Resultat för Sollentuna simfestival 2014
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider |
Tävling | Sollentuna Simfestival 2014 | Utskriftsdatum | 22 mars 2014 | |||
Tävlingsort | Sollentuna | Utskriftstid | 18:26 | |||
Arrangör | Turebergs Simklubb | |||||
Bassäng | 25m | |||||
Tävlingsdatum | 22 mars 2014 |
Gren 18, 100m Frisim Herrar ABCD, Finaler 18 - 99 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Martin Nilsson | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 25.65 | 52.46 | |||||
2 | Joakim Q Hammarlind | 1993 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.02 | 53.02 | |||||
3 | Axel Wangel | 1994 | Turebergs Simklubb | 25.78 | 53.95 | |||||
4 | Marcus Hagström | 1991 | Södertörns Simsällskap | 26.73 | 54.99 | |||||
5 | Adam Karlsson | 1994 | Spårvägens Simförening | 26.32 | 55.18 | |||||
5 | Simon Lund | 1989 | Södertörns Simsällskap | 26.35 | 55.18 | |||||
7 | Gustav Hökfelt | 1994 | Simklubben Neptun | 26.97 | 55.34 | |||||
8 | Joel Falk Hansson | 1994 | Stockholmspolisens Sim IF | 26.92 | 55.44 | |||||
9 | David Lind | 1994 | Södertörns Simsällskap | 27.22 | 56.58 | |||||
10 | Markus Kron | 1994 | Södertörns Simsällskap | 27.50 | 56.65 | |||||
11 | Christian Konrad | 1989 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 27.73 | 56.95 | |||||
12 | Felix Gudehn | 1995 | Stockholms Kappsimningsklubb | 26.85 | 57.05 | |||||
13 | Marcus Stridfäldt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 27.71 | 57.23 | |||||
14 | Denis Marijanovic | 1996 | Södertörns Simsällskap | 27.41 | 57.53 | |||||
15 | Ossian Ankarberg | 1996 | Stockholms Kappsimningsklubb | 27.27 | 57.58 | |||||
16 | Adam Alstermark | 1996 | Norrtälje Simklubb | 27.64 | 57.72 | |||||
17 | Tobias Westholm | 1996 | Norrtälje Simklubb | 28.13 | 57.91 | |||||
18 | Tim Filipsson | 1996 | Skuru Idrottsklubb | 28.69 | 58.04 | |||||
19 | Marcus Stolt | 1995 | Södertörns Simsällskap | 28.70 | 59.15 | |||||
20 | Jesper Falk | 1994 | Skuru Idrottsklubb | 28.09 | 1:00.18 | |||||
21 | Anton Ekhult | 1991 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 28.32 | 1:00.32 | |||||
22 | Adam Gräns | 1996 | Södertörns Simsällskap | 29.18 | 1:00.38 | |||||
23 | Viktor Jändel | 1996 | Södertörns Simsällskap | 29.02 | 1:01.10 | |||||
24 | Oskar Altzar | 1992 | Kanaans Simsällskap | 30.11 | 1:02.37 | |||||
25 | Jens Haraldsson | 1996 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.04 | 1:02.94 | |||||
Gren 18, 100m Frisim Herrar ABCD, Finaler 16 - 17 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Daniel Sjöblom Ahlström | 1998 | Spårvägens Simförening | 26.45 | 54.18 | |||||
2 | Elias Altman | 1998 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 26.65 | 54.23 | |||||
3 | Hannes Hjärne | 1997 | Skuru Idrottsklubb | 26.63 | 56.15 | |||||
4 | Niclas Eriksson | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.29 | 56.34 | |||||
5 | Olle Österman | 1998 | Tyresö Simsällskap | 28.23 | 57.39 | |||||
6 | Jacob Danielsson | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 27.69 | 57.98 | |||||
7 | Erik Reinholdz | 1997 | Södertörns Simsällskap | 28.59 | 58.19 | |||||
8 | Wilmer Tingbrand | 1998 | Södertörns Simsällskap | 28.49 | 59.07 | |||||
9 | Kristoffer Wallenbro | 1997 | Spårvägens Simförening | 28.59 | 59.20 | |||||
10 | Joel Hambraeus | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 28.97 | 59.54 | |||||
11 | Marcus Svensson | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.01 | 1:00.42 | |||||
12 | Christopher Johnsson | 1998 | Skuru Idrottsklubb | 28.36 | 1:00.50 | |||||
13 | Christian Norberg | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.80 | 1:00.60 | |||||
14 | Alfred Åström | 1997 | Stockholmspolisens Sim IF | 29.33 | 1:01.38 | |||||
14 | Anton Carlsson | 1998 | Tyresö Simsällskap | 29.11 | 1:01.38 | |||||
16 | Dennis Wilkman | 1998 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.07 | 1:01.91 | |||||
17 | Andreas Koufakis | 1998 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 28.73 | 1:01.96 | |||||
18 | Filip Forsman | 1997 | Gustavsbergs Simsällskap | 29.80 | 1:03.23 | |||||
19 | Felix Carlstedt | 1998 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 30.40 | 1:03.25 | |||||
20 | Alexander Lund | 1998 | Tyresö Simsällskap | 29.31 | 1:04.19 | |||||
21 | Mikael Karlsson | 1998 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 33.20 | 1:10.17 | |||||
22 | Teodor Eliasson | 1998 | Södertörns Simsällskap | 33.23 | 1:11.64 | |||||
23 | Oliver Simic | 1998 | Täby Sim | 33.40 | 1:12.21 | |||||
Gren 18, 100m Frisim Herrar ABCD, Finaler 14 - 15 år |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Karl Gustav Gérnyi | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 26.82 | 55.91 | |||||
2 | Hugo Eriksson | 1999 | Turebergs Simklubb | 27.52 | 56.82 | |||||
3 | Olle Sköld | 1999 | Tyresö Simsällskap | 28.05 | 57.56 | |||||
4 | Jonas Fellman | 1999 | IF Åland | 28.05 | 58.88 | |||||
5 | Andre Filipsson | 1999 | Skuru Idrottsklubb | 27.96 | 59.22 | |||||
6 | Alex Kaufmann | 1999 | Spårvägens Simförening | 28.16 | 59.34 | |||||
7 | Oskar Iwarsson | 2000 | Turebergs Simklubb | 28.87 | 1:00.24 | |||||
8 | Stefan Varga | 2000 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 29.30 | 1:00.34 | |||||
9 | Pontus Jonsson | 2000 | Stockholmspolisens Sim IF | 28.93 | 1:00.37 | |||||
10 | Josef Al-Khalili | 2000 | Täby Sim | 29.36 | 1:00.65 | |||||
11 | Gustav Barnå | 1999 | Täby Sim | 29.66 | 1:01.11 | |||||
12 | Anton Sandberg | 1999 | Täby Sim | 29.83 | 1:01.27 | |||||
13 | Erik Ottosson | 1999 | Spårvägens Simförening | 30.02 | 1:02.44 | |||||
14 | Elias Folkesson | 1999 | Norrtälje Simklubb | 31.09 | 1:02.98 | |||||
15 | Tobias Fernandez | 1999 | Täby Sim | 30.43 | 1:03.59 | |||||
16 | Kevin Ballchand | 1999 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.92 | 1:03.89 | |||||
17 | Emil Gunneriusson | 2000 | Stockholms Kappsimningsklubb | 30.77 | 1:04.01 | |||||
18 | Niklas Steinholtz | 2000 | Tyresö Simsällskap | 32.42 | 1:04.88 | |||||
19 | Pontus Thor | 1999 | Solna Sundbyberg SS 04 | 30.68 | 1:04.90 | |||||
20 | Daniel Redelius | 2000 | Tyresö Simsällskap | 31.53 | 1:05.02 | |||||
21 | Daniel Coleman | 2000 | Täby Sim | 32.62 | 1:06.54 | |||||
22 | Gabriel Hansson | 2000 | Täby Sim | 32.68 | 1:07.47 | |||||
23 | Daniel Thelenius | 2000 | Spårvägens Simförening | 32.32 | 1:07.68 | |||||
24 | William Jansson | 2000 | Åkersberga Simsällskap | 32.78 | 1:08.33 | |||||
25 | Oscar Törnquist | 2000 | Gustavsbergs Simsällskap | 32.99 | 1:08.46 | |||||
26 | Hugo Strandberg | 1999 | Gustavsbergs Simsällskap | 32.56 | 1:08.65 | |||||
27 | David Toreborg | 1999 | Gustavsbergs Simsällskap | 33.90 | 1:08.99 | |||||
28 | David Manea | 1999 | Södertörns Simsällskap | 33.00 | 1:09.44 | |||||
29 | Alexander Berglund | 2000 | Spårvägens Simförening | 33.17 | 1:09.61 | |||||
30 | Erik Sidén | 2000 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.77 | 1:09.64 | |||||
31 | Elias Gipperth | 2000 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 33.56 | 1:10.39 | |||||
32 | Adam Karlsson | 2000 | Norrtälje Simklubb | 34.96 | 1:10.75 | |||||
33 | Olle Gunnarsson | 2000 | Täby Sim | 35.87 | 1:14.93 | |||||
34 | Elias Törnqvist | 1999 | Tyresö Simsällskap | 35.83 | 1:15.56 | |||||
- | Viktor Klingeryd Jalamo | 2000 | Spårvägens Simförening | DNS | ||||||
- | Alexander Koufakis | 2000 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | DSQ | ||||||
- | Simon Kallvikbacka | 1999 | Södertörns Simsällskap | DSQ | ||||||
Gren 18, 100m Frisim Herrar ABCD, Finaler 13 år och yngre |
Plac. | Namn | Född | Förening | 50m | Tid | Status | ||||
1 | Max Lundberg | 2001 | Södertörns Simsällskap | 31.08 | 1:04.72 | |||||
2 | Fredrik Annergren | 2001 | Turebergs Simklubb | 31.83 | 1:06.72 | |||||
3 | Jonas Malmring | 2001 | Spårvägens Simförening | 30.34 | 1:07.17 | |||||
4 | Daniel Karlsson | 2001 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 33.34 | 1:08.11 | |||||
5 | Lukas Roosmark | 2002 | Täby Sim | 33.25 | 1:08.89 | |||||
6 | Wilhelm Muzikants | 2001 | Täby Sim | 33.18 | 1:09.02 | |||||
7 | David Stålmarck | 2001 | Stockholmspolisens Sim IF | 33.73 | 1:09.04 | |||||
7 | Ludvig Grape Glennhage | 2001 | Gustavsbergs Simsällskap | 34.22 | 1:09.04 | |||||
9 | Axel Nordén | 2001 | Täby Sim | 33.41 | 1:09.46 | |||||
10 | Herman Nilsson | 2002 | Spårvägens Simförening | 33.94 | 1:09.82 | |||||
11 | Andreas Wallén | 2002 | Spårvägens Simförening | 34.90 | 1:12.45 | |||||
12 | Alexis Camacho | 2001 | Södertörns Simsällskap | 34.96 | 1:12.82 | |||||
13 | Adam Sehmi | 2001 | Södertörns Simsällskap | 35.51 | 1:13.36 | |||||
14 | Anton Forsberg | 2001 | Täby Sim | 35.17 | 1:13.81 | |||||
15 | Michael Stille | 2002 | Turebergs Simklubb | 36.16 | 1:14.54 | |||||
16 | Johan Allberg | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 35.96 | 1:15.56 | |||||
17 | Simon Imhäuser | 2002 | Åkersberga Simsällskap | 36.72 | 1:15.72 | |||||
18 | Ludvig Jansson | 2002 | Spårvägens Simförening | 37.05 | 1:16.00 | |||||
19 | Erik Ahlqvist | 2001 | Täby Sim | 36.26 | 1:16.25 | |||||
19 | Jonas Al-Khalili | 2002 | Täby Sim | 36.55 | 1:16.25 | |||||
21 | Morgan Malmfors | 2002 | Skuru Idrottsklubb | 37.07 | 1:16.68 | |||||
22 | John Sun | 2002 | Turebergs Simklubb | 36.27 | 1:16.78 | |||||
23 | August Eriksson | 2004 | Turebergs Simklubb | 38.04 | 1:17.34 | |||||
24 | Manuel Apaza Colque | 2001 | Botkyrka-Rönninge Simsällskap | 37.64 | 1:17.92 | |||||
25 | Aaron O´Malley | 2002 | Spårvägens Simförening | 38.55 | 1:18.11 | |||||
26 | Alexander Bergström | 2002 | Täby Sim | 37.89 | 1:18.76 | |||||
27 | Axel Lilja | 2002 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 37.28 | 1:18.96 | |||||
28 | Isac Persson Taylor | 2003 | Täby Sim | 37.77 | 1:19.52 | |||||
29 | Nikhil Srikkanth | 2001 | Södertörns Simsällskap | 36.21 | 1:19.98 | |||||
30 | Arvid Styrman | 2002 | Spårvägens Simförening | 38.72 | 1:20.04 | |||||
31 | Åke Swahn | 2002 | Södertörns Simsällskap | 37.86 | 1:20.41 | |||||
32 | Karl Lingham | 2002 | Täby Sim | 38.33 | 1:21.45 | |||||
33 | William Bernhardsson | 2002 | Spårvägens Simförening | 38.73 | 1:21.65 | |||||
34 | Timothy Westmoreland | 2002 | Åkersberga Simsällskap | 39.10 | 1:22.18 | |||||
35 | Erik Kristiansson | 2002 | Saltsjöbadens Idrottsförening | 38.76 | 1:22.92 | |||||
36 | Isak Nordin | 2001 | Turebergs Simklubb | 37.67 | 1:23.00 | |||||
37 | Martin Hallbäck | 2001 | Spårvägens Simförening | 39.44 | 1:24.17 | |||||
38 | Linus Öberg | 2003 | Spårvägens Simförening | 40.91 | 1:28.06 | |||||
39 | Linus Berggren | 2001 | Älvsjö AIK Fritid | 42.26 | 1:29.23 | |||||
40 | Oscar Amilon | 2002 | Täby Sim | 44.66 | 1:30.43 | |||||
41 | Jesper Holmström | 2003 | Spårvägens Simförening | 49.28 | 1:44.19 | |||||
42 | Jonathan Pålsson | 2002 | Spårvägens Simförening | 50.83 | 1:48.55 | |||||
- | Benjamin Banfi | 2001 | Saltsjöbadens Idrottsförening | DNS | ||||||
- | Jacob Berhanu Birke | 2002 | Spårvägens Simförening | DNS | ||||||
- | Alexander Lehtonen Hebert | 2002 | Spårvägens Simförening | DSQ | ||||||
- | Matyas Török | 2002 | Spårvägens Simförening | DSQ | ||||||
Skapad av WinGrodan 1.22.11 | Utskriftsdatum | 22 mars 2014 |
Licensierad till: IC Control | Utskriftstid | 18:26 |