Results for DM-L, DJM-L & DÃ…M-L gruppe 1
Below are all results from the competition shown by session.
Onsdag aften
Resultat Løb 39 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 39, 100m Rygsvømning Damer, Indledende |
Europarekord Senior: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 |
Nordisk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Senior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 59.69 2012-03-24 |
Dansk Rekord Junior: Mie Østergaard Nielsen (1996) 1:01.51 2012-01-21 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Cecilie Høgskilde | 1999 | 603 | 33.24 | 1:08.79 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
2 | Victoria Wolsted | 2000 | 589 | 34.45 | 1:09.32 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
3 | Sophie Amalie Schøn | 1999 | 585 | 33.81 | 1:09.49 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
4 | Signe Bro | 1999 | 574 | 34.34 | 1:09.92 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
5 | Natascha Alexandra Green | 2000 | 554 | 34.29 | 1:10.74 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
6 | Victoria Bierre | 2000 | 549 | 34.47 | 1:10.96 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
7 | Caroline Samuel | 2000 | 549 | 34.79 | 1:10.97 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
8 | Sofia Zachariassen | 1999 | 548 | 34.95 | 1:10.99 | |||||
O.S.L.F. | ||||||||||
9 | Clara Schade Cantby | 2000 | 546 | 34.53 | 1:11.08 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
10 | Katharina Nekhorochko | 2000 | 541 | 35.38 | 1:11.30 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
11 | Lærke Toft Ruby | 1999 | 516 | 35.25 | 1:12.42 | |||||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
12 | Louise Sørensen | 2000 | 516 | 35.19 | 1:12.43 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
13 | Amalie Bach Nielsen | 1999 | 514 | 35.55 | 1:12.51 | |||||
Horsens Svømmeklub | ||||||||||
14 | Emma Maagøe | 1999 | 513 | 35.47 | 1:12.57 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
15 | Stine Knudsen | 1999 | 512 | 35.09 | 1:12.64 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
16 | Emma Anne Ljungstrøm | 1999 | 512 | 35.25 | 1:12.65 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
17 | Nina Toft | 2000 | 503 | 35.47 | 1:13.04 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
18 | Sara Krell Refn | 1999 | 503 | 34.97 | 1:13.08 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
19 | Anna Emilie Hansen | 1999 | 499 | 34.95 | 1:13.25 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
20 | Marie-Louise Stentved | 2000 | 497 | 35.55 | 1:13.35 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
21 | Emma H. Christiansen | 1999 | 496 | 35.70 | 1:13.41 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
22 | Julia Jønsson | 2000 | 485 | 35.27 | 1:13.96 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
23 | Anna Sommer Harrits | 1999 | 481 | 35.63 | 1:14.13 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
24 | Sara Sylvest | 2000 | 479 | 36.19 | 1:14.26 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
25 | Emma A Andersen | 2000 | 466 | 36.97 | 1:14.96 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Emily Brophy | 1999 | 465 | 37.01 | 1:14.99 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
27 | Astrid Ovesen | 1999 | 463 | 36.78 | 1:15.10 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
28 | Laura B. Rasmussen | 1999 | 459 | 36.54 | 1:15.32 | |||||
Randers GF Neptun | ||||||||||
29 | Nikoline N. Norby | 2000 | 457 | 37.29 | 1:15.44 | |||||
Gentofte Svømme Klub | ||||||||||
30 | Therese Hovgaard Jensen | 2000 | 457 | 36.63 | 1:15.45 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
31 | Nanna Sonne | 1999 | 456 | 36.64 | 1:15.50 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
32 | Johanne Skovgaard Terp | 1999 | 452 | 37.22 | 1:15.69 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
33 | Freja Gram | 1999 | 446 | 36.82 | 1:16.02 | |||||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
34 | Caroline Hauritz Jensen | 1999 | 443 | 36.51 | 1:16.21 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Amanda Bundgaard Pedersen | 2000 | 443 | 37.00 | 1:16.22 | |||||
Hillerød Svømmeklub | ||||||||||
36 | My Weitling | 2000 | 440 | 37.33 | 1:16.36 | |||||
JGI Svømning | ||||||||||
37 | Frederikke Mertins | 2000 | 435 | 36.13 | 1:16.67 | |||||
Hvidovre Svømme Klub | ||||||||||
38 | Ella Christensen Blanch | 2000 | 432 | 37.90 | 1:16.86 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
38 | Katrine Bukh Villesen | 2000 | 432 | 37.28 | 1:16.86 | |||||
Durup IF | ||||||||||
40 | Anne Sofie Gadfelt | 1999 | 430 | 37.20 | 1:16.98 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
41 | Celia Erikstad | 1999 | 429 | 38.47 | 1:17.03 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
42 | Mille Hesselgren Ikov | 2000 | 426 | 38.09 | 1:17.19 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
43 | Frederikke Arentoft | 2000 | 426 | 37.15 | 1:17.22 | |||||
Hørsholm Svømmeforening | ||||||||||
44 | Anna Hertzog | 1999 | 426 | 37.93 | 1:17.23 | |||||
Ringe Svømme Klub | ||||||||||
45 | Cecilie Wiuff | 2000 | 424 | 36.83 | 1:17.33 | |||||
Herlev Svømning | ||||||||||
46 | Clara Marott Schelde | 2000 | 421 | 37.35 | 1:17.53 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
47 | Anna Mathiasen | 2000 | 415 | 37.93 | 1:17.88 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
48 | Natascha Bonnen Sjøgren | 2000 | 414 | 37.97 | 1:17.95 | |||||
Vest-Brøndby | ||||||||||
49 | Nicoline Bredahl | 2000 | 412 | 38.32 | 1:18.05 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
50 | Christine Greisen | 2000 | 405 | 38.57 | 1:18.54 | |||||
Hovedstaden | ||||||||||
51 | Maria M. Porsmose | 2000 | 397 | 38.70 | 1:19.05 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
52 | Nanna Kibsgaard Madsen | 2000 | 396 | 38.43 | 1:19.12 | |||||
Struer Svømmeklub | ||||||||||
53 | Mille Rask Sander | 1999 | 395 | 38.08 | 1:19.17 | |||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
54 | Camilla Strandqvist | 2000 | 393 | 38.38 | 1:19.29 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
55 | Lykke K. Nielsen | 1999 | 390 | 38.21 | 1:19.52 | |||||
Odder IGF | ||||||||||
56 | Johanne A. Christiansen | 2000 | 381 | 39.86 | 1:20.14 | |||||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
57 | Kathrine Pii Frederiksen | 2000 | 380 | 39.11 | 1:20.21 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
58 | Xenia Huryn | 2000 | 373 | 38.30 | 1:20.74 | |||||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
59 | Helena V. Ellling | 2000 | 364 | 39.13 | 1:21.36 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
60 | Line Refsgaard | 2000 | 282 | 43.09 | 1:28.54 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
- | Sarah Andersen | 1999 | DSQ | EFB v 50m | ||||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |