2017-06-24   15:57:56
Vælg stævne:

Vælg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for Åbne Københavnske Masters 2013

Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.

Resultat Løb 1 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 1 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:42   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1939-1943 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Elisabeth Ketelsen  1943  Swim Team Tåstrup    38.94        1:22.09   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap    36.32        1:16.22   
Marianne Friis-Olsen  1952  Korsør Sv & Livr. Klub    41.18        1:28.11   
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim    33.57        1:09.48   
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen    33.89        1:09.93   
Anne Marit Støve Gjestvang  1958  Volda TIL    35.55        1:18.19   
Hilde Rygh  1958  Trondhjem SLK    37.10        1:18.42   
Tone Grimsrud  1955  Asker Svømmeklubb    44.99        1:35.85   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Aino Slej  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.11        1:08.21   
Margareta Maunsbach  1962  Aarhus Studenternes Svømmeafde    33.12        1:08.37   
Angela Ekelöf  1963  Varberg Sim    33.00        1:08.89   
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag    35.98        1:14.90   
Katarina Erixon  1962  Simklubben Laxen            DNS   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            DSQ  Ulovlig dragt 
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Merete Løvberg  1967  Lambertseter Svømmeklubb    28.98        1:00.39  National rekord 
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.93        1:02.65   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap    31.54        1:07.14   
Birgit Dønnum Jensen  1967  Eidsvoll Svømmeklubb    33.68        1:09.85   
Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening    34.61        1:11.65   
Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap            1:14.09   
Radana Konarikova  1965  Trondhjem SLK    36.54        1:14.49   
Dorthe Rathmann Bengtson  1966  Sigma Swim Birkerød    37.05        1:16.23   
Annelise Varming  1964  Sigma Swim Allerød    47.96        1:42.16   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ulrika Thuné  1972  Simklubben Sydsim    30.28        1:02.47   
Annika Morin Gustavsson  1971  Simklubben Laxen    31.12        1:05.25   
Margit Sørensen  1972  Ringsted Svømme Klub    33.32        1:08.82   
Ann Johnsen  1972  Lambertseter Svømmeklubb    34.36        1:10.68   
Nina Damsgaard Pedersen  1972  Helsingør Svømmeklub    35.16        1:14.76   
Lene Dyrbak  1971  Ringsted Svømme Klub    37.33        1:16.81   
Mia Finnemann Schultz  1972  Sigma Swim Allerød    39.21        1:22.35   
Birthe Riis Olesen  1970  Sigma Swim Allerød    45.04        1:31.58   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Marianne Fuglestvelt  1976  Masters Sørlandet    30.33        1:02.83   
Ulla Eriksson  1974  Täby Sim    35.73        1:16.02   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Nathalie Månsson  1979  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Løb 1, 100m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Linda Lund Tietze  1984  Køge Svømmeklub    29.01        1:00.22   
Trine Gudnitz  1987  U.S.G    29.83        1:01.35   
Louise Delani  1984  Hsk Hermes    30.22        1:03.57   
Jonna Meerits  1986  Västerås Simsällskap    31.00        1:05.35   
Louise Buhl Borg  1987  U.S.G    32.11        1:06.61   
Heidi L. Thranum  1987  Aarhus Studenternes Svømmeafde            DNS   
Leva Zelca  1988  Aarhus Studenternes Svømmeafde            DNS   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:42 
 
Resultat Løb 2 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 2 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:43   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1934-1938 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rolf Conradi  1935  Swim Team Tåstrup    54.19        1:57.12   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1944-1948 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Fin Biering-Sørensen  1948  U.S.G    33.41        1:07.14  Dansk rekord 
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G    33.05        1:08.90   
Olav Ryan  1951  Sigma Swim Allerød    35.15        1:11.77   
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    36.08        1:14.65   
Wiggo Kristensen  1950  Haldens Svømmeklub    36.18        1:16.45   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne    29.73        1:02.05   
Peter Pettersson  1957  Simklubben Laxen    30.55        1:03.05   
Stefan Hawunger  1956  Simklubben Laxen    32.15        1:07.31   
Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet    32.91        1:09.11   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim    33.52        1:10.08   
Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap    34.90        1:13.83   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Holmsteen  1963  Sigma Swim Birkerød    27.07        58.03  Dansk rekord 
Øyvind Thorsen  1960  Lambertseter Svømmeklubb    28.23        59.29   
Øyvind Loftheim  1961  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    28.97        1:00.73  Dansk rekord 
Niels Jörgen Larsen  1962  Simklubben Neptun    29.23        1:02.02   
Harald Lindbäck  1960  Varg, IL    30.55        1:02.51   
Bjørn Modeé  1962  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.29        1:02.67   
Bo Guntofte  1963  Ringsted Svømme Klub    30.22        1:02.85   
Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap    29.70        1:02.98   
Jan Råsø  1962  Swim Team Tåstrup    31.47        1:06.94   
10  Ulrik Schäfer  1962  Sigma Swim Birkerød    30.86        1:07.06   
11  Johan Cavalli  1959  Simklubben Laxen    35.46        1:13.33   
12  Steen Jensen  1959  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    46.60        1:36.81   
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub    27.08        57.05   
Henrik Pedersen  1965  U.S.G    27.08        57.49   
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen    28.03        58.04   
Joakim Axelsson  1968  Simklubben Laxen    28.84        59.09   
Erik Røbech  1964  Lørenskog-Rælingen KK    28.10        59.38   
Mats Norlin  1965  Stockholms Kappsimningsklubb    28.27        1:00.11   
Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    29.21        1:01.53   
Mads Bo Larsen  1964  Køge Svømmeklub    30.42        1:02.77   
Mårten Rundgren  1967  Föreningen Österlen Sim    29.22        1:02.94   
10  Eddy Krage  1967  Helsingør Svømmeklub    29.86        1:02.98   
11  Anders Bæk  1966  Swim Team Tåstrup    29.67        1:03.04   
12  Claus Edske  1965  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.55        1:03.43   
13  Peter Conrad Holgersen  1967  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    31.54        1:05.65   
14  Morten Christensen  1967  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    30.44        1:06.19   
15  Allan Lind  1966  Helsingør Svømmeklub    31.44        1:07.04   
16  Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap    31.76        1:07.09   
17  Bjørn Berthelsen  1968  Masters Sørlandet    32.76        1:07.88   
18  Peter Håkansson  1965  Täby Sim    32.59        1:08.12   
19  Peter Spragge  1964  Sigma Swim Birkerød    32.68        1:08.26   
20  John Bøgehus Pedersen  1968  Sigma Swim Birkerød    32.60        1:09.11   
21  Aksel Riber Nielsen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    33.35        1:10.41   
22  Jan Palmø  1965  Holbæk Svømme Klub    34.09        1:10.73   
23  Kim Yousefi Jensen  1966  Hørsholm Svømmeforening    34.73        1:11.76   
24  Søren Kristiansen  1968  Holbæk Svømme Klub    36.48        1:19.96   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mads Gjerløv  1972  Sigma Swim Birkerød    26.77        56.73   
Fredrik Schriever-Abeln  1971  Simklubben Laxen    27.55        56.83   
Thomas Poulsen  1972  Aarhus Studenternes Svømmeafde    27.91        1:00.54   
Jesper Auer  1970  Karlskrona Simsällskap    28.92        1:00.99   
Oskar Börjesson  1973  S77 Stenungsund    29.20        1:01.06   
Ian Wisler-Poulsen  1973  Svømmeklubben Triton Ballerup    29.75        1:03.00   
Søren Hornskov  1973  Glostrup Svømme Klub    30.14        1:03.55   
Mark André Kohnagel  1972  Hsk Hermes    30.39        1:04.87   
Ken Wisler-Poulsen  1969  Svømmeklubben Triton Ballerup    30.62        1:05.15   
10  Tim Molbæk  1971  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    30.69        1:06.46   
11  Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    33.14        1:08.74   
12  Erik Brunskog  1969  Simklubben Laxen    35.09        1:13.05   
Stefan Andersson  1973  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    26.87        56.04   
Klaus Hjorth  1977  Swim Team Tåstrup    27.43        58.03   
Pelle Karlsson  1974  Simklubben Laxen    26.93        58.17   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub    27.69        58.46   
Martin Egenhardt  1977  Glostrup Svømme Klub    27.93        58.90   
Henrik Behrendorff  1975  Malmö Kappsimningsklubb    28.47        59.32   
Oscar Åkesson  1977  Föreningen Österlen Sim    28.48        59.37   
Sebastiano Immé  1978  Helsingborgs Simsällskap    28.67        59.55   
Jesper Waterval  1975  Svømmeklubben Triton Ballerup    27.59        59.95   
10  Nils-Christian Olsson  1978  Malmö Kappsimningsklubb    31.55        1:06.01   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Tobias Lindbom  1979  Malmö Kappsimningsklubb    26.43        55.55   
Mikael Ulveklint  1980  Malmö Kappsimningsklubb    26.68        56.39   
Robert Grynner  1983  Stockholms Kappsimningsklubb    27.15        56.91   
Rune Solvang  1980  U.S.G    27.91        58.67   
Rassmus Svensson  1982  Föreningen Österlen Sim    28.06        59.02   
Rasmus Skaarup  1979  Holbæk Svømme Klub    29.80        1:05.27   
                     
 
Løb 2, 100m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jacob Lercke Skytte  1984  Sigma Swim Birkerød    25.81        53.51   
Peter Sørensen  1984  Glostrup Svømme Klub    28.50        1:00.47   
Søren Emil Dahlgaard  1984  Aarhus Studenternes Svømmeafde    29.72        1:02.32   
Kim Lundberg Hansen  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.24        1:05.41   
Jon Olav Flaathen  1985  Notodden    33.59        1:10.25   
Benjamin Chardon  1985  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.40        1:31.97   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:43 
 
Resultat Løb 3 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 3 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:43   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Grethe Solberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag            46.16   
Jette Lorich  1949  Sigma Swim Allerød            47.72   
Nina Asper  1953  Oslo Idrettslag            50.20   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Torill Bergesen  1957  Bergen og Omegn Masters            39.21   
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag            42.83   
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen            43.42   
Hanne Møller  1958  Hsk Hermes            45.13   
Ingrid Rocher  1957  Oslo Idrettslag            46.51   
Hanne Stevnsborg  1957  Køge Svømmeklub            49.40   
Karen Lau  1956  Køge Svømmeklub            49.80   
Lisbeth Hindgren  1958  Simklubben Laxen            1:02.75   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            37.27   
Christina Hörbäck  1962  Varberg Sim            40.42   
Aino Slej  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde            40.52   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            42.72   
Annette Bøgsted  1962  Sigma Swim Birkerød            43.17   
Runa Bakke  1961  Volda TIL            44.30   
Bodil Helgeland  1963  Lambertseter Svømmeklubb            44.51   
Elin Leikanger  1959  Volda TIL            48.66   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening            34.54   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg Sim            37.41   
Jannecke Lauritzen  1967  Lambertseter Svømmeklubb            38.87   
Sanne Juel  1965  Næstved IF            39.95   
Annica Åberg  1966  Täby Sim            40.33   
Birgit Dønnum Jensen  1967  Eidsvoll Svømmeklubb            40.84   
Tine Ottosen  1965  Helsingør Svømmeklub            42.77   
Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg Turn Og Idrettsfor.            43.01   
Heidi Prestbakmo  1966  Masters Sørlandet            43.82   
10  Siv Solheim  1967  Masters Sørlandet            44.49   
11  Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            47.82   
12  Heidi Gryholt  1965  Swim Team Tåstrup            48.36   
13  Anette Sundfors  1965  Kungsbacka Simsällskap            48.46   
14  Kendra Olsen  1966  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            49.38   
15  Helén Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap            50.50   
16  Kirsten Haugaard  1965  Korsør Sv & Livr. Klub            54.99   
Anett Benham  1964  Masters Sørlandet            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  Sigma Swim Birkerød            35.92   
Britt-Marie Nilsson  1971  Simklubben Sydsim            39.09   
Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton            39.22   
Mia Finnemann Schultz  1972  Sigma Swim Allerød            42.84   
Martina Nikolaisen  1969  Modum Svømmeklubb            43.07   
Åsa Johansson  1971  Simklubben Sydsim            44.29   
Cecillia Mossige Johansen  1973  Masters Sørlandet            DNS   
Lene Christin Paulsen  1970  Vadsø Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ann Kristin Riiser  1977  Masters Sørlandet            34.84  Norsk rekord 
Katja Kousgard  1974  Svømmeklubben Triton Ballerup            38.47   
Annika Svensson  1974  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.97   
Sys Lund  1977  Helsingør Svømmeklub            43.41   
Catarina Klouda Runfors  1974  S77 Stenungsund            46.63   
Charlotte Them  1976  Køge Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Elin Qvale  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            40.20   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Hanna Wengrud  1984  Västerås Simsällskap            35.26   
Stina Sjölander  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            37.84   
Sally Carlfjord  1988  Simklubben Laxen            38.90   
Lærke Smidt Hansen  1988  U.S.G            39.81   
Lærke Thomé  1988  Ringsted Svømme Klub            40.99   
Elin Nyysti  1987  Stockholms Kappsimningsklubb            41.72   
                     
 
Løb 3, 50m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1989-1993 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marte Tømta Sletten  1989  U.S.G            39.40   
Didde Haslund  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde            42.31   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:43 
 
Resultat Løb 4 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 4 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:43   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1919-1923 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Høeg  1923  Larvik Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1939-1943 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jerry Liljegren  1942  Malmö Kappsimningsklubb            46.24   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1944-1948 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Preben Andersen  1947  Ringsted Svømme Klub            43.71   
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            47.61   
Thor Bøhleng  1948  Hamar IL            48.45   
Rolland Hellborg  1946  Simklubben Ran            50.09   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            52.93   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Øyvind Arentz  1950  Oslo Idrettslag            39.50   
Kjell Lybeck  1953  Modum Svømmeklubb            43.98   
Øistein Vaagen  1952  Hamar IL            1:01.02   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Svein Hobbesland  1958  Masters Sørlandet            40.28   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            40.30   
Per Andersen  1956  Ringsted Svømme Klub            42.29   
Torsten Christensen  1954  Swim Team Tåstrup            46.04   
Steen Elborne  1957  Sigma Swim Allerød            46.33   
Ole Jan Halvorsen  1957  Eidsvoll Svømmeklubb            DSQ  Fly ben ved afs 
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Håkan Persson  1963  Täby Sim            32.05   
Hans Palmqvist  1962  Varberg Sim            33.98   
Torbjørn Berger  1961  Moss Svømmeklubb            35.60   
Fredrik Månsson  1962  Saltsjöbadens Idrottsförening            36.05   
Michael Mcdonald  1962  Göteborg Sim            36.48   
Tomas George  1959  Simklubben Laxen            37.85   
Jan Andersson  1962  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.97   
Anders Føyn  1961  Sigma Swim Birkerød            39.98   
Mats Gunnarsson  1959  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.11   
10  Lars J Christensen  1960  Sigma Swim Birkerød            42.91   
11  Steen Jensen  1959  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            50.21   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Morten Ancker  1967  Aarhus Studenternes Svømmeafde            32.38   
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen            32.46   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Sydsim            34.00   
Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton            35.40   
Søren Bjørn  1964  Aarhus Studenternes Svømmeafde            35.54   
Torben Tolstrup  1965  Delta Svøm            35.54   
Kjetil Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            36.74   
Anders Lundt  1967  Gentofte Svømme Klub            37.16   
Jan Simonsen  1964  Ringsted Svømme Klub            38.00   
10  Geir Nilsen  1966  Masters Sørlandet            38.24   
11  Morten Harning  1966  U.S.G            39.68   
12  Henrik Kjaergaard  1964  Simklubben Laxen            41.30   
13  Frederik Bøving  1965  Sigma Swim Birkerød            41.57   
Henrik Walldén  1968  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL            DNS   
Ulf Eriksson  1965  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Odd Roar Kaspersen  1971  Lambertseter Svømmeklubb            31.46   
Rune Myhrvold  1969  Modum Svømmeklubb            34.25   
Tim Molbæk  1971  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            35.23   
Oskar Börjesson  1973  S77 Stenungsund            35.74   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap            35.86   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap            38.25   
Frederik Svensson  1971  Simklubben Sydsim            38.53   
Henrik Borre  1973  Køge Svømmeklub            39.27   
Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub            39.39   
Christian Bundgaard  1971  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Sigma Swim Birkerød            31.30  Dansk rekord 
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund            35.26   
Jesper Madsen  1975  Delta Svøm            38.95   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Casper Nordahl-Meyer  1982  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            33.49   
Henrik Antonsson  1982  Varberg Sim            35.66   
Rasmus Skaarup  1979  Holbæk Svømme Klub            38.83   
                     
 
Løb 4, 50m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap            32.88   
Philipp Haselbach  1984  U.S.G            34.18   
Jon Olav Flaathen  1985  Notodden            42.23   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:43 
 
Resultat Løb 5 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 5 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:43   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    48.65        1:52.62   
Else Møller  1958  Hsk Hermes    58.17        2:12.46   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margareta Maunsbach  1962  Aarhus Studenternes Svømmeafde    37.30        1:20.04   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Janne Thorstensen  1966  Masters Sørlandet    32.06        1:09.56   
Jannie Aarkrogh Steen  1968  Næstved IF    34.92        1:14.87   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg Sim    35.03        1:16.08   
Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening    37.89        1:23.44   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Annika Morin Gustavsson  1971  Simklubben Laxen    32.75        1:10.64   
Marie Holmberg  1969  Simklubben Neptun    35.42        1:17.25   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    30.81        1:07.47   
Marianne Fuglestvelt  1976  Masters Sørlandet    31.12        1:07.76   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sara Lundeholm  1980  S77 Stenungsund    34.56        1:14.71   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Nathalie Larson  1985  Malmö Kappsimningsklubb    32.11        1:09.98   
Louise Delani  1984  Hsk Hermes    36.12        1:15.27   
                     
 
Løb 5, 100m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1989-1993 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Nicole Stedt  1989  Karlskrona Simsällskap    32.50        1:10.80   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:43 
 
Resultat Løb 6 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 6 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap    1:32.69        1:32.69   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Pettersson  1957  Simklubben Laxen    34.30        1:13.36   
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    34.06        1:15.81   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Haakon Schram Stokke  1960  Varg, IL    29.50        1:03.62   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen    30.62        1:06.78   
Kjell-Erling Berg  1960  Vadsø Svømmeklubb    1:12.69        1:12.69   
Anders Meinert Pedersen  1961  Delta Svøm    38.54        1:25.00   
Bjørn von Ryberg  1960  Sigma Swim Birkerød            DSQ  Ej adskilte hænde 50 
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jens Jakobsen  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    31.38        1:09.09   
Poul Mølby Henriksen  1966  Svømmeklubben Triton Ballerup    31.75        1:10.39   
Valter Olander  1965  Västerås Simsällskap    31.76        1:11.02   
Anders Lindegaard Laursen  1964  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    35.36        1:16.75   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Robert Tollerud  1971  Karlskrona Simsällskap    30.00        1:05.74   
Jesper Auer  1970  Karlskrona Simsällskap    31.23        1:07.22   
Fredrik Schriever-Abeln  1971  Simklubben Laxen    31.88        1:08.99   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Honza Vitazka  1976  Malmö Kappsimningsklubb    27.66        59.14   
                     
 
Løb 6, 100m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jan Boier Pedersen  1983  Hsk Hermes    29.27        1:03.62   
Rune Solvang  1980  U.S.G    30.37        1:06.66   
Muris Abdurahmanovic  1979  Karlskrona Simsällskap    31.05        1:06.81   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 7 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 7 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1944-1948 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub            46.17   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G            54.92   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Friis-Olsen  1952  Korsør Sv & Livr. Klub            51.09   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mira Mazurkiewicz  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            41.99   
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            DSQ  Tyvstart 
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Elisabeth Østbye  1963  Lambertseter Svømmeklubb            37.35   
Christina Hörbäck  1962  Varberg Sim            37.42   
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag            38.66   
Vibeke Larsen  1961  Næstved IF            39.41   
Angela Ekelöf  1963  Varberg Sim            39.58   
Anki Rosenkrantz  1959  Simklubben Laxen            1:03.80   
Tina Bartholdy  1961  Sigma Swim Allerød            DSQ  1 hånd v startgreb 
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Beda Leirvaag  1964  Eidsvoll Svømmeklubb            34.99   
Ulrika Balslev  1966  Varberg Sim            36.66   
Tina Bagenkop Nielsen  1967  Korsør Sv & Livr. Klub            39.38   
Kristina Dollmayer  1966  Simklubben Ran            41.94   
Susanne Helmer  1965  Swim Team Tåstrup            44.44   
Hanne Gosvig Ladegaard  1968  Hørsholm Svømmeforening            46.05   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsingør Svømmeklub            32.41   
Ulrika Thuné  1972  Simklubben Sydsim            32.60   
Margit Andersen  1970  Svømmeklubben Triton Ballerup            37.73   
Marie Holmberg  1969  Simklubben Neptun            37.88   
Inger J. Dønnum Jensen  1969  Eidsvoll Svømmeklubb            38.87   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Catarina Klouda Runfors  1974  S77 Stenungsund            51.83   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Maria Vitazka  1979  Simklubben Ran            32.80   
Elin Qvale  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            37.21   
Olga Kosovskaya  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.31   
                     
 
Løb 7, 50m Rygsvømning Damer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Christina Nordskilde  1987  Ringsted Svømme Klub            32.21   
Hanna Wengrud  1984  Västerås Simsällskap            33.12   
Helena Ekdahl  1985  Västerås Simsällskap            34.40   
Sylvia Yang  1986  U.S.G            35.81   
Lærke Thomé  1988  Ringsted Svømme Klub            36.41   
Betina Nielsen  1987  Ringsted Svømme Klub            41.46   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 8 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 8 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1944-1948 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
John Inge Eklund  1944  Eidsvoll Svømmeklubb            50.26   
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub            59.63   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Ebbe Rasmussen  1949  U.S.G            35.30   
Olav Ryan  1951  Sigma Swim Allerød            38.21   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Peter Pettersson  1957  Simklubben Laxen            34.81   
Jan Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag            37.18   
Ole Jan Halvorsen  1957  Eidsvoll Svømmeklubb            38.07   
Steen Elborne  1957  Sigma Swim Allerød            46.20   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Robert Ek  1961  Malmö Kappsimningsklubb            33.70   
Lars Peder Haahr  1959  Sigma Swim Birkerød            41.16   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mats Norlin  1965  Stockholms Kappsimningsklubb            31.58   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            31.66   
Henrik Walldén  1968  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jonas Anderud  1971  Simklubben Laxen            30.65   
Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            36.81   
Martin Mundt Karup  1973  Holbæk Svømme Klub            39.54   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran            30.33   
Klaus Hjorth  1977  Swim Team Tåstrup            30.35   
Morten Nørregaard  1977  Delta Svøm            31.33   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub            32.57   
Jan Erik Revsbech  1978  Sigma Swim Allerød            39.81   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rassmus Svensson  1982  Föreningen Österlen Sim            31.34   
Henrik Antonsson  1982  Varberg Sim            32.73   
Peter Koerver Schmidt  1979  Glostrup Svømme Klub            33.24   
                     
 
Løb 8, 50m Rygsvømning Herrer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Uwe Eisenhut  1985  Aarhus Studenternes Svømmeafde            30.08   
Bjarne Erichsen  1985  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            30.67   
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim            30.87   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 9 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 9 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler Årg. 200-239 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Volda  213  Volda TIL            2:51.38   
  Torill Tomren  1961      43.41        43.41   
  Elin Leikanger  1959      47.14        1:30.55   
  Runa Bakke  1961      48.24        2:18.79   
  Anne Marit Støve Gjestvang  1958      32.59        2:51.38   
                     
Oslo IL Medley Woman  230  Oslo Idrettslag            2:51.63   
  Gry Solberg  1960                 
  Nina Asper  1953                 
  Ingrid Rocher  1957                 
  Grethe Solberg Larsen  1952      2:51.63        2:51.63   
                     
Ksl Damer 200  221  Korsør Sv & Livr. Klub            3:04.14   
  Bente Sørensen  1947      47.43        47.43   
  Kirsten Haugaard  1965      56.66        1:44.09   
  Tina Bagenkop Nielsen  1967      41.74        2:25.83   
  Marianne Friis-Olsen  1952      38.31        3:04.14   
                     
Kvik Masters Damer 1 Hm  211  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DSQ  ej fortsat be v/25 
                     
SK Laxen Lag 1  220  Simklubben Laxen            DSQ  1 hånd v 100 m 
  Annika Morin Gustavsson  1971      35.90        35.90   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler Årg. 160-199 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Masør 1  167  Masters Sørlandet            2:12.40   
  Janne Thorstensen  1966      34.81        34.81   
  Ann Kristin Riiser  1977      34.57        1:09.38   
  Marianne Fuglestvelt  1976      31.13        1:40.51   
  Heidi Prestbakmo  1966      31.89        2:12.40   
                     
Lambertseter  183  Lambertseter Svømmeklubb            2:16.99   
  Elisabeth Østbye  1963      37.34        37.34   
  Jannecke Lauritzen  1967      38.33        1:15.67   
  Merete Løvberg  1967      30.11        1:45.78   
  Ann Johnsen  1972      31.21        2:16.99   
                     
Hs Girls  170  Helsingborgs Simsällskap            2:18.65   
  Helena Åberg  1971      33.65        33.65   
  Anette Fröberg  1977      38.67        1:12.32   
  Pia Möller  1968      33.51        1:45.83   
  Anna Bjelm  1966      32.82        2:18.65   
                     
Kungsbacka SS Damer 160+  182  Kungsbacka Simsällskap            2:38.12   
  Sonja Haglund  1966      44.46        44.46   
  Malin Gustafsson  1968      43.96        1:28.42   
  Marja Haglund  1968      33.18        2:01.60   
  Helén Johansson  1968      36.52        2:38.12   
                     
Sigma Swim Damer C  168  Sigma Swim            2:41.93   
  Dorte Dugbæk  1976      42.96        42.96   
  Mia Finnemann Schultz  1972      42.71        1:25.67   
  Marianne Sørensen  1974      41.11        2:06.78   
  Annette Bøgsted  1962      35.15        2:41.93   
                     
Køge Masters Damer  179  Køge Svømmeklub            DNS   
                   
                   
                   
                DNS   
                     
Masør 2  188  Masters Sørlandet            DNS   
  Anett Benham  1964                 
  Siv Solheim  1967                 
  Cecillia Mossige Johansen  1973                 
  Irene Eriksen  1960              DNS   
                     
Helsingør Damer 1  168  Helsingør Svømmeklub            DSQ  2 svm på bane v afs 
  Gitte Raagaard  1970                 
  Tine Ottosen  1965                 
  Nina Damsgaard Pedersen  1972                 
  Sys Lund  1977              DSQ   
                     
Hørsholm  176  Hørsholm Svømmeforening            DSQ  Tyvstart 
  Hanne Gosvig Ladegaard  1968      46.83        46.83   
  Susanne Kaavé  1975      47.29        1:34.12   
  Bente Holm Gottlieb  1966      36.41        2:10.53   
                     
Norrköping 1  192  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ  Ejfort bev v/25 
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler Årg. 120-159 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
ASS Ladies 1  152  Aarhus Studenternes Svømmeafde            DNS   
  Margareta Maunsbach  1962                 
  Aino Slej  1963                 
  Leva Zelca  1988                 
  Heidi L. Thranum  1987              DNS   
                     
                     
 
Løb 9, 4X50m Medley Damer, Finaler Årg. 100-119 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Västerås SS Dam A100-119  114  Västerås Simsällskap            2:09.25   
  Helena Ekdahl  1985      34.39        34.39   
  Hanna Wengrud  1984      35.22        1:09.61   
  Matilda Isaksson  1983      31.01        1:40.62   
  Jonna Meerits  1986      28.63        2:09.25   
                     
Usg Damer 1  103  U.S.G            2:15.46   
  Trine Gudnitz  1987      32.81        32.81   
  Louise Buhl Borg  1987                 
  Lærke Smidt Hansen  1988                 
  Sylvia Yang  1986      2:15.46        2:15.46   
                     
Skk Damer  110  Stockholms Kappsimningsklubb            2:19.79   
  Elin Qvale  1983      37.01        37.01   
  Elin Nyysti  1987      41.81        1:18.82   
  Annalena Hanson  1984      31.44        1:50.26   
  Stina Sjölander  1984      29.53        2:19.79   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 10 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 10 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler Årg. 200-239 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sigma Swim Herrer D  200  Sigma Swim            2:07.00  Dansk rekord 
  Peter Holmsteen  1963      31.80        31.80   
  Anders Føyn  1961      39.54        1:11.34   
  Claus Lerche Iversen  1977      25.50        1:36.84   
  Olav Ryan  1951      30.16        2:07.00   
                     
SK Laxen Lag 1  220  Simklubben Laxen            2:12.21   
  Stefan Hawunger  1956      37.39        37.39   
  Tomas George  1959      37.11        1:14.50   
  Jan-Olof Svensson  1960      29.07        1:43.57   
  Peter Pettersson  1957      28.64        2:12.21   
                     
Ringsted Masters  215  Ringsted Svømme Klub            2:23.48   
  Jan Simonsen  1964      38.78        38.78   
  Jens Halgreen  1954      40.23        1:19.01   
  Per Andersen  1956      35.90        1:54.91   
  Bo Guntofte  1963      28.57        2:23.48   
                     
Taastrup Delfiner  204  Swim Team Tåstrup            2:23.85   
  Jan Råsø  1962      38.46        38.46   
  Torsten Christensen  1954      45.44        1:23.90   
  Klaus Hjorth  1977      29.61        1:53.51   
  Finn Bækgaard  1955      30.34        2:23.85   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler Årg. 160-199 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
SK Laxen Lag 1  168  Simklubben Laxen            1:56.35   
  Jonas Anderud  1971      30.79        30.79   
  Göran Gustavsson  1968      32.57        1:03.36   
  Pelle Karlsson  1974      27.35        1:30.71   
  Fredrik Schriever-Abeln  1971      25.64        1:56.35   
                     
Kvik Masters Herrer 1 Hm  179  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:03.25   
  Klaus Nissen  1964      31.90        31.90   
  Casper Nordahl-Meyer  1982      1:04.34        1:36.24   
  Jens Jakobsen  1966      27.01        2:03.25   
  Øyvind Loftheim  1961              2:03.25   
                     
Österlen Sim  165  Föreningen Österlen Sim            2:06.38   
  Mårten Rundgren  1967      33.40        33.40   
  Andreas Löfquost  1973      33.57        1:06.97   
  Jonas Nilsson  1970      33.12        1:40.09   
  Oscar Åkesson  1977      26.29        2:06.38   
                     
Bask  165  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            2:08.05   
  Bjarne Erichsen  1985      30.75        30.75   
  Tim Molbæk  1971      34.30        1:05.05   
  Anders Lindegaard Laursen  1964      33.32        1:38.37   
  Peter Conrad Holgersen  1967      29.68        2:08.05   
                     
Køge Masters Herrer  177  Køge Svømmeklub            2:12.87   
  Mads Bo Larsen  1964      36.61        36.61   
  Anders Agerbo  1973      35.43        1:12.04   
  Peter Christensen  1965      30.86        1:42.90   
  Henrik Borre  1973      29.97        2:12.87   
                     
Kvik Masters Herrer 2 Hm  177  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:13.17   
  Kim Lundberg Hansen  1984      36.84        36.84   
  Lennart Marmetschke  1966      35.25        1:12.09   
  Steen Nielsen  1960      32.13        1:44.22   
  Claus Edske  1965      28.95        2:13.17   
                     
Kvik Masters Herrer 3 Hm  189  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            2:16.37   
  Bo Krarup  1982      32.74        32.74   
  Morten Christensen  1967      39.70        1:12.44   
  Kenneth Marmetschke  1969      32.93        1:45.37   
  Aksel Riber Nielsen  1964      31.00        2:16.37   
                     
Sigma Swim Herrer C  198  Sigma Swim            2:17.65   
  Ulrik Schäfer  1962      37.38        37.38   
  Bjørn von Ryberg  1960                 
  Lars J Christensen  1960                 
  Mads Gjerløv  1972      2:17.65        2:17.65   
                     
SK Laxen Lag 2  160  Simklubben Laxen            2:26.35   
  Erik Brunskog  1969      43.85        43.85   
  Joakim Axelsson  1968      37.80        1:21.65   
  Johan Pettersson  1959      33.13        1:54.78   
  Johan Cavalli  1959      31.57        2:26.35   
                     
Delta Die Hard  190  Delta Svøm            DNS   
  Morten Nørregaard  1977                 
  Torben Tolstrup  1965                 
  Anders Meinert Pedersen  1961                 
  Jesper Madsen  1975              DNS   
                     
Hsk 1  186  Haldens Svømmeklub            DNS   
  Jørgen Berg  1965                 
  Christian Børresen  1970                 
  Kjetil Fjellstad  1968                 
  Tommy Kristensen  1963              DNS   
                     
Norrköping 3  170  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
  Ulf Eriksson  1965                 
  Jan Andersson  1962                 
  Stefan Andersson  1973                 
  Benjamin Chardon  1985              DNS   
                     
Holbæk Men  173  Holbæk Svømme Klub            DSQ  Tyvstart 
  Søren Kristiansen  1968      44.12        44.12   
  Mads Granlien  1973      38.85        1:22.97   
  Jan Palmø  1965      42.00        2:04.97   
                     
                     
 
Løb 10, 4X50m Medley Herrer, Finaler Årg. 120-159 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
ASS Mænd 1  141  Aarhus Studenternes Svømmeafde            1:56.17   
  Jonas Kirkegaard  1987      30.61        30.61   
  Morten Ancker  1967      31.86        1:02.47   
  Uwe Eisenhut  1985      27.89        1:30.36   
  Thomas Poulsen  1972      25.81        1:56.17   
                     
Usg Herrer  157  U.S.G            2:04.01   
  Rune Solvang  1980      31.77        31.77   
  Philipp Haselbach  1984      33.77        1:05.54   
  Henrik Pedersen  1965      29.30        1:34.84   
  Morten Harning  1966      29.17        2:04.01   
                     
Gsk Master 3  140  Glostrup Svømme Klub            2:06.97   
  Peter Koerver Schmidt  1979      33.21        33.21   
  Peter Sørensen  1984      36.66        1:09.87   
  Martin Egenhardt  1977      29.17        1:39.04   
  Søren Hornskov  1973      27.93        2:06.97   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 11 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 11 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler Årg. 240-279 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Usg Mix  240  U.S.G            2:32.10  Dansk rekord 
  Ebbe Rasmussen  1949      36.08        36.08   
  Fin Biering-Sørensen  1948      40.53        1:16.61   
  Ulla Olin  1963      1:15.49        2:32.10   
  Maja Biering-Sørensen  1952              2:32.10   
                     
Oslo IL Medley Mix  241  Oslo Idrettslag            2:37.42   
  Jan Haakonsen  1955      37.95        37.95   
  Grethe Solberg Larsen  1952      46.74        1:24.69   
  Øyvind Arentz  1950      37.07        2:01.76   
  Wenche Lydersen  1954      35.66        2:37.42   
                     
Taastrup Elite  243  Swim Team Tåstrup            2:47.20   
  Elisabeth Ketelsen  1943      41.63        41.63   
  Rolf Conradi  1935      55.09        1:36.72   
  Anders Bæk  1966      33.11        2:09.83   
  Susanne Helmer  1965      37.37        2:47.20   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler Årg. 200-239 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Täby Mix 240  200  Täby Sim            2:11.07   
  Gunilla Rasmuson  1957      38.09        38.09   
  Håkan Persson  1963      31.81        1:09.90   
  Bengt Olsson  1956      31.06        1:40.96   
  Annica Åberg  1966      30.11        2:11.07   
                     
Eidsvoll Svømmeklubb  220  Eidsvoll Svømmeklubb            DSQ  3 tag v start 
  Beda Leirvaag  1964      34.90        34.90   
                     
Ts & Lk 1  202  Trondhjem SLK            DSQ  Fly afs med ej ads h 
  Hilde Rygh  1958      41.70        41.70   
  Bjørn Pedersen  1958      37.58        1:19.28   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler Årg. 160-199 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lambertseter  188  Lambertseter Svømmeklubb            2:06.13   
  Anette M Pedersen  1966      37.44        37.44   
  Odd Roar Kaspersen  1971      30.81        1:08.25   
  Merete Løvberg  1967      30.58        1:38.83   
  Øyvind Thorsen  1960      27.30        2:06.13   
                     
Varbergs Sim  178  Varberg Sim            2:06.28   
  Henrik Antonsson  1982      32.42        32.42   
  Hans Palmqvist  1962      33.05        1:05.47   
  Anna-Karin Josefson  1964      31.02        1:36.49   
  Ulrika Balslev  1966      29.79        2:06.28   
                     
Sigma Swim Mix C  161  Sigma Swim            2:07.01   
  Jacob Lercke Skytte  1984      27.79        27.79   
  Caroline Suhr  1971      36.09        1:03.88   
  Anders Dalsgaard  1970      28.97        1:32.85   
  Dorthe Rathmann Bengtson  1966      34.16        2:07.01   
                     
SK Sydsim Mix  171  Simklubben Sydsim            2:17.35   
  Lennart Fritzon  1968      34.10        34.10   
  Frederik Svensson  1971      37.91        1:12.01   
  Britt-Marie Nilsson  1971      32.17        1:44.18   
  Åsa Johansson  1971      33.17        2:17.35   
                     
Gsk Master 1  196  Glostrup Svømme Klub            2:20.67   
  Leif Grønskov  1958      36.73        36.73   
  Kate Sørensen  1961      37.88        1:14.61   
  Søren Hornskov  1973      32.83        1:47.44   
  Sascha Yde  1964      33.23        2:20.67   
                     
Køge Masters Mix  166  Køge Svømmeklub            2:23.87   
  Linda Lund Tietze  1984      31.80        31.80   
  Henrik Borre  1973      40.12        1:11.92   
  Hanne Stevnsborg  1957      44.15        1:56.07   
  Anders Agerbo  1973      27.80        2:23.87   
                     
Kungsbacka SS Mixed 160+  183  Kungsbacka Simsällskap            2:24.16   
  Niclas Renman  1966      38.98        38.98   
  Henrik Holmberg  1969      37.29        1:16.27   
  Marja Haglund  1968      33.89        1:50.16   
  Sonja Haglund  1966      34.00        2:24.16   
                     
Helsingør Mix  183  Helsingør Svømmeklub            2:26.47   
  Eddy Krage  1967      35.47        35.47   
  Allan Lind  1966      41.06        1:16.53   
  Gitte Rud  1972      37.22        1:53.75   
  Inger Riber  1963      32.72        2:26.47   
                     
SK Ran  184  Simklubben Ran            2:30.48   
  Kristina Dollmayer  1966      42.09        42.09   
  Rolland Hellborg  1946      50.82        1:32.91   
  Lenny Persson  1977      29.23        2:02.14   
  Maria Vitazka  1979      28.34        2:30.48   
                     
Täby Mix 160  163  Täby Sim            DNS   
  Marcus Pellfolk  1986                 
  Håkan Persson  1963                 
  Annica Åberg  1966                 
  Ulla Eriksson  1974              DNS   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler Årg. 120-159 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Malmö KK  136  Malmö Kappsimningsklubb            1:56.83  Svensk rekord 
  Honza Vitazka  1976      27.69        27.69   
  Mikael Ulveklint  1980      32.31        1:00.00   
  Anna Lohmann  1975      28.87        1:28.87   
  Nathalie Larson  1985      27.96        1:56.83   
                     
Mix Skk  120  Stockholms Kappsimningsklubb            2:06.63   
  Mats Norlin  1965      31.92        31.92   
  Stina Sjölander  1984      37.32        1:09.24   
  Robert Grynner  1983      28.33        1:37.57   
  Annalena Hanson  1984      29.06        2:06.63   
                     
Ringsted Mix-Masters  146  Ringsted Svømme Klub            2:06.94   
  Christina Nordskilde  1987      32.96        32.96   
  Martin Andersen  1975      33.82        1:06.78   
  Dennis Glitten  1972      29.47        1:36.25   
  Margit Sørensen  1972      30.69        2:06.94   
                     
Västerås SS Mix B120-159  149  Västerås Simsällskap            2:07.84   
  Jonas Grundström  1987      28.62        28.62   
  Hanna Wengrud  1984      35.59        1:04.21   
  Matilda Isaksson  1983      30.74        1:34.95   
  Eric Brandelius  1949      32.89        2:07.84   
                     
S 77 Mix  159  S77 Stenungsund            2:11.16   
  Annika Svanberg  1962      37.18        37.18   
  Weine Högberg  1978      34.29        1:11.47   
  Sara Lundeholm  1980      32.27        1:43.74   
  Oskar Börjesson  1973      27.42        2:11.16   
                     
Norrköping 5  156  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:45.32   
  Olga Kosovskaya  1982      38.17        38.17   
  Mats Gunnarsson  1959      41.86        1:20.03   
  Malin Hazard  1970      45.89        2:05.92   
  Benjamin Chardon  1985      39.40        2:45.32   
                     
                     
 
Løb 11, 4X50m Medley Mix, Finaler Årg. 80-96 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
ASS Mix 1  96  Aarhus Studenternes Svømmeafde            2:13.20   
  Vivi Soegaard  1989      36.44        36.44   
  Didde Haslund  1989      42.22        1:18.66   
  Jesper Lindstrøm Nielsen  1989      29.08        1:47.74   
  Jonas Korsholt  1989      25.46        2:13.20   
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 12 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 12 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1944-1948 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bente Sørensen  1947  Korsør Sv & Livr. Klub    47.51        1:42.80   
Maj-Britt Møller  1947  U.S.G    2:04.95        2:04.95   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap    1:29.03        1:29.03   
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Torill Bergesen  1957  Bergen og Omegn Masters    36.82        1:18.29   
Hilde Rygh  1958  Trondhjem SLK    43.63        1:33.58   
Anne Marit Støve Gjestvang  1958  Volda TIL    43.63        1:33.62   
Marit Trå Hernes  1958  Bergen og Omegn Masters    46.97        1:36.07   
Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    1:37.34        1:37.34   
Kirsten Sundby Foldvik  1958  Larvik Svømmeklubb    48.41        1:40.19   
Tone Grimsrud  1955  Asker Svømmeklubb    55.96        1:54.59   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub    36.57        1:16.69   
Torill Tomren  1961  Volda TIL    42.13        1:27.53   
Inger Riber  1963  Helsingør Svømmeklub    40.52        1:27.97   
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap    47.12        1:40.99   
Tina Bartholdy  1961  Sigma Swim Allerød    1:04.24        2:06.01   
Katarina Erixon  1962  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Merete Løvberg  1967  Lambertseter Svømmeklubb    32.70        1:09.38  Norsk rekord 
Jannie Aarkrogh Steen  1968  Næstved IF    35.77        1:17.30   
Pia Möller  1968  Helsingborgs Simsällskap    35.74        1:19.53   
Inger Arctander  1966  Ro-Ma    38.47        1:25.00   
Tina Bagenkop Nielsen  1967  Korsør Sv & Livr. Klub    41.10        1:31.12   
Helén Johansson  1968  Kungsbacka Simsällskap    44.57        1:35.88   
Kendra Olsen  1966  Brønshøj Akademiske Svømmeklub    43.64        1:37.14   
Hanne Gosvig Ladegaard  1968  Hørsholm Svømmeforening    45.50        1:39.31   
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening            DNS   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Gitte Raagaard  1970  Helsingør Svømmeklub    33.52        1:13.54   
Maria Lövberg  1973  Simklubben Triton    36.60        1:19.20   
Marie Holmberg  1969  Simklubben Neptun    36.82        1:20.06   
Margit Sørensen  1972  Ringsted Svømme Klub    36.40        1:20.67   
Gitte Rud  1972  Helsingør Svømmeklub    39.02        1:22.07   
Lene Dyrbak  1971  Ringsted Svømme Klub    43.28        1:28.65   
Camilla Kerrn  1971  Helsingør Svømmeklub    42.13        1:30.41   
Malin Hazard  1970  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.46        1:33.73   
Tina D. Poulsen  1973  Hsk Hermes            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb    33.03        1:11.04   
Anette Fröberg  1977  Helsingborgs Simsällskap    36.59        1:16.47   
Susanne Kaavé  1975  Hørsholm Svømmeforening    41.66        1:28.41   
Sys Lund  1977  Helsingør Svømmeklub    42.01        1:28.76   
Marianne Sørensen  1974  Sigma Swim Birkerød    44.68        1:31.99   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maria Vitazka  1979  Simklubben Ran    33.21        1:12.44   
Elin Qvale  1983  Stockholms Kappsimningsklubb    36.74        1:18.74   
Olga Kosovskaya  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.70        1:20.02   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Lisbeth L Kierkegaard  1988  U.S.G    34.99        1:15.60   
Louise Buhl Borg  1987  U.S.G    1:16.87        1:16.87   
Sally Carlfjord  1988  Simklubben Laxen    36.58        1:16.87   
Lærke Smidt Hansen  1988  U.S.G    38.49        1:18.28   
Sylvia Yang  1986  U.S.G    37.03        1:18.78   
Leva Zelca  1988  Aarhus Studenternes Svømmeafde            DNS   
                     
 
Løb 12, 100m Medley Damer, Finaler Årg. 1989-1993 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Sophie Schmidt  1991  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.76        1:16.31   
Laura Frandsen  1993  Sigma Swim Allerød    36.87        1:20.86   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 13 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 13 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Bo Hyllested  1949  Hsk Hermes    35.69        1:16.78   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    34.26        1:13.65   
Bjørn Pedersen  1958  Trondhjem SLK    38.09        1:19.80   
Jan Haakonsen  1955  Oslo Idrettslag    37.88        1:22.70   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup    38.93        1:24.50   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub    41.83        1:26.03   
Steen Elborne  1957  Sigma Swim Allerød    47.80        1:37.02   
Morten Schanke  1954  Masters Sørlandet            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Peter Holmsteen  1963  Sigma Swim Birkerød    31.90        1:07.31  Dansk rekord 
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen    31.91        1:10.96   
Øyvind Loftheim  1961  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    33.92        1:11.30   
Kjell-Erling Berg  1960  Vadsø Svømmeklubb    35.16        1:13.34   
Fredrik Månsson  1962  Saltsjöbadens Idrottsförening    35.38        1:14.59   
Robert Ek  1961  Malmö Kappsimningsklubb    35.34        1:16.90   
Anders Meinert Pedersen  1961  Delta Svøm    41.24        1:24.40   
Øyvind Røed  1963  Larvik Svømmeklubb    40.21        1:26.85   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Morten Ancker  1967  Aarhus Studenternes Svømmeafde    30.49        1:06.39   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Sydsim    33.00        1:09.15   
Poul Mølby Henriksen  1966  Svømmeklubben Triton Ballerup    31.81        1:10.39   
Valter Olander  1965  Västerås Simsällskap    32.03        1:10.67   
Richard Gimsér  1968  Ystads Simsällskap    32.73        1:11.22   
Mårten Rundgren  1967  Föreningen Österlen Sim    33.19        1:11.72   
Mats Möller  1967  Helsingborgs Simsällskap    33.19        1:11.85   
Eddy Krage  1967  Helsingør Svømmeklub    35.10        1:14.79   
Anders Bæk  1966  Swim Team Tåstrup    34.98        1:15.97   
10  Jan Simonsen  1964  Ringsted Svømme Klub    38.04        1:19.33   
11  Peter Håkansson  1965  Täby Sim    38.63        1:19.76   
12  Kim Yousefi Jensen  1966  Hørsholm Svømmeforening    39.38        1:21.73   
13  Søren Kristiansen  1968  Holbæk Svømme Klub    43.73        1:30.51   
14  Jan Palmø  1965  Holbæk Svømme Klub    44.36        1:31.03   
Ulf Eriksson  1965  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Oskar Börjesson  1973  S77 Stenungsund    34.20        1:11.15   
Ian Wisler-Poulsen  1973  Svømmeklubben Triton Ballerup    33.43        1:14.33   
Richard Nilsson  1971  Helsingborgs Simsällskap    35.77        1:14.90   
Mark André Kohnagel  1972  Hsk Hermes    36.11        1:15.89   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Honza Vitazka  1976  Malmö Kappsimningsklubb    27.73        1:00.93   
Mikael Olsson  1975  Ystads Simsällskap    31.38        1:04.63   
Lenny Persson  1977  Simklubben Ran    30.47        1:06.12   
Pelle Karlsson  1974  Simklubben Laxen    30.28        1:06.73   
Jesper Waterval  1975  Svømmeklubben Triton Ballerup    30.35        1:06.82   
Klaus Hjorth  1977  Swim Team Tåstrup    31.13        1:08.25   
Martin Egenhardt  1977  Glostrup Svømme Klub    32.54        1:10.29   
Kaj Mantzius Hansen  1974  Glostrup Svømme Klub    34.84        1:15.81   
Jesper Madsen  1975  Delta Svøm    37.82        1:21.92   
Henrik Behrendorff  1975  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ  3 tag u vand v bryst 
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mikael Ulveklint  1980  Malmö Kappsimningsklubb    28.43        1:03.54   
Muris Abdurahmanovic  1979  Karlskrona Simsällskap    33.84        1:12.84   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jacob Lercke Skytte  1984  Sigma Swim Birkerød    27.85        59.31   
Marcus Pellfolk  1986  Täby Sim    29.92        1:05.28   
Jonas Kirkegaard  1987  Aarhus Studenternes Svømmeafde    30.34        1:06.15   
                     
 
Løb 13, 100m Medley Herrer, Finaler Årg. 1989-1993 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Kenneth Garne Larsen  1990  Sigma Swim Allerød    30.99        1:07.87   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 14 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 14 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:44   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1944-1948 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Margareta Brask  1947  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.07   
Judy Eriksson  1946  Sigma Swim Allerød            DSQ  Ulovlig Dragt 
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Marianne Friis-Olsen  1952  Korsør Sv & Livr. Klub            38.55   
Maja Biering-Sørensen  1952  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Gunilla Rasmuson  1957  Täby Sim            30.84   
Ann-Marie Lennheden  1957  Simklubben Laxen            32.72   
Anne Marit Støve Gjestvang  1958  Volda TIL            34.17   
Anni Ø Nielsen  1958  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            34.84   
Wenche Lydersen  1954  Oslo Idrettslag            35.03   
Hanne Stevnsborg  1957  Køge Svømmeklub            35.55   
Mira Mazurkiewicz  1957  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            37.45   
Marit Trå Hernes  1958  Bergen og Omegn Masters            37.63   
Ingrid Rocher  1957  Oslo Idrettslag            38.74   
10  Else Møller  1958  Hsk Hermes            40.63   
11  Tone Grimsrud  1955  Asker Svømmeklubb            42.96   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            30.00  Dansk rekord 
Christina Hörbäck  1962  Varberg Sim            31.54   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            32.53   
Jeanette Aasland  1961  Ro-Ma            33.24   
Gry Solberg  1960  Oslo Idrettslag            33.64   
Inger Riber  1963  Helsingør Svømmeklub            34.12   
Marie Sjöberg  1962  Helsingborgs Simsällskap            35.05   
Runa Bakke  1961  Volda TIL            35.96   
Bodil Helgeland  1963  Lambertseter Svømmeklubb            36.98   
10  Hanne Haahr  1962  Sigma Swim Birkerød            39.47   
11  Anki Rosenkrantz  1959  Simklubben Laxen            54.54   
Irene Eriksen  1960  Masters Sørlandet            DNS   
Katarina Erixon  1962  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Merete Løvberg  1967  Lambertseter Svømmeklubb            27.88  Norsk rekord 
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim Club For Swimmin            28.48   
Ulrika Balslev  1966  Varberg Sim            29.91   
Anette M Pedersen  1966  Lambertseter Svømmeklubb            30.06   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            30.22   
Inger Arctander  1966  Ro-Ma            32.12   
Heidi Prestbakmo  1966  Masters Sørlandet            32.59   
Pia Vibe Petersen  1964  Hsk Hermes            32.91   
Radana Konarikova  1965  Trondhjem SLK            33.05   
10  Marianne N. Nielsen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            33.64   
11  Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg Turn Og Idrettsfor.            33.90   
12  Anna Bjelm  1966  Helsingborgs Simsällskap            33.93   
13  Lisbeth Johnsen Pedersen  1967  Vadsø Svømmeklubb            34.39   
14  Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap            34.65   
15  Kendra Olsen  1966  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            35.47   
16  Kristina Dollmayer  1966  Simklubben Ran            35.83   
17  Anette Sundfors  1965  Kungsbacka Simsällskap            39.63   
18  Kirsten Haugaard  1965  Korsør Sv & Livr. Klub            46.95   
19  Annelise Varming  1964  Sigma Swim Allerød            47.24   
Anett Benham  1964  Masters Sørlandet            DNS   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Helena Åberg  1971  Helsingborgs Simsällskap            27.90   
Annika Morin Gustavsson  1971  Simklubben Laxen            30.05   
Johanna Fyrk  1969  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.58   
Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton            31.78   
Ann Johnsen  1972  Lambertseter Svømmeklubb            32.36   
Nina Damsgaard Pedersen  1972  Helsingør Svømmeklub            33.15   
Camilla Kerrn  1971  Helsingør Svømmeklub            34.16   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Katja Kousgard  1974  Svømmeklubben Triton Ballerup            30.02   
Ulla Eriksson  1974  Täby Sim            33.44   
Lotte Bay Smidt  1974  Hsk Hermes            35.50   
Lene Kramer  1976  Ro-Ma            36.39   
Dorte Dugbæk  1976  Sigma Swim Birkerød            37.54   
Catarina Klouda Runfors  1974  S77 Stenungsund            40.79   
Marion Degerstrøm  1977  Haugesund Svømmeklubb            DNS   
Henriette Svankjær  1974  Swim Team Tåstrup            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Matilda Isaksson  1983  Västerås Simsällskap            29.42   
Sara Lundeholm  1980  S77 Stenungsund            29.99   
Agnieszka Galczewska  1982  Lambertseter Svømmeklubb            32.50   
Maria Melchiors  1979  U.S.G            37.49   
                     
 
Løb 14, 50m Frisvømning Damer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Linda Lund Tietze  1984  Køge Svømmeklub            27.59   
Trine Gudnitz  1987  U.S.G            28.45   
Nathalie Larson  1985  Malmö Kappsimningsklubb            28.72   
Annalena Hanson  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            28.97   
Louise Delani  1984  Hsk Hermes            29.41   
Jonna Meerits  1986  Västerås Simsällskap            29.66   
Stina Sjölander  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            30.24   
Elin Nyysti  1987  Stockholms Kappsimningsklubb            31.26   
Heidi L. Thranum  1987  Aarhus Studenternes Svømmeafde            DNS   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:44 
 
Resultat Løb 15 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 15 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:45   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1919-1923 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jan Høeg  1923  Larvik Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1934-1938 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rolf Conradi  1935  Swim Team Tåstrup            50.21   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1944-1948 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Fin Biering-Sørensen  1948  U.S.G            30.52   
Preben Andersen  1947  Ringsted Svømme Klub            37.74   
Rolland Hellborg  1946  Simklubben Ran            39.79   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Olav Ryan  1951  Sigma Swim Allerød            30.93   
Wiggo Kristensen  1950  Haldens Svømmeklub            33.30   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne            27.67   
Leif Grønskov  1958  Glostrup Svømme Klub            29.03   
Stefan Hawunger  1956  Simklubben Laxen            29.07   
Bengt Olsson  1956  Täby Sim            29.12   
Bjørn Pedersen  1958  Trondhjem SLK            30.46   
Finn Bækgaard  1955  Swim Team Tåstrup            30.59   
Frank Carstensen  1955  Masters Sørlandet            30.62   
Tommy Aspegårdh  1955  Täby Sim            31.14   
Per Andersen  1956  Ringsted Svømme Klub            32.28   
10  Egil Johannessen  1955  Masters Sørlandet            32.96   
11  Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            33.16   
12  Torsten Christensen  1954  Swim Team Tåstrup            39.60   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Haakon Schram Stokke  1960  Varg, IL            26.37   
Øyvind Thorsen  1960  Lambertseter Svømmeklubb            26.98   
Niels Jörgen Larsen  1962  Simklubben Neptun            27.76   
Peter Lundin  1959  Kungsbacka Simsällskap            28.20   
Hans Palmqvist  1962  Varberg Sim            28.29   
Bjørn Modeé  1962  Saltsjöbadens Idrottsförening            28.36   
Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.55   
Bo Guntofte  1963  Ringsted Svømme Klub            28.66   
Peter Roll  1963  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.78   
10  Jan Råsø  1962  Swim Team Tåstrup            29.30   
11  Torbjørn Berger  1961  Moss Svømmeklubb            29.73   
12  Anders Føyn  1961  Sigma Swim Birkerød            32.02   
13  Tommy Kristensen  1963  Haldens Svømmeklub            32.49   
14  Johan Cavalli  1959  Simklubben Laxen            32.75   
15  Mats Gunnarsson  1959  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.54   
16  Jan Andersson  1962  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.79   
17  Lars Peder Haahr  1959  Sigma Swim Birkerød            33.83   
18  Steen Jensen  1959  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            39.39   
Bjørn Nordengen  1961  Varg, IL            DNS   
Harald Lindbäck  1960  Varg, IL            DNS   
Tommy Aksnes  1963  Haldens Svømmeklub            DNS   
Per Olaf Moe  1962  Haldens Svømmeklub            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Henrik Pedersen  1965  U.S.G            25.61  Dansk rekord 
Klaus Nissen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            26.05   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            26.06   
Erik Røbech  1964  Lørenskog-Rælingen KK            26.41   
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub            26.68   
Joakim Axelsson  1968  Simklubben Laxen            27.10   
Mats Norlin  1965  Stockholms Kappsimningsklubb            27.14   
Lars Ericsson  1966  Helsingborgs Simsällskap            27.55   
Mads Bo Larsen  1964  Køge Svømmeklub            28.30   
10  Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton            28.92   
11  John Bøgehus Pedersen  1968  Sigma Swim Birkerød            28.95   
12  Morten Christensen  1967  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.05   
13  Morten Harning  1966  U.S.G            29.70   
14  Bo Felding  1968  Sigma Swim Birkerød            29.81   
15  Bjørn Berthelsen  1968  Masters Sørlandet            30.03   
16  Peter Conrad Holgersen  1967  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            30.21   
17  Allan Lind  1966  Helsingør Svømmeklub            30.24   
17  Niclas Renman  1966  Kungsbacka Simsällskap            30.24   
19  Jess Brink  1966  Glostrup Svømme Klub            30.36   
20  Geir Nilsen  1966  Masters Sørlandet            30.64   
21  Peter Håkansson  1965  Täby Sim            30.67   
22  Kim Yousefi Jensen  1966  Hørsholm Svømmeforening            31.10   
23  Jan Palmø  1965  Holbæk Svømme Klub            32.07   
24  Henrik Kjaergaard  1964  Simklubben Laxen            33.55   
25  Søren Kristiansen  1968  Holbæk Svømme Klub            34.86   
26  Frederik Bøving  1965  Sigma Swim Birkerød            35.45   
Jan Bernhard Jørgensen  1964  Masters Sørlandet            DNS   
Kjetil Fjellstad  1968  Haldens Svømmeklub            DNS   
Martin Funk Larsen  1965  Sigma Swim Allerød            DNS   
Roger Wahlbeck  1968  Simklubben Laxen            DNS   
Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL            DNS   
Ulf Eriksson  1965  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
Peter Spragge  1964  Sigma Swim Birkerød            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Mads Gjerløv  1972  Sigma Swim Birkerød            25.45   
Peter Villum Færch  1973  Helsingør Svømmeklub            25.77   
Fredrik Schriever-Abeln  1971  Simklubben Laxen            26.20   
Tomas Aarvak  1969  Trondhjem SLK            26.44   
Anders Dalsgaard  1970  Sigma Swim Birkerød            27.07   
Robert Tollerud  1971  Karlskrona Simsällskap            27.36   
Andreas Löfquost  1973  Föreningen Österlen Sim            28.02   
Søren Hornskov  1973  Glostrup Svømme Klub            28.13   
Martin Mundt Karup  1973  Holbæk Svømme Klub            31.11   
10  Christian Børresen  1970  Haldens Svømmeklub            31.51   
11  Frederik Svensson  1971  Simklubben Sydsim            32.48   
12  Rune Offerdal  1969  Haldens Svømmeklub            32.57   
13  Erik Brunskog  1969  Simklubben Laxen            33.57   
Stefan Andersson  1973  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Claus Lerche Iversen  1977  Sigma Swim Birkerød            23.84   
Pelle Karlsson  1974  Simklubben Laxen            25.55   
Sebastiano Immé  1978  Helsingborgs Simsällskap            26.65   
Martin Andersen  1975  Ringsted Svømme Klub            26.99   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund            27.62   
Häkon H Larsen  1978  Haugesund Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Robert Grynner  1983  Stockholms Kappsimningsklubb            25.88   
Tobias Lindbom  1979  Malmö Kappsimningsklubb            26.15   
Rassmus Svensson  1982  Föreningen Österlen Sim            26.57   
Henrik Antonsson  1982  Varberg Sim            28.01   
Muris Abdurahmanovic  1979  Karlskrona Simsällskap            28.99   
                     
 
Løb 15, 50m Frisvømning Herrer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Jonas Grundström  1987  Västerås Simsällskap            24.91   
Sebastian Marko-Varga  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            25.39   
Uwe Eisenhut  1985  Aarhus Studenternes Svømmeafde            25.96   
Peter Sørensen  1984  Glostrup Svømme Klub            26.48   
Søren Emil Dahlgaard  1984  Aarhus Studenternes Svømmeafde            28.18   
Kim Lundberg Hansen  1984  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            29.22   
Jon Olav Flaathen  1985  Notodden            31.94   
Benjamin Chardon  1985  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.77   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:45 
 
Resultat Løb 16 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 16 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:45   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Margareta Rainer  1949  Gävle Simsällskap    47.62        1:39.62   
Grethe Solberg Larsen  1952  Oslo Idrettslag            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hilde Margrethe Hjertnes  1957  Bergen og Omegn Masters    48.79        1:43.99   
Hanne Møller  1958  Hsk Hermes    50.59        1:47.85   
Else Møller  1958  Hsk Hermes    55.09        1:57.10   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Aino Slej  1963  Aarhus Studenternes Svømmeafde    42.49        1:29.57   
Runa Bakke  1961  Volda TIL    46.13        1:37.90   
Annette Bøgsted  1962  Sigma Swim Birkerød    46.90        1:38.70   
Jeanette Aasland  1961  Ro-Ma            DNS   
Torill Tomren  1961  Volda TIL            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jannecke Lauritzen  1967  Lambertseter Svømmeklubb    41.10        1:25.35   
Annica Åberg  1966  Täby Sim    41.74        1:27.85   
Tine Ottosen  1965  Helsingør Svømmeklub    43.81        1:32.89   
Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap    45.12        1:34.93   
Siv Solheim  1967  Masters Sørlandet    47.03        1:40.61   
Cecilia Uhlhorn  1965  Simklubben Laxen            DSQ  Ulovlig dragt 
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Caroline Suhr  1971  Sigma Swim Birkerød    37.96        1:20.47   
Britt-Marie Nilsson  1971  Simklubben Sydsim    40.24        1:23.93   
Tine Broksø  1971  Hsk Hermes    47.90        1:40.22   
Birthe Riis Olesen  1970  Sigma Swim Allerød    50.97        1:43.67   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Ann Kristin Riiser  1977  Masters Sørlandet    35.38        1:16.08  Norsk rekord 
Anette Fröberg  1977  Helsingborgs Simsällskap    40.25        1:25.48   
Katja Kousgard  1974  Svømmeklubben Triton Ballerup    40.93        1:25.50   
Annika Svensson  1974  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.33        1:30.76   
Marianne Sørensen  1974  Sigma Swim Birkerød    49.17        1:40.29   
Charlotte Them  1976  Køge Svømmeklub            DNS   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Maria Vitazka  1979  Simklubben Ran    39.99        1:24.61   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Hanna Wengrud  1984  Västerås Simsällskap    37.40        1:18.59   
Lærke Smidt Hansen  1988  U.S.G    41.04        1:26.27   
Lærke Thomé  1988  Ringsted Svømme Klub    42.82        1:29.96   
                     
 
Løb 16, 100m Brystsvømning Damer, Finaler Årg. 1989-1993 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Tenna Olin  1991  U.S.G    40.98        1:29.06   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:45 
 
Resultat Løb 17 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 17 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:45   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1939-1943 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Jerry Liljegren  1942  Malmö Kappsimningsklubb    49.85        1:46.75   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1944-1948 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Erik Skjoldstrup  1944  Ringsted Svømme Klub    55.70        2:01.01   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Øyvind Arentz  1950  Oslo Idrettslag    44.11        1:30.60   
Kjell Lybeck  1953  Modum Svømmeklubb    47.68        1:41.92   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mats Örth  1955  Helsingborgs Simsällskap    40.08        1:24.51   
Svein Hobbesland  1958  Masters Sørlandet    43.15        1:33.20   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Håkan Persson  1963  Täby Sim    34.01        1:12.14   
Peter Holmsteen  1963  Sigma Swim Birkerød    35.81        1:16.24  Dansk rekord 
Hans Palmqvist  1962  Varberg Sim    36.64        1:16.81   
Fredrik Månsson  1962  Saltsjöbadens Idrottsförening    39.40        1:21.55   
Michael Mcdonald  1962  Göteborg Sim    38.56        1:22.30   
Tomas George  1959  Simklubben Laxen    39.55        1:25.73   
Ulrik Schäfer  1962  Sigma Swim Birkerød    40.91        1:27.15   
Jan Andersson  1962  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.90        1:32.38   
Mats Gunnarsson  1959  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.57        1:36.12   
Gerhard Deneken  1963  Korsør Sv & Livr. Klub            DNS   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Göran Gustavsson  1968  Simklubben Laxen    35.85        1:14.59   
Lennart Fritzon  1968  Simklubben Sydsim    36.12        1:16.98   
Søren Bjørn  1964  Aarhus Studenternes Svømmeafde    37.27        1:18.84   
Peter Ahlgren  1968  Simklubben Triton    38.63        1:20.16   
Rune Otto Andreassen  1965  Ro-Ma    37.89        1:20.34   
Jens Jakobsen  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    39.21        1:21.04   
Anders Lundt  1967  Gentofte Svømme Klub    38.10        1:21.57   
Morten Harning  1966  U.S.G    41.56        1:29.30   
Allan Lind  1966  Helsingør Svømmeklub    42.08        1:29.89   
Tor Arne Pedersen  1965  Varg, IL            DNS   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Odd Roar Kaspersen  1971  Lambertseter Svømmeklubb    32.35        1:09.13   
Rune Myhrvold  1969  Modum Svømmeklubb    36.29        1:15.85   
Thomas Poulsen  1972  Aarhus Studenternes Svømmeafde    37.21        1:19.86   
Henrik Holmberg  1969  Kungsbacka Simsällskap    40.98        1:25.82   
Henrik Borre  1973  Køge Svømmeklub    42.70        1:29.73   
Christian Bundgaard  1971  U.S.G            DNS   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Mikael Olsson  1975  Ystads Simsällskap    32.31        1:08.55   
Weine Högberg  1978  S77 Stenungsund    38.98        1:21.10   
Jesper Madsen  1975  Delta Svøm    42.41        1:30.65   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Casper Nordahl-Meyer  1982  Svømmeklubben Kvik, Kastrup    34.52        1:12.82   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Philipp Haselbach  1984  U.S.G    35.80        1:17.19   
                     
 
Løb 17, 100m Brystsvømning Herrer, Finaler Årg. 1989-1993 
 
Plac.  Navn  Født  Klub    50m        Opnået  Status 











 
Niels Jessen-Hansen  1989  Aarhus Studenternes Svømmeafde    38.52        1:22.54   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:45 
 
Resultat Løb 18 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 18 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:45   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Hanne Møller  1958  Hsk Hermes            49.91   
Kirsten Sundby Foldvik  1958  Larvik Svømmeklubb            52.94   
Torill Bergesen  1957  Bergen og Omegn Masters            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Kate Sørensen  1961  Glostrup Svømme Klub            33.65   
Tine Carstensen  1962  Næstved IF            33.86   
Annika Svanberg  1962  S77 Stenungsund            35.77   
Elisabeth Østbye  1963  Lambertseter Svømmeklubb            35.88   
Torill Tomren  1961  Volda TIL            38.37   
Marie Sjöberg  1962  Helsingborgs Simsällskap            40.19   
Lotta Örne  1959  Kungsbacka Simsällskap            44.39   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Janne Thorstensen  1966  Masters Sørlandet            31.00   
Anna-Karin Josefson  1964  Varberg Sim            31.36   
Ulrika Balslev  1966  Varberg Sim            32.35   
Maria Gustafsson  1967  Danderyds Sim Club For Swimmin            32.47   
Anette M Pedersen  1966  Lambertseter Svømmeklubb            33.52   
Marja Haglund  1968  Kungsbacka Simsällskap            33.60   
Pia Möller  1968  Helsingborgs Simsällskap            33.65   
Inger Arctander  1966  Ro-Ma            35.17   
Ann Kristin Sebergsen  1965  Hammerfest SLK            36.55   
10  Bente Holm Gottlieb  1966  Hørsholm Svømmeforening            36.90   
11  Pia Vibe Petersen  1964  Hsk Hermes            37.69   
12  Gro Jørstad Nilsen  1967  Berlevåg Turn Og Idrettsfor.            38.50   
13  Sonja Haglund  1966  Kungsbacka Simsällskap            41.02   
14  Malin Gustafsson  1968  Kungsbacka Simsällskap            43.66   
Anna Hammar  1968  Saltsjöbadens Idrottsförening            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1969-1973 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Helena Åberg  1971  Helsingborgs Simsällskap            30.81   
Camilla Davidsson  1971  Simklubben Triton            34.93   
Gitte Rud  1972  Helsingør Svømmeklub            35.78   
Ann Johnsen  1972  Lambertseter Svømmeklubb            35.81   
Lene Dyrbak  1971  Ringsted Svømme Klub            39.04   
Tina D. Poulsen  1973  Hsk Hermes            39.34   
Nina Damsgaard Pedersen  1972  Helsingør Svømmeklub            39.55   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1974-1978 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Anna Lohmann  1975  Malmö Kappsimningsklubb            29.49   
Marianne Fuglestvelt  1976  Masters Sørlandet            30.52   
Susanne Kaavé  1975  Hørsholm Svømmeforening            39.15   
Sys Lund  1977  Helsingør Svømmeklub            41.96   
Lene Kramer  1976  Ro-Ma            44.62   
Marion Degerstrøm  1977  Haugesund Svømmeklubb            DNS   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1979-1983 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Sara Lundeholm  1980  S77 Stenungsund            31.17   
Matilda Isaksson  1983  Västerås Simsällskap            31.39   
Nathalie Månsson  1979  Simklubben Triton            31.61   
Agnieszka Galczewska  1982  Lambertseter Svømmeklubb            36.74   
Maria Melchiors  1979  U.S.G            41.85   
                     
 
Løb 18, 50m Butterfly Damer, Finaler Årg. 1984-1988 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Linda Lund Tietze  1984  Køge Svømmeklub            29.61   
Trine Gudnitz  1987  U.S.G            31.32   
Jonna Meerits  1986  Västerås Simsällskap            31.97   
Annalena Hanson  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            32.85   
Lisbeth L Kierkegaard  1988  U.S.G            33.54   
Helena Ekdahl  1985  Västerås Simsällskap            34.44   
Sally Carlfjord  1988  Simklubben Laxen            35.06   
Stina Sjölander  1984  Stockholms Kappsimningsklubb            39.48   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.22.07  Udskriftsdato  02 november 2013 
Licens til Svømmeklubben Kvik, Kastrup  Udskriftstidspunkt  17:45 
 
Resultat Løb 19 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider
Resultat Løb 19 (Finaler) - Pr. aldersgruppe med mellemtider 
 
  Stævne navn  Åbne Københavnske Masters    Udskriftsdato  02 november 2013   
  Stævne by  Kastrup    Udskriftstidspunkt  17:45   
  Arrangør  Svømmeklubben KVIK Kastrup         
  Bassin  25m         
  Stævne dato  02 november 2013         
 
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1949-1953 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Eric Brandelius  1949  Västerås Simsällskap            38.36   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1954-1958 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Bengt Olsson  1956  Täby Sim            31.19   
Rune Sjøblom  1957  Kongstensvømmerne            31.70   
Stefan Hawunger  1956  Simklubben Laxen            33.44   
Per Andersen  1956  Ringsted Svømme Klub            37.23   
Lars Ekdahl  1954  Västerås Simsällskap            38.61   
Jens Halgreen  1954  Ringsted Svømme Klub            40.54   
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1959-1963 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Haakon Schram Stokke  1960  Varg, IL            28.35   
Jan-Olof Svensson  1960  Simklubben Laxen            29.82   
Bjørn Modeé  1962  Saltsjöbadens Idrottsförening            31.66   
Niels Jörgen Larsen  1962  Simklubben Neptun            31.71   
Robert Ek  1961  Malmö Kappsimningsklubb            33.40   
Bo Guntofte  1963  Ringsted Svømme Klub            33.43   
Johan Pettersson  1959  Simklubben Laxen            33.44   
Lars J Christensen  1960  Sigma Swim Birkerød            34.05   
Øyvind Røed  1963  Larvik Svømmeklubb            36.06   
10  Bjørn von Ryberg  1960  Sigma Swim Birkerød            36.89   
11  Anders Meinert Pedersen  1961  Delta Svøm            37.65   
Bjørn Nordengen  1961  Varg, IL            DNS   
Tommy Aksnes  1963  Haldens Svømmeklub            DNS   
Steen Nielsen  1960  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            DSQ  tyvstart 
                     
 
Løb 19, 50m Butterfly Herrer, Finaler Årg. 1964-1968 
 
Plac.  Navn  Født  Klub            Opnået  Status 











 
Klaus Nissen  1964  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            28.07   
Jørgen Berg  1965  Haldens Svømmeklub            29.23   
Morten Ancker  1967  Aarhus Studenternes Svømmeafde            29.65   
Joakim Axelsson  1968  Simklubben Laxen            29.74   
Jens Jakobsen  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            30.36   
Lennart Marmetschke  1966  Svømmeklubben Kvik, Kastrup            31.16   
Peter Christensen  1965  Køge Svømmeklub            31.81   
Eddy Krage  1967  Helsingør Svømmeklub            31.96   
Mats Möller  1967  Helsingborgs Simsällskap            32.72   
10  Anders Bæk  1966  Swim Team Tåstrup            32.98   
11  Anders Lundt  1967  Gentofte Svømme Klub            33.09   
12  Anders Lindegaard Laursen  1964  Brønshøj Akademiske Svømmeklub            33.49   
13  Søren Bjørn  1964  Aarhus Studenternes Svømmeafde