Results for DM-L, DJM-L & DÃ…M-L gruppe 1
Spodaj so vsi rezultati tekmovanja po deli tekmovanja.
Del tekmovanja
Resultat Løb 40 (Indledende) - Med point og mellemtider |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 06 juli 2013 | |||
Stævne by | København | Udskriftstidspunkt | 10:07 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 01 juli 2013 |
Løb 40, 100m Rygsvømning Herrer, Indledende |
Europarekord Senior: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 |
Nordisk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 |
Dansk Rekord Senior: Mathias Gydesen (1988) 54.66 2010-04-02 |
Dansk Rekord Junior: Daniel Skaaning (1993) 56.27 2011-03-30 |
Plac. | Navn | Født | Point | FINA | 50m | Opnået | Status | |||
Klub | ||||||||||
1 | Gustav Friberg | 1997 | 651 | 28.80 | 59.92 | |||||
Ringsted Svømme Klub | ||||||||||
2 | Mathias Rysgaard | 1998 | 585 | 30.13 | 1:02.10 | |||||
Kalundborg SK | ||||||||||
3 | Frederik Dalhøj Paulsen | 1998 | 582 | 30.84 | 1:02.19 | |||||
Sigma Swim Birkerød | ||||||||||
4 | Lars Breum Hansen | 1997 | 576 | 30.58 | 1:02.41 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
5 | Simon Vingolf Larsen | 1998 | 564 | 30.74 | 1:02.85 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
6 | Oliver Berggren Smidt | 1997 | 556 | 30.78 | 1:03.13 | |||||
Søllerød Svømmeklub | ||||||||||
7 | Jonas B. Jørgensen | 1998 | 548 | 31.01 | 1:03.47 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
8 | Magnus Fallesen | 1998 | 546 | 30.91 | 1:03.51 | |||||
Herning Svømmeklub | ||||||||||
9 | Alexander Wildenschild | 1997 | 540 | 30.92 | 1:03.75 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
10 | Oliver Marcus Meng | 1997 | 540 | 31.04 | 1:03.76 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
11 | Frederik Galving | 1998 | 536 | 31.06 | 1:03.93 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
12 | Tom Heilmann | 1997 | 519 | 31.39 | 1:04.60 | |||||
Svømmeklubben Tempo | ||||||||||
13 | Tobias B. Bjerg | 1998 | 507 | 31.72 | 1:05.10 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
14 | Gustav Bækgaard | 1997 | 506 | 31.40 | 1:05.15 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
15 | Rasmus Birkedal | 1997 | 499 | 31.67 | 1:05.48 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
16 | Jens Bach | 1997 | 490 | 32.80 | 1:05.86 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
17 | Mads Keis Jepsen | 1998 | 486 | 32.41 | 1:06.06 | |||||
Sigma Swim Allerød | ||||||||||
18 | Christian Sejr Aagaard | 1998 | 483 | 32.38 | 1:06.16 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
19 | Jonas Bruun Sleiman | 1998 | 476 | 32.68 | 1:06.48 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
20 | Jacob Samuel | 1998 | 473 | 32.41 | 1:06.62 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
21 | Laurits Mathiassen | 1997 | 464 | 32.12 | 1:07.07 | |||||
Lyngby Svømmeklub | ||||||||||
22 | Magnus Høvsgaard | 1997 | 464 | 32.22 | 1:07.08 | |||||
Odense Svømme Klub | ||||||||||
23 | Anton Holten Lambert | 1997 | 456 | 32.85 | 1:07.47 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
24 | Jeppe Krog Poulsen | 1997 | 450 | 33.17 | 1:07.76 | |||||
Thisted Svømmeklub | ||||||||||
25 | Jon Riedel Pedersen | 1998 | 446 | 34.06 | 1:07.95 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
26 | Mads Jørner | 1998 | 442 | 33.09 | 1:08.15 | |||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
27 | Christian Kaul | 1998 | 433 | 33.77 | 1:08.61 | |||||
Esbjerg Svømmeklub | ||||||||||
28 | Søren Villumsen | 1998 | 431 | 33.22 | 1:08.76 | |||||
Aalborg Svømmeklub | ||||||||||
29 | Holger Boe Krogh | 1998 | 430 | 33.16 | 1:08.78 | |||||
Lyseng IF | ||||||||||
30 | Johannes Kjærgaard | 1998 | 429 | 33.48 | 1:08.84 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
31 | Victor Larsen | 1998 | 423 | 33.66 | 1:09.18 | |||||
Frederikssund Svømmeklub | ||||||||||
32 | Emil Houlborg | 1998 | 419 | 33.43 | 1:09.39 | |||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
33 | Alexander Ohrt | 1997 | 417 | 33.84 | 1:09.51 | |||||
Kolding SK | ||||||||||
34 | Martin Grønning | 1997 | 416 | 34.36 | 1:09.57 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
35 | Oliver Sintayehu Jensen | 1998 | 407 | 34.02 | 1:10.06 | |||||
Slagelse Svømmeklub | ||||||||||
36 | Casper Wagner | 1998 | 401 | 33.73 | 1:10.42 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
37 | Tobias Andersen | 1998 | 400 | 34.40 | 1:10.47 | |||||
Svømmeklubben Triton Ballerup | ||||||||||
38 | Simon Noesgaard Nielsen | 1998 | 395 | 34.60 | 1:10.77 | |||||
Agfs Svømmeafdeling | ||||||||||
39 | Mads Andersen | 1998 | 394 | 34.32 | 1:10.82 | |||||
Svømmeklubben Kvik, Kastrup | ||||||||||
40 | Martin Harder Bruun | 1998 | 334 | 36.56 | 1:14.80 | |||||
Silkeborg Svømmeklub | ||||||||||
41 | Mads Due Kristensen | 1998 | 331 | 36.04 | 1:15.08 | |||||
Nyborg Svømmeklub | ||||||||||
Oprettet af WinGrodan 1.22.00 | Udskriftsdato | 06 juli 2013 |
Licens til Hovedstadens Svømmeklub | Udskriftstidspunkt | 10:07 |