2018-12-17   14:07:50
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Umestänket 2013

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:44   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 1, 200m Medley Damer 12 OY, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    41.01  1:27.69  2:19.21    3:00.18   
Tuva Orre Sandström  2001  Umeå Simsällskap    43.47  1:29.64  2:22.86    3:03.72   
Tuva Sandström  2001  Umeå Simsällskap    44.09  1:32.95  2:24.80    3:09.25   
Sanna Hedebäck  2001  Bureå Simsällskap    43.92  1:34.62  2:27.30    3:09.74   
Frida Svedberg  2001  Burträsk Simpolare    42.13  1:32.16  2:26.90    3:10.40   
Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap    49.08  1:37.73  2:33.59    3:16.22   
Hilda Larsson  2002  Sandviks Idrottsklubb    47.24  1:39.37  2:39.43    3:26.10   
Lisa Sandberg  2002  Sandviks Idrottsklubb    46.56  1:39.38  2:38.53    3:26.75   
Lovisa Lindh  2001  Umeå Simsällskap    48.83  1:46.73  2:45.23    3:35.17   
10  Linnea Sjöström  2001  Umeå Simsällskap    47.29  1:44.34  2:47.35    3:38.74   
11  Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    50.81  1:53.94  2:59.35    3:49.23   
Olivia Ahlm  2001  Umeå Simsällskap            DSQ   
Vera Forsgren  2001  Bureå Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:44 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:51   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 2, 200m Medley Herrar 12 OY, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isak Olsson  2002  Bureå Simsällskap    45.21  1:33.74  2:33.55    3:20.47   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:51 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:04   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 3, 800m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Matilda Nyström  1995    437  1:13.20  2:32.80  3:53.29  5:15.42  10:38.30   
  Bureå Simsällskap        6:37.24  7:59.00  9:19.61       
                     
Edith Blomqvist  1985    392  1:15.28  2:37.09  3:58.67  5:23.28  11:02.00   
  Umeå Simsällskap        6:48.38  8:13.67  9:39.58       
                     
Elsa Larsson  1997    386  1:15.91  2:39.84  4:04.35  5:28.47  11:05.71   
  Sandviks Idrottsklubb        6:53.02  8:18.18  9:43.94       
                     
Jennifer Dahlberg  1997    219  1:30.96  3:12.23  4:56.04  6:40.04  13:23.42   
  Byske Simklubb        8:24.58  10:07.23  11:49.15       
                     
Angelina Isaksson  1997    156  1:32.50  3:28.00  5:25.05  8:21.40  15:00.75   
  Byske Simklubb        10:20.60  12:22.23  15:00.75       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Sanna Stenberg  1999    380  1:17.29  2:42.95  4:07.70  5:33.49  11:09.03   
  Piteå Sim        6:58.64  8:23.99  9:47.88       
                     
Leila Khasjimdsjanov  1998    379  1:14.89  2:38.76  4:03.57  5:27.47  11:09.44   
  Umeå Simsällskap        6:52.28  8:18.15  9:44.54       
                     
Josefine Nyström  1998    344  1:14.95  2:40.28  4:07.63  5:37.15  11:31.54   
  Bureå Simsällskap        7:05.43  8:33.81  10:03.60       
                     
Emmy Sandberg  1999    335  1:20.97  2:49.25  4:16.94  5:45.74  11:37.60   
  Sandviks Idrottsklubb        7:14.93  8:42.00  10:09.99       
                     
Linn Nilsson  1999    301  1:22.65  2:54.66  4:27.11  5:59.22  12:02.65   
  Umeå Simsällskap        7:31.78  9:03.70  10:34.63       
                     
Emmy Johanssen  1999    202  1:34.84  3:18.77  5:04.40  6:49.03  13:45.27   
  Byske Simklubb        8:34.10  10:19.18  12:04.94       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Thea Granström  2000    357  1:21.15  2:49.07  4:18.28  5:46.68  11:22.71   
  Umeå Simsällskap        7:12.94  8:39.40  10:04.96       
                     
Emelia Boström  2000    314  1:22.29  2:51.61  4:22.46  5:52.80  11:52.56   
  Örnsköldsviks Allmänna SS        7:24.05  8:55.12  10:26.31       
                     
Stella Svedberg  2000    307  1:26.23  2:59.77  4:30.29  6:01.69  11:58.25   
  Umeå Simsällskap        7:32.71  9:03.65  10:32.91       
                     
Julia Jiang  2000    183  1:32.03  3:17.30  5:05.78  6:55.11  14:13.06   
  Umeå Simsällskap        8:45.44  10:37.55  12:29.30       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:04 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:35   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 4, 200m Frisim Herrar 13 OÄ, Finaler 40 - 44 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Fredrik Hellberg  1973    348  32.10  1:06.49  1:43.74    2:21.30   
  IKSU Simning                   
                     
Peder Larsson  1972    291  32.79  1:08.96  1:49.18    2:29.91   
  IKSU Simning                   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim Herrar 13 OÄ, Finaler 16 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jonatan Urpiala  1994    351  32.22  1:07.20  1:44.03    2:20.85   
  IKSU Simning                   
                     
Elias Bystedt  1995    346  31.65  1:06.44  1:44.14    2:21.54   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Kristoffer Lindström  1996    305  33.12  1:10.46  1:49.41    2:27.70   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Filip Sundqvist  1997    269  32.25  1:11.16  1:53.24    2:33.95   
  Byske Simklubb                   
                     
Pontus Wiklund  1997    210  36.56  1:19.36  2:03.83    2:47.21   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim Herrar 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Wikström  1999    462  29.02  1:01.61  1:35.53    2:08.51   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Erik Viklund  1998    392  29.48  1:03.63  1:40.65    2:15.72   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Jacob Danielsson  1998    353  28.81  1:02.52  1:40.96    2:20.61   
  Piteå Sim                   
                     
Isak Viklund  1998    328  31.96  1:07.82  1:46.09    2:24.10   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Oliver Flodström  1999    325  30.72  1:07.08  1:45.73    2:24.58   
  Piteå Sim                   
                     
Filip Orre Sandström  1999    294  34.40  1:12.40  1:51.53    2:29.45   
  Umeå Simsällskap                   
                     
William Säfström  1998    289  33.88  1:11.31  1:51.30    2:30.31   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Ron Maslo  1998    270  34.08  1:11.47  1:52.72    2:33.78   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Felix Nyström  1999    249  36.17  1:17.45  1:59.96    2:37.87   
  Bureå Simsällskap                   
                     
10  Mattias Jonsson  1999    249  36.41  1:17.16  2:38.04    2:38.04   
  Piteå Sim                   
                     
11  Joel Lindgren  1999    237  35.06  1:14.81  1:57.64    2:40.48   
  Burträsk Simpolare                   
                     
12  Viktor Norberg  1999    192  36.65  1:17.65  2:04.11    2:52.27   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
13  Harald Bjurulf  1999    157  42.19  1:30.03  2:19.59    3:04.28   
  Umeå Simsällskap                   
                     
14  Erik Söderlund  1999    134  40.56  1:29.87  2:24.26    3:14.25   
  Bureå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:35 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:35   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Damer 12 OY, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elise Öberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            38.43   
Frida Svedberg  2001  Burträsk Simpolare            39.05   
Ella Pettersson  2001  Härnösands Simsällskap            40.01   
Linnea Sjöström  2001  Umeå Simsällskap            41.31   
Tuva Sandström  2001  Umeå Simsällskap            42.20   
Sanna Hedebäck  2001  Bureå Simsällskap            43.10   
Tuva Orre Sandström  2001  Umeå Simsällskap            43.17   
Hilda Larsson  2002  Sandviks Idrottsklubb            43.88   
Alva Lundmark  2001  Bureå Simsällskap            44.71   
10  Petra Andersson  2001  Bureå Simsällskap            45.63   
11  Olivia Ahlm  2001  Umeå Simsällskap            47.82   
12  Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap            48.28   
13  Lovisa Lindh  2001  Umeå Simsällskap            49.73   
14  Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            51.80   
15  Jana Själin  2002  Lycksele Idrottsförening            52.57   
16  Saga Evander  2002  Umeå Simsällskap            52.93   
17  Sussi Tedestedt  2001  Burträsk Simpolare            53.85   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Elina Gullehag  2002  Sandviks Idrottsklubb            DSQ   
Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap            DSQ   
Vera Forsgren  2001  Bureå Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  11:35 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  11:38   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar 12OY, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marios Johansson  2001  Piteå Sim            40.01   
Isak Olsson  2002  Bureå Simsällskap            44.68   
Felix Bengs-Stattin  2002  Umeå Simsällskap            DSQ   
Linus Hallgren  2003  Umeå Simsällskap            DSQ   
Wael Hadrous  2004  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  11:38 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:05   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer 13 OÄ, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Edith Blomqvist  1985    345  42.42        1:29.37   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer 13 OÄ, Finaler 16 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronja Wikström  1996    388  40.45        1:25.98   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Sara Nilsson  1996    347  42.27        1:29.23   
  IKSU Simning                   
                     
Elvira Magnusson  1996    343  42.59        1:29.57   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elin Sandberg  1997    336  43.36        1:30.17   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elsa Larsson  1997    332  43.22        1:30.57   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Neila Gaied  1992    291  43.57        1:34.62   
  IKSU Simning                   
                     
Angelina Isaksson  1997    256  46.39        1:38.75   
  Byske Simklubb                   
                     
Tina Lundmark  1997    186  50.69        1:49.76   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Jennifer Dahlberg  1997    164  53.71        1:54.65   
  Byske Simklubb                   
                     
10  Natasja Wolming  1997    147  56.39        1:58.84   
  Byske Simklubb                   
                     
11  Amanda Karlsson  1996    110  59.69        2:10.81   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Molly Ångström  1997              DNS   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Alva Häggblad  1999    415  39.75        1:24.07   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Sanna Stenberg  1999    378  41.08        1:26.70   
  Piteå Sim                   
                     
Clara Hedman  1999    371  42.35        1:27.23   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Emmy Sandberg  1999    356  42.22        1:28.45   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Gabriella Goncalves-Palmieri  1998    318  42.30        1:31.86   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Leila Khasjimdsjanov  1998    311  43.37        1:32.50   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Josefine Nyström  1998    280  44.91        1:35.81   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Linn Nilsson  1999    262  45.42        1:37.95   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elisabeth Johansson  1998    235  48.15        1:41.67   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
10  Cassandra Eriksson  1999    141  55.07        2:00.34   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
11  Emmy Johanssen  1999    124  59.59        2:05.69   
  Byske Simklubb                   
                     
Jenny Karlsson  1998              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Monika Nilsson  1998              DSQ   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Victoria Öberg  1999              DSQ   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Damer 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Saga Sandström  2000    415  39.70        1:24.05   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Johannalouise Eriksson  2000    325  42.98        1:31.17   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Alva Nilsson  2000    305  44.77        1:33.14   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Thea Granström  2000    267  44.73        1:37.40   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Linn Arnlund  2000    259  45.77        1:38.41   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Julia Jiang  2000    233  47.45        1:41.91   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Amanda Arnqvist  2000    232  48.38        1:42.00   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Emelia Boström  2000    227  48.06        1:42.77   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Stella Svedberg  2000    216  49.29        1:44.42   
  Umeå Simsällskap                   
                     
10  Amy Whyte Krenchel  2000    177  51.93        1:51.61   
  Umeå Simsällskap                   
                     
11  Erika Lindström  2000    163  54.06        1:54.83   
  Burträsk Simpolare                   
                     
12  Emelie Lindgren Åsen  2000    162  54.33        1:55.08   
  Burträsk Simpolare                   
                     
13  Tuva Englund  2000    151  56.32        1:57.75   
  Umeå Simsällskap                   
                     
14  Femke Kranenbarg  2000    136  56.83        2:01.94   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Emelie Arvidsson  2000              DSQ   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:05 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:06   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar 13OÄ, Finaler 35 - 39 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Adrian Bengtson  1976    338  37.55        1:19.83   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar 13OÄ, Finaler 16 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anton Lindgren  1996    318  38.17        1:21.46   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Johan Bonnedahl  1997    312  37.99        1:22.01   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Simon Olsson  1997    281  39.15        1:24.91   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Filip Sundqvist  1997    265  40.24        1:26.58   
  Byske Simklubb                   
                     
Pontus Wiklund  1997    201  44.52        1:34.90   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Peter Lundberg  1991    194  45.07        1:36.02   
  Älvsby Simsällskap                   
                     
Elias Bystedt  1995              DSQ   
  Bureå Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar 13OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Wikström  1999    358  36.02        1:18.32   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Erik Viklund  1998    273  40.45        1:25.72   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Ron Maslo  1998    250  41.21        1:28.23   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Arvid Vikström  1999    209  43.99        1:33.67   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Mattias Jonsson  1999    198  45.85        1:35.37   
  Piteå Sim                   
                     
Oliver Flodström  1999    196  44.63        1:35.68   
  Piteå Sim                   
                     
William Säfström  1998    192  45.80        1:36.42   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Viktor Norberg  1999    186  45.92        1:37.38   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Felix Nyström  1999    181  46.42        1:38.23   
  Bureå Simsällskap                   
                     
10  Klas Törmä  1999    177  47.73        1:38.97   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
11  Harald Bjurulf  1999    176  48.31        1:39.27   
  Umeå Simsällskap                   
                     
12  Erik Söderlund  1999    164  48.56        1:41.57   
  Bureå Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 100m Bröstsim Herrar 13OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Edvin Lind  2000    173  47.80        1:39.89   
  Umeå Simsällskap                   
                     
William Ackemo  2000              DNS   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:06 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:24   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 9, 100m Ryggsim Damer 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Elise Öberg  2002    270  41.45        1:25.47   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
                     
Tuva Orre Sandström  2001    264  42.99        1:26.10   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Frida Svedberg  2001    253  43.55        1:27.30   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Petra Andersson  2001    233  44.58        1:29.74   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Vera Forsgren  2001    198  46.91        1:34.69   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Sanna Hedebäck  2001    184  48.09        1:37.14   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Lisa Sandberg  2002    169  49.13        1:39.98   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Agnes Gustafsson  2003    152  50.74        1:43.60   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elina Gullehag  2002    138  50.07        1:46.97   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
10  Nellie Luthman  2002    134  52.80        1:47.80   
  Umeå Simsällskap                   
                     
11  Lisa Bäcklund  2002    120  52.39        1:51.92   
  Piteå Sim                   
                     
12  Jana Själin  2002    119  53.96        1:52.33   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
13  Hanna Hultén  2002    116  54.52        1:53.19   
  Umeå Simsällskap                   
                     
14  Isolde Svedjeland  2002    92  58.56        2:02.28   
  Umeå Simsällskap                   
                     
15  Sussi Tedestedt  2001    76  1:05.76        2:10.59   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Moa Salomonsson  2001              DNS   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Alva Lundmark  2001              DSQ   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Hanna Fackel  2004              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Lovisa Lindh  2001              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Saga Evander  2002              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Tove Wikström  2001              DSQ   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:24 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:24   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim Herrar 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anton Boström  2001    154  1:31.35        1:31.35   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Marios Johansson  2001    144  1:33.42        1:33.42   
  Piteå Sim                   
                     
Isak Olsson  2002    140  1:34.16        1:34.16   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Wael Hadrous  2004    107  1:43.19        1:43.19   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Felix Bengs-Stattin  2002    86  1:51.07        1:51.07   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Linus Hallgren  2003    83  1:52.40        1:52.40   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Samuel Norlin  2002    74  1:56.60        1:56.60   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Dennis Nilsson  2003    70  1:58.88        1:58.88   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Peter Sundström  2002    65  2:01.43        2:01.43   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Felix Luthman  2004              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:24 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:34   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 11, 400m Medley Damer 13 OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Matilda Nyström  1995    399  2:10.87  3:46.96  5:18.26    5:54.62   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Elsa Larsson  1997    398  2:06.86  3:42.81  5:16.20    5:54.76   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
 
Gren 11, 400m Medley Damer 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Clara Hedman  1999              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Emmy Sandberg  1999              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
 
Gren 11, 400m Medley Damer 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Johannalouise Eriksson  2000    350  2:15.18  3:55.22  5:32.78    6:10.36   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:34 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  12:37   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 12, 400m Medley Herrar 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Wikström  1999    404  1:14.52  2:36.92  4:08.67    5:18.61   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Isak Viklund  1998    295  1:17.84  2:49.24  4:31.79    5:53.71   
  Burträsk Simpolare                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  12:37 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 13, 100m Fjärilsim Damer 12OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Frida Svedberg  2001    209  42.84        1:32.82   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Elise Öberg  2002    196  41.60        1:34.84   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
                     
Tuva Sandström  2001    189  43.94        1:35.85   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Hilda Larsson  2002    162  47.26        1:41.05   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Linnea Sjöström  2001    134  46.75        1:47.63   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Hedda Ferm  2002    133  50.03        1:47.85   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Agnes Gustafsson  2003    99  53.96        1:59.14   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 14, 100m Fjärilsim Herrar12OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Wael Hadrous  2004    58  56.61        2:05.55   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:05   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 15, 200m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 25 - 29 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Edith Blomqvist  1985    408  34.08  1:11.44  1:50.46    2:29.92   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 200m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 16 - 24 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronja Wikström  1996    587  31.37  1:05.33  1:38.79    2:12.77   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Ronja Nilsson  1993    500  31.80  1:07.57  1:44.58    2:20.08   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elin Sandberg  1997    470  33.40  1:10.00  1:46.57    2:22.97   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Matilda Nyström  1995    415  34.17  1:12.18  1:50.69    2:29.09   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Jonna Pettersson  1990    410  32.97  1:11.16  1:50.75    2:29.62   
  IKSU Simning                   
                     
Elvira Magnusson  1996    382  35.45  1:15.26  1:54.98    2:33.25   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elsa Larsson  1997    344  35.37  1:15.93  1:58.29    2:38.62   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Julia Ingelmark  1991    344  35.28  1:16.03  1:57.87    2:38.71   
  IKSU Simning                   
                     
Neila Gaied  1992    321  2:42.40        2:42.40   
  IKSU Simning                   
                     
10  Angelina Isaksson  1997    217  39.73  1:29.34  2:21.72    3:05.10   
  Byske Simklubb                   
                     
11  Jennifer Dahlberg  1997    215  40.67  1:28.55  2:16.86    3:05.49   
  Byske Simklubb                   
                     
12  Natasja Wolming  1997    157  46.97  1:38.86  2:34.20    3:25.90   
  Byske Simklubb                   
                     
 
Gren 15, 200m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sanna Stenberg  1999    444  33.67  1:10.55  1:48.80    2:25.77   
  Piteå Sim                   
                     
Leila Khasjimdsjanov  1998    427  33.93  1:11.98  1:50.46    2:27.58   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Victoria Öberg  1999    399  35.00  1:14.06  1:53.09    2:31.05   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
                     
Clara Hedman  1999    394  36.32  1:15.02  1:53.48    2:31.66   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Josefine Nyström  1998    379  33.95  1:13.07  1:53.36    2:33.60   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Alva Häggblad  1999    370  34.40  1:14.31  1:54.84    2:34.80   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Emmy Sandberg  1999    347  36.84  1:17.96  1:58.74    2:38.14   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Linn Nilsson  1999    317  37.09  1:19.10  2:02.59    2:43.10   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Emmy Johanssen  1999    217  43.59  1:32.51  2:20.61    3:04.88   
  Byske Simklubb                   
                     
10  Cassandra Eriksson  1999    154  48.13  1:43.50  2:39.23    3:27.52   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 200m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Thea Granström  2000    381  35.17  1:15.11  1:55.78    2:33.39   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Stella Svedberg  2000    330  37.05  1:18.68  2:00.81    2:40.92   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Alva Nilsson  2000    288  37.58  1:21.16  2:07.55    2:48.37   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Amy Whyte Krenchel  2000    245  39.13  1:23.01  2:09.83    2:57.55   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Amanda Arnqvist  2000    220  41.39  1:28.52  2:17.74    3:04.03   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Julia Jiang  2000    217  40.41  1:28.74  2:19.06    3:04.90   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Erika Lindström  2000    180  44.47  1:33.95  2:27.15    3:16.89   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Femke Kranenbarg  2000    149  3:29.55        3:29.55   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Tuva Englund  2000    129  3:40.00        3:40.00   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Emelie Lindgren Åsen  2000              DSQ   
  Burträsk Simpolare                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:05 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:37   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 16, 1500m Frisim Herrar 13 OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Kristoffer Lindström  1996    345  1:11.57  2:32.39  3:54.94  5:17.52  20:12.20   
  Burträsk Simpolare        6:39.68  8:00.87  9:23.54  10:46.17     
          12:07.56  13:28.10  14:50.09  16:11.74     
          17:33.78  18:54.73         
                     
Filip Sundqvist  1997    283  1:15.80  2:42.27  4:08.62  5:36.18  21:34.65   
  Byske Simklubb        7:03.67  8:31.59  9:59.50  11:27.14     
          12:52.79  14:20.44  15:47.77  17:15.08     
          18:43.05  20:11.21         
                     
Pontus Wiklund  1997    201  1:23.12  2:56.83  4:34.32  6:10.89  24:10.26   
  Umeå Simsällskap        7:49.53  9:28.74  11:07.42  12:45.94     
          14:23.62  16:02.51  17:40.94  19:19.24     
          20:57.48  22:35.30         
                     
 
Gren 16, 1500m Frisim Herrar 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Filip Orre Sandström  1999    331  1:14.94  2:36.44  3:58.91  5:21.23  20:28.44   
  Umeå Simsällskap        6:43.81  8:06.10  9:30.04  10:52.74     
          12:16.48  13:39.73  15:02.29  16:24.68     
          17:46.10  19:08.93         
                     
William Säfström  1998    263  1:18.96  2:46.86  4:16.22  5:45.72  22:06.01   
  Nordmalings Simsällskap        7:15.18  8:46.23  10:17.16  11:47.74     
          13:16.34  14:45.85  16:17.65  17:45.64     
          19:14.27  20:43.85         
                     
Ron Maslo  1998    224  1:20.80  2:52.78  4:24.99  5:59.74  23:19.50   
  Lycksele Idrottsförening        7:35.76  9:10.80  10:46.47  12:21.59     
          13:58.74  15:34.43  17:09.31  18:43.74     
          20:19.01  21:51.63         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:37 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:43   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 17, 50m Bröstsim Damer 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Tove Wikström  2001    333          41.57   
  Härnösands Simsällskap                   
Ella Pettersson  2001    295          43.25   
  Härnösands Simsällskap                   
Tuva Sandström  2001    261          45.09   
  Umeå Simsällskap                   
Tuva Orre Sandström  2001    260          45.11   
  Umeå Simsällskap                   
Elise Öberg  2002    255          45.42   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
Sanna Hedebäck  2001    254          45.46   
  Bureå Simsällskap                   
Frida Svedberg  2001    245          46.04   
  Burträsk Simpolare                   
Lisa Sandberg  2002    225          47.33   
  Sandviks Idrottsklubb                   
Ingrid Sälg  2002    220          47.69   
  Umeå Simsällskap                   
10  Hilda Larsson  2002    214          48.13   
  Sandviks Idrottsklubb                   
11  Linnea Sjöström  2001    210          48.48   
  Umeå Simsällskap                   
12  Olivia Ahlm  2001    206          48.80   
  Umeå Simsällskap                   
13  Petra Andersson  2001    197          49.47   
  Bureå Simsällskap                   
14  Lovisa Lindh  2001    191          49.98   
  Umeå Simsällskap                   
15  Lisa Bäcklund  2002    185          50.56   
  Piteå Sim                   
16  Nellie Luthman  2002    178          51.20   
  Umeå Simsällskap                   
17  Anna Sahlin  2001    172          51.74   
  Umeå Simsällskap                   
18  Hedda Ferm  2002    169          52.08   
  Umeå Simsällskap                   
19  Isolde Svedjeland  2002    169          52.09   
  Umeå Simsällskap                   
20  Agnes Gustafsson  2003    164          52.65   
  Umeå Simsällskap                   
21  Lisa Drugge  2001    150          54.22   
  Umeå Simsällskap                   
22  Elina Gullehag  2002    149          54.28   
  Sandviks Idrottsklubb                   
23  Vera Forsgren  2001    147          54.55   
  Bureå Simsällskap                   
24  Saga Evander  2002    145          54.85   
  Umeå Simsällskap                   
25  Jana Själin  2002    143          55.07   
  Lycksele Idrottsförening                   
26  Lea Edvardsson  2003    138          55.75   
  Umeå Simsällskap                   
27  Karoline Lundgren  2001    138          55.78   
  Sandviks Idrottsklubb                   
28  Hanna Hultén  2002    133          56.40   
  Umeå Simsällskap                   
29  Alva Lundmark  2001    123          57.84   
  Bureå Simsällskap                   
30  Linn Renström  2004    121          58.25   
  Umeå Simsällskap                   
31  Julia Sandberg  2001    119          58.49   
  Umeå Simsällskap                   
32  Sussi Tedestedt  2001    119          58.59   
  Burträsk Simpolare                   
33  Embla Georgsson  2002    118          58.65   
  Umeå Simsällskap                   
34  Anja Lind  2004    86          1:05.28   
  Härnösands Simsällskap                   
35  Agnes Bäckström  2003    81          1:06.66   
  Byske Simklubb                   
Cecilia Östman  2002              DNS   
  Sandviks Idrottsklubb                   
Astrid Gustafsson  2003              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
Emilia Sponseller  2005              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
Hanna Fackel  2004              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:43 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  17:49   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 18, 50m Bröstsim Herrar 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anton Boström  2001    172          45.41   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
Marios Johansson  2001    162          46.33   
  Piteå Sim                   
Isak Olsson  2002    146          47.97   
  Bureå Simsällskap                   
Felix Luthman  2004    127          50.22   
  Umeå Simsällskap                   
Felix Bengs-Stattin  2002    112          52.44   
  Umeå Simsällskap                   
Hannes Wikström  2003    110          52.70   
  Härnösands Simsällskap                   
Wael Hadrous  2004    105          53.58   
  Umeå Simsällskap                   
Linus Hallgren  2003    99          54.52   
  Umeå Simsällskap                   
David Sundström  2003    87          57.07   
  Umeå Simsällskap                   
10  Peter Sundström  2002    83          57.86   
  Umeå Simsällskap                   
11  Arvid Strömbro  2002    71          1:00.94   
  Umeå Simsällskap                   
12  Samuel Norlin  2002    70          1:01.39   
  Umeå Simsällskap                   
13  Dennis Nilsson  2003    68          1:02.00   
  Umeå Simsällskap                   
14  Adam Lagerqvist  2003    49          1:09.05   
  Sandviks Idrottsklubb                   
15  Kevin Stenman  2003    44          1:11.56   
  Sandviks Idrottsklubb                   
16  Ibrahim Karzoun  2003    40          1:13.58   
  Sandviks Idrottsklubb                   
Kristoffer Eneroth  2002              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  17:49 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:22   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 19, 200m Ryggsim Damer 13 OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronja Nilsson  1993    498  34.92  1:14.01  1:53.43    2:31.39   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elvira Magnusson  1996    355  39.43  1:22.97  2:06.92    2:49.44   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Julia Ingelmark  1991    318  40.41  1:25.35  2:10.91    2:55.93   
  IKSU Simning                   
                     
Elsa Larsson  1997    285  42.99  1:30.17  2:17.92    3:02.32   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Jennifer Dahlberg  1997    189  48.80  2:37.17  3:29.32    3:29.32   
  Byske Simklubb                   
                     
 
Gren 19, 200m Ryggsim Damer 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sanna Stenberg  1999    317  41.12  1:26.37  2:12.20    2:56.05   
  Piteå Sim                   
                     
Josefine Nyström  1998    281  42.56  1:28.97  2:16.53    3:03.30   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Emmy Sandberg  1999    262  43.07  1:30.24  2:18.03    3:07.56   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Emmy Johanssen  1999    156  53.65  1:51.75  2:49.44    3:42.94   
  Byske Simklubb                   
                     
 
Gren 19, 200m Ryggsim Damer 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Saga Sandström  2000    493  36.37  1:15.49  1:54.66    2:31.90   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Johannalouise Eriksson  2000    397  38.05  1:19.43  2:02.28    2:43.25   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Emelia Boström  2000    304  41.94  1:27.23  2:13.94    2:58.46   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Amanda Arnqvist  2000    185  48.52  1:42.91  2:36.98    3:30.75   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Amy Whyte Krenchel  2000    160  53.37  1:50.57  2:47.60    3:41.16   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Femke Kranenbarg  2000    154  54.76  1:51.64  2:48.72    3:44.00   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Tuva Englund  2000    100  59.76  2:06.40  3:14.68    4:19.02   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:22 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:22   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar 13 OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anton Lindgren  1996    291  37.66  1:17.90  1:59.33    2:40.15   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Elias Bystedt  1995    250  37.87  1:20.50  2:06.08    2:48.38   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Kristoffer Lindström  1996    250  39.12  1:21.89  2:05.72    2:48.49   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Simon Olsson  1997    247  38.65  1:22.15  2:07.02    2:49.04   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Johan Bonnedahl  1997    215  40.26  1:25.80  2:11.59    2:57.01   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Wikström  1999    365  34.59  1:13.00  1:51.45    2:28.49   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Oliver Flodström  1999    301  34.83  1:15.08  1:56.83    2:38.39   
  Piteå Sim                   
                     
Isak Viklund  1998    264  36.99  1:19.35  2:03.78    2:45.32   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Filip Orre Sandström  1999    246  38.50  1:20.94  2:04.83    2:49.46   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Viktor Norberg  1999    181  43.55  1:30.61  2:19.95    3:07.50   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Joel Lindgren  1999    170  45.34  1:33.95  2:23.24    3:11.36   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Harald Bjurulf  1999    66  1:06.57  2:17.55  3:28.29    4:23.06   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 20, 200m Ryggsim Herrar 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Edvin Lind  2000    154  45.85  1:36.14  2:27.89    3:18.07   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:22 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:18   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 21, 400m Frisim Damer 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sanna Hedebäck  2001    328  1:23.29  2:50.28  4:17.44    5:40.55   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Tuva Orre Sandström  2001    311  1:26.71  2:57.29  4:25.96    5:46.63   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Tuva Sandström  2001    311  1:26.36  2:56.59  4:25.92    5:46.80   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Petra Andersson  2001    261  1:28.38  3:02.23  4:37.54    6:07.70   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Olivia Ahlm  2001    242  1:29.40  3:05.88  4:41.48    6:17.18   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Nellie Luthman  2002    139  1:44.74  3:39.94  5:34.07    7:33.27   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:18 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:29   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 22, 400m Frisim Herrar 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Olsson  2002    155  1:33.95  3:14.57  4:57.07    6:35.88   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Felix Bengs-Stattin  2002    110  1:38.59  3:28.20  5:13.03    7:24.55   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Wael Hadrous  2004    106  1:41.67  3:33.94  5:29.45    7:30.00  TLB 
  Umeå Simsällskap                   
                     
Felix Luthman  2004    92  1:52.65  3:54.07  5:56.50    7:52.02   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Peter Sundström  2002    83  1:49.53  3:54.87  6:03.84    8:08.35   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:29 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  25 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  18:37   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 23, 100m Fjärilsim Damer 13OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronja Wikström  1996    592  30.07        1:05.56   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elsa Larsson  1997    358  36.47        1:17.55   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Sara Nilsson  1996    357  36.41        1:17.58   
  IKSU Simning                   
                     
Edith Blomqvist  1985    336  36.75        1:19.21   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Matilda Nyström  1995    316  37.87        1:20.85   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Elvira Magnusson  1996    312  38.14        1:21.20   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elin Sandberg  1997    282  38.41        1:23.99   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Tina Lundmark  1997              DNS   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Angelina Isaksson  1997              DSQ   
  Byske Simklubb                   
                     
 
Gren 23, 100m Fjärilsim Damer 13OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Leila Khasjimdsjanov  1998    328  36.72        1:19.85   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Victoria Öberg  1999    283  37.68        1:23.84   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
                     
Emmy Sandberg  1999    268  39.29        1:25.40   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Sanna Stenberg  1999    231  40.89        1:29.72   
  Piteå Sim                   
                     
Linn Nilsson  1999    224  40.60        1:30.62   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Nikita Björnebäck  1998    119  47.87        1:51.78   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Cassandra Eriksson  1999    97  51.62        1:59.69   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Monika Nilsson  1998              DNS   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Alva Häggblad  1999                På läkares inrådan 
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
 
Gren 23, 100m Fjärilsim Damer 13OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Johannalouise Eriksson  2000    279  38.15        1:24.21   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Linn Arnlund  2000    226  37.74        1:30.33   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Alva Nilsson  2000    202  41.35        1:33.83   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Thea Granström  2000    148  46.40        1:43.96   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Stella Svedberg  2000              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  25 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  18:37 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:54   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 24, 100m Fjärilsim Herrar13OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Emil Gilliusson  1993    595  26.49        57.65   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
Elias Bystedt  1995    281  33.02        1:14.05   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Simon Olsson  1997    230  36.16        1:19.18   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Johan Bonnedahl  1997    188  38.35        1:24.68   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Pontus Wiklund  1997    126  41.85        1:36.72   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Peter Lundberg  1991              DSQ   
  Älvsby Simsällskap                   
                     
 
Gren 24, 100m Fjärilsim Herrar13OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Wikström  1999    357  30.85        1:08.36   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Jacob Danielsson  1998    350  30.65        1:08.78   
  Piteå Sim                   
                     
Erik Viklund  1998    280  32.97        1:14.10   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Isak Viklund  1998    253  35.21        1:16.70   
  Burträsk Simpolare                   
                     
William Säfström  1998    190  39.20        1:24.28   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Mattias Jonsson  1999    121  43.28        1:38.14   
  Piteå Sim                   
                     
Joel Lindgren  1999    118  45.67        1:38.94   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Arvid Vikström  1999                På läkares inrådan 
  Bureå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:54 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 26 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:17   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 26, 100m Medley Herrar 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Marios Johansson  2001    193  40.67        1:27.70   
  Piteå Sim                   
                     
Isak Olsson  2002    180  40.72        1:29.76   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Anton Boström  2001    173  42.72        1:31.04   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Wael Hadrous  2004    123  48.57        1:41.80   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Felix Luthman  2004    107  52.06        1:46.89   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Hannes Wikström  2003    106  52.80        1:47.12   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Linus Hallgren  2003    101  52.49        1:48.91   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Felix Bengs-Stattin  2002              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Peter Sundström  2002              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:17 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 27 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:22   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 27, 100m Medley Damer 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Tuva Orre Sandström  2001    328  39.89        1:23.69   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Ella Pettersson  2001    323  41.20        1:24.13   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Elise Öberg  2002    313  39.44        1:24.98   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
                     
Frida Svedberg  2001    308  39.95        1:25.41   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Petra Andersson  2001    269  42.08        1:29.34   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Sanna Hedebäck  2001    266  44.26        1:29.74   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Olivia Ahlm  2001    248  43.46        1:31.85   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Lisa Sandberg  2002    233  43.85        1:33.75   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Vera Forsgren  2001    230  44.19        1:34.21   
  Bureå Simsällskap                   
                     
10  Hilda Larsson  2002    225  45.19        1:34.91   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
11  Ingrid Sälg  2002    204  47.35        1:37.97   
  Umeå Simsällskap                   
                     
12  Agnes Gustafsson  2003    180  49.07        1:42.25   
  Umeå Simsällskap                   
                     
13  Hedda Ferm  2002    175  49.41        1:43.06   
  Umeå Simsällskap                   
                     
14  Lisa Bäcklund  2002    170  50.19        1:44.07   
  Piteå Sim                   
                     
15  Karoline Lundgren  2001    170  50.88        1:44.18   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
16  Nellie Luthman  2002    164  50.34        1:45.44   
  Umeå Simsällskap                   
                     
17  Saga Evander  2002    155  51.35        1:47.43   
  Umeå Simsällskap                   
                     
18  Elina Gullehag  2002    155  48.98        1:47.46   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
19  Sussi Tedestedt  2001    121  58.57        1:56.42   
  Burträsk Simpolare                   
                     
20  Anja Lind  2004    112  54.85        1:59.72   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Alva Lundmark  2001              DSQ   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Hanna Hultén  2002              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Isabelle Jonsson  2001              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Isolde Svedjeland  2002              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Jana Själin  2002              DSQ   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Linnea Sjöström  2001              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Lovisa Lindh  2001              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Moa Salomonsson  2001              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Tilde Gulliksson  2001              DSQ   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Tuva Sandström  2001              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:22 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:42   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar 13 OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Elias Bystedt  1995    351  1:08.79  2:28.19  3:47.54    5:01.37   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Fredrik Hellberg  1973    349  1:10.28  2:25.88  3:43.98    5:02.01   
  IKSU Simning                   
                     
Kristoffer Lindström  1996    329  1:13.32  2:31.47  3:51.35    5:08.13   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Simon Olsson  1997    297  1:12.81  2:34.34  3:57.61    5:18.81   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Peder Larsson  1972    279  1:16.55  2:38.56  4:00.74    5:25.34   
  IKSU Simning                   
                     
Filip Sundqvist  1997    268  1:13.62  2:39.34  4:06.50    5:29.96   
  Byske Simklubb                   
                     
Pontus Wiklund  1997    216  1:15.68  2:46.38  4:21.51    5:54.54   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Wikström  1999    496  1:04.42  2:14.30  3:22.42    4:28.66   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Erik Viklund  1998    359  1:09.95  2:28.36  3:46.26    4:59.21   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Oliver Flodström  1999    350  1:09.09  2:28.60  3:47.63    5:01.68   
  Piteå Sim                   
                     
Filip Orre Sandström  1999    304  1:14.79  2:35.47  3:56.62    5:16.34   
  Umeå Simsällskap                   
                     
William Säfström  1998    260  1:18.51  2:42.93  4:08.73    5:33.27   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
Mattias Jonsson  1999    244  1:19.32  2:46.49  4:14.33    5:40.25   
  Piteå Sim                   
                     
Harald Bjurulf  1999    134  1:38.80  3:27.07  5:14.87    6:55.71   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Edvin Lind  2000    195  1:24.80  2:57.07  4:32.68    6:06.33   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:42 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  09:58   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 29, 400m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Ronja Wikström  1996    510  1:11.32  2:26.48  3:41.38    4:53.91   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Elin Sandberg  1997    468  1:12.60  2:29.66  3:46.13    5:02.43   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Jonna Pettersson  1990    415  1:13.08  2:34.01  3:55.39    5:14.81   
  IKSU Simning                   
                     
Matilda Nyström  1995    400  1:14.13  2:33.30  3:54.77    5:18.71   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Elsa Larsson  1997    360  1:19.34  2:43.85  4:07.97    5:29.95   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Jennifer Dahlberg  1997    221  1:29.38  3:09.54  4:51.39    6:28.15   
  Byske Simklubb                   
                     
 
Gren 29, 400m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Leila Khasjimdsjanov  1998    399  1:13.87  2:36.11  3:58.98    5:18.86   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Sanna Stenberg  1999    384  1:14.66  2:36.72  4:00.82    5:23.12   
  Piteå Sim                   
                     
Emmy Sandberg  1999    380  1:17.41  2:40.29  4:03.48    5:24.27   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Josefine Nyström  1998    344  1:14.44  2:39.57  4:07.85    5:35.27   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Linn Nilsson  1999    306  1:18.82  2:49.67  4:20.59    5:48.40   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Johanna Nilsson  1999    250  1:26.79  3:01.97  4:37.90    6:12.48   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Emmy Johanssen  1999    207  1:33.67  3:13.57  4:55.03    6:36.78   
  Byske Simklubb                   
                     
 
Gren 29, 400m Frisim Damer 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Thea Granström  2000    387  1:17.00  2:41.62  4:06.10    5:22.17   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Stella Svedberg  2000    327  1:19.51  2:48.53  4:15.99    5:40.88   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Alva Nilsson  2000    271  1:23.70  2:58.15  4:32.82    6:02.58   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Amy Whyte Krenchel  2000    201  1:28.64  3:10.45  4:55.78    6:40.63   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Julia Jiang  2000    195  1:29.78  3:14.27  5:55.61    6:44.75   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Tuva Englund  2000    123  1:53.62  3:55.59  5:59.13    7:52.23   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  09:58 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 30 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:04   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 30, 50m Ryggsim Herrar 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Anton Boström  2001    157          41.88   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
Isak Olsson  2002    155          42.04   
  Bureå Simsällskap                   
Wael Hadrous  2004    108          47.40   
  Umeå Simsällskap                   
Felix Bengs-Stattin  2002    100          48.59   
  Umeå Simsällskap                   
Felix Luthman  2004    87          51.02   
  Umeå Simsällskap                   
Hannes Wikström  2003    87          51.02   
  Härnösands Simsällskap                   
Linus Hallgren  2003    77          52.93   
  Umeå Simsällskap                   
Peter Sundström  2002    70          54.86   
  Umeå Simsällskap                   
Samuel Norlin  2002    69          54.97   
  Umeå Simsällskap                   
10  Dennis Nilsson  2003    67          55.47   
  Umeå Simsällskap                   
11  David Sundström  2003    45          1:03.25   
  Umeå Simsällskap                   
Adam Lagerqvist  2003              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
Kevin Stenman  2003              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:04 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 31 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:14   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Tove Wikström  2001    310          37.94   
  Härnösands Simsällskap                   
Tuva Orre Sandström  2001    296          38.55   
  Umeå Simsällskap                   
Frida Svedberg  2001    276          39.44   
  Burträsk Simpolare                   
Elise Öberg  2002    265          40.01   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
Petra Andersson  2001    249          40.85   
  Bureå Simsällskap                   
Ella Pettersson  2001    247          40.92   
  Härnösands Simsällskap                   
Vera Forsgren  2001    204          43.65   
  Bureå Simsällskap                   
Tuva Sandström  2001    197          44.16   
  Umeå Simsällskap                   
Lisa Sandberg  2002    196          44.24   
  Sandviks Idrottsklubb                   
10  Sanna Hedebäck  2001    190          44.67   
  Bureå Simsällskap                   
11  Olivia Ahlm  2001    187          44.87   
  Umeå Simsällskap                   
12  Elina Gullehag  2002    171          46.29   
  Sandviks Idrottsklubb                   
13  Hilda Larsson  2002    164          46.91   
  Sandviks Idrottsklubb                   
14  Agnes Gustafsson  2003    163          47.02   
  Umeå Simsällskap                   
15  Jana Själin  2002    156          47.71   
  Lycksele Idrottsförening                   
16  Isabelle Jonsson  2001    150          48.36   
  Umeå Simsällskap                   
17  Nellie Luthman  2002    141          49.27   
  Umeå Simsällskap                   
18  Alva Lundmark  2001    141          49.29   
  Bureå Simsällskap                   
19  Hedda Ferm  2002    129          50.78   
  Umeå Simsällskap                   
20  Hanna Hultén  2002    124          51.52   
  Umeå Simsällskap                   
21  Lovisa Lindh  2001    123          51.55   
  Umeå Simsällskap                   
22  Saga Evander  2002    122          51.74   
  Umeå Simsällskap                   
23  Isolde Svedjeland  2002    119          52.15   
  Umeå Simsällskap                   
24  Anja Lind  2004    115          52.73   
  Härnösands Simsällskap                   
25  Ella Hietala  2003    112          53.27   
  Umeå Simsällskap                   
26  Emelie Ohlin  2003    96          55.99   
  Umeå Simsällskap                   
27  Anna Sahlin  2001    93          56.59   
  Umeå Simsällskap                   
28  Moa Salomonsson  2001    92          56.82   
  Umeå Simsällskap                   
29  Astrid Gustafsson  2003    89          57.44   
  Umeå Simsällskap                   
30  Agnes Bäckström  2003    73          1:01.42   
  Byske Simklubb                   
Hanna Fackel  2004              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
Sussi Tedestedt  2001              DSQ   
  Burträsk Simpolare                   
Tilde Gulliksson  2001              DSQ   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:14 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 32 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:41   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 32, 200m Bröstsim Herrar 13OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Anton Lindgren  1996    329  38.05  1:21.50  2:07.05    2:54.73   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Johan Bonnedahl  1997    276  42.92  1:30.33  2:17.87    3:05.30   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Pontus Wiklund  1997    193  46.28  1:39.16  2:34.63    3:28.53   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
Gren 32, 200m Bröstsim Herrar 13OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Wikström  1999    374  37.54  1:20.49  2:04.47    2:47.48   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Erik Viklund  1998    265  41.06  1:29.66  2:19.61    3:07.84   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Isak Viklund  1998    251  42.16  1:31.42  2:21.29    3:11.15   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Ron Maslo  1998    224  42.13  1:31.47  2:25.13    3:18.57   
  Lycksele Idrottsförening                   
                     
Harald Bjurulf  1999    191  49.27  1:42.87  2:35.92    3:29.24   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Mattias Jonsson  1999    185  48.07  1:42.32  2:37.93    3:31.45   
  Piteå Sim                   
                     
Klas Törmä  1999    182  50.59  1:46.23  2:40.22    3:32.67   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
 
Gren 32, 200m Bröstsim Herrar 13OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Edvin Lind  2000    182  48.79  1:43.95  2:39.09    3:32.77   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:41 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 33 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:39   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 33, 200m Bröstsim Damer 13 OÄ, Finaler 16 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linda Holmgren  1993    560  36.01  1:17.17  1:59.96    2:43.21   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
Elsa Larsson  1997    326  44.85  1:34.72  2:25.38    3:15.36   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Jennifer Dahlberg  1997    173  54.88  1:57.33  2:59.94    4:01.46   
  Byske Simklubb                   
                     
Angelina Isaksson  1997              DSQ   
  Byske Simklubb                   
                     
Natasja Wolming  1997              DSQ   
  Byske Simklubb                   
                     
 
Gren 33, 200m Bröstsim Damer 13 OÄ, Finaler 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Emmy Gulliksson  1998    389  40.15  1:26.95  2:16.02    3:04.24   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Sanna Stenberg  1999    366  43.16  1:31.13  2:20.49    3:08.00   
  Piteå Sim                   
                     
Victoria Öberg  1999    364  42.56  1:30.81  2:20.21    3:08.35   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
                     
Clara Hedman  1999    347  44.15  1:32.96  2:21.98    3:11.38   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Emmy Sandberg  1999    345  43.84  1:33.61  2:23.40    3:11.72   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Jenny Karlsson  1998    304  46.08  1:36.97  2:28.55    3:19.96   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Gabriella Goncalves-Palmieri  1998    298  43.98  1:34.24  2:26.89    3:21.45   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Johanna Nilsson  1999    195  52.45  1:52.48  2:53.72    3:51.83   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Cassandra Eriksson  1999    136  57.03  2:05.44  3:14.35    4:21.35   
  Nordmalings Simsällskap                   
                     
 
Gren 33, 200m Bröstsim Damer 13 OÄ, Finaler 13 år 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Alva Nilsson  2000    300  46.37  1:39.57  2:32.25    3:20.95   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Erika Lindström  2000    155  55.42  2:00.65  3:10.36    4:10.46   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Tuva Englund  2000    150  58.44  2:03.33  3:09.10    4:13.16   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:39 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 34 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:45   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 34, 100m Frisim Herrar 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Marios Johansson  2001    202  36.21        1:16.58   
  Piteå Sim                   
                     
Isak Olsson  2002    190  37.31        1:18.12   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Anton Boström  2001    172  37.72        1:20.79   
  Örnsköldsviks Allmänna SS                   
                     
Felix Bengs-Stattin  2002    148  40.12        1:24.89   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Wael Hadrous  2004    101  45.22        1:36.38   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Hannes Wikström  2003    98  45.59        1:37.32   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Linus Hallgren  2003    93  46.78        1:38.85   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Peter Sundström  2002    82  48.08        1:43.36   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Felix Luthman  2004    80  50.04        1:44.18   
  Umeå Simsällskap                   
                     
10  Dennis Nilsson  2003    62  53.32        1:53.06   
  Umeå Simsällskap                   
                     
11  Emil Evander  2004    46  57.94        2:05.36   
  Umeå Simsällskap                   
                     
12  Ibrahim Karzoun  2003    36  58.51        2:14.99   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Kristoffer Eneroth  2002              DSQ   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
Samuel Norlin  2002              DSQ   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01  Utskriftsdatum  26 maj 2013 
Licensierad till: Umeå Simsällskap  Utskriftstid  10:45 
 
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider
Resultat Gren 35 (Finaler) - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Umestänket 2013    Utskriftsdatum  26 maj 2013   
  Tävlingsort  Umeå    Utskriftstid  10:56   
  Arrangör  Umeå Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 maj 2013         
 
 
Gren 35, 100m Frisim Damer 12 OY, Finaler 12 år och yngre 
 
<
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Tove Wikström  2001    377  33.88        1:10.60   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Tuva Orre Sandström  2001    318  35.88        1:14.71   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Ella Pettersson  2001    317  35.09        1:14.78   
  Härnösands Simsällskap                   
                     
Elise Öberg  2002    307  36.01        1:15.58   
  Sollefteå Allmänna Simsällskap                   
                     
Frida Svedberg  2001    295  36.49        1:16.57   
  Burträsk Simpolare                   
                     
Tuva Sandström  2001    274  37.51        1:18.48   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Sanna Hedebäck  2001    271  38.65        1:18.74   
  Bureå Simsällskap                   
                     
Ingrid Sälg  2002    248  38.46        1:21.16   
  Umeå Simsällskap                   
                     
Vera Forsgren  2001    243  39.71        1:21.67   
  Bureå Simsällskap                   
                     
10  Olivia Ahlm  2001    231  39.38        1:23.02   
  Umeå Simsällskap                   
                     
11  Lisa Sandberg  2002    216  39.99        1:24.90   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
12  Karoline Lundgren  2001    196  41.30        1:27.75   
  Sandviks Idrottsklubb                   
                     
13  Elina Gullehag  2002    187  41.84        1:29.17   
  Sandviks Idrottsklubb