2018-02-18   02:26:51
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Sum-Sim (50m) 2012

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:46   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Staples 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    27.13        56.90   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    28.21        58.30   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    28.29        58.31   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.48        58.63   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    27.87        58.69   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    28.25        59.08   
Sean Zhong  1998  Täby Sim    27.98        59.11   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    28.22        59.13   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    27.88        59.23   
10  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.67        59.33   
11  David Olsen  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.33        59.42   
12  Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    27.16        59.54   
13  Gregory Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.40        59.71   
14  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.21        59.77   
15  Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    28.48        59.89   
16  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.44        59.94   
17  Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    28.43        59.98   
18  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    28.66        1:00.02   
19  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    27.98        1:00.17   
20  Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.10        1:00.53   
21  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.19        1:01.02   
22  William Svalander  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    28.45        1:01.13   
23  Fredrik Hjalmarsson  1998  Karlskrona Simsällskap    29.34        1:01.34   
24  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    28.93        1:01.45   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 15 år 
Sponsor: Staples 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.94        55.15   
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    27.13        55.88   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    27.11        56.40   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    27.34        56.73   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    27.22        57.01   
André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    27.53        57.12   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    26.82        57.32   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.13        57.50   
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    27.90        57.54   
10  Michail Papantoniou  1997  Stockholmspolisens Sim IF    27.72        57.56   
11  Fredrik Liljedahl-Olsson  1997  Sjöbo Simsällskap    27.61        57.70   
12  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    27.59        57.88   
13  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    27.20        58.08   
14  Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.45        58.61   
15  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.16        58.75   
16  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    27.68        58.79   
17  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    28.14        58.80   
18  Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    28.46        58.97   
19  Marcos Cerutti  1997  Simklubben Sydsim    28.49        59.22   
20  Jacob Witt  1997  Höganäs Simsällskap    28.01        59.33   
21  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    28.86        59.40   
22  Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    28.54        59.56   
23  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.67        59.93   
24  David Kruthammar  1997  Täby Sim    28.75        1:00.02   
25  Hannes Liljedahl  1997  Simklubben Ägir    28.61        1:00.07   
26  Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    28.69        1:00.12   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Staples 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.16        53.10   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.54        53.63   
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    25.78        53.91   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    25.96        54.24   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.50        54.43   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    26.49        54.46   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.09        54.49   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    26.23        54.57   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.26        54.73   
10  Linus Wannebro  1995  Kristianstads SLS    26.42        54.76   
11  Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    26.24        54.89   
12  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    26.37        54.91   
13  Joen Brynnel  1996  Simklubben Neptun    26.27        54.97   
14  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.29        55.00   
15  Alexander Johansson  1995  Helsingborgs Simsällskap    26.59        55.17   
16  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.16        55.36   
17  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.67        55.39   
18  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    26.30        55.57   
19  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    26.53        55.75   
20  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.24        55.87   
21  Viktor Christiansson  1995  Tyringe Simsällskap    26.08        56.14   
22  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.94        56.28   
23  Adrian Johannesson  1995  Simklubben Elfsborg    27.35        56.54   
23  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    26.96        56.54   
25  Arwid Anesten  1995  Simklubben Elfsborg    27.43        56.56   
26  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    27.47        56.66   
27  Robert O´Gorman  1995  Simklubben S 02    27.71        56.93   
28  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    26.98        56.94   
29  Joachim Olsson  1995  Ystads Simsällskap    27.23        57.39   
30  Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    27.32        57.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  09:46 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:37   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Staples 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.36        55.05   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    26.64        56.33   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    27.46        57.04   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    27.43        57.09   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    28.01        58.46   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    28.01        58.79   
Sean Zhong  1998  Täby Sim    27.98        59.00   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    27.90        59.06   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Staples 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.63        54.46   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    26.90        55.82   
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    27.22        55.85   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    27.13        56.09   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.90        56.44   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    27.55        56.81   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.32        57.19   
André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    26.79        58.03   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Staples 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Oskar Nilsson 57.03 HS 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Joen Brynnel 54.35 Neptun 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Oscar Ekström 52.08 LASS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.38        53.20   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    25.97        53.27   
Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.20        53.90   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.01        54.24   
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    25.26        54.35   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.07        54.65   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    25.87        54.75   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    26.18        54.83   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  17:37 
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:08   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: Stiba 
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Cassandra Tran 2:25.69 MKK 
16 - 17 år: Martina Granström (1991) 2:18.30 2007 FM: Frida Berggren 2:22.27 Västerå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    33.12  1:11.05  1:49.47    2:26.17   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.14  1:10.00  1:48.38    2:27.16   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    33.92  1:11.54  1:50.26    2:29.46   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    33.06  1:11.21  1:50.69    2:29.89   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    33.30  1:11.98  1:52.08    2:33.11   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    32.39  1:10.68  1:51.58    2:33.80   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.71  1:10.58  1:50.67    2:34.36   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    33.60  1:13.11  1:54.10    2:36.21   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    33.33  1:12.55  1:55.59    2:38.69   
10  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    36.24  1:16.90  1:57.71    2:40.35   
11  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    33.91  1:14.30  1:57.59    2:41.40   
12  Emina Bjelak  1997  Simklubben Neptun    34.41  1:13.94  1:55.76    2:41.67   
13  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    34.55  1:14.58  1:57.84    2:42.65   
14  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    35.52  1:17.31  2:00.42    2:43.77   
15  Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    34.35  1:14.84  1:58.73    2:46.34   
16  Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap    35.44  1:15.85  1:59.64    2:46.35   
17  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    34.25  1:15.84  2:01.09    2:46.38   
18  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.16  1:19.86  2:05.68    2:52.55   
19  Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    36.78  1:20.45  2:07.01    2:54.85   
20  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    36.89  1:22.83  2:11.25    2:59.16   
21  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    37.97  1:23.86  2:12.40    3:01.83   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Stiba 
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Cassandra Tran 2:25.69 MKK 
16 - 17 år: Martina Granström (1991) 2:18.30 2007 FM: Frida Berggren 2:22.27 Västerå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    32.13  1:08.17  1:45.67    2:23.25   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    32.43  1:08.99  1:47.33    2:23.60   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    32.55  1:09.30  1:46.46    2:23.84   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.54  1:08.76  1:46.93    2:25.71   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    32.43  1:10.00  1:48.49    2:26.98   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    33.21  1:11.50  1:49.47    2:28.23   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    33.08  1:09.94  1:49.76    2:29.89   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.93  1:10.36  1:50.22    2:30.14   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    32.65  1:10.47  1:49.74    2:31.06   
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.31  1:09.01  1:48.42    2:31.29   
11  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    32.19  1:09.95  1:51.00    2:31.69   
12  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    32.67  1:10.67  1:51.10    2:31.70   
13  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    31.81  1:10.75  1:51.25    2:33.04   
14  Emma Nilsson  1995  Helsingborgs Simsällskap    31.91  1:11.02  1:51.14    2:33.06   
15  Amanda Sundström  1995  Uddevalla Sim    32.64  1:11.11  1:51.61    2:33.32   
16  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.14  1:09.46  1:50.35    2:33.43   
17  Vera Johansson  1995  Örebro Simallians    32.80  1:11.44  1:51.80    2:33.87   
18  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    32.74  1:11.14  1:52.43    2:35.99   
19  Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    32.34  1:10.88  1:51.68    2:36.08   
20  Mette Karlsson  1995  Kristianstads SLS    33.05  1:11.86  1:53.42    2:39.67   
21  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    34.49  1:14.98  1:58.70    2:42.41   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  10:08 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:47   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Stiba 
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Cassandra Tran 2:25.69 MKK 
16 - 17 år: Martina Granström (1991) 2:18.30 2007 FM: Frida Berggren 2:22.27 Västerå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.08  1:05.34  1:42.13    2:20.29   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    31.50  1:07.91  1:44.97    2:22.27   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.88  1:09.56  1:47.34    2:27.84   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    32.85  1:09.96  1:48.80    2:27.89   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.54  1:10.17  1:49.44    2:29.40   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    33.51  1:10.99  1:49.85    2:30.03   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    33.79  1:13.03  1:54.63    2:36.67   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    33.46  1:12.03  1:53.84    2:38.25   
                     
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Stiba 
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Cassandra Tran 2:25.69 MKK 
16 - 17 år: Martina Granström (1991) 2:18.30 2007 FM: Frida Berggren 2:22.27 Västerå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    30.51  1:05.82  1:41.97    2:21.03   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.82  1:07.89  1:44.17    2:21.59   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.08  1:07.21  1:44.86    2:23.15   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    32.07  1:07.88  1:44.85    2:23.44   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    32.04  1:08.74  1:46.80    2:24.47   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    32.58  1:10.68  1:49.51    2:29.57   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.28  1:10.04  1:50.18    2:30.11   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    32.75  1:10.45  1:50.45    2:30.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  17:47 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:28   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: Brämhults juice 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:09.13 2007 FM: Patrik Löfgren 2:12.55 MASS 
16 - 17 år: Kristian Kron (1992) 2:04.75 2009 FM: Axel Pettersson 2:07.84 Jönköping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    31.73  1:06.44  1:42.05    2:15.51   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    31.88  1:07.07  1:43.21    2:18.74   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.58  1:07.78  1:43.61    2:19.07   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    31.84  1:07.35  1:44.29    2:20.86   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    31.98  1:07.59  1:44.14    2:21.27   
Michail Papantoniou  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.38  1:10.08  1:47.74    2:23.69   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    32.99  1:09.68  1:48.18    2:24.04   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    33.46  1:09.75  1:47.52    2:25.02   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    33.98  1:10.73  1:48.57    2:25.26   
10  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    33.15  1:09.92  1:47.70    2:25.76   
11  Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap    33.82  1:10.27  1:48.72    2:26.10   
12  Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.11  1:11.01  1:48.94    2:27.22   
13  Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.75  1:12.20  1:50.44    2:28.38   
14  Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    33.96  1:11.42  1:50.23    2:28.78   
15  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    36.09  1:14.09  1:51.85    2:28.80   
16  Kristoffer Loo  1997  Kalmar Simsällskap    35.44  1:12.87  1:51.50    2:29.43   
17  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    35.74  1:14.28  1:52.77    2:30.95   
18  Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    34.39  1:11.39  1:50.70    2:31.47   
19  Gustav Östlund  1997  Simklubben Poseidon    35.20  1:13.82  1:53.20    2:32.07   
20  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    35.68  1:14.41  1:54.39    2:32.41   
21  Stefan Kojic  1998  Höganäs Simsällskap    33.73  1:11.85  1:52.12    2:32.92   
22  Filip Hedman  1998  Täby Sim    34.37  1:13.50  1:54.93    2:35.59   
                     
 
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Brämhults juice 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:09.13 2007 FM: Patrik Löfgren 2:12.55 MASS 
16 - 17 år: Kristian Kron (1992) 2:04.75 2009 FM: Axel Pettersson 2:07.84 Jönköping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    29.24  1:01.77  1:35.48    2:08.87   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.08  1:04.51  1:38.38    2:12.65   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    31.45  1:04.51  1:38.85    2:13.19   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    31.70  1:07.08  1:42.66    2:17.03   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    31.81  1:07.20  1:42.41    2:17.28   
Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    31.90  1:06.33  1:41.70    2:17.81   
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    31.43  1:06.12  1:41.85    2:18.31   
Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    31.72  1:07.86  1:44.26    2:19.71   
Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim    32.06  1:07.46  1:44.01    2:20.05   
10  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    32.14  1:07.52  1:44.30    2:20.48   
11  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    31.41  1:06.29  1:42.90    2:20.67   
12  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.70  1:07.08  1:44.02    2:20.96   
13  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    32.37  1:08.67  1:46.20    2:22.84   
14  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    32.59  1:08.89  1:46.44    2:22.98   
15  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.11  1:09.86  1:46.71    2:23.96   
16  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.67  1:07.74  1:46.18    2:25.57   
17  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.31  1:09.25  1:47.46    2:25.87   
18  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    32.95  1:09.55  1:47.60    2:26.00   
19  Robert O´Gorman  1995  Simklubben S 02    33.19  1:10.20  1:47.81    2:26.16   
20  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    33.51  1:10.23  1:49.25    2:27.36   
21  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb    34.23  1:12.28  1:52.19    2:33.45   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  10:28 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:03   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Brämhults juice 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:09.13 2007 FM: Patrik Löfgren 2:12.55 MASS 
16 - 17 år: Kristian Kron (1992) 2:04.75 2009 FM: Axel Pettersson 2:07.84 Jönköping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    30.90  1:05.31  1:40.30    2:13.97   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    31.51  1:05.78  1:40.17    2:14.33   
Michail Papantoniou  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.05  1:05.08  1:40.32    2:16.28   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.77  1:07.99  1:43.89    2:19.92   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    32.16  1:07.59  1:43.69    2:20.50   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    32.97  1:09.48  1:47.22    2:22.43   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    32.85  1:09.39  1:46.96    2:24.24   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    32.84  1:09.37  1:47.61    2:24.96   
                     
 
Gren 3, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Brämhults juice 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:09.13 2007 FM: Patrik Löfgren 2:12.55 MASS 
16 - 17 år: Kristian Kron (1992) 2:04.75 2009 FM: Axel Pettersson 2:07.84 Jönköping 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    28.56  59.37  1:31.12    2:03.74  16-17 Åldersgrupp Rekord 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.00  1:04.19  1:37.67    2:11.57   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    30.75  1:04.29  1:38.38    2:13.17   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    31.97  1:05.98  1:41.62    2:15.22   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    31.09  1:04.99  1:40.28    2:15.23   
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    31.90  1:06.34  1:41.46    2:17.01   
Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    32.18  1:07.98  1:44.61    2:18.19   
Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    32.18  1:07.33  1:43.22    2:18.52   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  18:03 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:50   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Ina Marin AB 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.99        1:14.59   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    36.41        1:18.31   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    36.42        1:18.56   
Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    37.06        1:19.29   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.99        1:19.64   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    37.61        1:19.83   
Ellen Sandberg  1999  S71    37.36        1:20.20   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    37.56        1:20.73   
Victoria Jönsson  1999  S71    37.68        1:20.81   
10  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    37.37        1:20.97   
11  Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    37.96        1:21.04   
12  Olivia Berglund  1998  Simklubben Ran    39.12        1:22.87   
13  Elin Zetterberg  1998  Falu Simsällskap    38.15        1:22.89   
14  Alexandra Nilsson  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    37.60        1:23.13   
15  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap    38.14        1:23.19   
16  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.57        1:23.32   
17  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    37.64        1:23.48   
18  Hanna Öberg  2000  Sundsvalls Simsällskap    39.49        1:24.27   
19  Ann-Kristin Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.73        1:25.27   
20  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    39.60        1:26.29   
21  Amanda Karlsson  1998  Simklubben Hajen    40.84        1:26.61   
22  Sofie Klügel  1998  S71    38.52        1:27.71   
23  Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap    40.39        1:28.68   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 15 år 
Sponsor: Ina Marin AB 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    35.59        1:15.05   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.22        1:15.28   
Milana Salih  1997  Väsby Simsällskap    35.23        1:15.67   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    35.32        1:15.88   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    35.14        1:16.09   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    36.78        1:17.33   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    36.76        1:18.48   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    36.74        1:18.61   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    36.74        1:19.00   
10  Pauline Korssell  1997  Täby Sim    37.24        1:20.16   
11  Astrid Johansson  1997  Simklubben S 02    37.94        1:20.18   
12  Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    37.06        1:20.43   
13  Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    37.71        1:20.87   
14  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    38.86        1:21.41   
15  Elin Talback  1997  Järfälla Simsällskap    36.80        1:21.44   
16  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    38.55        1:21.84   
17  Natalie Varady  1997  Eslövs Simsällskap    38.45        1:22.48   
18  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    38.01        1:22.73   
19  Felicia Sandström  1997  Sjöbo Simsällskap    38.12        1:22.81   
20  Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin    37.54        1:23.18   
21  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    37.84        1:24.12   
22  Jenny Thalin  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    39.30        1:25.46   
23  Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening    39.51        1:26.31   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Ina Marin AB 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    34.51        1:14.20   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    34.83        1:14.38   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    34.99        1:14.50   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.27        1:14.76   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    35.94        1:15.15   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.79        1:15.20   
Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    35.49        1:15.72   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    35.93        1:15.90   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    35.65        1:15.97   
10  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.78        1:16.05   
11  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    35.91        1:16.24   
12  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.93        1:16.50   
13  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    35.51        1:16.58   
14  Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.61        1:16.69   
15  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    35.16        1:16.91   
16  Mikaela Bäck  1995  Väsby Simsällskap    36.16        1:16.93   
17  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    35.53        1:17.33   
18  Johanna Holm  1996  Järfälla Simsällskap    36.42        1:17.52   
19  Johanna Niklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    35.26        1:17.53   
20  Ida Jaraquemada  1996  Simklubben Neptun    36.10        1:17.88   
21  Frida Cedergårdh  1995  Spårvägens Simförening    36.38        1:17.97   
22  Alice Ivarsson  1996  Motala Simsällskap    35.55        1:18.30   
23  Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    36.62        1:18.74   
24  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    36.75        1:18.75   
25  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    37.00        1:18.93   
26  Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    37.02        1:20.06   
27  Alma Thormalm  1996  Hvetlanda Simsällskap    36.03        1:20.32   
28  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    37.42        1:20.33   
29  Mathilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir    37.15        1:20.87   
30  Agnes Ekfors-Elvin  1995  Simklubben Poseidon    37.22        1:21.19   
31  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    38.82        1:21.42   
32  Amelia Berlin  1995  Simklubben Sydsim    38.37        1:21.86   
33  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.46        1:23.96   
Fanny Strömstedt  1996  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  10:50 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:18   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Ina Marin AB 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.78        1:14.02   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    34.85        1:15.56   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    36.04        1:16.87   
Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    36.55        1:18.26   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.06        1:18.91   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    37.48        1:18.99   
Ellen Sandberg  1999  S71    37.13        1:19.75   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    37.84        1:21.38   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Ina Marin AB 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johanna Andersson  1997  Ängelholms Simsällskap    35.12        1:14.66   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    34.77        1:14.98   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.64        1:15.10   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    34.95        1:15.60   
Milana Salih  1997  Väsby Simsällskap    34.48        1:15.82   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    36.05        1:16.89   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    35.93        1:17.87   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    36.61        1:18.65   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Ina Marin AB 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sofie Hansson 1:12.51 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Emelie Johansson 1:13.41 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Ulrica Sandgren 1:12.00 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    33.99        1:13.51   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.62        1:13.92   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    35.19        1:14.05   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    34.74        1:14.09   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    34.02        1:14.10   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.82        1:14.89   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    35.54        1:15.14   
Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    36.71        1:15.92   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  18:18 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:31   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: Parca Handelsbolag 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Patrik Löfgren 4:44.96 MASS 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Erik Persson 4:28.59 Kungsbacka 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:07.08  2:22.13  3:45.61    4:52.38   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:04.88  2:21.07  3:45.79    4:53.22   
Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.84  2:22.91  3:53.24    5:00.39   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:07.15  2:21.90  3:57.13    5:02.29   
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:06.96  2:26.44  3:57.57    5:06.23   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:09.35  2:28.42  3:58.14    5:08.28   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    1:07.46  2:26.94  3:57.89    5:08.68   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.32  2:29.58  3:58.52    5:09.52   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:11.91  2:30.81  3:57.72    5:11.26   
10  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.92  2:32.20  4:03.71    5:14.57   
11  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:09.94  2:32.23  4:03.59    5:14.75   
12  Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    1:09.08  2:31.71  3:56.51    5:15.92   
13  Alexander Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.66  2:36.09  4:05.96    5:16.50   
14  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    1:08.61  2:28.12  3:57.47    5:19.89   
15  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    1:10.48  2:33.31  4:06.50    5:20.78   
16  Filip Svedberg  1997  Umeå Simsällskap    1:09.26  2:36.08  4:08.13    5:21.01   
17  Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.32  2:34.81  4:12.86    5:21.37   
18  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:11.85  2:37.18  4:08.55    5:21.44   
19  Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm    1:10.78  2:38.77  4:10.39    5:21.69   
20  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    1:07.69  2:31.16  4:07.32    5:22.60   
21  Anton Andersson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    1:16.03  2:39.20  4:08.92    5:23.08   
22  Jesper Olsson  1998  Eslövs Simsällskap    1:12.95  2:35.30  4:13.76    5:25.82   
23  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:12.29  2:37.03  4:14.72    5:27.34   
24  Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    1:09.17  2:38.34  4:11.76    5:28.63   
25  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:09.05  2:37.75  4:14.04    5:30.32   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Parca Handelsbolag 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Patrik Löfgren 4:44.96 MASS 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Erik Persson 4:28.59 Kungsbacka 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:04.68  2:17.96  3:36.23    4:41.01   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.36  2:16.87  3:36.48    4:42.35   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    1:02.84  2:17.87  3:42.60    4:48.07   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:06.93  2:21.22  3:42.94    4:48.10   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    1:04.55  2:20.66  3:42.82    4:49.56   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    1:06.25  2:23.31  3:45.79    4:52.97   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:04.88  2:21.58  3:46.06    4:54.00   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.85  2:22.74  3:46.92    4:55.64   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.68  2:23.21  3:52.34    4:57.17   
10  Victor Lloyd  1996  Trelleborgs Simsällskap    1:06.64  2:25.22  3:51.71    4:59.60   
11  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.75  2:23.35  3:52.89    5:01.25   
12  David Larsson  1996  Kalmar Simsällskap    1:06.22  2:24.59  3:53.40    5:01.99   
13  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    1:08.20  2:28.86  3:50.57    5:02.03   
14  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:05.36  2:22.87  3:53.44    5:02.04   
15  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.90  2:25.85  3:51.34    5:02.76   
16  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.41  2:26.21  3:53.29    5:07.48   
17  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    1:08.84  2:29.88  3:56.14    5:08.00   
18  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    1:08.76  2:29.70  3:58.17    5:08.45   
19  Martin Blivik  1995  Karlskrona Simsällskap    1:05.25  2:27.31  3:58.39    5:11.60   
20  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:10.51  2:29.08  4:00.01    5:12.63   
21  Niklas Block  1995  Simklubben Ägir    1:07.57  2:35.15  4:02.17    5:13.82   
22  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:08.04  2:29.64  4:00.52    5:14.15   
23  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    1:08.38  2:28.60  4:00.98    5:16.28   
24  Tom Hangård  1996  Simsällskapet Iden    1:12.07  2:37.67  4:05.19    5:17.89   
25  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    1:06.03  2:25.56  4:00.50    5:21.51   
26  Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    1:06.68  2:31.17  4:09.36    5:21.99   
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap            DNS   
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  11:31 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:36   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Parca Handelsbolag 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Patrik Löfgren 4:44.96 MASS 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Erik Persson 4:28.59 Kungsbacka 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:03.98  2:17.89  3:41.88    4:47.55   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:06.68  2:21.56  3:45.61    4:50.92   
Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.07  2:21.38  3:48.75    4:57.29   
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:06.17  2:25.42  3:52.22    4:57.98   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:07.74  2:24.78  3:50.45    4:58.31   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:07.99  2:24.42  3:55.95    4:58.61   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:12.42  2:32.51  4:02.90    5:13.22   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    1:12.02  2:32.17  4:06.58    5:20.67   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Parca Handelsbolag 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Patrik Löfgren 4:44.96 MASS 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Erik Persson 4:28.59 Kungsbacka 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:03.37  2:15.35  3:31.44    4:34.70   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.17  2:16.35  3:36.10    4:41.02   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    1:03.79  2:20.34  3:43.94    4:48.61   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    1:02.93  2:18.25  3:43.94    4:48.61   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:06.26  2:23.28  3:47.35    4:53.08   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:07.87  2:24.41  3:49.60    4:53.28   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.27  2:23.67  3:51.36    4:55.26   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.22  2:23.15  3:48.52    4:58.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  18:36 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:56   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 6, 4X100m Frisim Damer 16-17, Finaler 17 år och yngre 
Sponsor: Södratorg Kiosken 
17 år och yngre: Täby S (1992) 3:52.06 2009 FM: SK Neptun 3:59.53 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1995  Väsby Simsällskap            3:57.13   
  Emma Sjösten  1996      28.51  1:00.10      1:00.10   
  Felicia Hedman  1995      28.49  59.79      1:59.89   
  Jaqueline Hippi  1996      27.55  57.54      2:57.43   
  Tove Sparrman  1996      27.84  59.70      3:57.13   
                     
Helsingborgs S  1995  Helsingborgs Simsällskap            4:00.13   
  Rebecca Nilsson  1996      28.60  1:00.16      1:00.16   
  Emma Nilsson  1995      29.35  1:02.68      2:02.84   
  Jeanette Reinert  1996      29.41  1:02.09      3:04.93   
  Louise Hansson  1996      25.81  55.20      4:00.13   
                     
SK Neptun  1995  Simklubben Neptun            4:01.69   
  Jessica Eriksson  1995      28.14  59.10      59.10   
  Jonna Dahlberg  1995      28.06  59.61      1:58.71   
  Rebecca Mattsson  1995      28.53  1:00.27      2:58.98   
  Linnea Lindberg  1996      29.70  1:02.71      4:01.69   
                     
Järfälla S  1995  Järfälla Simsällskap            4:01.70   
  Karin Åström  1996      29.81  1:01.36      1:01.36   
  Josefin Eriksen  1995      27.66  58.16      1:59.52   
  Linda Baron  1995      29.33  1:00.40      2:59.92   
  Fanny Norkko  1995      29.80  1:01.78      4:01.70   
                     
Södertörns SS  1995  Södertörns Simsällskap            4:03.29   
  Greta Nykvist  1996      29.69  1:01.42      1:01.42   
  Sara Hägglund-Björklund  1995      28.76  1:00.69      2:02.11   
  Josefin Hallman  1995      28.80  1:00.70      3:02.81   
  Carin Klasson  1995      29.20  1:00.48      4:03.29   
                     
Skövde SS  1995  Skövde Simsällskap            4:04.00   
  Louise Hjalmarsson  1997      28.84  1:00.09      1:00.09   
  Andrea Pavlic  1995      29.43  1:02.55      2:02.64   
  Céline Bertrand  1995      27.51  57.60      3:00.24   
  Nikki Brockmar  1999      29.72  1:03.76      4:04.00   
                     
Spårvägens Sf  1995  Spårvägens Simförening            4:06.95   
  Frida Cedergårdh  1995      29.02  1:01.22      1:01.22   
  Jessica Billquist  1996      29.41  1:02.13      2:03.35   
  Cecilia Wallén  1995      29.20  1:01.97      3:05.32   
  Helin Rahim  1995      28.60  1:01.63      4:06.95   
                     
Täby S  1995  Täby Sim            4:07.17   
  Elsa Ericsson  1995      28.89  59.73      59.73   
  Alexandra Uusaro  1995      30.05  1:03.38      2:03.11   
  Emelie Johansson  1996      29.22  1:01.65      3:04.76   
  Anna Sandäng  1996      29.58  1:02.41      4:07.17   
                     
SK S02  1995  Simklubben S 02            4:08.31   
  Erica Dahlgren  1997      29.24  1:01.19      1:01.19   
  Tilde Lundmark  1995      29.21  1:01.51      2:02.70   
  Julia Bellvik  1996      29.76  1:03.10      3:05.80   
  Johanna Andersson  1996      29.43  1:02.51      4:08.31   
                     
10  Väsby SS Lag 2  1995  Väsby Simsällskap            4:08.56   
  Emelie Bäck  1996      30.18  1:02.83      1:02.83   
  Mikaela Bäck  1995      29.54  1:02.01      2:04.84   
  Julia Robertsson  1995      28.37  1:00.43      3:05.27   
  Emelie Åkerström  1995      29.65  1:03.29      4:08.56   
                     
11  SK Triton  1995  Simklubben Triton            4:08.66   
  Moa Ståhl  1995      28.90  1:00.07      1:00.07   
  Amanda Nilsson  1996      29.72  1:03.66      2:03.73   
  Johanna Nilsson  1996      29.31  1:02.19      3:05.92   
  Ellen Olsson  1995      30.26  1:02.74      4:08.66   
                     
12  SK Ran  2012  Simklubben Ran            4:14.92   
  Martina Jensen  1998      31.52  1:06.89      1:06.89   
  Josefine Johnsson  1996      30.27  1:04.01      2:10.90   
  Wanda Dollmayer  1996      27.44  58.13      3:09.03   
  Olivia Berglund  1998      31.26  1:05.89      4:14.92   
                     
13  Stockholms KK  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            4:14.96   
  Alma Karlsson  1999      30.11  1:04.14      1:04.14   
  Lovisa Malmberg  1995      29.87  1:02.49      2:06.63   
  Danielle Lönnberg  1995      30.21  1:03.38      3:10.01   
  Julia Peterson  1995      29.85  1:04.95      4:14.96   
                     
14  SK Lödde  1995  Simklubben Lödde            4:15.09   
  Sandra Engberg  1995      30.27  1:03.84      1:03.84   
  Nellie Ternblad  1995      29.75  1:03.36      2:07.20   
  Julia Rosberg  1995      29.88  1:03.90      3:11.10   
  Michelle Lövdahl  1995      30.58  1:03.99      4:15.09   
                     
15  Kungsbacka SS Lag 1  1995  Kungsbacka Simsällskap            4:18.28   
  Elvira Hörndahl  1997      31.01  1:04.85      1:04.85   
  Gina Hvarfvenius  1997      30.11  1:03.60      2:08.45   
  Annica Molin  1996      29.83  1:03.08      3:11.53   
  Isabelle Hoverberg  1996      30.75  1:06.75      4:18.28   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  18:56 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:13   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 7, 4X100m Frisim Damer 15OY, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Lane 4 
15 år och yngre: Väsby SS 15 Oy Lag 1 (1996) 4:00.58 2011 FM: Väsby SS 4:00.58 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Kalmar SS Lag 1  1997  Kalmar Simsällskap            4:07.57   
  Linnea Wranå  1998      30.08  1:03.32      1:03.32   
  Issabella Hong  1998      30.23  1:04.31      2:07.63   
  Josefin Lewton  1997      28.32  1:00.70      3:08.33   
  Miranda Arvidsson  1998      28.24  59.24      4:07.57   
                     
Södertälje SS  1997  Södertälje Simsällskap            4:09.39   
  Alida Ramdén  1997      29.31  1:00.40      1:00.40   
  Sandra Mattsson-Coll  1997      29.94  1:03.65      2:04.05   
  Alexandra Engsoo  1998      29.52  1:02.41      3:06.46   
  Hilma Ramdén  2000      29.54  1:02.93      4:09.39   
                     
Skuru Ik  1999  Skuru Idrottsklubb            4:09.74   
  Amanda Kimander  1997      29.83  1:03.63      1:03.63   
  Enya Mcpheat  1997      30.63  1:05.11      2:08.74   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      27.08  57.72      3:06.46   
  Sofia von Sydow  1997      29.34  1:03.28      4:09.74   
                     
Spårvägens Sf  1997  Spårvägens Simförening            4:10.36   
  Klara Wallenbro  1997      30.66  1:03.77      1:03.77   
  Lovisa Malmgren  1997      29.52  1:02.27      2:06.04   
  Emma Sundstedt  1998      29.83  1:02.06      3:08.10   
  Malin Wallén  1997      29.75  1:02.26      4:10.36   
                     
Järfälla S  1997  Järfälla Simsällskap            4:10.43   
  Emma Rotstam  1998      29.59  1:02.84      1:02.84   
  Ida Eriksen  1997      28.74  1:00.29      2:03.13   
  Elin Talback  1997      30.26  1:03.98      3:07.11   
  Isabelle Hanson  1998      30.23  1:03.32      4:10.43   
                     
Danderyds S  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            4:10.66   
  Emma Varga  1997      28.94  1:00.41      1:00.41   
  Alice Sundberg  1999      31.09  1:05.42      2:05.83   
  Frida Berglund  1998      29.91  1:02.92      3:08.75   
  Louise Halldén  1998      29.18  1:01.91      4:10.66   
                     
Ängelholms SS  1997  Ängelholms Simsällskap            4:13.12   
  Lina Rosvall  1997      29.46  1:01.73      1:01.73   
  Hanna Rosvall  2000      31.18  1:06.44      2:08.17   
  Johanna Andersson  1997      30.03  1:03.23      3:11.40   
  Matilda Weiler  1998      28.55  1:01.72      4:13.12   
                     
SK Triton  1997  Simklubben Triton            4:13.26   
  Alba Forés  1998      28.31  59.22      59.22   
  Ida Borg  1997      30.47  1:03.65      2:02.87   
  Marie Hanson  1997      31.27  1:05.73      3:08.60   
  Fanny Andersson  1997      31.21  1:04.66      4:13.26   
                     
Göteborg S  1997  Göteborg Sim            4:13.72   
  Inez Kristensson  1997      30.46  1:04.15      1:04.15   
  Alfhild Kristensson  1999      28.99  1:00.85      2:05.00   
  Amanda Janzon  1997      29.91  1:04.53      3:09.53   
  Mathilda Janzon  1998      30.62  1:04.19      4:13.72   
                     
10  Mölndals ASS  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:15.90   
  Johanna Åberg  1997      30.11  1:03.28      1:03.28   
  Amanda Magnusson  1999      30.04  1:03.79      2:07.07   
  My Janzén  1997      29.96  1:03.95      3:11.02   
  Marta Qvirist  1998      30.80  1:04.88      4:15.90   
                     
11  Sundsvalls SS  1997  Sundsvalls Simsällskap            4:16.16   
  Frida Hedlund  1999      30.29  1:04.19      1:04.19   
  Lina Bergqvist  1998      29.67  1:03.94      2:08.13   
  Cecilia Svensson  1997      29.95  1:03.64      3:11.77   
  Eveline Westberg  1997      30.42  1:04.39      4:16.16   
                     
12  Väsby SS Lag 1  1997  Väsby Simsällskap            4:16.68   
  Agnes Wiiand  1997      29.42  1:01.06      1:01.06   
  Elin Taraldsson  1997      31.00  1:07.51      2:08.57   
  Milana Salih  1997      30.35  1:02.60      3:11.17   
  Isabell Kjellberg  1997      31.43  1:05.51      4:16.68   
                     
13  Norrköpings KK  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:16.86   
  Elin Podéus  1997      29.52  1:02.93      1:02.93   
  Sally Ericsson  1997      28.88  1:03.31      2:06.24   
  Sara Wallberg  1999      30.62  1:05.33      3:11.57   
  Anna Grundmark  1997      30.33  1:05.29      4:16.86   
                     
14  Linköpings ASS Lag 1  1997  Linköpings Allmänna SS            4:17.44   
  Daniela Kindstrand  1997      30.12  1:03.56      1:03.56   
  Elin Elm  1998      29.32  1:02.83      2:06.39   
  Sofia Henell  1997      30.03  1:03.91      3:10.30   
  Lovisa Lampi  1999      31.44  1:07.14      4:17.44   
                     
15  Sjöbo SS  1997  Sjöbo Simsällskap            4:17.84   
  Felicia Sandström  1997      29.73  1:02.35      1:02.35   
  Augusta Andersson  1997      31.13  1:05.45      2:07.80   
  Emelie Rosen  1998      31.80  1:08.59      3:16.39   
  Erica Sjöholm  1997      29.28  1:01.45      4:17.84   
                     
15  Stocholmspolisens Sif  1997  Stockholmspolisens Sim IF            4:17.84   
  Charlotte Myers  1997      29.20  1:01.32      1:01.32   
  Ayleen Burt  1997      31.06  1:05.82      2:07.14   
  Ida Pettersson  1999      30.36  1:05.19      3:12.33   
  Jessica Berg  1998      31.13  1:05.51      4:17.84   
                     
17  Höganäs SS  1997  Höganäs Simsällskap            4:18.33   
  Klara Juliusson  1997      29.58  1:03.18      1:03.18   
  Ida Liljeqvist  1999      28.81  1:02.28      2:05.46   
  Ellen Schollin  1997      31.16  1:06.62      3:12.08   
  Thelma Jöhnke  1999      31.21  1:06.25      4:18.33   
                     
18  Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            4:18.49   
  Cassandra Tran  1997      29.23  1:02.58      1:02.58   
  Hanna Liljegren  1998      30.56  1:04.50      2:07.08   
  Cecilia Laursen  1997      31.38  1:05.93      3:13.01   
  Hannah Skog  1997      31.19  1:05.48      4:18.49   
                     
19  S 71  1997  S71            4:19.65   
  Rebecca Berggren-Nylund  1999      30.13  1:03.45      1:03.45   
  Knar Mikael  1999      30.49  1:05.04      2:08.49   
  Ellen Sandberg  1999      30.52  1:04.34      3:12.83   
  Jessica Jönsson  1998      31.37  1:06.82      4:19.65   
                     
20  Täby S  1997  Täby Sim            4:20.16   
  Emma Augustsson  1999      29.90  1:02.45      1:02.45   
  Pauline Korssell  1997      30.61  1:04.67      2:07.12   
  Hanna Sangfelt  1997      30.55  1:05.66      3:12.78   
  Julia Ewerbring  1998      31.53  1:07.38      4:20.16   
                     
21  Helsingborgs S  1997  Helsingborgs Simsällskap            4:20.82   
  Sophie Hansson  1998      31.02  1:05.51      1:05.51   
  Mari Louise Tran  1997      31.27  1:05.79      2:11.30   
  Johanna Söderberg  1999      30.93  1:04.87      3:16.17   
  Sara Weide  1997      30.31  1:04.65      4:20.82   
                     
22  Västerås SS  1997  Västerås Simsällskap            4:25.07   
  Lina Berggren  1998      30.60  1:03.26      1:03.26   
  Amanda Löfgren  1997      31.68  1:07.91      2:11.17   
  Frida Byström  1998      30.95  1:05.54      3:16.71   
  Madeleine Olofsson  1997      31.98  1:08.36      4:25.07   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  19:13 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:32   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 8, 4X100m Medley Herr 16-17, Finaler 17 år och yngre 
Sponsor: Team Sportia Borås 
17 år och yngre: Helsinborgs S (1992) 4:00.13 2009 FM: SK Triton 4:02.28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping Herrar  1995  Jönköpings Simsällskap            3:59.08  0-17 Åldersgrupp Rekord 
  Axel Pettersson  1995      27.87  57.75      57.75   
  Kevin Thorvaldsson  1995      31.45  1:08.41      2:06.16   
  Emil Gustavsson  1995      27.38  58.77      3:04.93   
  Daniel Forndal  1997      25.73  54.15      3:59.08   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:03.87   
  Patrik Löfgren  1996      30.05  1:01.77      1:01.77   
  Joachim Bratt  1995      32.36  1:09.99      2:11.76   
  Edvin Qvirist  1995      26.90  58.37      3:10.13   
  Isak Eliasson  1996      25.22  53.74      4:03.87   
                     
SK Laxen  1995  Simklubben Laxen            4:08.10   
  John Olsson  1995      30.95  1:01.77      1:01.77   
  Alfred Bjärudd  1996      31.75  1:08.44      2:10.21   
  Mikael Blum  1995      28.75  1:02.00      3:12.21   
  André Idoffsson  1997      26.86  55.89      4:08.10   
                     
Kungsbacka SS Lag 1  1995  Kungsbacka Simsällskap            4:08.56   
  Erik Asp  1995      30.91  1:04.74      1:04.74   
  Joel Georgy  1996      32.14  1:10.10      2:14.84   
  Anton Johansson  1996      27.74  1:00.49      3:15.33   
  Viktor Hörndahl  1995      24.91  53.23      4:08.56   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1995  Helsingborgs Simsällskap            4:08.61   
  Efrem Ghirmai  1996      30.73  1:04.03      1:04.03   
  Otto Schippert  1996      32.65  1:10.44      2:14.47   
  Fabian Steen  1996      27.29  1:00.58      3:15.05   
  Enzo Schön  1996      26.14  53.56      4:08.61   
                     
Väsby SS Lag 1  1995  Väsby Simsällskap            4:11.31   
  Oscar Zedendahl  1995      30.98  1:04.37      1:04.37   
  Alexander Ozerov  1996      31.76  1:10.45      2:14.82   
  Markus Fürst  1996      27.12  58.66      3:13.48   
  Max Bergh  1996      27.09  57.83      4:11.31   
                     
Mölndals ASS Lag 2  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:11.91   
  Anton Welliver  1995      31.41  1:05.55      1:05.55   
  Ludvig Hazard  1995      32.00  1:09.56      2:15.11   
  Julian Cöster  1995      26.97  1:00.65      3:15.76   
  Christopher Jedel  1995      27.19  56.15      4:11.91   
                     
Linköpings ASS  1995  Linköpings Allmänna SS            4:12.37   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      30.72  1:05.04      1:05.04   
  Grim Sjöberg  1995      31.83  1:09.82      2:14.86   
  Carl Norlander  1997      27.75  1:01.19      3:16.05   
  Daniel Olsson  1996      26.44  56.32      4:12.37   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1995  Helsingborgs Simsällskap            4:12.71   
  Pontus Wallin  1996      31.17  1:05.06      1:05.06   
  Axel Andersson  1996      34.10  1:13.44      2:18.50   
  Filip Dolk  1996      27.81  1:00.47      3:18.97   
  Alexander Johansson  1995      25.52  53.74      4:12.71   
                     
10  SK Elfsborg  1995  Simklubben Elfsborg            4:13.24   
  Arwid Anesten  1995      30.34  1:04.19      1:04.19   
  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996      33.06  1:11.11      2:15.30   
  Adam Paulsson  1995      28.35  1:02.16      3:17.46   
  Adrian Johannesson  1995      26.46  55.78      4:13.24   
                     
11  Ängelholms SS  1995  Ängelholms Simsällskap            4:13.64   
  Christoffer Roos  1995      31.47  1:04.85      1:04.85   
  Viktor Kertes  1996      31.16  1:07.63      2:12.48   
  Joel Knutsson  1997      28.66  1:03.26      3:15.74   
  Erik Öjstedt  1995      27.38  57.90      4:13.64   
                     
12  Sundsvalls SS  1995  Sundsvalls Simsällskap            4:13.76   
  Emil Dahlberg  1997      35.27  1:12.08      1:12.08   
  Johannes Skagius  1995      29.37  1:02.56      2:14.64   
  Benjamin Dzihic  1997      28.02  1:02.12      3:16.76   
  Dominik Jackiewicz  1996      26.44  57.00      4:13.76   
                     
13  SK S02  1995  Simklubben S 02            4:13.96   
  Alexander Dimcevski  1995      30.13  1:02.75      1:02.75   
  Jakob Schariot  1995      33.11  1:12.30      2:15.05   
  Robert O´Gorman  1995      27.94  1:02.60      3:17.65   
  Elias Gausel  1996      26.90  56.31      4:13.96   
                     
14  Uddevalla S  1995  Uddevalla Sim            4:14.09   
  Johan Andersson  1995      31.78  1:07.76      1:07.76   
  Andreas Elofsson  1995      30.63  1:06.11      2:13.87   
  Jesper Skoglund  1995      28.72  1:02.29      3:16.16   
  Simon Bodestig  1996      26.77  57.93      4:14.09   
                     
15  Kalmar SS  1995  Kalmar Simsällskap            4:15.96   
  John Classon  1995      30.66  1:02.91      1:02.91   
  Robin Fröstberg  1996      33.82  1:13.94      2:16.85   
  David Larsson  1996      28.92  1:02.70      3:19.55   
  Arvid Salomonsson  1995      26.92  56.41      4:15.96   
                     
16  Spårvägens Sf  1995  Spårvägens Simförening            4:16.11   
  Tobias Henriksson  1996      31.85  1:05.46      1:05.46   
  Patrik Eriksson  1996      33.58  1:13.83      2:19.29   
  Anton Lüning  1996      27.09  1:00.36      3:19.65   
  Haider Adel Ali  1995      26.76  56.46      4:16.11   
                     
17  SK Hajen  1996  Simklubben Hajen            4:18.45   
  Petter Fredriksson  1997      29.91  1:02.13      1:02.13   
  Martin Rogmark  1996      32.73  1:10.70      2:12.83   
  Per Christerson  1995      30.85  1:07.68      3:20.51   
  Johan Jönsson  1995      27.48  57.94      4:18.45   
                     
18  Stockholms KK  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            4:20.47   
  Felix Gudehn  1995      33.11  1:10.61      1:10.61   
  Alexander Morgan  1996      30.12  1:04.94      2:15.55   
  Ossian Lönn  1996      29.17  1:04.74      3:20.29   
  Ossian Ankarberg  1996      27.97  1:00.18      4:20.47   
                     
19  Norrköpings KK  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:22.91   
  Henrik Podéus  1995      32.99  1:09.75      1:09.75   
  Marcus Forsgren  1996      33.38  1:13.12      2:22.87   
  Oskar Renåker  1996      28.88  1:02.88      3:25.75   
  David Magnusson  1995      26.32  57.16      4:22.91   
                     
20  Skuru Ik  1999  Skuru Idrottsklubb            4:26.36   
  Martin Jareman  1996      33.69  1:09.56      1:09.56   
  Patrik Jansson  1995      33.96  1:13.87      2:23.43   
  Tim Filipsson  1996      29.31  1:05.56      3:28.99   
  Jack Sjölund  1995      26.65  57.37      4:26.36   
                     
21  Kungsbacka SS Lag 2  1995  Kungsbacka Simsällskap            4:27.72   
  Niklas Sandberg  1995      33.37  1:10.49      1:10.49   
  Theodor Hennings  1995      34.38  1:15.74      2:26.23   
  Filip Hörndal  1995      29.21  1:03.91      3:30.14   
  David Zachrisson  1996      27.04  57.58      4:27.72   
                     
SK Ena  1995  Simklubben Ena            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  19:32 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:49   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 9, 4X100m Medley Herr 15 OY, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Wideco Sweden AB 
15 år och yngre: Helsingborgs S 15 Lag 1 (1996) 4:14.05 2011 FM: Helsingborgs S 4:14.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            4:16.72   
  Eric Hinderup  1998      31.03  1:04.16      1:04.16   
  Ludwig Wemlén  1997      32.92  1:11.84      2:16.00   
  Simon Karlsson  1997      28.42  1:02.85      3:18.85   
  Filip Bivesand  1997      27.17  57.87      4:16.72   
                     
Höganäs SS  1997  Höganäs Simsällskap            4:21.77   
  Eric Schollin  1997      31.17  1:04.34      1:04.34   
  Mika Persson  1998      32.99  1:13.01      2:17.35   
  Stefan Kojic  1998      30.07  1:06.92      3:24.27   
  Erik Boström  1997      27.42  57.50      4:21.77   
                     
Täby S Lag 1  1997  Täby Sim            4:22.17   
  Carl-Åke Willberg  1998      31.95  1:05.70      1:05.70   
  Daniel Räisänen  1999      34.72  1:15.09      2:20.79   
  Sean Zhong  1998      28.92  1:04.73      3:25.52   
  Shervin Ghahestani  1997      26.32  56.65      4:22.17   
                     
Norrköpings KK  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:22.57   
  Hampus Lovinge  1998      31.83  1:06.16      1:06.16   
  Hugo Rydberg  1998      34.88  1:15.73      2:21.89   
  Alexander Frost  1997      28.54  1:02.32      3:24.21   
  David Josefsson  1997      27.33  58.36      4:22.57   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            4:23.02   
  Alexander Almeida Sundell  1997      33.61  1:10.19      1:10.19   
  Magnus Karlsborn  1998      35.35  1:15.58      2:25.77   
  Cruiz Llupa  1997      28.46  1:01.67      3:27.44   
  Oskar Nilsson  1997      27.12  55.58      4:23.02   
                     
Anderstorps SS  1997  Anderstorps Simsällskap            4:23.50   
  Henry Kerman  1997      32.04  1:07.46      1:07.46   
  Alexander Bogesten  1997      34.41  1:15.19      2:22.65   
  Markus Malm  1997      28.38  1:01.59      3:24.24   
  Gustaf Mild  1997      27.59  59.26      4:23.50   
                     
Stocholmspolisens Sif  1997  Stockholmspolisens Sim IF            4:23.60   
  Michail Papantoniou  1997      30.41  1:03.36      1:03.36   
  Alexander Gabri  1997      33.91  1:15.75      2:19.11   
  Cristian Vasilescu  1997      28.53  1:03.82      3:22.93   
  Niclas Eriksson  1998      28.56  1:00.67      4:23.60   
                     
Skuru Ik  1999  Skuru Idrottsklubb            4:24.63   
  William Lulek  1998      31.99  1:07.76      1:07.76   
  Hannes Hjärne  1997      33.63  1:14.57      2:22.33   
  Axel Bååthe  1997      28.66  1:03.88      3:26.21   
  Petter Lindberg  1997      26.90  58.42      4:24.63   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:27.45   
  Jonathan Havton  1998      33.10  1:09.54      1:09.54   
  Pär Börjeson  1998      34.27  1:14.55      2:24.09   
  Christopher Havton  1997      29.48  1:03.17      3:27.26   
  Gregory Havton  1998      28.77  1:00.19      4:27.45   
                     
10  Kalmar SS  1997  Kalmar Simsällskap            4:31.73   
  Mattias Evaldsson  1997      31.05  1:04.87      1:04.87   
  Jacob Olsson  1998      35.51  1:18.21      2:23.08   
  Alexander Lundgren  1997      30.58  1:08.19      3:31.27   
  Kristoffer Loo  1997      28.95  1:00.46      4:31.73   
                     
11  Göteborg S  1997  Göteborg Sim            4:32.09   
  Eric Gustafsson  1997      34.86  1:12.41      1:12.41   
  Oskar Ehrnberg  1997      32.22  1:09.99      2:22.40   
  Alexander Triantafillou  1997      28.98  1:03.70      3:26.10   
  Erik Björkner  1998      30.73  1:05.99      4:32.09   
                     
12  Spårvägens Sf  1997  Spårvägens Simförening            4:34.01   
  Daniel Sjöblom Ahlström  1998      32.67  1:08.74      1:08.74   
  Joel Severin  1997      35.88  1:18.81      2:27.55   
  Arvid Kjellén  1998      30.20  1:05.63      3:33.18   
  Oliver Freiholtz  1997      28.53  1:00.83      4:34.01   
                     
13  SK Poseidon  1997  Simklubben Poseidon            4:39.76   
  Philip Hermansson-Barak  1997      33.87  1:11.36      1:11.36   
  Victor Lanzinger  1997      38.21  1:22.49      2:33.85   
  Hugo Cedervall  1997      29.49  1:06.25      3:40.10   
  Gustav Östlund  1997      28.08  59.66      4:39.76   
                     
14  Mölndals ASS Lag 2  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:40.64   
  Karl Zimmerman  1998      32.69  1:09.61      1:09.61   
  Oscar Brohammer  1998      35.87  1:18.93      2:28.54   
  Alexander Havton  1998      32.84  1:11.99      3:40.53   
  Aron Qvirist  1998      27.98  1:00.11      4:40.64   
                     
15  SK Elfsborg  1998  Simklubben Elfsborg            4:43.63   
  Anton Lornell  1998      35.51  1:15.16      1:15.16   
  William Reinholdsson  1997      35.27  1:16.10      2:31.26   
  Daniel Sumi  1997      32.03  1:11.07      3:42.33   
  Hannes Wirfalk  1997      28.87  1:01.30      4:43.63   
                     
16  Västerås SS  1997  Västerås Simsällskap            4:43.74   
  Gustaf Dahlman  1997      32.26  1:06.57      1:06.57   
  Lukas Steiner  1998      38.57  1:22.69      2:29.26   
  Filip Björkholm  1998      32.11  1:10.14      3:39.40   
  Gustav Ejdersund  1998      29.71  1:04.34      4:43.74   
                     
17  Landskrona SS  1997  Landskrona Simsällskap            4:44.72   
  Hampus Svensson  1999      34.21  1:12.77      1:12.77   
  Salim Celikovic  1998      39.28  1:24.80      2:37.57   
  Alfred Christensson  1998      28.27  1:02.44      3:40.01   
  Filip Tretonius  1999      29.99  1:04.71      4:44.72   
                     
18  Väsby SS Lag 1  1997  Väsby Simsällskap            4:45.27   
  Samuel Törnqvist  1997      32.98  1:09.58      1:09.58   
  Niklas Nyblom  1999      39.97  1:25.53      2:35.11   
  Gustav Frödeberg  1997      30.07  1:06.43      3:41.54   
  Carl Robertsson  1997      29.39  1:03.73      4:45.27   
                     
19  SK Sydsim  1997  Simklubben Sydsim            4:48.83   
  Mihail Simis  1998      34.42  1:12.84      1:12.84   
  Sebastian Andersson  1999      38.27  1:22.24      2:35.08   
  Marcos Cerutti  1997      30.03  1:06.71      3:41.79   
  Denni Vejzovic  1997      30.99  1:07.04      4:48.83   
                     
20  Umeå SS  1998  Umeå Simsällskap            4:57.56   
  Isak Wikström  1999      37.73  1:19.94      1:19.94   
  Filip Sund  1997      35.02  1:20.21      2:40.15   
  Filip Svedberg  1997      29.32  1:03.02      3:43.17   
  Fredrik Levin  1998      34.04  1:14.39      4:57.56   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  19:49 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  19 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:33   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 10, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: NSI AB 
15 år och yngre: Martina Granström (1991) 9:05.07 2009 FM: Jeanette Reinert 9:19.57 HS 
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 8:54.54 2000 FM: Josefine Hippi 9:04.58 Väsby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.76  2:15.47  3:25.58  4:35.59  9:19.44   
          5:45.75  6:56.30  8:08.04       
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:06.44  2:17.53  3:28.38  4:39.46  9:22.70   
          5:50.39  7:01.88  8:13.27       
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:06.83  2:18.11  3:28.78  4:40.07  9:27.57   
          5:51.43  7:03.60  8:16.47       
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:03.95  2:15.17  3:27.32  4:39.76  9:29.30   
          5:51.88  7:04.87  8:18.33       
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:07.11  2:18.38  3:29.83  4:42.07  9:36.07   
          5:55.90  7:09.88  8:23.87       
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:06.59  2:18.39  3:31.72  4:45.19  9:37.30   
          5:59.20  7:13.87  8:26.97       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.03  2:19.23  3:32.40  4:45.37  9:39.79   
          5:58.92  7:13.34  8:27.45       
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    1:09.78  2:23.19  3:36.60  4:49.64  9:42.25   
          6:03.27  7:17.33  8:31.08       
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:07.48  2:20.36  3:33.71  4:47.95  9:43.33   
          6:03.02  7:18.03  8:32.05       
10  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:08.27  2:22.17  3:36.39  4:50.92  9:44.45   
          6:04.98  7:19.17  8:33.07       
11  Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    1:09.16  2:23.12  3:38.17  4:53.37  9:55.88   
          6:08.64  7:24.81  8:40.97       
12  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:07.50  2:21.82  3:38.05  4:54.23  9:57.32   
          6:10.33  7:26.25  8:42.60       
13  Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    1:09.62  2:23.50  3:38.49  4:53.94  9:57.43   
          6:09.96  7:26.26  8:42.72       
14  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    1:09.68  2:24.96  3:41.08  4:57.84  10:04.15   
          6:14.40  7:31.57  8:49.34       
15  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    1:09.69  2:26.15  3:42.58  4:58.76  10:04.70   
          6:15.36  7:32.12  8:49.03       
16  Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap    1:10.78  2:25.03  3:39.45  4:56.47  10:10.11   
          6:14.76  7:34.41  8:53.04       
17  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    1:09.46  2:26.33  3:44.48  5:02.74  10:14.70   
          6:21.42  7:40.62  8:59.38       
18  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:10.99  2:27.83  3:45.88  5:04.92  10:15.06   
          6:23.80  7:43.39  9:01.38       
19  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:07.82  2:23.19  3:39.80  4:57.96  10:16.06   
          6:16.76  7:37.21  8:57.26       
20  Jessica Jönsson  1998  S71    1:11.85  2:31.14  3:50.92  5:10.72  10:26.45   
          6:30.85  7:50.90  9:10.43       
21  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    1:11.86  2:29.60  3:48.90  5:08.89  10:29.40   
          6:29.14  7:50.10  9:10.76       
Frida Byström  1998  Västerås Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
Gren 10, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: NSI AB 
15 år och yngre: Martina Granström (1991) 9:05.07 2009 FM: Jeanette Reinert 9:19.57 HS 
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 8:54.54 2000 FM: Josefine Hippi 9:04.58 Väsby 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    1:06.38  2:16.53  3:26.59  4:36.64  9:08.39   
          5:45.07  6:53.84  8:02.40       
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:06.98  2:16.93  3:26.57  4:36.20  9:17.30   
          5:46.50  6:57.15  8:07.90       
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    1:06.49  2:16.78  3:26.83  4:37.17  9:19.96   
          5:47.30  6:58.49  8:09.73       
Camilla Svensson  1995  Solna Sundbyberg SS 04    1:05.83  2:16.75  3:27.90  4:38.91  9:21.32   
          5:49.55  7:00.05  8:11.04       
Mikaela Bäck  1995  Väsby Simsällskap    1:07.16  2:17.54  3:28.24  4:39.79  9:23.67   
          5:50.72  7:01.89  8:13.03       
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    1:07.19  2:17.08  3:27.79  4:39.65  9:27.08   
          5:50.88  7:04.41  8:17.72       
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:05.64  2:18.17  3:30.82  4:43.03  9:27.88   
          5:55.51  7:06.99  8:18.78       
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    1:05.61  2:16.27  3:27.53  4:40.23  9:28.26   
          5:53.50  7:06.40  8:18.87       
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    1:07.19  2:17.90  3:28.39  4:39.51  9:30.64   
          5:51.63  7:04.76  8:18.29       
10  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    1:07.69  2:19.10  3:31.19  4:43.94  9:33.83   
          5:56.45  7:09.64  8:22.48       
11  Julia Robertsson  1995  Väsby Simsällskap    1:04.96  2:15.40  3:26.69  4:38.93  9:37.14   
          5:52.54  7:08.21  8:23.34       
12  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    1:07.79  2:20.07  3:32.54  4:45.85  9:39.57   
          5:59.01  7:12.82  8:26.29       
13  Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    1:07.47  2:19.69  3:32.94  4:46.86  9:40.17   
          6:00.47  7:14.64  8:29.05       
14  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    1:05.45  2:17.51  3:31.22  4:45.12  9:42.09   
          5:59.38  7:13.88  8:28.16       
15  Fanny Norkko  1995  Järfälla Simsällskap    1:08.74  2:21.25  3:34.19  4:47.58  9:42.40   
          6:01.23  7:15.68  8:29.83       
16  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:06.68  2:19.37  3:33.77  4:48.97  9:46.15   
          6:03.93  7:18.44  8:34.20       
17  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:08.74  2:22.82  3:37.12  4:52.06  9:52.33   
          6:07.34  7:23.38  8:38.88       
18  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:08.14  2:22.51  3:37.38  4:53.47  9:54.63   
          6:09.53  7:24.87  8:40.45       
19  Ida Johansson  1996  Örebro Simallians    1:09.91  2:25.21  3:41.22  4:57.49  10:00.88   
          6:14.21  7:30.75  8:46.67       
20  Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.35  2:25.75  3:41.76  4:58.30  10:01.79   
          6:14.48  7:30.73  8:47.33       
21  Madelen Rydqvist  1996  Simklubben Triton    1:10.14  2:24.93  3:40.99  4:57.50  10:04.33   
          6:14.36  7:31.45  8:48.47       
22  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:08.08  2:21.41  3:37.31  4:54.74  10:07.65   
          6:12.19  7:30.75  8:49.64       
23  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    1:10.40  2:28.29  3:49.20  5:10.65  10:38.91   
          6:33.49  7:56.07  9:18.37       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  19 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  17:33 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  20 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:53   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Försök 15 år och yngre 
Sponsor: Nyqvist Invest AB 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Alexander Morgan 2:27.35 SKK 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:18.91 2011 FM: Erik Persson 2:18.91 Kungsbacka 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    34.42  1:12.50  1:53.01    2:34.19   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    33.82  1:12.82  1:53.75    2:36.13   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    35.39  1:15.81  1:57.12    2:38.17   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    35.22  1:15.58  1:56.83    2:38.82   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    34.79  1:16.29  1:58.49    2:39.98   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    35.18  1:16.15  1:57.55    2:40.44   
Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    35.64  1:16.34  1:58.38    2:41.74   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.82  1:18.74  2:00.91    2:42.72   
Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    36.96  1:17.80  2:00.37    2:42.75   
10  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    36.49  1:18.44  2:01.26    2:44.06   
11  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    37.01  1:18.57  2:01.40    2:45.13   
12  David Kruthammar  1997  Täby Sim    36.20  1:17.85  2:02.60    2:45.93   
13  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    37.83  1:20.12  2:03.62    2:46.17   
14  Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap    37.16  1:19.31  2:03.23    2:46.46   
15  Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    37.03  1:20.01  2:03.26    2:46.78   
16  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    38.20  1:21.48  2:06.36    2:48.42   
17  Alexander Gabri  1997  Stockholmspolisens Sim IF    36.91  1:19.86  2:03.90    2:48.44   
18  Joel Knutsson  1997  Ängelholms Simsällskap    37.30  1:20.72  2:05.71    2:50.75   
19  Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap    36.63  1:19.40  2:04.96    2:50.84   
20  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    38.68  1:22.02  2:07.26    2:52.07   
21  Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    38.21  1:21.82  2:07.42    2:53.52   
22  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.41  1:22.73  2:08.18    2:54.44   
Filip Antlöv  1998  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Nyqvist Invest AB 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Alexander Morgan 2:27.35 SKK 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:18.91 2011 FM: Erik Persson 2:18.91 Kungsbacka 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    32.65  1:08.58  1:45.59    2:23.90   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    32.87  1:09.00  1:46.94    2:24.40   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    32.75  1:10.03  1:48.47    2:26.87   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    32.37  1:10.02  1:48.73    2:28.31   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    33.26  1:11.52  1:50.12    2:29.17   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    34.44  1:12.76  1:50.96    2:30.01   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    34.55  1:13.69  1:52.39    2:30.33   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    33.69  1:12.00  1:51.19    2:31.71   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    34.30  1:13.36  1:53.22    2:32.98   
10  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.45  1:12.56  1:52.74    2:33.25   
11  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    33.78  1:12.74  1:52.98    2:33.70   
12  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.96  1:15.19  1:54.52    2:34.10   
13  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    35.26  1:13.52  1:53.62    2:34.43   
14  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    33.73  1:13.86  1:54.64    2:35.09   
15  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.36  1:14.76  1:55.31    2:35.29   
16  Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.09  1:15.43  1:56.05    2:36.70   
17  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.92  1:15.55  1:55.12    2:37.95   
18  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    34.95  1:14.91  1:56.28    2:37.97   
19  Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34    35.22  1:15.52  1:57.06    2:38.27   
20  Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    34.98  1:15.07  1:57.03    2:39.13   
21  Adam Åkesson  1996  Ystads Simsällskap    35.05  1:15.37  1:57.00    2:39.29   
22  Calle Westberg  1995  Täby Sim    35.48  1:16.45  1:58.45    2:39.30   
23  Victor Klügel  1995  S71    35.02  1:15.68  1:58.30    2:40.01   
24  Mika Mononen  1996  Ystads Simsällskap    35.98  1:15.49  1:56.50    2:40.48   
25  Luke Postema  1995  Sjöbo Simsällskap    34.55  1:15.52  1:58.77    2:40.55   
26  Niklas Block  1995  Simklubben Ägir    35.44  1:16.75  1:59.34    2:41.20   
27  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    35.27  1:15.83  1:58.97    2:42.62   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  20 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  09:53 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  20 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:07   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Nyqvist Invest AB 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Alexander Morgan 2:27.35 SKK 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:18.91 2011 FM: Erik Persson 2:18.91 Kungsbacka 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    34.42  1:12.96  1:51.86    2:32.57   
Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    33.55  1:11.87  1:51.63    2:33.05   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    34.28  1:13.53  1:54.16    2:35.27   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    34.90  1:14.23  1:55.16    2:36.52   
Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    35.53  1:15.83  1:57.48    2:38.27   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    34.59  1:14.03  1:56.28    2:38.42   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    33.38  1:12.40  1:54.49    2:38.65   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.67  1:17.83  1:59.88    2:44.07   
                     
 
Gren 11, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Nyqvist Invest AB 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Alexander Morgan 2:27.35 SKK 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:18.91 2011 FM: Erik Persson 2:18.91 Kungsbacka 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    31.09  1:05.83  1:42.18    2:17.52  16-17 Åldersgrupp Rekord 
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    32.58  1:09.04  1:45.81    2:23.45   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    32.64  1:09.09  1:46.52    2:23.86   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    32.50  1:10.43  1:48.59    2:25.97   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    33.38  1:10.69  1:48.26    2:26.08   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    33.83  1:11.88  1:49.84    2:29.48   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    34.33  1:12.05  1:51.15    2:29.56   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    33.61  1:12.89  1:52.04    2:31.39   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  20 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  17:07 
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  20 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  14:07   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Stiba 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.06        1:06.96   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    31.55        1:07.19   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.69        1:08.03   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.10        1:08.81   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.02        1:09.63   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    32.88        1:09.75   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.61        1:09.92   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    31.32        1:10.25   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    32.88        1:10.26   
10  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    32.25        1:10.33   
11  Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    32.89        1:10.40   
12  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    33.32        1:11.31   
13  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    32.07        1:11.33   
14  Ellen Sandberg  1999  S71    32.58        1:11.41   
15  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    32.75        1:11.63   
16  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    33.28        1:11.64   
17  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    32.56        1:11.67   
18  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.66        1:12.51   
19  Emma Augustsson  1999  Täby Sim    33.05        1:13.63   
20  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    33.83        1:13.97   
21  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.72        1:14.09   
22  Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap    34.68        1:16.48   
23  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    35.35        1:18.66   
Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 15 år 
Sponsor: Stiba 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.22        1:05.39   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.87        1:06.31   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    30.91        1:07.36   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.12        1:08.24   
Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    32.17        1:08.86   
Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.42        1:09.19   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    31.55        1:09.29   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.35        1:09.60   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    32.20        1:09.88   
10  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    33.18        1:10.07   
11  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    32.78        1:10.40   
12  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    32.08        1:10.44   
13  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    31.69        1:10.47   
14  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    32.53        1:10.55   
15  Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    32.63        1:11.27   
16  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    32.58        1:11.97   
17  Emina Bjelak  1997  Simklubben Neptun    33.07        1:12.03   
18  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    33.49        1:12.10   
19  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    34.47        1:12.51   
20  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    34.01        1:12.64   
21  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    32.23        1:12.71   
22  Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    33.60        1:13.05   
23  Cecilia Svensson  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.37        1:13.28   
24  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    34.59        1:15.94   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Stiba 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.95        1:03.21   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    30.00        1:04.02   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.04        1:04.65   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.90        1:05.22   
Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    30.12        1:05.44   
Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    30.39        1:05.48   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.24        1:05.67   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.66        1:05.93  Deltar ej i final 
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.68        1:06.24   
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.76        1:06.49   
10  Vera Johansson  1995  Örebro Simallians    29.98        1:06.49   
12  Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    31.27        1:06.82   
13  Emma Nilsson  1995  Helsingborgs Simsällskap    31.09        1:07.00   
14  Vilma Lagebro  1996  Väsby Simsällskap    30.96        1:07.08   
15  Sandra Engberg  1995  Simklubben Lödde    31.46        1:07.11   
16  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    30.74        1:07.31   
16  Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    30.64        1:07.31   
18  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    31.29        1:07.58   
19  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.14        1:07.60   
20  Alma Thormalm  1996  Hvetlanda Simsällskap    30.86        1:07.73   
21  Amanda Sundström  1995  Uddevalla Sim    30.82        1:07.79   
22  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.76        1:07.90   
23  Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    31.48        1:08.11   
24  Josefine Johnsson  1996  Simklubben Ran    31.53        1:08.41   
25  Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.00        1:08.54   
26  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    31.82        1:08.57   
27  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    32.17        1:09.00   
28  Amanda Hörberg-Zdanowski  1996  Simsällskapet Iden    31.97        1:09.01   
29  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    31.62        1:09.18   
30  Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    31.50        1:09.42   
31  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    31.54        1:09.49   
32  Anna Sandäng  1996  Täby Sim    31.31        1:10.14   
33  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    31.76        1:10.22   
34  Mette Karlsson  1995  Kristianstads SLS    31.84        1:10.25   
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  20 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  14:07 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  20 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:19   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Stiba 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.49        1:05.83   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.01        1:06.53   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.32        1:07.98   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.68        1:08.68   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    32.75        1:09.25   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    31.43        1:09.45   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.66        1:09.80   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.44        1:09.81   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år 
Sponsor: Stiba 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.09        1:03.54   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.67        1:03.74   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.62        1:07.16   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    30.36        1:07.29   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    31.85        1:08.31   
Charlotte Myers  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.75        1:08.62   
Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    31.67        1:09.35   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    33.14        1:10.05   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Stiba 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:00.24 2007 FM: Andie Turner 1:03.65 Västerås 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 Louise Hansson 1:01.87 HS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertrand 1:01.19 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.74        1:02.62   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    29.87        1:03.77   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.71        1:04.54   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.13        1:04.63   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.47        1:04.81   
Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    29.97        1:05.53   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.70        1:05.87   
Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    30.33        1:06.26   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  20 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  17:19 
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  20 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Speed Group 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.21  2:11.64  3:21.37    4:30.06   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    1:03.41  2:11.75  3:22.28    4:30.68   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.54  2:14.91  3:24.26    4:31.44   
Gregory Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.85  2:12.48  3:22.28    4:31.61   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.83  2:13.77  3:23.19    4:31.75   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    1:05.81  2:13.94  3:24.08    4:34.36   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    1:04.89  2:15.61  3:25.43    4:34.49   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.40  2:14.71  3:25.04    4:34.84   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:04.68  2:14.28  3:25.33    4:35.43   
10  Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    1:04.99  2:15.52  3:27.03    4:36.34   
11  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    1:05.04  2:16.23  3:28.10    4:38.77   
12  David Olsen  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.27  2:15.97  3:28.06    4:38.96   
13  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    1:07.33  2:18.58  3:29.35    4:39.42   
14  Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:03.57  2:16.51  3:28.18    4:39.47   
15  Sean Zhong  1998  Täby Sim    1:04.86  2:16.52  3:29.28    4:41.39   
16  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:06.25  2:18.06  3:31.25    4:44.57   
17  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.33  2:18.04  3:32.32    4:45.21   
18  Odhin Brynnel  1998  Simklubben Neptun    1:06.71  2:20.38  3:34.59    4:46.21   
19  Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    1:05.77  2:19.70  3:35.60    4:48.82   
20  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:06.83  2:21.37  3:36.15    4:49.45   
21  Philip Bergstedt  1998  Alingsås SLS    1:07.47  2:22.04  3:37.99    4:51.71   
22  Niklas Jagerstål  1999  Simklubben Triton    1:06.91  2:20.35  3:36.58    4:52.01   
23  Jesper Olsson  1998  Eslövs Simsällskap    1:09.08  2:23.12  3:38.73    4:53.30   
24  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:08.56  2:24.00  3:42.51    4:59.04   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 15 år 
Sponsor: Speed Group 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    58.96  2:03.44  3:09.97    4:16.19   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:01.26  2:06.65  3:12.52    4:17.54   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:03.13  2:09.56  3:12.66    4:18.37   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    1:03.61  2:10.84  3:17.93    4:23.82   
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:02.85  2:10.60  3:19.14    4:25.91   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:01.96  2:09.44  3:18.74    4:26.11   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    1:02.87  2:10.10  3:18.64    4:26.98   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:04.23  2:11.37  3:18.96    4:27.44   
Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.21  2:12.33  3:20.49    4:28.24   
10  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:03.55  2:13.22  3:22.58    4:30.49   
11  Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm    1:04.42  2:12.60  3:21.94    4:31.41   
12  Marcos Cerutti  1997  Simklubben Sydsim    1:03.42  2:12.98  3:24.00    4:32.76   
13  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:04.97  2:13.85  3:24.07    4:33.54   
14  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    1:04.79  2:15.66  3:26.62    4:36.67   
15  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    1:04.82  2:16.26  3:29.31    4:41.63   
15  David Josefsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.89  2:17.60  3:30.53    4:41.63   
17  Hannes Wirfalk  1997  Simklubben Elfsborg    1:05.09  2:17.02  3:30.52    4:42.78   
18  Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap    1:07.85  2:20.95  3:34.21    4:44.06   
19  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    1:07.69  2:20.30  3:33.35    4:45.74   
20  Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap    1:06.00  2:18.14  3:32.61    4:45.79   
21  Anton Andersson  1997  Vellinge-Näsets Simklubb    1:06.44  2:17.66  3:31.37    4:46.32   
22  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.45  2:22.48  3:36.12    4:47.30   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Speed Group 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    59.92  2:04.15  3:08.59    4:11.86   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.46  2:04.43  3:08.26    4:12.50   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.11  2:05.78  3:10.15    4:12.89   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    1:02.66  2:08.82  3:14.65    4:17.95   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    1:02.55  2:08.59  3:14.44    4:18.84   
Joen Brynnel  1996  Simklubben Neptun    1:01.51  2:09.13  3:15.54    4:19.21   
Alexander Johansson  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:01.70  2:08.74  3:14.93    4:20.08   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.82  2:08.97  3:15.33    4:20.16   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    1:01.65  2:07.68  3:14.93    4:20.28   
10  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    1:03.86  2:10.04  3:15.80    4:20.56   
11  Oscar Pihl  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:02.23  2:08.61  3:15.13    4:20.83   
12  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    1:02.59  2:09.67  3:15.71    4:21.08   
13  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    1:02.91  2:09.66  3:17.27    4:21.98   
14  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    1:02.06  2:09.62  3:16.99    4:22.00   
15  Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:02.47  2:08.82  3:16.32    4:22.49   
16  Oliver Titikic  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:02.93  2:09.61  3:16.36    4:23.17   
17  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.68  2:09.26  3:16.21    4:23.77   
18  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:02.35  2:08.88  3:16.00    4:24.13   
19  Linus Wannebro  1995  Kristianstads SLS    1:02.50  2:08.96  3:16.63    4:25.60   
20  Victor Lloyd  1996  Trelleborgs Simsällskap    1:02.64  2:10.43  3:18.92    4:25.88   
21  Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    1:02.71  2:10.52  3:19.68    4:26.11   
22  Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    1:03.83  2:12.30  3:20.71    4:26.21   
23  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap    1:03.65  2:10.81  3:19.37    4:26.27   
24  Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    1:02.99  2:11.38  3:20.05    4:26.35   
25  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    1:01.73  2:10.06  3:18.52    4:26.90   
26  Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    1:03.38  2:11.55  3:21.17    4:27.57   
27  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:04.16  2:12.91  3:22.39    4:31.71   
28  Tom Hangård  1996  Simsällskapet Iden    1:05.01  2:15.62  3:27.08    4:38.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  20 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  11:06 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  20 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  17:44   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 år och yngre 
Sponsor: Speed Group 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    1:01.72  2:09.44  3:17.76    4:23.15   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    1:03.10  2:11.47  3:20.50    4:27.19   
Gregory Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.92  2:11.77  3:20.57    4:27.57   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.56  2:13.16  3:22.01    4:29.18   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.28  2:13.60  3:22.10    4:29.54   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    1:04.99  2:12.98  3:21.21    4:30.86   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.46  2:12.15  3:22.26    4:32.21   
Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.79  2:12.17  3:21.87    4:32.61   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år 
Sponsor: Speed Group 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:02.05  2:07.05  3:11.32    4:13.23   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:00.06  2:05.43  3:11.02    4:14.26   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:00.53  2:05.75  3:11.35    4:14.88   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:01.68  2:06.62  3:11.94    4:16.16   
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:02.75  2:10.10  3:18.32    4:25.78   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:01.69  2:10.44  3:21.36    4:32.35   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Speed Group 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Daniel Forndal 4:18.23 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Joen Brynnel 4:15.74 Neptun 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Gustav Eriksson 4:07.02 Trollhä 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    57.45  1:58.53  3:01.78    4:03.94   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.24  2:02.78  3:07.45    4:10.33   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    58.82  2:01.83  3:06.66    4:11.20   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.14  2:06.06  3:10.73    4:15.40   
Max Troell  1995  Föreningen Sim Team Engelholm    59.78  2:03.78  3:09.58    4:16.14   
Joen Brynnel  1996  Simklubben Neptun    1:00.33  2:05.90  3:12.95    4:18.87   
Alexander Johansson  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:00.89  2:06.74  3:13.19    4:19.25   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    1:01.11  2:06.51  3:13.06    4:20.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.19.16  Utskriftsdatum  20 juli 2012 
Licensierad till: Simklubben Elfsborg  Utskriftstid  17:44 
 
Resultat Gren 14 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2012    Utskriftsdatum  20 juli 2012   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:38   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  19 juli 2012         
 
 
Gren 14, 200m Medley Damer, Försök 14 år och yngre 
Sponsor: Datagrottan AB 
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS 
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    32.03  1:13.62  1:56.98    2:32.16   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    33.98  1:12.50  1:57.34    2:33.61   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.37  1:14.59  1:56.52    2:34.23   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    32.58  1:12.63  1:59.09    2:34.99   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    33.13  1:13.39  1:59.64    2:35.16   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.73  1:12.29  1:58.92    2:35.91   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    33.68  1:15.97  1:59.89    2:36.04   
Emma Augustsson  1999  Täby Sim    33.50  1:12.31  2:01.42    2:36.55   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.26  1:16.82  2:00.46    2:37.01   
10  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    33.51  1:15.87  2:02.15    2:37.55   
11  Ellen Sandberg  1999  S71    33.11  1:16.34  2:02.65    2:39.00   
12  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.53  1:14.65  2:03.86    2:39.30   
13  Issabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    33.84  1:14.99  2:04.70    2:41.44   
14  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    34.95  1:19.71  2:04.20    2:41.95   
15  Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    35.34  1:15.56  2:06.07    2:42.21   
16  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb    36.62  1:17.38  2:07.03    2:43.04   
17  Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    34.06  1:16.63  2:06.19    2:43.24   
18  Victoria Jönsson  1999  S71    35.25  1:20.05  2:05.93    2:44.50   
19  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    34.98  1:18.04  2:06.23    2:45.57   
20  Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    33.44  1:18.26  2:10.50    2:47.53   
21  Mathilda Edlund  1998  Malmö Kappsimningsklubb    35.20  1:19.23  2:10.42    2:49.84   
22  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    35.97  1:19.66  2:10.91    2:52.12   
23  Jessica Jönsson  1998  S71    36.83  1:21.80  2:13.80    2:52.34   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Damer, Försök 15 år 
Sponsor: Datagrottan AB 
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS 
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.72  1:07.64  1:53.11    2:28.71   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.52  1:10.55  1:55.60    2:30.97   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    31.41  1:10.18  1:56.30    2:31.01   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    31.78  1:08.94  1:55.71    2:31.52   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    31.87  1:11.45  1:55.43    2:31.85   
Astrid Johansson  1997  Simklubben S 02    32.60  1:11.79  1:56.69    2:32.99   
Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    32.74  1:11.87  1:57.26    2:33.96   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.91  1:13.31  1:59.57    2:34.16   
Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    33.34  1:14.25  2:01.14    2:35.22   
10  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    34.51  1:16.15  2:01.50    2:36.06   
11  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.85  1:12.58  2:01.81    2:36.15   
12  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    32.84  1:14.13  2:00.22    2:36.54   
13  Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap    33.58  1:13.90  2:00.75    2:36.85   
13  Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    34.99  1:14.76  2:02.19    2:36.85   
15  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.71  1:16.63  2:01.46    2:36.93   
16  Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    32.76  1:13.02  2:01.59    2:37.25   
17  Amanda Löfgren  1997  Västerås Simsällskap    34.82  1:14.76  2:00.19    2:37.26   
18  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    33.10  1:13.32  2:01.94    2:38.42   
19  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    34.29  1:15.26  2:00.80    2:38.69   
20  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    32.44  1:14.06  2:01.13    2:38.86   
21  Hannah Skog  1997  Malmö Kappsimningsklubb    34.21  1:12.95  2:01.26    2:39.53   
22  Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin    34.02  1:14.50  2:02.40    2:41.07   
23  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    33.19  1:16.92  2:02.75    2:41.30   
24  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    33.14  1:15.81  2:03.22    2:41.36   
25  Milana Salih  1997  Väsby Simsällskap    34.08  1:18.01  2:04.27    2:42.12   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Damer, Försök 16 - 17 år 
Sponsor: Datagrottan AB 
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Alida Ramdén 2:29.86 Södertälje 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Louise Hansson 2:19.96 HS 
16 - 17 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:20.48 Skövde 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.74  1:08.13  1:50.76    2:23.06   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    30.38  1:08.26  1:52.51    2:25.55   
Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun    30.89  1:08.58  1:50.52    2:25.70   
Julia Robertsson  1995  Väsby Simsällskap    31.31  1:08.57  1:52.35    2:25.95   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.44  1:09.16  1:51.32    2:26.17   
Alice Ivarsson  1996  Motala Simsällskap    30.98  1:08.46  1:52.55    2:27.21   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    32.29  1:10.41  1:53.26    2:27.96   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.15  1:11.84  1:53.36    2:28.62   
Johanna Pettersson  1996  Värnamo Simsällskap    30.88  1:09.64  1:55.36    2:29.29   
10  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    32.16  1:10.20  1:55.38    2:29.45   
11  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.72  1:10.60  1:54.73    2:29.59   
12  Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    31.76  1:09.03  1:54.98    2:29.82   
13  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    32.15  1:10.88  1:55.41    2:30.30   
14  Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.05  1:11.78  1:55.78    2:30.87   
15  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    32.90  1:13.57  1:55.17    2:31.93   
16  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen