Resultat för Swedish Swim Games 2012
Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.
Session 2 Saturday 27 Oct, 17.00
Results Event 7 (Heats) - Official |
Competition name | Swedish Swim Games 2012 | Print Date | 27 October 2012 | |||
Competition place | Upplands Väsby | Print Time | 11:19 | |||
Organizer | Väsby Simsällskap | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 27 October 2012 |
Event 7, 100m Butterfly Women, Heats |
Sponsor: Cykelhuset |
World Seniors: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 |
Europe Seniors: Diane Bui Duyet (1979) 55.05 2009-12-12 |
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 |
CR Senior: Yuka Kato (1986) 56.91 2009-11-07 |
Place | Name | Born | Club | Nat | 50m | Finish | Status | |||
1 | Kimberly Vandenberg | 1983 | Team New York Aquatics | USA | 28.43 | 1:00.43 | ||||
2 | Petra Granlund | 1987 | Väsby Simsällskap | 29.12 | 1:02.70 | |||||
3 | Ebba Rosenquist | 1989 | Stockholmspolisens Sim IF | 30.06 | 1:03.95 | |||||
4 | Emilie Nyenget Løvberg | 1995 | Bærumsvømmerne | NOR | 30.68 | 1:04.70 | ||||
5 | Alexandra Uusaro | 1995 | Täby Sim | 30.70 | 1:04.82 | |||||
6 | Emma Karell | 1994 | Täby Sim | 30.63 | 1:05.24 | |||||
7 | Emma Arkenstrand | 1994 | Väsby Simsällskap | 30.39 | 1:05.36 | |||||
8 | Victoria S Løken | 1991 | Lambertseter Svømmeklubb | NOR | 29.88 | 1:05.43 | ||||
9 | Linda Baron | 1995 | Järfälla Simsällskap | 31.05 | 1:05.46 | |||||
10 | Katarzyna Szpucha | 1996 | Sms Krakow | POL | 30.73 | 1:05.56 | ||||
11 | Emma Sjösten | 1996 | Väsby Simsällskap | 30.81 | 1:05.57 | |||||
12 | Mette Larsen | 1995 | Asker Svømmeklubb | NOR | 30.58 | 1:05.70 | ||||
13 | Jennie Andersson | 1993 | Väsby Simsällskap | 31.35 | 1:05.72 | |||||
14 | Julia Robertsson | 1995 | Väsby Simsällskap | 30.72 | 1:05.77 | |||||
15 | Andrea Hestdal | 1994 | Bergensvømmerne | NOR | 31.06 | 1:06.24 | ||||
16 | Isabell Kjellberg | 1997 | Väsby Simsällskap | 30.57 | 1:06.97 | |||||
17 | Hanna Louise Berge | 1998 | Lambertseter Svømmeklubb | NOR | 31.67 | 1:06.98 | ||||
18 | Jacqueline Knutsson | 1993 | Kongstenssvømmerne | NOR | 31.23 | 1:07.34 | ||||
19 | Carin Klasson | 1995 | Södertörns Simsällskap | 31.89 | 1:07.94 | |||||
20 | Ida Österman | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 32.72 | 1:10.04 | |||||
21 | Ane Nygård | 1995 | Stavanger Svømmeclub | NOR | 32.17 | 1:10.33 | ||||
22 | Hanne Reime | 1998 | Bryne Svømmeklubb | NOR | 33.72 | 1:10.88 | ||||
23 | Louise Halldén | 1998 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 33.59 | 1:11.30 | |||||
24 | Ingeborg Jørmeland | 1996 | Stavanger Svømmeclub | NOR | 33.83 | 1:13.40 | ||||
25 | Alice Sundberg | 1999 | Danderyds Sim Club For Swimmin | 35.09 | 1:14.62 | |||||
26 | Amalie Wee Tørlen | 1997 | Stavanger Svømmeclub | NOR | 34.48 | 1:14.75 | ||||
27 | Maren Øie | 1997 | Stavanger Svømmeclub | NOR | 34.43 | 1:15.29 | ||||
28 | Andrine Fjogstad Tobiassen | 1999 | Bryne Svømmeklubb | NOR | 37.09 | 1:17.83 | ||||
29 | Stine Bertelsen | 1999 | Bryne Svømmeklubb | NOR | 38.40 | 1:29.33 | ||||
Generated by WinGrodan 1.20.00 | Print Date | 27 October 2012 |
Licensed to: Väsby Simsällskap | Print Time | 11:19 |