Resultat för DM-L, DJM-L & DÅM-L gruppe 1
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Onsdag aften
Resultat Løb 32 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:06 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 32, 400m Frisvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 |
Nordisk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Senior: Mads Glæsner (1988) 3:44.40 2009-07-26 |
Dansk Rekord Junior: Frederik Siem Pedersen (1991) 3:54.90 2009-07-08 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 100m | 200m | 300m | Opnået | Status | |
Klub | ||||||||||
1 | Pál Joensen | 1990 | 763 | 58.96 | 2:01.08 | 3:01.75 | 4:00.76 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
2 | Christian Røssel | 1995 | 682 | 1:01.28 | 2:05.88 | 3:09.48 | 4:10.01 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
3 | Daniel Skaaning | 1993 | 676 | 58.75 | 2:02.75 | 3:07.88 | 4:10.69 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
4 | Laust Moesgaard | 1996 | 674 | 1:00.02 | 2:03.66 | 3:08.32 | 4:10.89 | |||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
5 | Frederik A. Mariegaard | 1994 | 670 | 59.82 | 2:03.86 | 3:08.69 | 4:11.46 | |||
Swim Team Tåstrup | ||||||||||
6 | Martin Sander Pedersen | 1992 | 669 | 58.69 | 2:02.94 | 3:07.47 | 4:11.62 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
7 | Marc Bach Nielsen | 1994 | 668 | 59.47 | 2:02.83 | 3:08.02 | 4:11.63 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
8 | Kristian Weber Larsen | 1990 | 666 | 1:00.28 | 2:04.53 | 3:09.39 | 4:11.90 | Deltager ikke i finalen | ||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
9 | Viktor Holm | 1996 | 663 | 1:01.09 | 2:04.50 | 3:09.08 | 4:12.38 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
10 | Lasse Lykke Nielsen | 1995 | 651 | 1:02.25 | 2:06.80 | 3:11.02 | 4:13.83 | |||
Helsinge Skytte & IF | ||||||||||
11 | Bo Volf Brøchner | 1996 | 650 | 1:00.62 | 2:06.51 | 3:11.34 | 4:13.95 | Deltager ikke i finalen | ||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
12 | Rasmus Härstedt | 1994 | 649 | 58.25 | 2:03.01 | 3:09.08 | 4:14.16 | |||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
13 | Jens Saugmann | 1996 | 648 | 1:00.75 | 2:05.44 | 3:10.23 | 4:14.24 | |||
Svømmeklubben Syd | ||||||||||
14 | Karim Møller | 1994 | 646 | 1:00.66 | 2:05.79 | 3:10.66 | 4:14.55 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
15 | Michael Grønlund Larsen | 1993 | 645 | 1:00.23 | 2:05.68 | 3:10.46 | 4:14.66 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
16 | Magnus Andersen | 1995 | 638 | 1:01.26 | 2:05.73 | 3:11.62 | 4:15.53 | |||
Roskilde Svømning | ||||||||||
17 | Martin Nielsen | 1996 | 635 | 1:00.63 | 2:05.94 | 3:11.77 | 4:15.99 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
18 | Magnus Sloth Poulsen | 1995 | 634 | 1:01.65 | 2:05.99 | 3:11.50 | 4:16.08 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
19 | Victor Drevskich | 1996 | 624 | 1:00.87 | 2:06.08 | 3:12.42 | 4:17.51 | |||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
20 | Kasper Vitten | 1995 | 623 | 1:01.41 | 2:06.41 | 3:12.28 | 4:17.67 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
21 | Mikkel Rathschau Sørensen | 1996 | 617 | 1:01.95 | 2:07.23 | 3:12.86 | 4:18.45 | |||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
22 | Nicolai Pedersen | 1994 | 612 | 1:00.52 | 2:07.38 | 3:14.19 | 4:19.14 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
23 | Jonas Himmelstrup | 1995 | 604 | 1:01.07 | 2:06.56 | 3:13.40 | 4:20.23 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
24 | Tobias Edvardsen | 1995 | 584 | 1:03.10 | 2:10.39 | 3:18.01 | 4:23.26 | |||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
25 | Thomas Birkkjær | 1996 | 583 | 1:03.09 | 2:09.78 | 3:17.67 | 4:23.40 | |||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
26 | Joachim Blach Kristensen | 1995 | 582 | 1:03.21 | 2:09.70 | 3:17.54 | 4:23.48 | |||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
27 | Casper G. Kristensen | 1995 | 582 | 1:02.33 | 2:09.56 | 3:16.92 | 4:23.56 | |||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
28 | Hannibal Steenfos | 1996 | 581 | 1:02.50 | 2:10.48 | 3:18.34 | 4:23.67 | |||
Hovedstaden | ||||||||||
29 | Andreas Sandbirk | 1995 | 580 | 1:03.10 | 2:10.51 | 3:18.45 | 4:23.82 | |||
Vordingborg Svømme Klub | ||||||||||
30 | Daniel Lund Bækkegård | 1996 | 580 | 1:04.59 | 2:12.06 | 3:19.38 | 4:23.83 | |||
Svømmeklubben Laksen | ||||||||||
31 | Bjørn H. Bremholm Hansen | 1996 | 579 | 1:01.60 | 2:08.51 | 3:16.49 | 4:23.92 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
32 | Nikolai Skelsager | 1996 | 579 | 1:02.48 | 2:10.08 | 3:17.96 | 4:23.98 | |||
Slangerup Svømmeklub | ||||||||||
33 | Nicolai Frejvald Petersen | 1993 | 578 | 1:00.76 | 2:07.27 | 3:15.78 | 4:24.16 | |||
Herlev Svømning | ||||||||||
34 | Magnus Lundgren | 1996 | 570 | 1:03.68 | 2:09.88 | 3:17.36 | 4:25.27 | |||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
35 | Peter Huse Gaarde-Hansen | 1996 | 570 | 1:02.07 | 2:09.45 | 3:17.85 | 4:25.37 | |||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
36 | Jonas Vibsig Berding | 1996 | 564 | 1:04.32 | 2:12.72 | 3:20.43 | 4:26.33 | |||
Gladsaxe Idræts Forening | ||||||||||
37 | Rasmus Hasemann | 1996 | 555 | 1:00.99 | 2:08.71 | 3:18.43 | 4:27.75 | |||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
38 | Peter Birk | 1996 | 554 | 1:01.64 | 2:09.23 | 3:18.08 | 4:27.95 | |||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
39 | Rasmus Christensen | 1996 | 547 | 1:04.07 | 2:12.18 | 3:21.34 | 4:28.97 | |||
Bov IF | ||||||||||
40 | Andreas Sehested | 1996 | 539 | 1:04.96 | 2:14.26 | 3:23.01 | 4:30.39 | |||
Vejle Svømmeklub Triton | ||||||||||
41 | Rasmus Mohr Nielsen | 1996 | 510 | 1:03.14 | 2:11.78 | 3:24.19 | 4:35.37 | |||
Svømmeklubben Sønderborg | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:06 |