa Fröberg  2000  Väsby Simsällskap    35.33  1:15.51  1:57.05    2:35.56   
12  Astrid Blomberg  2000  Solna Sundbyberg SS 04    36.52  1:17.54  1:58.90    2:37.86   
13  Elin Öberg  2000  Spårvägens Simförening    36.13  1:16.70  1:57.68    2:37.95   
14  Maike Kuhlins  2000  Spårvägens Simförening    37.75  1:20.49  2:04.21    2:46.63   
15  Emma Reichhuber  2000  Skuru Idrottsklubb    37.00  1:19.81  2:04.39    2:47.11   
16  Julia Augustsson  2000  Spårvägens Simförening    36.52  1:19.06  2:02.81    2:47.21   
17  Frida Berndtson  2000  Solna Sundbyberg SS 04    38.41  1:22.10  2:06.67    2:47.70   
18  Mathilda Bärnau  2000  Väsby Simsällskap    38.64  1:22.88  2:08.49    2:53.95   
19  Sirma Meydan  2000  Väsby Simsällskap    38.67  1:25.47  2:15.32    3:03.79   
20  Leia Berhanu  2000  Spårvägens Simförening    40.55  1:28.55  2:18.89    3:09.49   
21  Louise Törnblom  2000  Spårvägens Simförening    40.97  1:29.29  2:21.42    3:12.42   
22  Michaela Lindström  2000  Spårvägens Simförening    41.89  1:32.08  2:25.48    3:14.48   
23  Mathilda Larsson  2000  Wisby Simsällskap    47.80  1:45.06  2:45.08    3:42.02   
                     
 
Gren 7, 200m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 2.09,06 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.11,60 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    32.56  1:08.44  1:44.66    2:20.17   
Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    33.29  1:09.47  1:46.31    2:22.35   
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    33.93  1:11.20  1:49.81    2:26.30   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    34.07  1:11.37  1:50.43    2:27.57   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    33.70  1:11.69  1:50.82    2:28.89   
Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    34.18  1:12.51  1:51.56    2:29.05   
Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap    35.61  1:14.33  1:53.34    2:31.29   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    34.68  1:14.48  1:54.62    2:33.94   
Zafira Engström Vaamonde  2001  Spårvägens Simförening    34.91  1:15.86  1:57.56    2:35.01   
10  Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    35.30  1:15.31  1:56.19    2:35.41   
11  Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    35.76  1:16.64  1:58.06    2:35.64   
12  Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    36.84  1:18.44  2:00.03    2:38.25   
13  Josefin Olsson  2001  Väsby Simsällskap    35.65  1:15.79  1:57.77    2:38.49   
14  Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap    36.53  1:18.06  2:00.80    2:40.34   
15  Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    36.25  1:17.88  2:00.68    2:41.99   
16  Ottilia Hjelmborn  2001  Skuru Idrottsklubb    37.10  1:19.95  2:02.81    2:42.99   
17  Smilla Malm  2003  Danderyds Sim    37.79  1:19.78  2:02.62    2:43.74   
18  Lucrezia Vespertini  2002  Väsby Simsällskap    36.40  1:19.11  2:03.38    2:44.69   
19  Linnea Lindqvist  2001  Spårvägens Simförening    37.26  1:18.14  2:04.17    2:46.17   
20  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    38.46  1:21.55  2:04.87    2:47.01   
21  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    37.80  1:22.26  2:06.75    2:47.40   
22  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    38.23  1:21.17  2:04.77    2:48.24   
23  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    37.16  1:20.55  2:06.25    2:48.42   
24  Sara Strand  2002  Järfälla Simsällskap    39.47  1:23.43  2:08.26    2:49.21   
25  Linnea Lindgren  2001  Väsby Simsällskap    37.07  1:21.15  2:06.27    2:49.22   
26  Rebecca Policastro  2003  Järfälla Simsällskap    36.86  1:20.64  2:07.46    2:49.27   
27  Louise Larsson  2002  Järfälla Simsällskap    37.97  1:21.37  2:05.74    2:49.51   
28  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    36.27  1:21.56  2:07.57    2:50.90   
29  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    37.00  1:22.20  2:07.56    2:52.50   
30  Amanda Lindqvist  2002  Järfälla Simsällskap    40.48  1:25.86  2:11.38    2:52.69   
31  Hedda Sköld  2002  Wisby Simsällskap    40.35  1:25.35  2:10.92    2:53.22   
32  Hannah Qvist  2001  Spårvägens Simförening    38.65  1:23.89  2:09.59    2:54.69   
33  Sara Hertegren  2002  Järfälla Simsällskap    38.89  1:25.97  2:13.83    2:59.00   
34  Alicia Kjerrman  2001  Spårvägens Simförening    38.93  1:26.77  2:15.77    3:00.74   
35  Sofia Karls  2002  Väsby Simsällskap    39.40  1:24.64  2:13.84    3:01.37   
36  Rojin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    40.19  1:28.44  2:17.30    3:03.39   
37  Noémi Andras  2001  Spårvägens Simförening    40.43  1:27.93  2:16.86    3:03.55   
38  Christina Floby  2003  Södertälje Simsällskap    42.58  1:31.77  2:21.21    3:05.62   
39  Anna Viklund  2001  Järfälla Simsällskap    41.30  1:30.00  2:18.58    3:05.97   
40  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    40.84  1:28.92  2:18.96    3:06.08   
41  Ioana Danes  2002  Spårvägens Simförening    41.07  1:29.49  2:19.49    3:07.47   
42  Livia Bjuresten  2001  Wisby Simsällskap    40.78  1:30.78  2:20.61    3:08.98   
43  Lova Ergon  2001  Spårvägens Simförening    42.24  1:32.16  2:23.83    3:13.69   
44  Mirella Vranjes  2001  Danderyds Sim    43.88  1:34.46  2:27.61    3:16.04   
45  Eliane Westermark  2003  Spårvägens Simförening    43.64  1:33.95  2:26.58    3:17.43   
46  Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägens Simförening    44.84  1:36.55  2:29.80    3:20.34   
47  Lovisa Malm  2002  Spårvägens Simförening    44.85  1:35.88  2:29.50    3:20.37   
48  Cornelia Lythell  2003  Spårvägens Simförening    46.09  1:40.07  2:32.03    3:22.27   
49  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap    44.51  1:36.93  2:32.12    3:27.19   
50  Linnéa Teljstedt  2003  Södertälje Simsällskap    45.75  1:38.87  2:33.60    3:28.05   
51  Beata Kårén  2003  Spårvägens Simförening    47.75  1:44.70  2:42.35    3:36.92   
52  Sofia Ekström  2001  Spårvägens Simförening    45.68  1:41.81  2:40.00    3:37.30   
53  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    47.41  1:43.12  2:41.57    3:37.61   
54  Tove Hägerdal  2002  Spårvägens Simförening    47.99  1:42.82  2:41.68    3:38.71   
55  Emilia Wullrich  2003  Spårvägens Simförening    47.62  1:46.01  2:43.59    3:38.84   
56  Sara Torstensson  2004  Spårvägens Simförening    47.68  1:47.60  2:47.69    3:41.62   
57  Kolbrún Ķskarsdķttir  2003  Spårvägens Simförening    47.79  1:47.80  2:47.86    3:44.57   
58  Veronica Lythell  2003  Spårvägens Simförening    49.05  1:48.31  2:48.56    3:44.93   
59  Sophie Sundqvist  2003  Spårvägens Simförening    50.79  1:48.53  2:47.82    3:45.67   
60  Aliette Hellberg  2004  Södertälje Simsällskap    52.51  1:52.25  2:53.86    3:52.30   
61  Alexandra Eriksson  2002  Spårvägens Simförening    50.56  1:52.16  2:53.94    3:53.68   
62  Wilma Qvist  2004  Spårvägens Simförening    52.53  1:52.91  2:54.65    3:54.53   
63  Veronica Olsson  2005  Spårvägens Simförening    49.36  1:55.37  3:04.56    4:08.27   
64  Meja Morota  2003  Spårvägens Simförening    53.47  2:00.40  3:10.53    4:14.81   
65  Thess Steneskog  2001  Södertälje Simsällskap    56.49  2:02.81  3:11.73    4:16.40   
Nova Morota  2005  Spårvägens Simförening            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  17:27 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.14,85 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.23,19 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 2.25,49 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    29.82  1:04.38  1:43.05    2:14.04   
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    29.80  1:04.55  1:45.01    2:16.90   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.61  1:03.45  1:44.55    2:17.14   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    30.67  1:06.10  1:46.28    2:19.41   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    28.79  1:06.04  1:47.32    2:20.51   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    29.33  1:05.49  1:47.52    2:20.66   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    29.08  1:05.02  1:47.56    2:21.48   
Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim    31.93  1:09.96  1:49.67    2:23.01   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    32.26  1:09.48  1:49.75    2:23.70   
10  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    29.18  1:07.02  1:50.76    2:24.24   
11  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    29.99  1:10.44  1:53.48    2:25.92   
12  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    30.95  1:09.76  1:54.93    2:27.69   
13  Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    30.78  1:09.27  1:56.91    2:29.53   
14  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    30.55  1:07.98  1:56.77    2:31.33   
15  David Holm-Reise  1997  Spårvägens Simförening    31.13  1:11.42  1:59.19    2:33.55   
16  Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    32.84  1:11.21  1:58.18    2:34.17   
17  Henrik Postlind  1998  Väsby Simsällskap    31.69  1:11.26  1:57.93    2:34.44   
18  Sebastian Tellgren  1998  Södertälje Simsällskap    35.52  1:14.42  2:02.02    2:38.07   
19  Douglas Holmedahl  1997  Wisby Simsällskap    37.94  1:21.32  2:08.30    2:45.14   
Daniel Soume  1996  Södertälje Simsällskap            DNF   
Adam Ekblom  1998  Danderyds Sim            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.14,85 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.23,19 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 2.25,49 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    30.43  1:04.68  1:45.05    2:16.22   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    31.38  1:06.15  1:49.63    2:19.97   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    29.69  1:09.28  1:48.73    2:23.96   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    32.65  1:09.63  1:52.71    2:24.61   
Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    30.77  1:09.40  1:51.60    2:26.88   
Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening    31.66  1:10.58  1:57.50    2:31.18   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    33.08  1:13.50  1:58.15    2:32.44   
Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    32.39  1:13.59  2:00.40    2:37.17   
Andreas Bergfeldt  1999  Väsby Simsällskap    34.20  1:15.66  2:01.67    2:38.80   
10  Oskar Thuresson  1999  Wisby Simsällskap    34.96  1:16.00  2:03.17    2:39.99   
11  Pontus Thor  1999  Solna Sundbyberg SS 04    37.69  1:21.05  2:09.75    2:48.29   
12  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    31.93  1:21.09  2:13.56    2:51.32   
13  Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    41.16  1:23.95  2:12.30    2:53.06   
14  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    39.65  1:25.47  2:16.16    2:54.77   
15  Andreas Hållberg  1999  Spårvägens Simförening    39.79  1:28.33  2:25.47    3:10.55   
Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap            DNS   
Kian Moradi  1999  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.14,85 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.23,19 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 2.25,49 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    30.18  1:08.11  1:48.41    2:22.04   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    31.86  1:09.56  1:54.39    2:28.83   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    33.17  1:12.48  1:57.82    2:33.50   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    31.81  1:11.00  1:59.35    2:34.88   
Oscar Grankvist  2000  Väsby Simsällskap    34.68  1:15.09  2:03.39    2:39.95   
Simon Brandt  2000  Väsby Simsällskap    35.21  1:15.99  2:04.99    2:42.14   
Oscar Andersson  2000  Södertälje Simsällskap    34.89  1:16.87  2:07.13    2:42.74   
Tobias Hörlin  2000  Väsby Simsällskap    33.91  1:16.32  2:07.62    2:47.16   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    36.59  1:19.30  2:10.83    2:47.84   
10  Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap    39.91  1:22.99  2:12.83    2:52.15   
11  Daniel Thelenius  2000  Spårvägens Simförening    36.96  1:20.18  2:13.36    2:52.43   
12  Guillermo Illanes  2000  Södertälje Simsällskap    38.08  1:21.07  2:17.39    2:55.58   
13  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    36.93  1:23.94  2:18.06    2:56.67   
14  Viktor Klingeryd Jalamo  2000  Spårvägens Simförening    34.23  1:18.93  2:17.26    2:56.89   
15  Alexander Berglund  2000  Spårvägens Simförening    38.86  1:26.35  2:19.56    2:58.79   
16  Jakob Rejdemyhr  2000  Danderyds Sim    39.93  1:28.78  2:21.03    3:02.38   
17  Gustav Wahlberg  2000  Spårvägens Simförening    44.79  1:32.66  2:28.40    3:10.72   
Alexander Hurkmans  2000  Spårvägens Simförening            DSQ   
Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 2.14,85 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.23,19 Po 99 
Kvaltid SUM-SIM 2.25,49 Po 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    32.42  1:12.01  1:57.72    2:31.94   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    32.83  1:13.67  2:00.33    2:33.64   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    33.87  1:16.41  2:02.80    2:40.22   
Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    38.42  1:20.32  2:09.03    2:47.71   
Jonas Malmring  2001  Spårvägens Simförening    33.97  1:19.29  2:13.47    2:52.26   
Simon Fröde  2003  Järfälla Simsällskap    38.84  1:22.42  2:14.17    2:52.72   
Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    39.90  1:27.63  2:16.69    2:54.78   
Axel Moureau  2001  Södertälje Simsällskap    38.60  1:24.74  2:17.80    2:59.23   
Markus Larsson  2002  Järfälla Simsällskap    39.57  1:25.67  2:21.99    3:00.21   
10  Robert Hellberg  2001  Södertälje Simsällskap    40.75  1:25.92  2:21.68    3:02.68   
11  Andreas Wallén  2002  Spårvägens Simförening    38.41  1:25.02  2:22.00    3:03.83   
12  Per Levander  2002  Järfälla Simsällskap    41.27  1:30.33  2:23.66    3:05.77   
13  William Lernå  2002  Väsby Simsällskap    42.93  1:29.16  2:24.13    3:05.99   
14  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    40.73  1:28.52  2:24.52    3:06.10   
15  Douglas Reuterskiöld  2002  Danderyds Sim    41.54  1:30.92  2:25.22    3:07.87   
16  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap    42.19  1:32.74  2:28.33    3:08.84   
17  Rasmus Hanson  2003  Järfälla Simsällskap    41.40  1:29.84  2:30.85    3:09.55   
18  Axel Bystedt  2001  Södertälje Simsällskap    43.82  1:33.27  2:28.24    3:11.16   
19  Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    42.72  1:35.86  2:31.79    3:12.86   
20  Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening    43.07  1:28.51  2:29.11    3:13.41   
21  William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    40.85  1:27.72  2:23.79    3:14.47   
22  Isac Böschen  2002  Väsby Simsällskap    47.74  1:36.35  2:31.13    3:15.70   
23  Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    43.95  1:33.12  2:32.22    3:17.43   
24  Arvid Styrman  2002  Spårvägens Simförening    45.04  1:36.07  2:33.76    3:19.41   
25  Aaron O´Malley  2002  Spårvägens Simförening    46.07  1:36.18  2:34.84    3:19.46   
26  Oscar Clevö  2001  Spårvägens Simförening    47.28  1:38.92  2:37.42    3:20.91   
27  Philip Edler  2001  Danderyds Sim    45.96  1:40.79  2:36.14    3:21.85   
28  Anton Adelöw  2001  Järfälla Simsällskap    42.62  1:38.41  2:35.69    3:23.70   
29  Linus Wickström  2003  Danderyds Sim    48.19  1:37.78  2:40.75    3:25.20   
30  Oskar Arvidsson  2002  Danderyds Sim    55.39  1:48.56  2:47.46    3:31.53   
31  Hugo Malmberg  2001  Järfälla Simsällskap    49.25  1:48.94  2:57.01    3:39.01   
32  Robin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    50.26  1:45.46  2:48.54    3:40.29   
33  Sebastian Andersson  2002  Södertälje Simsällskap    53.03  1:47.63  2:56.69    3:42.71   
Adrian Tittelbach  2001  Väsby Simsällskap            DSQ   
Erik Almvret  2002  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Martin Hallbäck  2001  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  18:09 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  08 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  18:59   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 9, 400m Medley Damer, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 5.13,87 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 5.16,79 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim    1:13.57  2:34.90  4:06.35    5:15.47   
Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    1:15.30  2:37.15  4:06.16    5:16.22   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim    1:11.63  2:37.27  4:12.86    5:27.11   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    1:22.31  2:48.23  4:21.09    5:36.88   
Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    1:17.99  2:48.22  4:25.82    5:45.42   
Therese Thor  1998  Solna Sundbyberg SS 04    1:17.59  2:48.97  4:28.44    5:50.92   
Lina Sundman  1998  Danderyds Sim    1:22.96  2:51.32  4:31.66    5:53.09   
Emilia Herlitz  1997  Skuru Idrottsklubb    1:16.58  2:55.64  4:38.79    6:07.02   
Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    1:24.90  3:05.04  4:56.10    6:24.34   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Damer, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 5.13,87 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 5.16,79 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    1:18.97  2:40.77  4:14.43    5:28.54   
Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    1:17.52  2:45.58  4:23.82    5:36.81   
Emma Garmelius  1999  Spårvägens Simförening    1:21.56  2:46.82  4:25.34    5:39.53   
Saga Kjellin  1999  Solna Sundbyberg SS 04    1:16.33  2:47.64  4:22.71    5:47.65   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    1:28.23  2:52.36  4:39.82    5:57.41   
Henny Reuterskiöld  1999  Danderyds Sim    1:27.47  3:04.91  4:39.25    6:01.50   
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    1:19.20  3:01.16  4:39.08    6:04.02   
Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    1:21.39  2:57.59  4:48.32    6:05.23   
Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Damer, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 5.13,87 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 5.16,79 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:16.98  2:37.74  4:06.28    5:17.27   
Alba Croneborg  2000  Skuru Idrottsklubb    1:17.38  2:40.01  4:15.77    5:29.38   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    1:19.12  2:44.19  4:23.97    5:38.78   
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    1:21.05  2:47.88  4:25.17    5:45.71   
Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim    1:21.83  2:54.16  4:41.61    6:00.23   
Astrid Onno  2000  Spårvägens Simförening    1:23.41  2:56.79  4:43.16    6:05.04   
Nelly Gustafsson  2000  Wisby Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 9, 400m Medley Damer, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 5.13,87 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 5.16,79 Fl 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    1:26.69  2:59.78  4:35.43    5:50.15   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    1:24.07  2:53.58  4:34.59    5:50.95   
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    1:23.37  2:53.85  4:35.36    5:51.03   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    1:20.71  2:55.84  4:38.51    5:55.21   
Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap    1:22.10  2:56.83  4:41.67    6:03.25   
Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    1:27.21  3:01.77  4:46.68    6:04.64   
Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    1:32.16  3:06.13  4:53.52    6:23.23   
Isabel Nordström  2001  Solna Sundbyberg SS 04    1:36.08  3:14.36  4:57.85    6:23.33   
Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    1:29.48  3:08.98  4:57.69    6:24.80   
10  Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    1:38.26  3:15.45  5:03.64    6:26.23   
11  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    1:34.34  3:23.99  5:19.54    6:44.68   
12  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    1:31.55  3:19.06  5:14.03    6:51.47   
13  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    1:35.54  3:24.30  5:23.42    6:57.94   
14  Christina Floby  2003  Södertälje Simsällskap    1:50.82  3:39.19  5:35.48    7:13.79   
Mikaela Hedström  2003  Spårvägens Simförening            DNS   
Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening            DSQ   
Josefin Olsson  2001  Väsby Simsällskap            DSQ   
Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  18:59 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  09 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  10:03   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.15,98 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.18,39 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.18,19 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    35.29        1:15.15   
Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    36.26        1:17.78   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    36.70        1:18.06   
Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    37.11        1:18.08   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    36.66        1:19.30   
Vanessa Nordling  1998  Väsby Simsällskap    37.58        1:20.31   
Rebecca Höglind  1998  Solna Sundbyberg SS 04    39.57        1:23.34   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    39.90        1:24.07   
Aline Agnvall  1997  Spårvägens Simförening    41.28        1:28.18   
10  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim    42.60        1:30.34   
11  Elin Österberg  1997  Skuru Idrottsklubb    44.02        1:33.92   
12  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    43.53        1:35.28   
13  Daphne Thörn  1998  Solna Sundbyberg SS 04    49.36        1:44.36   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.15,98 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.18,39 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.18,19 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    35.76        1:15.69   
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    36.27        1:18.01   
Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    38.76        1:21.62   
Saga Kjellin  1999  Solna Sundbyberg SS 04    40.08        1:24.62   
Wilma Hagmansson  1999  Spårvägens Simförening    40.75        1:25.60   
Henny Reuterskiöld  1999  Danderyds Sim    40.44        1:26.33   
Emma Garmelius  1999  Spårvägens Simförening    42.34        1:31.12   
Elin Jansmarker  1999  Södertälje Simsällskap    43.54        1:32.98   
Ellinor Lantz  1999  Väsby Simsällskap    44.06        1:35.25   
10  Alexandra Berggren  1999  Solna Sundbyberg SS 04    45.10        1:35.65   
11  Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    45.44        1:36.00   
12  Cajsa-Lisa Jansson  1999  Spårvägens Simförening    45.26        1:38.42   
13  Mathilda Norlander  1999  Spårvägens Simförening    51.11        1:49.60   
Jennifer Hjälm-Gerle  1999  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 1.15,98 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.18,39 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.18,19 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    39.37        1:22.98   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    39.32        1:24.00   
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    39.72        1:24.04   
Solčne Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    40.55        1:24.46   
Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap    39.79        1:24.74   
Moa Fröberg  2000  Väsby Simsällskap    41.43        1:27.69   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    42.02        1:30.69   
Julia Augustsson  2000  Spårvägens Simförening    42.45        1:30.99   
Astrid Blomberg  2000  Solna Sundbyberg SS 04    44.02        1:31.88   
10  Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    43.52        1:34.55   
11  Henrietta Mossop  2000  Skuru Idrottsklubb    44.62        1:35.07   
12  Maike Kuhlins  2000  Spårvägens Simförening    45.21        1:35.79   
13  Tara Ebrahimi  2000  Väsby Simsällskap    44.76        1:35.86   
14  Leia Berhanu  2000  Spårvägens Simförening    46.83        1:41.38   
15  Frida Sjögren  2000  Skuru Idrottsklubb    48.07        1:42.23   
16  Michaela Lindström  2000  Spårvägens Simförening    50.85        1:47.47   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 1.15,98 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 1.18,39 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 1.18,19 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    38.22        1:21.34   
Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap    38.76        1:22.91   
Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap    41.50        1:27.74   
Josefin Olsson  2001  Väsby Simsällskap    42.10        1:29.37   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    41.77        1:29.78   
Wilma Wiiand  2001  Väsby Simsällskap    42.75        1:29.83   
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    41.90        1:29.90   
Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    42.84        1:30.66   
Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    42.47        1:30.75   
10  Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening    42.77        1:30.85   
11  Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    43.87        1:31.74   
12  Sofia Karls  2002  Väsby Simsällskap    42.73        1:32.68   
13  Smilla Malm  2003  Danderyds Sim    43.79        1:32.80   
14  Jennifer Nyblom  2003  Väsby Simsällskap    43.66        1:33.10   
15  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    43.97        1:33.43   
16  Tuva Björkén  2003  Väsby Simsällskap    43.67        1:33.76   
17  Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    44.27        1:33.83   
18  Ebba Edbom  2002  Järfälla Simsällskap    44.20        1:34.69   
19  Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    43.95        1:34.87   
20  Zafira Engström Vaamonde  2001  Spårvägens Simförening    44.91        1:36.05   
21  Louise Larsson  2002  Järfälla Simsällskap    45.07        1:36.52   
22  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    45.96        1:36.56   
23  Hedda Sköld  2002  Wisby Simsällskap    45.90        1:36.77   
24  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    44.98        1:36.83   
25  Rebecca Policastro  2003  Järfälla Simsällskap    44.59        1:36.89   
26  Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    46.04        1:36.93   
27  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    45.57        1:37.25   
28  Roya Tittelbach  2003  Väsby Simsällskap    45.86        1:37.47   
29  Linnea Lindgren  2001  Väsby Simsällskap    45.27        1:38.23   
30  Emma Hansson  2002  Järfälla Simsällskap    45.78        1:38.30   
31  Alicia Kjerrman  2001  Spårvägens Simförening    46.18        1:38.39   
32  Elin Peng  2003  Väsby Simsällskap    45.92        1:39.10   
33  Sara Strand  2002  Järfälla Simsällskap    46.69        1:39.27   
34  Amanda Lindqvist  2002  Järfälla Simsällskap    47.02        1:39.71   
35  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    47.05        1:40.06   
36  Noémi Andras  2001  Spårvägens Simförening    46.75        1:40.43   
37  Hannah Qvist  2001  Spårvägens Simförening    46.78        1:40.71   
38  Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    46.76        1:41.84   
39  Ioana Danes  2002  Spårvägens Simförening    48.07        1:42.09   
40  Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägens Simförening    46.71        1:42.33   
41  Rojin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    48.96        1:42.95   
42  Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb    49.14        1:44.27   
43  Sara Hertegren  2002  Järfälla Simsällskap    47.91        1:44.62   
44  Livia Bjuresten  2001  Wisby Simsällskap    50.19        1:45.99   
45  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    50.07        1:46.85   
46  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    50.88        1:47.78   
47  Anna Viklund  2001  Järfälla Simsällskap    51.27        1:47.81   
48  Sofia Ekström  2001  Spårvägens Simförening    51.30        1:48.97   
49  Alexandra Eriksson  2002  Spårvägens Simförening    51.38        1:50.37   
50  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap    53.48        1:53.86   
51  Cornelia Lythell  2003  Spårvägens Simförening    55.09        1:55.69   
52  Sofia Cronvall  2001  Väsby Simsällskap    54.20        1:56.00   
53  Emilia Wullrich  2003  Spårvägens Simförening    55.71        1:56.34   
54  Linnea Höggren  2001  Väsby Simsällskap    54.79        1:58.02   
55  Lovisa Malm  2002  Spårvägens Simförening    57.00        1:58.27   
56  Mirella Vranjes  2001  Danderyds Sim    55.23        1:58.78   
57  Tove Hägerdal  2002  Spårvägens Simförening    57.77        2:00.99   
58  Johanna Granhällen  2002  Spårvägens Simförening    59.01        2:03.51   
59  Tara Shabani  2001  Väsby Simsällskap    58.95        2:07.32   
60  Elvira Ölund  2004  Spårvägens Simförening    58.25        2:08.14   
61  Sophie Sundqvist  2003  Spårvägens Simförening    1:01.19        2:09.06   
62  Sofia Onno  2003  Spårvägens Simförening    1:01.16        2:12.21   
Aliette Hellberg  2004  Södertälje Simsällskap            DNS   
Ebba Fagerlund  2001  Väsby Simsällskap            DNS   
Lilja Zeinali-Khamirgir  2001  Väsby Simsällskap            DNS   
Mira Abrahamsson  2003  Spårvägens Simförening            DNS   
Susanna Nivenius  2002  Spårvägens Simförening            DNS   
Eliane Westermark  2003  Spårvägens Simförening            DSQ   
Linda Lövqvist  2003  Spårvägens Simförening            DSQ   
Meja Morota  2003  Spårvägens Simförening            DSQ   
Nova Morota  2005  Spårvägens Simförening            DSQ   
Victoria Mollberg  2001  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  09 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  10:03 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  09 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  10:03   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.30,94 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.37,47 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Edward Eliasson  1997  Solna Sundbyberg SS 04    33.93  1:12.77  1:52.86    2:33.21   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    33.65  1:12.18  1:52.38    2:33.73   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    35.13  1:15.73  1:58.09    2:41.09   
Jens Haraldsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    36.83  1:20.19  2:04.16    2:47.33   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    38.38  1:23.58  2:12.04    3:01.56   
Douglas Holmedahl  1997  Wisby Simsällskap    40.17  1:26.21  2:14.37    3:02.33   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.30,94 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.37,47 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    34.19  1:13.26  1:53.33    2:33.27   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    34.02  1:13.45  1:53.88    2:33.32   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    34.04  1:13.56  1:54.45    2:35.56   
Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    37.10  1:19.95  2:03.99    2:48.24   
Andreas Bergfeldt  1999  Väsby Simsällskap    37.32  1:20.85  2:05.60    2:48.94   
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    38.71  1:22.09  2:07.36    2:52.05   
Oskar Thuresson  1999  Wisby Simsällskap    37.23  1:21.68  2:10.88    2:59.22   
Olle Hennert  1999  Solna Sundbyberg SS 04    40.98  1:28.68  2:17.24    3:05.92   
Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    41.52  1:28.46  2:18.14    3:08.58   
10  Philip Welin-Berger  1999  Södertälje Simsällskap    42.33  1:32.97  2:25.89    3:16.32   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 2.30,94 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.37,47 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    35.04  1:14.81  1:56.96    2:40.95   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    37.97  1:22.44  2:08.90    2:55.71   
Simon Brandt  2000  Väsby Simsällskap    41.19  1:28.22  2:16.52    3:03.64   
Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap    40.82  1:28.53  2:18.31    3:07.86   
Tobias Hörlin  2000  Väsby Simsällskap    43.64  1:34.07  2:26.18    3:17.21   
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    43.89  1:35.94  2:26.74    3:17.61   
Samuel Brodin  2000  Spårvägens Simförening    44.44  1:34.84  2:27.06    3:18.03   
Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    44.46  1:35.17  2:26.89    3:18.17   
Alexander Berglund  2000  Spårvägens Simförening    45.49  1:36.55  2:28.25    3:19.25   
10  Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap    44.95  1:37.08  2:30.45    3:23.61   
11  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    47.31  1:41.63  2:35.70    3:30.14   
12  Gustav Wahlberg  2000  Spårvägens Simförening    49.06  1:42.80  2:37.18    3:31.18   
Rikard Arnebjer  2000  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 2.30,94 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 2.37,47 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    37.93  1:24.27  2:10.34    2:56.46   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    38.85  1:25.15  2:13.43    2:58.84   
Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    42.56  1:29.65  2:18.49    3:05.95   
Johan Hennert  2001  Solna Sundbyberg SS 04    43.70  1:32.71  2:23.09    3:11.33   
Jonas Malmring  2001  Spårvägens Simförening    44.05  1:35.10  2:26.81    3:15.48   
Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    45.59  1:36.82  2:27.08    3:15.72   
Erik Almvret  2002  Järfälla Simsällskap    47.47  1:41.04  2:35.78    3:25.04   
Douglas Reuterskiöld  2002  Danderyds Sim    50.25  1:42.91  2:37.74    3:30.88   
William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    48.66  1:43.60  2:38.43    3:32.04   
10  Philip Edler  2001  Danderyds Sim    48.48  1:44.38  2:38.82    3:33.93   
11  Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening    47.81  1:44.86  2:41.00    3:36.72   
12  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap    48.55  1:44.62  2:42.54    3:38.45   
13  Oskar Arvidsson  2002  Danderyds Sim    53.40  1:50.93  2:50.42    3:44.80   
14  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    51.55  1:49.24  2:47.42    3:45.07   
15  Aaron O´Malley  2002  Spårvägens Simförening    52.09  1:49.49  2:48.14    3:45.08   
16  Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    50.39  1:47.55  2:46.81    3:45.33   
17  Martin Hallbäck  2001  Spårvägens Simförening    52.44  1:50.39  2:51.30    3:49.69   
18  Alfons Frid  2001  Wisby Simsällskap    54.58  1:56.62  3:02.26    4:03.52   
19  Alexander Lehtonen Hebert  2002  Spårvägens Simförening    57.13  2:00.30  3:01.86    4:04.41   
20  Viktor Malmring  2003  Spårvägens Simförening    57.69  1:59.87  3:04.64    4:07.76   
21  Jacob Berhanu Birke  2002  Spårvägens Simförening    1:00.14  2:09.56  3:18.64    4:22.89   
22  Jesper Holmström  2003  Spårvägens Simförening    1:01.85  2:13.97  3:24.56    4:34.83   
Anton Adelöw  2001  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Arvid Styrman  2002  Spårvägens Simförening            DSQ   
Gordon Ölund  2002  Spårvägens Simförening            DSQ   
Linus Öberg  2003  Spårvägens Simförening            DSQ   
Mårten Wikman  2002  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  09 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  10:03 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  09 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  11:16   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 12, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 4.34,12 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 4.43,39 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 4.42,69 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    1:06.37  2:16.64  3:27.05    4:34.45   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim    1:06.62  2:16.77  3:27.30    4:36.62   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    1:04.46  2:15.27  3:27.22    4:37.10   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    1:06.69  2:17.10  3:27.98    4:37.61   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:09.14  2:22.00  3:34.91    4:45.65   
Alexandra Engsoo  1998  Skuru Idrottsklubb    1:06.02  2:18.47  3:33.35    4:46.21   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim    1:06.24  2:21.46  3:40.09    4:59.65   
Caroline Adlerborn  1998  Spårvägens Simförening    1:10.92  2:27.59  3:45.79    5:03.31   
Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    1:13.13  2:32.21  3:51.57    5:09.00   
10  Sofia Björnfot  1998  Väsby Simsällskap    1:13.56  2:33.07  3:52.38    5:11.15   
11  Aline Agnvall  1997  Spårvägens Simförening    1:13.74  2:33.59  3:54.16    5:11.99   
12  Ida Hofvander  1998  Södertälje Simsällskap    1:14.77  2:36.65  3:58.26    5:18.76   
13  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim    1:14.93  2:37.58  4:01.31    5:23.23   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 4.34,12 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 4.43,39 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 4.42,69 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    1:06.88  2:19.99  3:33.74    4:47.42   
Hanna Hargsten  1999  Solna Sundbyberg SS 04    1:09.22  2:24.11  3:39.10    4:50.08   
Emma Garmelius  1999  Spårvägens Simförening    1:08.91  2:23.39  3:39.32    4:52.07   
Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    1:10.88  2:29.24  3:49.22    5:05.95   
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    1:11.38  2:28.48  3:48.00    5:06.53   
Hanne Melin Romstad  1999  Väsby Simsällskap    1:16.16  2:36.73  3:56.61    5:15.56   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    1:15.50  2:36.55  3:57.17    5:15.65   
Elin Jansmarker  1999  Södertälje Simsällskap    1:12.17  2:33.50  3:57.33    5:19.18   
Dersim Esmaelzadeh  1999  Väsby Simsällskap    1:16.15  2:36.29  3:58.77    5:22.43   
10  Cajsa-Lisa Jansson  1999  Spårvägens Simförening    1:18.12  2:44.31  4:09.94    5:33.44   
11  Jennifer Hjälm-Gerle  1999  Spårvägens Simförening    1:19.89  2:48.16  4:17.40    5:45.04   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Damer, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 4.34,12 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 4.43,39 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 4.42,69 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04    1:09.42  2:22.52  3:35.60    4:45.89   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:10.90  2:24.08  3:36.45    4:50.09   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    1:10.22  2:28.05  3:45.37    4:59.10   
Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    1:09.50  2:27.39  3:46.85    5:02.63   
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    1:12.31  2:31.66  3:51.67    5:08.83   
Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim    1:12.99  2:32.54  3:53.93    5:13.55   
Fanny Odin  2000  Spårvägens Simförening    1:15.15  2:37.25  4:00.66    5:21.33   
Elin Öberg  2000  Spårvägens Simförening    1:17.34  2:40.21  4:03.40    5:24.67   
Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap    1:17.97  2:41.93  4:03.92    5:24.78   
10  Astrid Onno  2000  Spårvägens Simförening    1:15.92  2:40.05  4:04.32    5:26.65   
11  Maike Kuhlins  2000  Spårvägens Simförening    1:21.18  2:49.54  4:18.12    5:42.28   
12  Julia Augustsson  2000  Spårvägens Simförening    1:18.43  2:45.30  4:16.64    5:45.26   
13  Mathilda Bärnau  2000  Väsby Simsällskap    1:20.98  2:51.07  4:21.11    5:51.68   
14  Frida Berndtson  2000  Solna Sundbyberg SS 04    1:22.81  2:55.39  4:30.51    6:00.52   
15  Louise Törnblom  2000  Spårvägens Simförening    1:29.88  3:15.88  5:06.90    6:53.72   
                     
 
Gren 12, 400m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 4.34,12 Fl 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 4.43,39 Fl 99 
Kvaltid SUM-SIM 4.42,69 Fl 00 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    1:11.90  2:30.01  3:48.07    5:03.94   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    1:12.77  2:30.78  3:49.72    5:04.71   
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    1:12.36  2:31.72  3:51.04    5:05.30   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    1:14.24  2:33.77  3:53.44    5:12.45   
Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    1:14.05  2:34.41  3:55.47    5:13.05   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    1:14.93  2:36.38  3:59.24    5:18.97   
Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap    1:15.70  2:37.52  3:59.60    5:20.78   
Hannah Zaalouk  2001  Solna Sundbyberg SS 04    1:17.84  2:43.31  4:08.09    5:24.84   
Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    1:17.05  2:42.14  4:06.20    5:26.09   
10  Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    1:20.75  2:46.08  4:10.51    5:30.05   
11  Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    1:20.64  2:47.90  4:15.06    5:36.63   
12  Elsa Kjellin  2001  Solna Sundbyberg SS 04    1:17.33  2:45.00  4:13.96    5:38.28   
13  Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    1:17.35  2:44.65  4:14.05    5:40.09   
14  Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening    1:20.78  2:49.70  4:17.64    5:42.00   
15  Smilla Malm  2003  Danderyds Sim    1:24.81  2:55.03  4:20.12    5:43.99   
16  Linnea Lindqvist  2001  Spårvägens Simförening    1:19.26  2:46.54  4:15.91    5:45.06   
17  Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap    1:20.34  2:50.40  4:22.43    5:49.71   
18  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    1:23.14  2:53.07  4:23.42    5:51.84   
19  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    1:21.84  2:53.26  4:26.50    5:58.30   
20  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    1:22.88  2:55.79  4:29.11    5:58.67   
21  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    1:25.25  2:56.78  4:29.20    5:59.22   
22  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    1:26.67  3:00.45  4:34.86    6:02.81   
23  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    1:27.39  3:04.59  4:40.59    6:09.75   
24  Louise Larsson  2002  Järfälla Simsällskap    1:27.39  3:02.06  4:36.81    6:10.35   
25  Amanda Lindqvist  2002  Järfälla Simsällskap    1:26.98  3:02.17  4:36.98    6:12.26   
26  Sara Strand  2002  Järfälla Simsällskap    1:25.77  3:01.08  4:37.82    6:12.29   
27  Emma Hansson  2002  Järfälla Simsällskap    1:27.08  3:01.85  4:39.34    6:14.09   
28  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    1:30.41  3:08.95  4:47.58    6:18.88   
29  Sara Hertegren  2002  Järfälla Simsällskap    1:27.79  3:07.35  4:48.71    6:25.98   
30  Anna Viklund  2001  Järfälla Simsällskap    1:33.95  3:17.33  4:56.64    6:31.50   
31  Livia Bjuresten  2001  Wisby Simsällskap    1:33.19  3:14.57  4:58.30    6:37.90   
32  Ioana Danes  2002  Spårvägens Simförening    1:31.83  3:15.50  4:58.74    6:39.45   
33  Lova Ergon  2001  Spårvägens Simförening    1:30.81  3:16.16  5:00.29    6:41.41   
34  Noémi Andras  2001  Spårvägens Simförening    1:29.34  3:13.18  4:59.07    6:41.95   
35  Mikaela Hedström  2003  Spårvägens Simförening    1:28.57  3:05.31  4:41.99    6:44.23   
36  Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägens Simförening    1:33.65  3:19.58  5:06.23    6:56.03   
37  Eliane Westermark  2003  Spårvägens Simförening    1:36.51  3:24.43  5:12.11    6:57.57   
38  Moa Ljung  2001  Södertälje Simsällskap    1:37.60  3:28.13  5:23.42    7:16.41   
Sofia Karls  2002  Väsby Simsällskap            DNS   
Susanna Nivenius  2002  Spårvägens Simförening            DNS   
Alicia Kjerrman  2001  Spårvägens Simförening            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  09 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  11:16 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  UGP 2    Utskriftsdatum  09 mars 2014   
  Tävlingsort  Väsby SS    Utskriftstid  12:49   
  Arrangör  Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 13, 1500m Frisim Herrar, Finaler 16 - 18 år 
Kvaltid SUM-SIM 17.21,78 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 17.33,89 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    1:05.21  2:14.30  3:23.03  4:31.21  17:15.78   
          5:39.18  6:47.61  7:56.83  9:06.64     
          10:16.75  11:27.13  12:37.07  13:47.26     
          14:57.41  16:07.25         
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.56  2:12.88  3:22.33  4:32.20  17:23.63   
          5:42.29  6:52.69  8:02.60  9:12.63     
          10:23.31  11:34.14  12:44.18  13:54.60     
          15:05.53  16:15.67         
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.52  2:17.26  3:27.85  4:38.90  17:37.84   
          5:50.12  7:00.62  8:12.11  9:23.15     
          10:34.54  11:45.28  12:56.23  14:07.76     
          15:18.69  16:29.81         
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    1:05.36  2:16.04  3:26.44  4:38.28  17:46.99   
          5:50.87  7:02.97  8:14.69  9:26.79     
          10:39.16  11:51.55  13:00.72  14:11.89     
          15:24.05  16:36.08         
Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    1:04.46  2:15.39  3:27.32  4:39.79  18:03.32   
          5:52.65  7:04.66  8:16.89  9:29.26     
          10:41.52  11:54.21  13:08.12  14:22.16     
          15:37.49  16:53.06         
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    1:06.18  2:16.82  3:29.19  4:41.86  18:18.04   
          5:54.97  7:08.62  8:22.50  9:37.06     
          10:51.51  12:05.65  13:20.60  14:34.89     
          15:49.69  17:04.68         
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.58  2:22.20  3:36.48  4:50.82  18:31.18   
          6:05.91  7:21.27  8:36.21  9:49.64     
          11:03.54  12:17.90  13:33.24  14:48.33     
          16:03.90  17:18.99         
Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening            DNF   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Kvaltid SUM-SIM 17.21,78 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 17.33,89 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    1:03.47  2:10.70  3:19.32  4:28.49  17:15.85   
          5:36.98  6:47.49  7:58.54  9:09.22     
          10:19.88  11:30.01  12:40.37  13:50.50     
          15:00.92  16:10.15         
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    1:02.22  2:11.82  3:22.00  4:32.93  17:23.83   
          5:44.56  6:55.99  8:07.59  9:19.01     
          10:29.91  11:40.68  12:51.90  14:02.15     
          15:11.47  16:19.58         
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    1:07.18  2:19.45  3:32.26  4:44.30  18:01.96   
          5:57.19  7:09.47  8:21.97  9:34.07     
          10:46.59  11:59.12  13:12.26  14:25.52     
          15:39.37  16:51.79         
Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    1:10.95  2:27.80  3:45.27  5:02.46  19:06.71   
          6:20.00  7:37.13  8:54.55  10:11.50     
          11:28.08  12:44.14  14:00.54  15:17.79     
          16:34.97  17:51.39         
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    1:09.24  2:26.16  3:45.48  5:05.51  19:27.21   
          6:26.29  7:47.23  9:06.73  10:26.04     
          11:45.13  13:05.05  14:24.64  15:43.07     
          17:01.16  18:17.40         
Samir Noory  1999  Södertälje Simsällskap    1:09.90  2:26.21  3:44.35  5:03.90  20:02.56   
          6:25.58  7:47.05  9:09.09  10:31.11     
          11:53.01  13:15.06  14:37.35  15:59.85     
          17:23.31  18:44.63         
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Herrar, Finaler 14 år 
Kvaltid SUM-SIM 17.21,78 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 17.33,89 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:07.41  2:20.61  3:33.96  4:46.16  18:00.19   
          5:58.82  7:11.18  8:23.65  9:34.94     
          10:46.79  11:57.90  13:10.40  14:22.71     
          15:35.31  16:47.96         
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    1:08.47  2:22.02  3:35.57  4:49.17  18:10.09   
          6:02.57  7:17.27  8:31.37  9:46.28     
          11:00.36  12:13.48  13:27.33  14:39.77     
          15:50.66  17:02.51         
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    1:09.90  2:26.09  3:43.15  5:00.11  19:23.17   
          6:17.73  7:35.71  8:53.58  10:12.05     
          11:31.69  12:51.30  14:10.74  15:29.93     
          16:48.85  18:07.74         
Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    1:11.28  2:28.63  3:45.94  5:03.70  19:50.61   
          6:21.68  7:41.14  9:01.47  10:22.12     
          11:44.93  13:06.95  14:28.08  15:50.73     
          17:12.81  18:30.48         
Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    1:13.22  2:35.01  3:56.29  5:20.32  20:40.92   
          6:45.67  8:09.96  9:34.11  10:58.07     
          12:20.83  13:45.07  15:09.75  16:33.65     
          17:57.55  19:22.19         
Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    1:16.78  2:41.31  4:06.87  5:32.74  21:02.45   
          6:58.34  8:23.68  9:49.85  11:15.33     
          12:41.37  14:06.90  15:31.50  16:54.64     
          18:17.74  19:41.20         
Viktor Klingeryd Jalamo  2000  Spårvägens Simförening    1:16.72  2:43.59  4:10.68  5:39.24  21:49.95   
          7:06.52  8:35.66  10:05.34  11:34.00     
          13:03.30  14:30.42  15:59.51  17:26.75     
          18:56.19  20:24.35         
Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Kvaltid SUM-SIM 17.21,78 Po 97-98 
Kvaltid SUM-SIM 17.33,89 Po 99 o yngre 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:08.05  2:22.10  3:35.83  4:49.36  18:12.40   
          6:03.13  7:16.51  8:29.73  9:42.61     
          10:56.10  12:09.32  13:22.92  14:36.29     
          15:49.72  17:02.31         
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:08.08  2:21.66  3:35.04  4:49.22  18:27.66   
          6:03.65  7:18.58  8:34.54  9:48.28     
          11:02.84  12:17.17  13:30.67  14:45.49     
          16:00.19  17:15.28         
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:09.29  2:25.52  3:41.74  4:59.45  19:40.65   
          6:17.09  7:35.97  8:54.45  10:13.88     
          11:35.71  12:57.01  14:19.29  15:42.44     
          17:04.25  18:24.91         
Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    1:18.18  2:44.13  4:11.36  5:39.13  21:30.80   
          7:07.18  8:35.74  10:03.84  11:30.57     
          12:58.08  14:25.15  15:51.98  17:18.00     
          18:43.82  20:08.93         
Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    1:17.23  2:42.16  4:07.76  5:34.23  21:36.01   
          7:00.29  8:27.30  9:54.43  11:21.87     
          12:49.85  14:18.04  15:46.44  17:15.17     
          18:43.34  20:12.09         
Andreas Wallén  2002  Spårvägens Simförening    1:20.91  2:50.77  4:21.35  5:53.30  22:36.10   
          7:23.78  8:55.27  10:27.50  11:57.68     
          13:29.34  15:01.50  16:35.30  18:07.39     
          19:38.13  21:09.95         
Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    1:20.72  2:50.14  4:21.07  5:52.26  22:43.78   
          7:24.16  8:55.19  10:27.46  11:59.16     
          13:30.51  15:03.34  16:36.71  18:08.77     
          19:43.29  21:16.32         
Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    1:26.93  3:01.90  4:38.65  6:15.15  23:44.69   
          7:52.28  9:28.61  11:04.31  12:40.63     
          14:17.34  15:54.17  17:30.99  19:06.67     
          20:41.00  22:15.04         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  09 mars 2014 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  12:49 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner