Resultat för Vattenfall Swim Cup 2009 Finals SD
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Sunday Finals
Resultat Løb 29 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider |
Stævne navn | Vattenfall Swim Cup 2009 (Fin) | Udskriftsdato | 24 maj 2009 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 23:43 | |||
Arrangør | West Swim Esbjerg |
Løb 29, 25m Backstroke Women, Finaler 17 år og ældre |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Elspa Mørkøre | 1991 | 9 | 969 | 13.55 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Line Præst Lauridsen | 1989 | 7 | 833 | 14.25 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Lisa Graf | 1992 | 6 | 823 | 14.31 | |||||
Ssg Leipzig ssg Leipzi | ||||||||||
4 | Stefanie Meyer | 1992 | 5 | 816 | 14.35 | |||||
Ssg Leipzig ssg Leipzi | ||||||||||
5 | Mona Groteguth | 1991 | 4 | 808 | 14.40 | |||||
Sgs Hannover | ||||||||||
6 | Saskia Ganseko | 1992 | 3 | 769 | 14.64 | |||||
Köpenicker Sv Neptun 89 | ||||||||||
7 | Paulin Wendler | 1992 | 2 | 741 | 14.82 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
8 | Nicole Jünger | 1984 | 1 | 694 | 15.15 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Løb 29, 25m Backstroke Women, Finaler 15 - 16 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Kamma Christensen | 1994 | 9 | 729 | 14.90 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
2 | Moa Bertelsen | 1994 | 7 | 681 | 15.24 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
3 | Victoria Johnsson | 1994 | 6 | 667 | 15.35 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
4 | Agnes Idoffsson | 1994 | 5 | 638 | 15.58 | |||||
Simsällskapet Stimmet | ||||||||||
5 | Anne Reichelt | 1993 | 4 | 624 | 15.69 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Constanze Scheler | 1993 | 3 | 617 | 15.75 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Beatrice Rössler | 1993 | 2 | 616 | 15.76 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
8 | Isabella K. Sørensen | 1994 | 1 | 603 | 15.87 | |||||
Hobro Svømmeklub | ||||||||||
Løb 29, 25m Backstroke Women, Finaler 14 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Nadine Ludwig | 1995 | 9 | 736 | 14.85 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Natalia Holm | 1995 | 7 | 688 | 15.19 | |||||
Team Turku | ||||||||||
3 | Sabrina Tastler | 1995 | 6 | 635 | 15.60 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Jasmina Soininen | 1995 | 5 | 613 | 15.79 | |||||
Team Turku | ||||||||||
5 | Lisa Matthes | 1995 | 4 | 607 | 15.84 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Ulrike Büttner | 1995 | 3 | 601 | 15.89 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Hanna Dahlqvist | 1995 | 2 | 585 | 16.03 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
8 | Tenna Holm | 1995 | 1 | 543 | 16.44 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
Løb 29, 25m Backstroke Women, Finaler 13 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Janna Ovaska | 1996 | 9 | 629 | 15.65 | |||||
Team Turku | ||||||||||
2 | Sidse Kehlet | 1996 | 7 | 606 | 15.85 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
3 | Julia Hartwig | 1996 | 6 | 588 | 16.01 | |||||
Köpenicker Sv Neptun 89 | ||||||||||
4 | Hilla Kortetjärvi | 1996 | 5 | 574 | 16.14 | |||||
Team Turku | ||||||||||
5 | Jasmin Keck | 1996 | 4 | 536 | 16.51 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
6 | Helén Lange | 1996 | 3 | 529 | 16.58 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
7 | Erika Bergström | 1996 | 2 | 516 | 16.72 | |||||
Team Turku | ||||||||||
8 | Alina Neumann | 1996 | 1 | 515 | 16.73 | |||||
Esv Frankfurt | ||||||||||
Løb 29, 25m Backstroke Women, Finaler 12 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 9 | 635 | 15.60 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
2 | Nele Salow | 1997 | 7 | 591 | 15.98 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
3 | Laura Mäki | 1997 | 6 | 562 | 16.25 | |||||
Team Turku | ||||||||||
4 | Johanna Johnsson | 1997 | 5 | 510 | 16.78 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
5 | Lisa Geissler | 1997 | 4 | 493 | 16.97 | |||||
Lsv "delphin 1990" E.v. | ||||||||||
6 | Paulina Haczkiewicz | 1997 | 3 | 470 | 17.25 | |||||
Mks Rokita | ||||||||||
7 | Paulina Wiklund-Nilsson | 1997 | 2 | 468 | 17.27 | |||||
Simsällskapet Delfin | ||||||||||
8 | Alina Willert | 1997 | 1 | 466 | 17.30 | |||||
Kreis Harburg | ||||||||||
Løb 29, 25m Backstroke Women, Finaler 11 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Elisabeth Grösel | 1998 | 9 | 544 | 16.43 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Nele Klein | 1998 | 7 | 530 | 16.57 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
3 | Caroline Erichsen | 1998 | 6 | 518 | 16.70 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
4 | Emilia Lüders | 1998 | 5 | 493 | 16.97 | |||||
Birkerød Svømmeklub | ||||||||||
5 | Alicia Pohl | 1998 | 4 | 456 | 17.42 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
6 | Jasmin Koefoed Jacobsen | 1998 | 3 | 429 | 17.78 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
7 | Ada Bergström Tronsmoen | 1998 | 2 | 348 | 19.06 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
- | Victoria Ruhmland | 1998 | DNS | |||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
Løb 29, 25m Backstroke Women, Finaler 10 år |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Franziska Fischer | 1999 | 9 | 404 | 18.14 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
2 | Sophie Fischer | 1999 | 7 | 357 | 18.90 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Elaine Haberer | 1999 | 6 | 356 | 18.92 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
4 | Franziska Nissen | 1999 | 5 | 346 | 19.10 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
5 | Susann Epperlein | 1999 | 4 | 341 | 19.19 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Deidre Ø. Hansen | 1999 | 3 | 326 | 19.48 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
7 | Charlotte Wendtlandt | 1999 | 2 | 310 | 19.82 | |||||
Köpenicker Sv Neptun 89 | ||||||||||
8 | Maria Meissner | 1999 | 1 | 293 | 20.20 | |||||
Esv Frankfurt | ||||||||||
Løb 29, 25m Backstroke Women, Finaler 9 år og yngre |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | Opnået | Status | ||||
Klub | ||||||||||
1 | Lova Andersson | 2000 | 9 | 372 | 18.65 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
2 | Julie Kepp Jensen | 2000 | 7 | 336 | 19.29 | |||||
A6 | ||||||||||
3 | Alicia Nickel | 2000 | 6 | 275 | 20.61 | |||||
Köpenicker Sv Neptun 89 | ||||||||||
4 | Marlene Schmidt | 2000 | 5 | 273 | 20.67 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
5 | Monique Petzold | 2000 | 4 | 260 | 21.02 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
6 | Vanessa Städter | 2000 | 3 | 254 | 21.18 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
7 | Linnéa Sjödahl | 2000 | 2 | 252 | 21.22 | |||||
Swim Team Kronoberg | ||||||||||
8 | Fränzi Heinrich | 2000 | 1 | 252 | 21.24 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.17.02 |
Licens til West Swim Esbjerg |