Resultat för Vattenfall Swim Cup 2008 Morning VV
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Tävlingspass
Results Event 3 (Finals) - Per Age Group with Points no lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup (VV) | Print Date | 21 maj 2008 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 15:21 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg |
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 11 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Erica Sjöholm | 1997 | 9 | 445 | 2:30.67 | |||||
Sjöbo Simsällskap | ||||||||||
2 | Maj Howardsen | 1997 | 7 | 437 | 2:31.53 | |||||
Allerød Svømmeklub SIGM | ||||||||||
3 | Rikke Svejgård Nielsen | 1997 | 6 | 416 | 2:34.05 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Frederikke Andersen | 1997 | 5 | 400 | 2:36.15 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
5 | Emilie Eskildsen | 1997 | 4 | 393 | 2:37.02 | |||||
Køge Svømmeklub | ||||||||||
6 | Ulrike Krzyzaniak | 1997 | 3 | 370 | 2:40.26 | |||||
Ssv Leutzsch | ||||||||||
7 | Lise-Lotte Larsen Bentin | 1997 | 2 | 370 | 2:40.27 | |||||
Allerød Svømmeklub SIGM | ||||||||||
8 | Elisabeth Sittner | 1997 | 1 | 353 | 2:42.77 | |||||
Bezirk Dresden | ||||||||||
9 | Natalie Schumacher | 1997 | 352 | 2:42.93 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
10 | Sally Lindner | 1997 | 342 | 2:44.54 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
11 | Carlijn Viering | 1997 | 329 | 2:46.65 | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
12 | Josefine Mayer | 1997 | 320 | 2:48.19 | ||||||
Psv Schwerin | ||||||||||
13 | Matilda Sandberg | 1997 | 307 | 2:50.48 | ||||||
Trelleborgs Simsällskap | ||||||||||
14 | Ida Borg | 1997 | 296 | 2:52.61 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
15 | Sarah Timmann | 1997 | 281 | 2:55.62 | ||||||
Hamburger Sc | ||||||||||
16 | Celina Lysberg | 1997 | 271 | 2:57.75 | ||||||
Svømmeklubben MK 31 | ||||||||||
17 | Louise Vangstrup | 1997 | 268 | 2:58.47 | ||||||
Birkerød Svømmeklub SIG | ||||||||||
18 | Cathlin Kvist | 1997 | 258 | 3:00.61 | ||||||
Simklubben Triton | ||||||||||
19 | Michaela Ebert | 1997 | 253 | 3:01.93 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
20 | Caroline Oxholm | 1997 | 253 | 3:01.95 | ||||||
Birkerød Svømmeklub SIG | ||||||||||
21 | Charlotte Wefels | 1997 | 246 | 3:03.47 | ||||||
Hamburger Sc | ||||||||||
22 | Michelle Wolf | 1997 | 246 | 3:03.51 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
23 | Sanne Boelhouwer | 1997 | 241 | 3:04.75 | ||||||
de Devel Zwijndecht | ||||||||||
24 | Alice Jansson | 1997 | 220 | 3:10.44 | ||||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
25 | Amanda Miljevic | 1997 | 216 | 3:11.64 | ||||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
26 | Katja Reichert | 1997 | 215 | 3:12.13 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
27 | Luise Brinster | 1997 | 190 | 3:19.93 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
28 | Lucia Neumann | 1997 | 173 | 3:26.62 | ||||||
Hamburger Sc | ||||||||||
29 | Pernille Aaberg | 1997 | 148 | 3:37.38 | ||||||
Erritsø Gymnastik Og IF | ||||||||||
- | Fanny Andersson | 1997 | DNS | |||||||
Trelleborgs Simsällskap | ||||||||||
- | Lena Kuck | 1997 | DNS | |||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 10 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Celine Bokalarsky | 1998 | 9 | 269 | 2:58.12 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
2 | Elisabeth Grösel | 1998 | 7 | 258 | 3:00.71 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Jasmin Koefod Jacobsen | 1998 | 6 | 255 | 3:01.43 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
4 | Frederikke Hansen | 1998 | 5 | 254 | 3:01.52 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
5 | Katharina Arlt | 1998 | 4 | 254 | 3:01.60 | |||||
Bezirk Dresden | ||||||||||
6 | Romy Nahrstedt | 1998 | 3 | 244 | 3:04.15 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
7 | Kristin Blach Petersen | 1998 | 2 | 226 | 3:08.85 | |||||
Birkerød Svømmeklub SIG | ||||||||||
8 | Laura Weinreich | 1998 | 1 | 226 | 3:08.93 | |||||
Holbæk Svømme Klub | ||||||||||
9 | Pernille Nislev | 1998 | 205 | 3:14.95 | ||||||
A6 | ||||||||||
10 | Lina Schaarschmidt | 1998 | 178 | 3:24.66 | ||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
11 | Charlot-Sophie Allner | 1998 | 152 | 3:35.35 | ||||||
Thuringia | ||||||||||
12 | Laura von Holdt | 1998 | 140 | 3:41.61 | ||||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
- | Frauke Striegler | 1998 | DNS | |||||||
Team Westsachsen | ||||||||||
Event 3, 200m Freestyle Women, Finals 9 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | Finish | Status | ||||
Club | ||||||||||
1 | Lova Andersson | 2000 | 9 | 232 | 3:07.09 | |||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
2 | Franziska Fischer | 1999 | 7 | 217 | 3:11.48 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
3 | Sophie-Luise Salomon | 1999 | 6 | 158 | 3:32.70 | |||||
Team Westsachsen | ||||||||||
4 | Lisa Marie Bahl | 1999 | 5 | 158 | 3:32.92 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
5 | Sophie Ritter | 1999 | 4 | 121 | 3:52.30 | |||||
Hamburger Sc | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.16.06 |
Licensed to: West Swim Esbjerg |