2018-10-19   19:50:35
Vślg stśvne:

Vślg sprog:
Swedish English Denmark Finland

Resultater for H.C.Andersen Swim Cup

Her vises alle stśvnets resultater opdelt i stśvneafsnit.

Resultat LÝb 1 (Indledende) - Officiel
Resultat LÝb 1 (Indledende) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:36   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 1, 200m Medley Damer, Indledende 
Sponsor: Chr. MÝller A/S 
HCA-cup rekord 2.22.70 (2009) 
Eleonor Lindborg 92 - Foreningen Trelleborg 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    50m  100m  150m    OpnŚet  Status 











 
Isabella Kjeldsen  1993  Silkeborg SvÝmmeklub    31.97  1:10.59  1:54.01    2:27.41   
Hannah Nissen  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.68  1:09.86  1:54.70    2:28.08   
Iben Grundtvig  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.57  1:11.46  1:55.64    2:28.96   
Christina Hvid Edill  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    32.18  1:09.52  1:54.35    2:29.63   
Cecilie F. Jensen  1998  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    31.43  1:10.25  1:54.78    2:30.03   
Line H. Vestergaard  1996  Silkeborg SvÝmmeklub    33.09  1:13.66  1:55.25    2:30.35   
Signe Tolstrup  1995  Silkeborg SvÝmmeklub    31.50  1:13.14  1:58.11    2:30.39   
Josephina Bartela  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.56  1:12.81  1:54.41    2:30.94   
Cecilie Hansen  1995  Aalborg SvÝmmeklub    31.50  1:09.13  1:55.86    2:30.95   
10  Katrine Liljedahl  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.59  1:15.86  1:55.90    2:31.09   
11  Mathilde Riis SÝrensen  1988  West Swim Esbjerg    32.58  1:12.90  1:58.20    2:31.78   
12  Julie Lunau  1995  A6    32.68  1:11.50  1:58.60    2:32.23   
13  Kalinka T. Mogensen  1995  Silkeborg SvÝmmeklub    31.15  1:10.46  1:57.93    2:33.49   
14  Emma NÝrgaard  1997  Horsens SvÝmmeklub    34.18  1:15.61  1:58.68    2:34.51   
15  Kathrine Hansen  1998  KÝge SvÝmmeklub    34.15  1:14.25  2:00.78    2:34.55   
16  Mei Mei Dreyer  1998  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    34.42  1:15.56  1:59.90    2:34.81   
17  Helene JÝrgensen  1995  Ringe SvÝmme Klub    34.00  1:13.11  1:59.37    2:35.28   
18  Alberte Sara Cornelius  1998  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    34.69  1:15.35  2:00.53    2:35.36   
19  Hanne Welinder  1995  Odense SvÝmme Klub    34.51  1:14.55  2:00.78    2:35.64   
20  Jackie Gade  1998  Aalborg SvÝmmeklub    32.97  1:13.64  2:00.45    2:35.78   
21  Pernille Christiansen  1995  KÝge SvÝmmeklub    31.25  1:12.02  2:01.00    2:35.80   
22  Kristina K Hedegaard  1995  Aalborg SvÝmmeklub    31.30  1:11.52  1:59.97    2:36.06   
23  Sandra Semberlund  1994  Vordingborg SvÝmme Klub    33.14  1:11.84  1:59.97    2:36.42   
24  Maria BjÝrnbak Bostrup  1997  Aalborg SvÝmmeklub    33.60  1:13.93  2:00.93    2:36.76   
25  Lise L. Nielsen  1996  Aalborg SvÝmmeklub    33.90  1:15.89  2:01.94    2:37.06   
26  Fiona Bracken  1998  Skovbakken SvÝmmeafdeling    34.45  1:15.06  2:02.50    2:37.38   
27  Josephine Holm  1999  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.91  1:14.64  2:01.93    2:37.68   
28  Katja Lund Cliff  1996  Holstebro SvÝmme Club    34.53  1:16.58  2:00.88    2:38.63   
29  Josefine Boisen  1996  KÝge SvÝmmeklub    33.19  1:14.94  2:02.35    2:38.64   
30  Julie Pavon Friis  1999  Agfs SvÝmmeafdeling    35.71  1:17.67  2:00.48    2:39.16   
31  Astrid Koch  1994  Ringe SvÝmme Klub    33.10  1:14.74  2:02.96    2:39.29   
32  Johanne Carr  1999  Nyborg SvÝmmeklub    34.87  1:15.99  2:03.78    2:39.90   
33  Silke Meyer  1998  Nyborg SvÝmmeklub    35.17  1:18.10  2:03.48    2:40.77   
34  Pernille Luise Kellmann  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg    37.43  1:19.07  2:04.54    2:40.93   
35  Tatjana Hansen  1997  SvÝmmeklubben SÝnderborg    33.14  1:15.47  2:03.97    2:40.96   
36  Katrine Drest JÝrgensen  1995  O.S.L.F.    33.51  1:13.81  2:03.98    2:41.00   
37  Sophie Lund MÝller  1998  Odense SvÝmme Klub    35.41  1:18.65  2:03.56    2:41.48   
38  Katrine M. Johannsen  1996  Silkeborg SvÝmmeklub    33.00  1:16.46  2:04.33    2:41.54   
39  Caroline Amalie Duus  1998  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    36.01  1:15.63  2:04.88    2:42.23   
40  Louise MÝller Jessen  1997  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    35.10  1:16.69  2:06.02    2:42.49   
41  Helene GrÝnnegaard  1998  Ringe SvÝmme Klub    36.83  1:17.51  2:06.18    2:42.81   
42  Ditte V. Hansen  1997  Silkeborg SvÝmmeklub    33.87  1:16.42  2:07.06    2:43.49   
43  Helle Dohn  1998  Holstebro SvÝmme Club    34.79  1:18.37  2:05.55    2:43.93   
44  Camilla Rask  1999  Odense SvÝmme Klub    37.73  1:19.70  2:07.17    2:43.95   
45  Olivia Larsen  1995  Lyseng IF    36.79  1:19.85  2:04.32    2:44.00   
46  Natascha Zender  1997  Nyborg SvÝmmeklub    34.35  1:15.89  2:09.86    2:44.18   
47  Stine Mary Vissing  1997  Agfs SvÝmmeafdeling    33.50  1:16.34  2:06.39    2:44.43   
48  Matilde Kjeldsen  1999  Agfs SvÝmmeafdeling    37.43  1:18.65  2:08.44    2:44.54   
49  Mia Jensen  1998  Delta SvÝm    34.47  1:17.08  2:05.89    2:45.37   
50  Maria Nielsen  1996  Agfs SvÝmmeafdeling    34.95  1:17.36  2:08.21    2:45.38   
51  Sofia Zachariassen  1999  O.S.L.F.    36.69  1:16.10  2:08.39    2:45.66   
52  Klaudia W. Mogensen  2000  Silkeborg SvÝmmeklub    37.63  1:21.41  2:08.12    2:45.88   
53  Johanne Sofie Kjśrsgaard  1998  Agfs SvÝmmeafdeling    36.77  1:18.29  2:08.72    2:45.99   
54  Natascha Alexandra Green  2000  Agfs SvÝmmeafdeling    35.51  1:17.97  2:06.94    2:46.19   
55  Anna Deleuran  1995  Herlufsholm SvÝmmeklub    36.99  1:14.87  2:07.65    2:46.32   
56  Camilla Madsen  1997  Holstebro SvÝmme Club    38.70  1:24.45  2:10.76    2:47.06   
57  Katrine Ejby  1998  Odense SvÝmme Klub    36.03  1:19.68  2:11.23    2:47.53   
58  Thea Lund Petersen  1998  Nyborg SvÝmmeklub    35.21  1:19.14  2:08.21    2:47.76   
59  Freja Hamann Larsen  1999  Kolding SK    36.20  1:19.59  2:12.74    2:48.55   
60  Stine Knudsen  1999  Kolding SK    38.65  1:21.34  2:12.78    2:49.88   
61  Anne HjortsÝe Petersen  1999  Holstebro SvÝmme Club    37.23  1:24.80  2:11.68    2:50.10   
62  Amalie Bach Nielsen  1999  Horsens SvÝmmeklub    37.67  1:20.54  2:11.75    2:50.28   
63  Sofie Schmidt  1998  Frederikssund SvÝmmeklub    39.43  1:23.68  2:11.28    2:50.57   
64  Julie Lundorff Larsen  2000  Silkeborg SvÝmmeklub    38.49  1:25.23  2:13.21    2:50.88   
65  Nicoline Pontoppidan  1998  Silkeborg SvÝmmeklub    40.11  1:27.53  2:14.60    2:50.96   
66  Karoline Lehmann  1999  Aalborg SvÝmmeklub    37.92  1:24.20  2:11.61    2:51.42   
67  Sidse Thorup  1999  Odense SvÝmme Klub    40.15  1:26.04  2:12.03    2:51.71   
68  Anna Lund Henriksen  1998  O.S.L.F.    41.61  1:24.58  2:12.40    2:51.83   
69  Anna Sommer Harrits  1999  Agfs SvÝmmeafdeling    38.12  1:20.62  2:11.47    2:52.10   
70  Sara Sofia Benzarti  1997  Horsens SvÝmmeklub    36.86  1:22.00  2:13.77    2:52.44   
71  Adriana Natalia Bankowska  1997  Frederikssund SvÝmmeklub    37.49  1:21.09  2:11.54    2:53.01   
72  Marie Eske  1999  SvÝmmeklubben Neptun    37.80  1:25.00  2:13.59    2:53.26   
73  Louise Holm  1994  Horsens SvÝmmeklub    35.69  1:26.34  2:14.78    2:53.90   
74  Nana Hansen  2000  Vordingborg SvÝmme Klub    36.19  1:22.65  2:17.85    2:54.73   
75  Jeanette Jensen  1993  Delta SvÝm    39.30  1:25.45  2:15.23    2:55.88   
76  Nete Panduro  1995  Triton Vejle    39.40  1:25.71  2:16.63    2:56.02   
77  Amalie BÝgebjerg  1995  Delta SvÝm    38.91  1:21.40  2:17.70    2:56.33   
78  Anna Brandenburg Jensen  1999  Skovbakken SvÝmmeafdeling    39.58  1:27.56  2:15.50    2:56.38   
79  Emilie Andresen Ravn  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg    39.70  1:27.31  2:17.81    2:57.14   
80  Lykke K. Nielsen  1999  Odder IGF    40.51  1:25.95  2:19.32    2:58.26   
81  Victoria Wolsted  2000  Frederikssund SvÝmmeklub    39.07  1:26.07  2:20.54    2:58.82   
82  Nicoline Ahrentsen  2000  Ringe SvÝmme Klub    40.77  1:24.72  2:17.67    3:00.49   
83  Freja Hyldgaard  1998  Triton Vejle    39.60  1:27.41  2:20.86    3:00.97   
84  Isabella Wolsted  1998  Frederikssund SvÝmmeklub    40.97  1:26.76  2:22.49    3:01.17   
85  Isabell Eriksen  1999  Triton Vejle    38.14  1:26.78  2:20.52    3:01.45   
86  Gizem ōzkan  1998  Odder IGF    39.13  1:22.10  2:19.30    3:01.99   
87  Josephine Frede Bundgaard  1997  Lyseng IF    40.44  1:31.02  2:19.58    3:03.97   
Sofie W. Bunten  1999  Silkeborg SvÝmmeklub            DSQ  asynkron ben i bryst 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  17:36 
 
Resultat LÝb 1 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 1 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  03 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  19:12   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 1, 200m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Chr. MÝller A/S 
HCA-cup rekord 2.22.70 (2009) 
Eleonor Lindborg 92 - Foreningen Trelleborg 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    50m  100m  150m    OpnŚet  Status 











 
Hannah Nissen  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.13  1:08.80  1:52.38    2:25.64   
Iben Grundtvig  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.67  1:10.99  1:55.21    2:27.51   
Isabella Kjeldsen  1993  Silkeborg SvÝmmeklub    32.28  1:12.11  1:54.28    2:27.83   
Josephina Bartela  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    33.13  1:13.77  1:54.78    2:29.88   
Cecilie F. Jensen  1998  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    31.95  1:09.48  1:55.40    2:30.78   
Christina Hvid Edill  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    32.35  1:10.49  1:56.40    2:32.05   
Cecilie Hansen  1995  Aalborg SvÝmmeklub    32.53  1:10.68  1:58.15    2:34.21   
Signe Tolstrup  1995  Silkeborg SvÝmmeklub    32.44  1:17.05  2:03.49    2:39.93   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  03 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  19:12 
 
Resultat LÝb 2 (Indledende) - Officiel
Resultat LÝb 2 (Indledende) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:21   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 2, 200m Medley Herrer, Indledende 
Sponsor: Merrild 
HCA-cup rekord 2.07.22 (2011) 
Chris Christensen 88 - West Swim Esbjerg 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    50m  100m  150m    OpnŚet  Status 











 
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg    27.21  1:00.41  1:37.22    2:09.66   
Lasse Pittioni  1995  A6    29.59  1:06.23  1:45.61    2:16.10   
Morten Bak Hansen  1995  A6    29.27  1:03.88  1:46.49    2:16.11   
Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg    28.20  1:05.52  1:45.14    2:16.64   
Karim MÝller  1994  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    28.99  1:03.33  1:45.17    2:16.90   
Viktor Christensen  1995  KÝge SvÝmmeklub    29.60  1:06.83  1:45.24    2:17.22   
Morten Andersen  1994  Odense SvÝmme Klub    28.62  1:05.24  1:46.46    2:17.51   
Kristian Weber Larsen  1990  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    29.07  1:06.73  1:48.25    2:17.86   
Anton Bromer  1995  Agfs SvÝmmeafdeling    28.87  1:04.92  1:47.06    2:18.08   
10  Kasper Schultz  1995  Holstebro SvÝmme Club    30.01  1:04.73  1:47.52    2:18.78   
11  Marc Bach Nielsen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    28.85  1:05.97  1:48.90    2:19.81   
12  Rasmus Hšrstedt  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    29.38  1:06.13  1:48.82    2:20.35   
13  Alexander Duus Jensen  1995  Vordingborg SvÝmme Klub    28.42  1:05.16  1:47.48    2:20.67   
14  Michael GrÝnlund Larsen  1993  Aalborg SvÝmmeklub    28.47  1:06.35  1:50.08    2:21.01   
15  Nicolas Blanch  1997  Aalborg SvÝmmeklub    29.70  1:06.70  1:49.53    2:21.31   
16  Kasper Fiil Frandsen  1994  Agfs SvÝmmeafdeling    29.36  1:05.25  1:48.49    2:21.40   
17  Andreas Levin Pedersen  1995  Silkeborg SvÝmmeklub    30.51  1:07.67  1:47.66    2:22.20   
18  Janus Meinert  1995  Aalborg SvÝmmeklub    29.73  1:08.27  1:47.49    2:22.52   
19  Rasmus Hasemann  1996  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    30.26  1:08.44  1:49.31    2:22.97   
20  Rasmus Koch  1992  Haderslev SvÝmme Klub    28.12  1:07.88  1:48.04    2:23.11   
21  Alexander HÝjen MŚnsson  1994  Nyborg SvÝmmeklub    29.13  1:06.89  1:50.91    2:24.00   
22  Magnus Yde  1996  Aalborg SvÝmmeklub    29.28  1:07.09  1:50.41    2:24.23   
23  Bo Volf BrÝchner  1996  Agfs SvÝmmeafdeling    29.62  1:08.47  1:52.66    2:24.52   
24  Frederik V-Nielsen  1995  Aalborg SvÝmmeklub    29.24  1:06.87  1:50.69    2:24.79   
25  Christian Blom Jensen  1994  Triton Vejle    31.36  1:11.53  1:50.92    2:25.30   
26  Emil Kamuk Frederiksen  1995  Triton Vejle    28.86  1:06.16  1:52.18    2:26.29   
27  Daniel F. Haraldson  1994  Haderslev SvÝmme Klub    30.21  1:11.12  1:54.12    2:26.37   
28  Mark H. ōstermann  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    29.15  1:07.26  1:51.33    2:26.66   
29  Jakob Kornmaaler  1995  Agfs SvÝmmeafdeling    31.08  1:09.06  1:53.80    2:27.62   
30  Frederik K. Mortensen  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    28.50  1:05.17  1:52.72    2:27.82   
31  Nicolai LÝvenstein  1997  Herlufsholm SvÝmmeklub    31.15  1:09.26  1:54.12    2:28.69   
32  Magnus HÝvsgaard  1997  Odense SvÝmme Klub    32.86  1:10.81  1:54.34    2:29.28   
33  Frederik H Thomsen  1997  Ringe SvÝmme Klub    31.77  1:09.93  1:54.62    2:29.94   
34  Emil Jensen  1994  SvÝmmeklubben SÝnderborg    30.03  1:11.90  1:56.23    2:30.13   
35  Jonathan Kristensen  1998  Odder IGF    32.17  1:11.59  1:58.22    2:31.32   
36  Malthe BÝg  1998  Odense SvÝmme Klub    31.34  1:11.53  1:55.25    2:31.39   
37  Tobias B. Bjerg  1998  Agfs SvÝmmeafdeling    34.17  1:12.47  1:57.03    2:32.51   
38  Alexander Gilberg  1995  Silkeborg SvÝmmeklub    30.01  1:12.02  1:58.19    2:32.65   
39  Lasse Christensen  1994  Horsens SvÝmmeklub    32.41  1:14.09  1:59.32    2:32.99   
40  Christian Gravgaard  1997  Kolding SK    33.17  1:14.61  1:56.95    2:33.14   
41  Anton Holten Lambert  1997  Nyborg SvÝmmeklub    32.60  1:11.91  1:59.15    2:33.29   
42  Oliver Degn  1996  Odder IGF    32.13  1:10.83  1:59.20    2:33.39   
43  Jonas B. JÝrgensen  1998  Lyseng IF    30.16  1:08.85  1:59.34    2:33.44   
44  Mikkel GrÝnbo  1996  Silkeborg SvÝmmeklub    33.58  1:12.31  1:59.05    2:33.91   
45  Nikolaj Borup  1997  ErritsÝ Gymnastik Og IF    30.08  1:11.01  1:55.99    2:34.14   
46  Christian Bro SÝrensen  1997  Aalborg SvÝmmeklub    31.63  1:12.73  1:58.75    2:34.41   
47  Jannik Skov  1997  Aalborg SvÝmmeklub    33.54  1:14.40  1:59.16    2:34.42   
48  Rasmus Kristensen  1997  Nyborg SvÝmmeklub    34.95  1:14.84  2:04.19    2:37.02   
49  Frederik F. Nielsen  1994  ErritsÝ Gymnastik Og IF    30.46  1:11.00  2:01.64    2:37.13   
50  Frederik Lundgaard  1999  Frederikssund SvÝmmeklub    33.79  1:15.95  2:03.99    2:37.18   
51  Thomas Schultz Nielsen  1996  Ringe SvÝmme Klub    30.32  1:09.11  2:02.26    2:37.22   
52  Magnus B. Wichmann  1997  Agfs SvÝmmeafdeling    35.34  1:17.38  2:01.20    2:37.62   
53  Ralf Dalby  1995  Silkeborg SvÝmmeklub    29.79  1:09.04  2:03.94    2:37.69   
54  Mikkel VÝlund  1997  Brśdstrup SvÝmmeklub    32.23  1:16.25  2:05.74    2:38.78   
54  Toke Cramer  1998  Agfs SvÝmmeafdeling    34.32  1:17.83  2:02.64    2:38.78   
56  Christian H. Mikkelsen  1995  Silkeborg SvÝmmeklub    33.39  1:16.86  2:02.50    2:39.11   
56  Victor Larsen  1998  Frederikssund SvÝmmeklub    33.56  1:14.74  2:02.84    2:39.11   
58  Johannes Kjśrgaard  1998  Agfs SvÝmmeafdeling    32.67  1:15.02  2:04.19    2:40.13   
59  Rasmus K. Hyldgaard  1993  Triton Vejle    32.74  1:17.80  2:03.91    2:40.20   
60  Lukas Larsen  1996  Haderslev SvÝmme Klub    34.49  1:14.39  2:03.72    2:40.32   
61  Tore Hansen  1992  Herlufsholm SvÝmmeklub    31.48  1:14.06  2:03.63    2:40.41   
62  Oliver Broholm  1999  Ringe SvÝmme Klub    34.17  1:15.32  2:04.75    2:40.88   
63  Kristian Ejby  1998  Odense SvÝmme Klub    34.31  1:17.14  2:05.33    2:40.92   
64  Kasper Laursen  1998  Holstebro SvÝmme Club    34.42  1:16.72  2:06.18    2:41.66   
65  Rune Holm Skovby  1998  Haderslev SvÝmme Klub    33.70  1:19.34  2:10.50    2:45.01   
66  Aksel Ruby Larsen  1999  SvÝmmeklubben SÝnderborg    33.34  1:16.12  2:09.17    2:45.24   
67  Jacob Harboe  1998  SvÝmmeklubben Neptun    34.24  1:16.05  2:08.30    2:45.46   
68  Sander Schmidt  1999  Horsens SvÝmmeklub    37.30  1:18.88  2:08.85    2:45.79   
69  Martin Harder Bruun  1998  Silkeborg SvÝmmeklub    38.38  1:19.76  2:07.52    2:45.94   
70  Alexander Jensen  1999  Odder IGF    35.38  1:18.00  2:07.10    2:46.70   
71  Alexander Jensen  1998  Horsens SvÝmmeklub    37.25  1:22.59  2:11.49    2:47.27   
72  Morten Frederiksen  1998  Horsens SvÝmmeklub    39.40  1:22.95  2:09.51    2:48.41   
73  August Stamp Kirkeby  1999  Agfs SvÝmmeafdeling    38.13  1:23.85  2:12.88    2:49.19   
74  Nikolaj Isdahl  1999  Odder IGF    36.94  1:22.47  2:13.28    2:51.27   
75  Jonas HÝrslev SÝrensen  1999  Agfs SvÝmmeafdeling    37.63  1:23.92  2:14.91    2:52.65   
Kristoffer Weber Larsen  1993  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            DNS   
Andrť Ballerini  1999  Frederikssund SvÝmmeklub            DSQ  ej samt. berÝ. v bry 
Anton Ruby Larsen  1996  SvÝmmeklubben SÝnderborg            DSQ  svÝm pŚ maven v ryg 
Rune K. Jensen  1997  Silkeborg SvÝmmeklub            DSQ  crawl arm v start 
Steffen MÝller JŁrgensen  1996  Odder IGF            DSQ  ej forts.bevśg. 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  18:21 
 
Resultat LÝb 2 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 2 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  02 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  19:09   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 2, 200m Medley Herrer, Finaler 
Sponsor: Merrild 
HCA-cup rekord 2.07.22 (2011) 
Chris Christensen 88 - West Swim Esbjerg 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    50m  100m  150m    OpnŚet  Status 











 
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg    27.22  59.61  1:35.57    2:10.72   
Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg    27.99  1:02.98  1:42.79    2:13.48   
Lasse Pittioni  1995  A6    28.50  1:04.06  1:42.38    2:13.49   
Morten Andersen  1994  Odense SvÝmme Klub    28.81  1:04.26  1:44.77    2:16.78   
Karim MÝller  1994  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    29.16  1:03.48  1:45.97    2:18.38   
Viktor Christensen  1995  KÝge SvÝmmeklub    30.88  1:08.01  1:47.86    2:21.31   
Anton Bromer  1995  Agfs SvÝmmeafdeling    31.08  1:09.65  1:53.86    2:26.85   
Kristian Weber Larsen  1990  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    31.51  1:08.16  1:54.74    2:30.86   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  02 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  19:09 
 
Resultat LÝb 3 (Indledende) - Officiel
Resultat LÝb 3 (Indledende) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:25   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 3, 50m BrystsvÝmning Damer, Indledende 
Sponsor: Sśrslev Auto 
HCA-cup rekord 0.33.00 (2009) 
Rikke MÝller Pedersen 89 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub            OpnŚet  Status 











 
Katrine Liljedahl  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            33.68   
Nina HÝjris JÝrgensen  1992  Lyseng IF            33.98   
Josephina Bartela  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            34.27   
Line H. Vestergaard  1996  Silkeborg SvÝmmeklub            34.35   
Maja Nielsen  1996  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            34.71   
Ghita Kobbelgaard  1995  Aalborg SvÝmmeklub            35.38   
Julie Pavon Friis  1999  Agfs SvÝmmeafdeling            35.43   
Louise G. Riget  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            35.51   
Anna Puggard  1996  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            35.54   
10  Natasja Simonsen  1995  O.S.L.F.            35.61   
11  Matilde SchrÝder  1996  Ringe SvÝmme Klub            35.97   
12  Louise Frederiksen  1995  Horsens SvÝmmeklub            36.09   
13  Olivia Larsen  1995  Lyseng IF            36.68   
14  Pernille H. Gravgaard  1997  Triton Vejle            36.69   
15  Simone Friis  1991  IHF SvÝmning            36.77   
16  Emma D. Rasmussen  1996  Holstebro SvÝmme Club            36.85   
17  Sofie Reffstrup Pedersen  1995  Agfs SvÝmmeafdeling            36.88   
18  Emma NÝrgaard  1997  Horsens SvÝmmeklub            37.04   
19  Julie Sundahl Jakobsen  1995  Aalborg SvÝmmeklub            37.78   
20  Sandra Guldborg  1998  Kolding SK            37.92   
21  Alberte Sara Cornelius  1998  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            37.95   
22  Sophie Lund MÝller  1998  Odense SvÝmme Klub            38.02   
23  Silke Meyer  1998  Nyborg SvÝmmeklub            38.14   
24  Rebecca Winther  1996  Gentofte SvÝmme Klub            38.19   
25  Klaudia W. Mogensen  2000  Silkeborg SvÝmmeklub            38.46   
26  Anna Brandenburg Jensen  1999  Skovbakken SvÝmmeafdeling            38.69   
27  Cecilie Bach Bertelsen  1997  Silkeborg SvÝmmeklub            38.97   
28  Camilla Madsen  1997  Holstebro SvÝmme Club            39.20   
29  Mathilde Hallgren  1997  Herlufsholm SvÝmmeklub            39.35   
30  Anne HjortsÝe Petersen  1999  Holstebro SvÝmme Club            39.62   
31  Kathrine Gohr  1997  Triton Vejle            39.67   
32  Helle Dohn  1998  Holstebro SvÝmme Club            39.99   
33  Freja Andersen  1998  Herlufsholm SvÝmmeklub            40.02   
34  Sidse Thorup  1999  Odense SvÝmme Klub            40.29   
35  Nicoline Pontoppidan  1998  Silkeborg SvÝmmeklub            40.37   
36  Anna Deleuran  1995  Herlufsholm SvÝmmeklub            40.42   
36  Lisa SchÝn  1999  Aalborg SvÝmmeklub            40.42   
38  Johanne Carr  1999  Nyborg SvÝmmeklub            40.91   
38  Karoline Lehmann  1999  Aalborg SvÝmmeklub            40.91   
40  Josephine Frede Bundgaard  1997  Lyseng IF            41.47   
41  Thea Lund Petersen  1998  Nyborg SvÝmmeklub            41.95   
42  Therese E. Christensen  1999  SvÝmmeklubben SÝnderborg            42.12   
43  Johanne Laursen  1999  Holstebro SvÝmme Club            42.72   
44  Mette Dyrhauge Winther  1998  Skanderborg SvÝmmeklub            42.91   
45  Emilie Andresen Ravn  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg            43.03   
46  Julia HvalsÝe  1995  Haderslev SvÝmme Klub            43.08   
47  Mikala Mai Halbirk  1998  Triton Vejle            43.23   
48  Mathilde Aagaard Hansen  1999  Frem Odense            43.42   
49  Clara Holst  1999  Skanderborg SvÝmmeklub            43.62   
50  Sarah Dahlquist  1995  Aalborg SvÝmmeklub            43.66   
51  Natasja Brusen Nielsen  1998  Holstebro SvÝmme Club            43.75   
52  Freya Ellehus  2000  Svendborg SvÝmme Klub            43.76   
53  Ida Schmidt  1997  Nyborg SvÝmmeklub            43.99   
54  Caroline Haurist Jensen  1999  Aalborg SvÝmmeklub            44.55   
54  Kathrine Christiansen  1994  Haderslev SvÝmme Klub            44.55   
56  Camilla Linne  1997  SvÝmmeklubben SÝnderborg            44.57   
56  Pernille Maj Thorup  1999  Triton Vejle            44.57   
58  Cecilie Dalgas  2000  Odder IGF            44.62   
59  Christina Christensen  2000  Triton Vejle            44.66   
60  Trine Rasmussen  1999  SvÝmmeklubben Neptun            44.67   
61  Line Bremer Mortensen  2000  Odense SvÝmme Klub            44.71   
62  Frederikke Nielsen  1998  SvÝmmeklubben Neptun            44.74   
63  Stine Knudsen  1999  Kolding SK            44.80   
64  Line MÝller Bossen  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg            44.81   
65  Freja Hyldgaard  1998  Triton Vejle            44.87   
66  Lea Vestergaard-Lund  1998  Odense SvÝmme Klub            45.00   
67  Sille Raahede Nielsen  1998  Delta SvÝm            45.18   
68  Klara Eggers  1997  Odense SvÝmme Klub            45.25   
69  Kirstine M. Pedersen  1999  Delta SvÝm            45.53   
70  Helene BernhÝft Jensen  1998  Vordingborg SvÝmme Klub            45.59   
71  Christina F. Eriksen  1999  Frederikssund SvÝmmeklub            46.17   
72  Christine Nielsen  2001  Odense SvÝmme Klub            46.22   
72  Frida Frydendal  1999  Svendborg SvÝmme Klub            46.22   
74  Amalie Fisker SÝrensen  1997  Odense SvÝmme Klub            46.38   
75  Natasja Hansen  1998  Vordingborg SvÝmme Klub            46.96   
76  Thyra JÝrgensen  2002  Vordingborg SvÝmme Klub            47.62   
77  Julie Kristoffersen  2000  Frem Odense            47.64   
78  Siv Cecilie L. JÝrgensen  1999  Vordingborg SvÝmme Klub            48.03   
79  Frederikke Olsen  2000  O.S.L.F.            48.34   
80  Emilie Madsen  2000  Svendborg SvÝmme Klub            48.52   
81  Cecilie Baraviec  2000  Odense SvÝmme Klub            48.66   
82  Anna Bredal Storgaard  2002  Svendborg SvÝmme Klub            48.86   
83  Mette Bruun-Petersen  2001  Odense SvÝmme Klub            49.20   
84  Signe Stśrmose  1999  Nyborg SvÝmmeklub            49.25   
85  Amalie W. Olsen  2001  Vordingborg SvÝmme Klub            49.77   
86  Anne Sofie JÝrgensen  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF            49.79   
87  Karoline Munch Hansen  2000  Svendborg SvÝmme Klub            49.88   
88  Julie Fink  2001  SvÝmmeklubben SÝnderborg            50.05   
89  Sif Floor  2000  Odense SvÝmme Klub            50.35   
90  Caroline Ege Hansen  1997  Vordingborg SvÝmme Klub            50.56   
91  Sarah Emilie PraŽm  2001  O.S.L.F.            50.60   
92  Signe Juul GrÝnning  2001  Odense SvÝmme Klub            50.79   
93  Luna Ladefoged  2000  Odder IGF            51.04   
94  Esther FlÝ  2001  Skanderborg SvÝmmeklub            51.23   
95  Nikoline BÝgebjerg  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF            51.33   
96  Alberte Kaltoft  2001  Agfs SvÝmmeafdeling            51.91   
97  BjÝrk Nelsing Petersen  2002  Gentofte SvÝmme Klub            52.09   
98  Anne Hazell Brink  1999  O.S.L.F.            52.31   
99  Christine Rasmussen  2001  Haderslev SvÝmme Klub            52.78   
100  Silja ÷sp Logadottir  2001  O.S.L.F.            52.83   
101  Nanna Nielsen  2000  Odense SvÝmme Klub            53.88   
102  Asta Lindenborg  1996  Odense SvÝmme Klub            53.96   
103  Anne Rytter  2000  SvÝmmeklubben Neptun            54.33   
104  Vivian Sun Liang  2002  Gentofte SvÝmme Klub            54.78   
105  Juliane Eggers  2000  Odense SvÝmme Klub            54.95   
106  Astrid Bruun Fejfer  2001  Gentofte SvÝmme Klub            55.07   
107  Nicoline Kristiansen  2002  Agfs SvÝmmeafdeling            55.63   
108  Gry Floor  2000  Odense SvÝmme Klub            57.26   
109  Louise Dam-Henriksen  2001  Gentofte SvÝmme Klub            57.86   
110  Frederikke Honore  2001  O.S.L.F.            1:01.09   
111  Helena Avlaja Eriksen  2001  Odense SvÝmme Klub            1:01.39   
112  Mia Luckow Larsen  2002  Gentofte SvÝmme Klub            1:02.62   
113  Anna Kathrine SkjÝth  2001  O.S.L.F.            1:04.31   
114  Lśrke Bladtkramer  2001  Haderslev SvÝmme Klub            1:04.85   
Christina Blaaberg  1998  Triton Vejle            DNS   
Amalie E. Sterlie  2000  Vordingborg SvÝmme Klub            DSQ  tyvstart 
Elisabeth Sabro Ebbesen  2002  Gentofte SvÝmme Klub            DSQ  crawltag i bryst 
Louise Skovgaard Jensen  2002  ErritsÝ Gymnastik Og IF            DSQ  Db armtag under vand 
Naja Skaarup Jensen  1996  Skanderborg SvÝmmeklub            DSQ  asynkrone ben 
Sidsel Agger  1997  Odense SvÝmme Klub            DSQ  db flyspark 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  18:25 
 
Resultat LÝb 3 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 3 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  03 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:04   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 3, 50m BrystsvÝmning Damer, Finaler 
Sponsor: Sśrslev Auto 
HCA-cup rekord 0.33.00 (2009) 
Rikke MÝller Pedersen 89 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub            OpnŚet  Status 











 
Katrine Liljedahl  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            33.39   
Nina HÝjris JÝrgensen  1992  Lyseng IF            33.88   
Line H. Vestergaard  1996  Silkeborg SvÝmmeklub            34.39   
Josephina Bartela  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            34.65   
Maja Nielsen  1996  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            34.93   
Ghita Kobbelgaard  1995  Aalborg SvÝmmeklub            35.23   
Julie Pavon Friis  1999  Agfs SvÝmmeafdeling            35.62   
Louise G. Riget  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            35.95   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  03 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  17:04 
 
Resultat LÝb 4 (Indledende) - Officiel
Resultat LÝb 4 (Indledende) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  20:22   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 4, 50m BrystsvÝmning Herrer, Indledende 
Sponsor: Kjeldsen 
HCA-cup rekord 0.29.25 
Kristian Quitinen 83 - VI39-VAT 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub            OpnŚet  Status 











 
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg            30.08   
Emil Klingberg  1987  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            30.13   
Mads MÝller  1991  Silkeborg SvÝmmeklub            30.19   
Lasse Pittioni  1995  A6            30.30   
Lars Merl  1993  KÝge SvÝmmeklub            30.69   
Rasmus Koch  1992  Haderslev SvÝmme Klub            30.89   
Anders Paaske  1995  KÝge SvÝmmeklub            31.20   
Christian Blom Jensen  1994  Triton Vejle            31.47   
Mads Larsen  1994  Aalborg SvÝmmeklub            31.58   
10  Daniel Svane Halkjśr  1991  Aalborg SvÝmmeklub            31.69   
11  Christian Warm  1992  KÝge SvÝmmeklub            32.21   
12  Frederik Fisker  1994  A6            32.38   
13  Lasse SchrÝder Jakobsen  1993  Aalborg SvÝmmeklub            32.41   
14  SÝren Larsen  1993  Aalborg SvÝmmeklub            32.79   
15  Sebastian Friis  1995  Agfs SvÝmmeafdeling            32.97   
16  Anton Bromer  1995  Agfs SvÝmmeafdeling            33.05   
17  David TÝrring  1995  Agfs SvÝmmeafdeling            33.08   
18  Janus Meinert  1995  Aalborg SvÝmmeklub            33.50   
19  Emil Andersen  1992  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            33.79   
20  Christian Gravgaard  1997  Kolding SK            33.80   
21  Andreas Levin Pedersen  1995  Silkeborg SvÝmmeklub            33.85   
22  Dennis Skov Gravsen  1991  Holstebro SvÝmme Club            34.09   
23  Frederik J. SÝrensen  1997  O.S.L.F.            34.53   
24  Mikael Thode SÝrensen  1997  Aalborg SvÝmmeklub            34.61   
25  Kasper Fiil Frandsen  1994  Agfs SvÝmmeafdeling            34.70   
26  Mads Andersen  1995  Vordingborg SvÝmme Klub            34.88   
27  Anders Back Laursen  1996  SvÝmmeklubben Kronjylland            35.53   
28  Kasper G Mikkelsen  1998  Frem Odense            35.61   
29  Oliver Chodkiewcz  1996  Frem Odense            35.83   
30  Marco Kirketerp  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            35.87   
31  Oliver Degn  1996  Odder IGF            36.02   
32  Lauritz Bech  1998  Ringe SvÝmme Klub            36.06   
33  Jonas Gadegaard Hansen  1998  Kolding SK            36.89   
34  Alexander Ohrt  1997  Kolding SK            37.33   
35  Jonathan Kristensen  1998  Odder IGF            37.47   
36  Tobias Helmersen  1995  Skovbakken SvÝmmeafdeling            37.54   
37  Emil Rimer  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg            37.73   
38  Steffen MÝller JŁrgensen  1996  Odder IGF            37.87   
39  Victor Prange  1997  Skovbakken SvÝmmeafdeling            37.90   
40  Kartikey Nandgave  1998  Odense SvÝmme Klub            38.77   
41  Kasper Laursen  1998  Holstebro SvÝmme Club            38.98   
42  Frederik Larsen  1998  Ringe SvÝmme Klub            39.33   
43  Nikolaj Borup  1997  ErritsÝ Gymnastik Og IF            39.42   
44  Nicklas Steen Hansen  1999  Horsens SvÝmmeklub            39.46   
45  Rasmus K. Hyldgaard  1993  Triton Vejle            39.48   
46  Nicklas Rasmussen  1997  Triton Vejle            39.68   
47  Nicolai BÝving  1996  Svendborg SvÝmme Klub            39.81   
48  Mads Juul  1997  Triton Vejle            40.70   
49  Mikkel Bruhn Rasmussen  1996  ErritsÝ Gymnastik Og IF            40.99   
50  Alexander Jensen  1999  Odder IGF            41.10   
51  Gregers Wittenberg  1995  ErritsÝ Gymnastik Og IF            41.33   
52  Aksel Ruby Larsen  1999  SvÝmmeklubben SÝnderborg            42.05   
53  Christian Rasmussen  1998  Holstebro SvÝmme Club            42.23   
54  Rasmus GrÝnnegaard  2000  Ringe SvÝmme Klub            42.26   
55  Andreas Bui  2000  O.S.L.F.            42.48   
56  Malthe Hartz  1998  Haderslev SvÝmme Klub            42.64   
57  Benjamin Mads Andresen  2000  Odense SvÝmme Klub            43.35   
58  Peter Krogh Frausing  1998  Odense SvÝmme Klub            43.87   
59  Joachim Malchow-MÝller  1998  Frem Odense            43.98   
60  Ali Juma  1996  O.S.L.F.            44.74   
61  Andreas Aunsholt  1999  Odense SvÝmme Klub            44.76   
62  Oliver Rosendal  1997  Frederikssund SvÝmmeklub            44.81   
63  Christian Rasmussen  2000  O.S.L.F.            44.88   
64  Jens W. S. Andersen  2000  O.S.L.F.            45.11   
64  Thorstein Godske Pedersen  2000  Odense SvÝmme Klub            45.11   
66  Malthe Burgaard  2000  Odense SvÝmme Klub            45.38   
67  Mads SÝrensen  2000  O.S.L.F.            45.66   
68  Andreas Hansen  2000  Triton Vejle            46.05   
69  Magnus Lund Munk  1999  Haderslev SvÝmme Klub            46.14   
70  Kaare Fisker Larsen  1998  O.S.L.F.            46.29   
71  Theis Vibskov Kristensen  1998  Svendborg SvÝmme Klub            46.85   
72  Marko Macura  2000  SvÝmmeklubben SÝnderborg            47.48   
73  Mathias SÝnderby  2000  Triton Vejle            47.74   
74  Aleksander EngstrÝm  2000  Frem Odense            48.24   
75  Lasse Skovning Schmidt  1998  Odense SvÝmme Klub            48.65   
76  Joachim Erlandsen  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF            48.66   
77  Jeppe Kjśr  1998  Haderslev SvÝmme Klub            49.07   
78  Steffen VesterÝ Uldal  1999  Haderslev SvÝmme Klub            49.48   
79  Carl-Emil LÝnborg  2002  Gentofte SvÝmme Klub            49.79   
80  Carl Martin Lundin  2001  Gentofte SvÝmme Klub            49.81   
81  Erik Stendal  2002  Agfs SvÝmmeafdeling            50.08   
82  Christian SkinhÝj  2001  Gentofte SvÝmme Klub            50.43   
83  Jonas Harbo Knudsen  1999  O.S.L.F.            50.69   
84  Simon Perzynski  2002  SvÝmmeklubben SÝnderborg            54.29   
85  Elias HaugbÝl  2001  Gentofte SvÝmme Klub            54.36   
86  Nicolaj Absalon  1999  Haderslev SvÝmme Klub            54.57   
87  Rasmus Juul Nielsen  1999  O.S.L.F.            55.52   
88  Christoffer Weiss  2001  Gentofte SvÝmme Klub            57.23   
89  William MÝhede Henriksen  1999  Odense SvÝmme Klub            58.73   
90  Kenan Kaya  2001  Odder IGF            59.05   
91  Jonas Fjord Kaldahl  2000  O.S.L.F.            1:00.17   
92  Andrť Iversen  2001  SvÝmmeklubben SÝnderborg            1:00.75   
Jesper Gemke  1993  Agfs SvÝmmeafdeling            DNS   
Lucas Arumugam  2000  ErritsÝ Gymnastik Og IF            DNS   
Martin Lindblad  1999  Silkeborg SvÝmmeklub              OD Akut syg 
Jonathan Weitling  1993  A6            DSQ  2 flyspark v start 
Malthe BÝg  1998  Odense SvÝmme Klub            DSQ  2 flyspark v start 
Thor G. Nedergaard  2002  Odder IGF            DSQ  db armta. u. vand 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  20:22 
 
Resultat LÝb 4 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 4 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  02 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  20:08   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 4, 50m BrystsvÝmning Herrer, Finaler 
Sponsor: Kjeldsen 
HCA-cup rekord 0.29.25 
Kristian Quitinen 83 - VI39-VAT 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub            OpnŚet  Status 











 
Emil Klingberg  1987  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            29.63   
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg            29.91   
Mads MÝller  1991  Silkeborg SvÝmmeklub            30.67   
Lasse Pittioni  1995  A6            30.69   
Rasmus Koch  1992  Haderslev SvÝmme Klub            31.09   
Christian Blom Jensen  1994  Triton Vejle            31.47   
Lars Merl  1993  KÝge SvÝmmeklub            31.67   
Anders Paaske  1995  KÝge SvÝmmeklub            31.83   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  02 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  20:08 
 
Resultat LÝb 5 (Indledende) - Officiel
Resultat LÝb 5 (Indledende) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  19:22   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 5, 100m RygsvÝmning Damer, Indledende 
Sponsor: PŚgen 
HCA-cuo rekord 1.02.03 (2005) 
Louise ōrnstedt 89 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    50m        OpnŚet  Status 











 
Cecilie Hansen  1995  Aalborg SvÝmmeklub    32.32        1:07.05   
Sabrina WielsÝe  1990  KÝge SvÝmmeklub    33.11        1:07.43   
Christina Hvid Edill  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    33.34        1:07.82   
Hannah Nissen  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    33.34        1:07.91   
Isabel Mass  1998  A6    33.92        1:08.75   
Sofie Reffstrup Pedersen  1995  Agfs SvÝmmeafdeling    33.94        1:09.44   
Cecilie Emma Christiansen  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    33.69        1:09.68   
Isabella Kjeldsen  1993  Silkeborg SvÝmmeklub    33.91        1:09.92   
Helene JÝrgensen  1995  Ringe SvÝmme Klub    34.15        1:10.41   
10  Andrea Aagaard  1996  Ringe SvÝmme Klub    33.96        1:11.00   
11  Monique Johansen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    34.35        1:11.77   
12  Marianne Duijm  1993  A6    35.59        1:12.00   
13  Nina HÝjris JÝrgensen  1992  Lyseng IF    34.55        1:12.03   
14  Caroline Amalie Duus  1998  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    35.61        1:12.48   
15  Sarah Harder Bruun  1993  Silkeborg SvÝmmeklub    35.35        1:12.59   
16  Josefine MÝller Jeppesen  1995  Odense SvÝmme Klub    34.95        1:12.99   
17  Rikke Glinvad  1997  Aalborg SvÝmmeklub    35.86        1:13.18   
18  Kristina K Hedegaard  1995  Aalborg SvÝmmeklub    36.25        1:13.22   
19  Helle Dohn  1998  Holstebro SvÝmme Club    36.45        1:13.42   
20  Tanja Lylloff  1998  Herlufsholm SvÝmmeklub    35.80        1:13.69   
21  Matilde SchrÝder  1996  Ringe SvÝmme Klub    36.46        1:13.83   
22  Andrea Broe  1997  O.S.L.F.    36.32        1:14.23   
23  Ghita Kobbelgaard  1995  Aalborg SvÝmmeklub    36.27        1:14.35   
24  Sofia Zachariassen  1999  O.S.L.F.    36.65        1:14.40   
25  Maria Nielsen  1996  Agfs SvÝmmeafdeling    36.53        1:14.54   
26  Katja Lund Cliff  1996  Holstebro SvÝmme Club    37.73        1:14.66   
27  Fiona Bracken  1998  Skovbakken SvÝmmeafdeling    36.56        1:14.93   
28  Mei Mei Dreyer  1998  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    36.57        1:15.28   
29  Marlene Jessing Larsen  1996  Agfs SvÝmmeafdeling    36.97        1:15.33   
30  Emma D. Rasmussen  1996  Holstebro SvÝmme Club    37.23        1:15.55   
31  Natascha Alexandra Green  2000  Agfs SvÝmmeafdeling    37.02        1:15.64   
32  Hanne Welinder  1995  Odense SvÝmme Klub    37.06        1:15.79   
33  Freja Hamann Larsen  1999  Kolding SK    37.66        1:16.19   
34  Elisabeth Kann  1994  Herlufsholm SvÝmmeklub    37.19        1:16.44   
35  Louise G. Riget  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    37.60        1:16.53   
36  Pernille Luise Kellmann  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg    38.01        1:16.86   
37  Katrine Drest JÝrgensen  1995  O.S.L.F.    37.04        1:16.92   
38  Anna Sommer Harrits  1999  Agfs SvÝmmeafdeling    37.76        1:16.93   
39  Amalie Bach Nielsen  1999  Horsens SvÝmmeklub    37.95        1:16.97   
40  Helena Holm Iversen  1995  Gentofte SvÝmme Klub    37.55        1:16.98   
41  Agnes Astrup Christiansen  1997  Triton Vejle    38.17        1:17.27   
42  Johanne Sofie Kjśrsgaard  1998  Agfs SvÝmmeafdeling    38.60        1:17.68   
43  Celia Erikstad  1999  Silkeborg SvÝmmeklub    36.93        1:17.74   
44  Gizem ōzkan  1998  Odder IGF    37.72        1:18.00   
45  Victoria Wolsted  2000  Frederikssund SvÝmmeklub    38.99        1:18.20   
46  Signe Bjerre  1998  Frederikssund SvÝmmeklub    36.63        1:18.35   
47  Laura K. Westergaard  1997  Aalborg SvÝmmeklub    37.56        1:18.42   
48  Sofie MÝller SÝrensen  1998  SvÝmmeklubben Neptun    37.68        1:18.54   
49  Malene Asmussen  1995  Ringsted SvÝmme Klub    38.05        1:18.56   
50  Freja Andersen  1998  Herlufsholm SvÝmmeklub    38.48        1:18.57   
51  Amalie BÝgebjerg  1995  Delta SvÝm    38.94        1:19.04   
52  Stine Mary Vissing  1997  Agfs SvÝmmeafdeling    38.66        1:19.07   
53  Anna Lund Henriksen  1998  O.S.L.F.    38.71        1:19.25   
54  Matilde Kjeldsen  1999  Agfs SvÝmmeafdeling    39.29        1:19.51   
55  Laura B. Rasmussen  1999  SvÝmmeklubben Neptun    38.35        1:19.62   
56  Silke Meyer  1998  Nyborg SvÝmmeklub    39.12        1:19.68   
57  Astrid Fly Oredsson  1998  Agfs SvÝmmeafdeling    39.39        1:19.78   
58  Sofie Jespersen  1997  SvÝmmeklubben SÝnderborg    39.26        1:19.83   
59  Katrine M. Johannsen  1996  Silkeborg SvÝmmeklub    39.24        1:19.86   
60  Lykke K. Nielsen  1999  Odder IGF    39.49        1:20.12   
61  Sarah Brejnholt  1996  SvÝmmeklubben Kronjylland    39.50        1:20.37   
62  Emma Hansen  1999  Odense SvÝmme Klub    39.07        1:21.11   
62  Johanne Juul Nielsen  1996  Herlufsholm SvÝmmeklub    39.51        1:21.11   
64  Anna J. V. Hededal  1998  Triton Vejle    39.66        1:21.21   
65  Nicoline Ahrentsen  2000  Ringe SvÝmme Klub    39.51        1:21.38   
66  Caroline Fischer Larsen  1997  Herlufsholm SvÝmmeklub    39.51        1:21.40   
67  Signe Terp  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg    39.44        1:21.44   
68  Esra ōzkan  1998  Odder IGF    39.67        1:21.80   
69  Camilla Rask  1999  Odense SvÝmme Klub    39.92        1:21.93   
70  Linette Nanna Rasmusssen  1997  Aalborg SvÝmmeklub    40.47        1:22.22   
71  Martha Andersen  1999  Triton Vejle    40.81        1:22.45   
72  Sofie Schmidt  1998  Frederikssund SvÝmmeklub    39.71        1:22.65   
73  Cathrine Kallestrup  1993  Frederikssund SvÝmmeklub    41.13        1:22.66   
74  Anne Stine Andreasen  1997  Odder IGF    40.86        1:23.42   
75  Emilie Aagaard  1997  Silkeborg SvÝmmeklub    40.89        1:23.46   
76  Isabella Wolsted  1998  Frederikssund SvÝmmeklub    40.83        1:23.47   
77  Laura Morsing  1999  Haderslev SvÝmme Klub    40.69        1:23.87   
78  Amalie MŁller Lindemann  1999  SvÝmmeklubben SÝnderborg    40.54        1:24.25   
78  Line Bremer Mortensen  2000  Odense SvÝmme Klub    41.02        1:24.25   
80  Line J. V. Hededal  2001  Triton Vejle    40.35        1:24.32   
81  Freja Nicholas  2000  Frem Odense    41.30        1:24.37   
82  Amalie L. Nielsen  1997  Horsens SvÝmmeklub    40.88        1:24.52   
83  Josefine Knudsen  1998  SvÝmmeklubben Neptun    41.04        1:24.54   
84  Celina G Winther  1999  SvÝmmeklubben Neptun    42.31        1:25.15   
85  Freja Hyldgaard  1998  Triton Vejle    41.47        1:25.33   
86  Lea Vestergaard-Lund  1998  Odense SvÝmme Klub    41.17        1:25.46   
87  Nicoline Bredahl  2000  Skanderborg SvÝmmeklub    41.49        1:25.89   
88  Cecilie Dalgas  2000  Odder IGF    42.57        1:26.37   
89  Johanne A. Christiansen  2000  Triton Vejle    42.10        1:26.56   
90  Nete Panduro  1995  Triton Vejle    41.94        1:26.69   
91  Camilla Buch  1999  SvÝmmeklubben SÝnderborg    42.66        1:27.70   
92  Helena Terp  1999  Odense SvÝmme Klub    42.26        1:27.85   
93  Mikala Mai Halbirk  1998  Triton Vejle    43.42        1:27.91   
94  Katrine Nielsson  2000  Frederikssund SvÝmmeklub    43.58        1:28.08   
95  Caroline Bo Nielsen  2001  Kolding SK    42.69        1:28.77   
96  Cecilie Ahrentsen  1998  Ringe SvÝmme Klub    43.14        1:29.86   
97  Kirstine Orland  1997  Vordingborg SvÝmme Klub    43.96        1:31.18   
98  Cathrine Skau Hansen  1999  Delta SvÝm    44.62        1:31.77   
99  Rikke S. SÝrensen  1997  Haderslev SvÝmme Klub    44.53        1:32.33   
100  Luna Ladefoged  2000  Odder IGF    45.21        1:33.32   
101  Asta Lindenborg  1996  Odense SvÝmme Klub    44.82        1:33.43   
102  Nikoline Mathiesen  2000  SvÝmmeklubben SÝnderborg    45.63        1:34.25   
103  Siv Cecilie L. JÝrgensen  1999  Vordingborg SvÝmme Klub    45.83        1:34.57   
104  Liv Cramer  2000  Agfs SvÝmmeafdeling    46.19        1:34.70   
105  Anne Sofie JÝrgensen  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF    47.18        1:36.09   
106  Claudia Olsen  1998  Frem Odense    47.09        1:36.32   
107  Iben Bak  2001  Nyborg SvÝmmeklub    48.50        1:36.41   
108  Anne Sofie Thrane  2000  Svendborg SvÝmme Klub    48.34        1:37.27   
109  Maria S. Johansen  2000  SvÝmmeklubben SÝnderborg    47.19        1:38.01   
110  Anne Hazell Brink  1999  O.S.L.F.    49.25        1:39.15   
111  Line Gertz  2001  Agfs SvÝmmeafdeling            1:41.64   
112  Julie Fink  2001  SvÝmmeklubben SÝnderborg    49.57        1:42.33   
113  Freja Larsen  2001  Haderslev SvÝmme Klub            1:44.09   
114  Charlotte Bisgaard  2001  Delta SvÝm    49.53        1:44.73   
115  Emilie Madsen  2000  Svendborg SvÝmme Klub    50.52        1:45.32   
116  Emilie Holst Lange  2002  Gentofte SvÝmme Klub    52.32        1:46.68   
117  Juliane Eggers  2000  Odense SvÝmme Klub    52.54        1:50.19   
118  Nicoline Kristiansen  2002  Agfs SvÝmmeafdeling    54.84        1:52.06   
119  Frederikke Honore  2001  O.S.L.F.    55.15        1:55.26   
120  Nanna Nielsen  2000  Odense SvÝmme Klub    1:01.06        2:05.14   
Alberte Antje KallesÝe  2000  Svendborg SvÝmme Klub            DNS   
Cecilie Jensen  1994  Holstebro SvÝmme Club            DNS   
Helena Avlaja Eriksen  2001  Odense SvÝmme Klub            DNS   
Maria J. V. Hededal  1995  Triton Vejle            DNS   
Mathilde Jensen  1997  Herlufsholm SvÝmmeklub            DNS   
Emily Dahl Jensen  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF            DSQ  ej fort. bev v 50 m 
Karoline Munch Hansen  2000  Svendborg SvÝmme Klub            DSQ  udsvÝm.p.mave 
Mia Luckow Larsen  2002  Gentofte SvÝmme Klub            DSQ  svÝm.p.mave 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  19:22 
 
Resultat LÝb 5 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 5 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  03 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:54   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 5, 100m RygsvÝmning Damer, Finaler 
Sponsor: PŚgen 
HCA-cup rekord 1.02.03 (2005) 
Louise ōrnstedt 89 - FREM-STO95 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    50m        OpnŚet  Status 











 
Cecilie Hansen  1995  Aalborg SvÝmmeklub    32.00        1:06.07   
Hannah Nissen  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.71        1:06.80   
Christina Hvid Edill  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    32.83        1:07.32   
Sofie Reffstrup Pedersen  1995  Agfs SvÝmmeafdeling    32.74        1:07.48   
Isabel Mass  1998  A6    33.43        1:08.06   
Sabrina WielsÝe  1990  KÝge SvÝmmeklub    32.82        1:08.19   
Cecilie Emma Christiansen  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    34.13        1:09.90   
Isabella Kjeldsen  1993  Silkeborg SvÝmmeklub    33.98        1:10.47   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  03 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  17:54 
 
Resultat LÝb 6 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider
Resultat LÝb 6 (Indledende) - Pr. aldersgruppe med point og mellemtider 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  19:33   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 6, 100m RygsvÝmning Herrer, Indledende 14 Śr og yngre 
Sponsor: Lemvigh-MŁller 
HCA-cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub                   











 
Tobias B. Bjerg  1998    437  33.00        1:08.42   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
Jonas B. JÝrgensen  1998    395  34.33        1:10.80   
  Lyseng IF                   
                     
Oliver Broholm  1999    365  35.75        1:12.68   
  Ringe SvÝmme Klub                   
                     
Nikolaj J. JÝrgensen  1998    351  35.81        1:13.66   
  Aalborg SvÝmmeklub                   
                     
Malthe BÝg  1998    343  35.93        1:14.22   
  Odense SvÝmme Klub                   
                     
Simon Noesgaard Nielsen  1998    328  36.73        1:15.28   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
Daniel Starup Falck  1999    328  36.84        1:15.30   
  Frederikssund SvÝmmeklub                   
                     
Sander Schmidt  1999    327  36.83        1:15.41   
  Horsens SvÝmmeklub                   
                     
Jakob Knoblauch  1999    308  37.77        1:16.92   
  Svendborg SvÝmme Klub                   
                     
10  Frederik Lundgaard  1999    308  38.19        1:16.95   
  Frederikssund SvÝmmeklub                   
                     
11  Oskar JÝrgensen  1998    307  37.90        1:17.03   
  Odder IGF                   
                     
12  Toke Cramer  1998    294  38.40        1:18.10   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
13  Mikkel Hvidholm  1998    293  39.15        1:18.20   
  Delta SvÝm                   
                     
14  Martin Harder Bruun  1998    288  38.71        1:18.68   
  Silkeborg SvÝmmeklub                   
                     
15  Morten Frederiksen  1998    284  39.54        1:18.99   
  Horsens SvÝmmeklub                   
                     
16  Gustav Yde  2000    278  39.14        1:19.55   
  SvÝmmeklubben S 68                   
                     
17  Nikolaj Isdahl  1999    267  39.34        1:20.70   
  Odder IGF                   
                     
18  Simon Juul Henriksen  2001    258  39.39        1:21.57   
  Frem Odense                   
                     
19  Thomas Frederiksen  2000    253  39.95        1:22.15   
  Odder IGF                   
                     
20  Alexander Jensen  1998    249  40.11        1:22.57   
  Horsens SvÝmmeklub                   
                     
21  SÝren Bisgaard  1998    243  40.73        1:23.20   
  Delta SvÝm                   
                     
22  August Korsgaard  1999    242  40.83        1:23.38   
  Ringe SvÝmme Klub                   
                     
23  Mads LŁnell Bruhn  1998    241  40.19        1:23.46   
  Herlufsholm SvÝmmeklub                   
                     
24  Laurits SÝborg Jensen  1999    240  41.88        1:23.59   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
25  Jakob Juul  2000    240  40.33        1:23.61   
  Triton Vejle                   
                     
26  Andrť Ballerini  1999    228  42.18        1:25.06   
  Frederikssund SvÝmmeklub                   
                     
27  Christoffer MÝldrup  1998    227  42.83        1:25.12   
  Brśdstrup SvÝmmeklub                   
                     
28  Christoffer Vagn Lorenzen  1999    222  41.18        1:25.82   
  SvÝmmeklubben SÝnderborg                   
                     
29  Mikkel Steffensen  1999    215  42.68        1:26.65   
  Frederikssund SvÝmmeklub                   
                     
30  Mathias SÝnderby  2000    209  42.74        1:27.46   
  Triton Vejle                   
                     
31  Nicolai Vad Kruse  1999    191  43.86        1:30.21   
  Horsens SvÝmmeklub                   
                     
32  Kristoffer B. Holm  1999    176  44.77        1:32.73   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
33  Joachim Malchow-MÝller  1998    169  44.68        1:33.90   
  Frem Odense                   
                     
34  Peter Krogh Frausing  1998    157  47.61        1:36.23   
  Odense SvÝmme Klub                   
                     
35  Anders Norheim  2000    142  48.45        1:39.58   
  Gentofte SvÝmme Klub                   
                     
36  August Becktor  2001    132  49.79        1:42.00   
  Gentofte SvÝmme Klub                   
                     
37  Christian Ottosen  2002    130  49.30        1:42.46   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
38  Thor G. Nedergaard  2002    126  1:43.65        1:43.65   
  Odder IGF                   
                     
39  Casper SÝrensen  2000    123  49.43        1:44.43   
  Frem Odense                   
                     
40  Simon Perzynski  2002    119  51.16        1:45.70   
  SvÝmmeklubben SÝnderborg                   
                     
41  Daniel Gev  2000    119  51.78        1:45.74   
  Gentofte SvÝmme Klub                   
                     
42  Rasmus K. Steengaard  2002    105  52.56        1:50.23   
  Gentofte SvÝmme Klub                   
                     
43  Jonas Fjord Kaldahl  2000    103  53.99        1:50.67   
  O.S.L.F.                   
                     
44  Thor Krśmmer  2002    88  54.01        1:56.80   
  Gentofte SvÝmme Klub                   
                     
45  Magnus Gertz  2000    80  57.35        2:00.65   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
Marcus Dessau  2002              DSQ  udsvÝm.p.mave 50m 
  Gentofte SvÝmme Klub                   
                     
 
LÝb 6, 100m RygsvÝmning Herrer, Indledende 15 - 16 Śr 
Sponsor: Lemvigh-MŁller 
HCA-cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub                   











 
Jens Bach  1997    487  32.29        1:06.02   
  Aalborg SvÝmmeklub                   
                     
Frederik J. SÝrensen  1997    465  32.79        1:07.02   
  O.S.L.F.                   
                     
Marcus KrÝyer Svendsen  1997    463  32.87        1:07.13   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Victor Tolstrup  1996    447  33.43        1:07.93   
  Delta SvÝm                   
                     
Magnus HÝvsgaard  1997    439  32.83        1:08.35   
  Odense SvÝmme Klub                   
                     
Bo Volf BrÝchner  1996    430  34.06        1:08.80   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
Mikkel GrÝnbo  1996    424  33.92        1:09.15   
  Silkeborg SvÝmmeklub                   
                     
Martin GrÝnning  1997    399  34.71        1:10.57   
  Silkeborg SvÝmmeklub                   
                     
Oliver Degn  1996    391  33.85        1:11.05   
  Odder IGF                   
                     
10  Steffen MÝller JŁrgensen  1996    388  34.57        1:11.22   
  Odder IGF                   
                     
11  Oliver Danielsen  1996    385  34.53        1:11.39   
  Kolding SK                   
                     
12  Asger Richard Hansen  1996    383  34.47        1:11.51   
  Haderslev SvÝmme Klub                   
                     
13  Alexander Ohrt  1997    376  35.78        1:11.95   
  Kolding SK                   
                     
14  Anton Holten Lambert  1997    374  34.72        1:12.08   
  Nyborg SvÝmmeklub                   
                     
15  Nicklas Rasmussen  1997    374  35.10        1:12.10   
  Triton Vejle                   
                     
16  Magnus Koch Sonnenborg  1997    361  35.54        1:12.97   
  AllerÝd SvÝmmeklub                   
                     
17  Lukas Larsen  1996    359  35.83        1:13.10   
  Haderslev SvÝmme Klub                   
                     
18  Thomas Schultz Nielsen  1996    338  35.45        1:14.55   
  Ringe SvÝmme Klub                   
                     
19  Jacob Wecherhausen  1997    335  36.18        1:14.76   
  SvÝmmeklubben SÝnderborg                   
                     
20  Rune Jensen  1997    334  35.78        1:14.86   
  Ringe SvÝmme Klub                   
                     
21  Jonatan Balladone  1997    324  37.08        1:15.61   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
22  Mikkel VÝlund  1997    309  38.02        1:16.86   
  Brśdstrup SvÝmmeklub                   
                     
23  Patrick Rasmussen  1997    307  35.92        1:16.98   
  Herlufsholm SvÝmmeklub                   
                     
24  Magnus B. Wichmann  1997    294  37.90        1:18.09   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
25  Victor Kjśr Eskildsen  1997    279  38.86        1:19.53   
  Odder IGF                   
                     
26  Frederik Rasmussen  1997    275  38.04        1:19.87   
  ErritsÝ Gymnastik Og IF                   
                     
27  Lasse Damsgaard Mikkelsen  1997    255  40.01        1:21.87   
  Skovbakken SvÝmmeafdeling                   
                     
28  Ali Juma  1996    190  43.74        1:30.30   
  O.S.L.F.                   
                     
29  Anders Riege  1997    142  1:39.61        1:39.61   
  Haderslev SvÝmme Klub                   
                     
Sarangan Kannahtas  1996              DNS   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
 
LÝb 6, 100m RygsvÝmning Herrer, Indledende 17 - 18 Śr 
Sponsor: Lemvigh-MŁller 
HCA-cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub                   











 
Kasper Schultz  1995    614  29.99        1:01.11   
  Holstebro SvÝmme Club                   
                     
Morten Bak Hansen  1995    597  31.09        1:01.70   
  A6                   
                     
Christian Tang Christiansen  1994    557  30.15        1:03.12   
  Kolbotn IL                   
                     
Sebastian Merrildgaard  1995    536  30.81        1:03.96   
  A6                   
                     
Karim MÝller  1994    522  31.48        1:04.49   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jakob Kornmaaler  1995    516  31.76        1:04.75   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
Felix Zšhringer  1994    500  31.63        1:05.45   
  Silkeborg SvÝmmeklub                   
                     
Mark H. ōstermann  1995    485  32.38        1:06.09   
  SvÝmmeklubben Triton Ballerup                   
                     
Jacob Jensen  1995    468  32.72        1:06.92   
  Vordingborg SvÝmme Klub                   
                     
10  Frederik Bendix  1995    465  32.48        1:07.06   
  SvÝmmeklubben Kronjylland                   
                     
11  Jesper Andersen  1995    450  32.53        1:07.78   
  Vordingborg SvÝmme Klub                   
                     
12  Frederik V-Nielsen  1995    445  32.61        1:08.04   
  Aalborg SvÝmmeklub                   
                     
13  Sebastian Friis  1995    422  33.89        1:09.26   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
14  Benjamin Jensen  1994    416  34.00        1:09.59   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
15  Kristian RanghÝj  1995    415  33.51        1:09.61   
  Randers GF Neptun                   
                     
16  Janus Meinert  1995    361  35.24        1:12.97   
  Aalborg SvÝmmeklub                   
                     
17  Jonas Nibe Klit  1994    222  42.59        1:25.72   
  Odense SvÝmme Klub                   
                     
 
LÝb 6, 100m RygsvÝmning Herrer, Indledende 19 - 99 Śr 
Sponsor: Lemvigh-MŁller 
HCA-cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Point  FINA  50m        OpnŚet  Status 
  Klub                   











 
Chris Christensen  1988    633  29.94        1:00.49   
  West Swim Esbjerg                   
                     
Frederik Christensen  1992    562  31.46        1:02.94   
  KÝge SvÝmmeklub                   
                     
Viktor B. Bromer  1993    548  31.47        1:03.47   
  Agfs SvÝmmeafdeling                   
                     
Daniel Svane Halkjśr  1991    526  31.77        1:04.35   
  Aalborg SvÝmmeklub                   
                     
Patrick HÝjbÝge  1992    502  31.50        1:05.36   
  Herlufsholm SvÝmmeklub                   
                     
Patrik Leth JÝrgensen  1992    470  32.62        1:06.82   
  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup                   
                     
Michael GrÝnlund Larsen  1993    439  33.39        1:08.35   
  Aalborg SvÝmmeklub                   
                     
Rasmus K. Hyldgaard  1993    256  39.15        1:21.75   
  Triton Vejle                   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  19:33 
 
Resultat LÝb 6 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 6 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  02 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  17:56   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 6, 100m RygsvÝmning Herrer, Finaler 
Sponsor: Lemvigh-MŁller 
HCA-cup rekord 0.59.10 (2008) 
Tobias Urban Hansen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    50m        OpnŚet  Status 











 
Chris Christensen  1988  West Swim Esbjerg    28.75        59.24   
Morten Bak Hansen  1995  A6    29.34        59.94   
Kasper Schultz  1995  Holstebro SvÝmme Club    29.65        1:00.19   
Viktor B. Bromer  1993  Agfs SvÝmmeafdeling    29.65        1:00.22   
Daniel Svane Halkjśr  1991  Aalborg SvÝmmeklub    29.89        1:02.67   
Sebastian Merrildgaard  1995  A6    30.65        1:03.45   
Christian Tang Christiansen  1994  Kolbotn IL    30.32        1:03.89   
Frederik Christensen  1992  KÝge SvÝmmeklub    31.80        1:06.41   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  02 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  17:56 
 
Resultat LÝb 7 (Indledende) - Officiel
Resultat LÝb 7 (Indledende) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  19:57   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 7, 50m FrisvÝmning Damer, Indledende 
Sponsor: Totalbanken 
HCA-cup rekord 0.28.68 (2008) 
Jeanette Ottesen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub            OpnŚet  Status 











 
Julie BrÝndum Petersen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            27.34   
Maja Nielsen  1996  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            27.64   
Julie Sundahl Jakobsen  1995  Aalborg SvÝmmeklub            28.35   
Kalinka T. Mogensen  1995  Silkeborg SvÝmmeklub            28.39   
Josephina Bartela  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            28.42   
Megan Forslund Hansen  1997  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            28.45   
Andrea Broe  1997  O.S.L.F.            28.60   
Sofie Reffstrup Pedersen  1995  Agfs SvÝmmeafdeling            28.60   
Iben Grundtvig  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            28.81   
10  Katrine Liljedahl  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            28.85   
10  Marianne Duijm  1993  A6            28.85   
12  Monique Johansen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            28.94   
13  Signe Tolstrup  1995  Silkeborg SvÝmmeklub            29.00   
14  Kathrine Gohr  1997  Triton Vejle            29.08   
15  Louise Frederiksen  1995  Horsens SvÝmmeklub            29.12   
16  Helene JÝrgensen  1995  Ringe SvÝmme Klub            29.16   
17  Julie Lunau  1995  A6            29.17   
18  Josephine Holm  1999  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            29.20   
19  Laura K. Westergaard  1997  Aalborg SvÝmmeklub            29.34   
20  Sofie Burgaard  1997  Odense SvÝmme Klub            29.37   
21  Ditte V. Hansen  1997  Silkeborg SvÝmmeklub            29.39   
22  Pernille H. Gravgaard  1997  Triton Vejle            29.42   
23  Mei Mei Dreyer  1998  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            29.47   
24  Mia Jensen  1998  Delta SvÝm            29.50   
24  Nina HÝjris JÝrgensen  1992  Lyseng IF            29.50   
26  Klaudia W. Mogensen  2000  Silkeborg SvÝmmeklub            29.62   
27  Freja Hamann Larsen  1999  Kolding SK            29.80   
28  Astrid Fly Oredsson  1998  Agfs SvÝmmeafdeling            29.89   
29  Camilla Rask  1999  Odense SvÝmme Klub            29.96   
30  Stine Bitsch-Olsen  1995  Vordingborg SvÝmme Klub            29.97   
31  Simone Friis  1991  IHF SvÝmning            29.99   
32  Lise L. Nielsen  1996  Aalborg SvÝmmeklub            30.00   
33  Astrid Koch  1994  Ringe SvÝmme Klub            30.09   
34  Sarah Dahlquist  1995  Aalborg SvÝmmeklub            30.18   
35  Katrine M. Johannsen  1996  Silkeborg SvÝmmeklub            30.21   
36  Cecilie F. Jensen  1998  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            30.25   
37  Simone Nielsen  1996  Herlufsholm SvÝmmeklub            30.28   
38  Ida Petersen  1998  Herlufsholm SvÝmmeklub            30.42   
39  Katrine Ejby  1998  Odense SvÝmme Klub            30.43   
40  Rikke Glinvad  1997  Aalborg SvÝmmeklub            30.49   
41  Katja Lund Cliff  1996  Holstebro SvÝmme Club            30.54   
42  Ditte Elschner Kristensen  1995  Odense SvÝmme Klub            30.55   
43  Andrea Aagaard  1996  Ringe SvÝmme Klub            30.58   
44  Elisabeth Kann  1994  Herlufsholm SvÝmmeklub            30.65   
45  Sophie Lund MÝller  1998  Odense SvÝmme Klub            30.78   
46  Emma D. Rasmussen  1996  Holstebro SvÝmme Club            30.82   
47  Mathilde SÝrensen  1996  Triton Vejle            30.91   
48  Anna Puggard  1996  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            30.94   
49  Helle Dohn  1998  Holstebro SvÝmme Club            30.95   
50  Alberte Sara Cornelius  1998  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            31.01   
50  Cecilie Lacour Brandstrup  1994  Frem Odense            31.01   
52  Marlene Jessing Larsen  1996  Agfs SvÝmmeafdeling            31.03   
53  Camilla Madsen  1997  Holstebro SvÝmme Club            31.05   
54  Anne Katrine JÝrgensen  2000  Kolding SK            31.13   
55  Tanja Lylloff  1998  Herlufsholm SvÝmmeklub            31.16   
56  Stine Mary Vissing  1997  Agfs SvÝmmeafdeling            31.17   
57  Louise Holm  1994  Horsens SvÝmmeklub            31.19   
58  Sofia Zachariassen  1999  O.S.L.F.            31.20   
59  Christina F. Eriksen  1999  Frederikssund SvÝmmeklub            31.33   
60  Cecilie Bach Bertelsen  1997  Silkeborg SvÝmmeklub            31.35   
61  Sofie Jespersen  1997  SvÝmmeklubben SÝnderborg            31.43   
62  Caroline Haurist Jensen  1999  Aalborg SvÝmmeklub            31.50   
63  Adriana Natalia Bankowska  1997  Frederikssund SvÝmmeklub            31.54   
64  Natasja Hansen  1998  Vordingborg SvÝmme Klub            31.57   
65  Kathrine Christiansen  1994  Haderslev SvÝmme Klub            31.58   
66  Frederikke B Christensen  1998  Haderslev SvÝmme Klub            31.61   
66  Natasja Simonsen  1995  O.S.L.F.            31.61   
68  Sofie W. Bunten  1999  Silkeborg SvÝmmeklub            31.68   
69  Celia Erikstad  1999  Silkeborg SvÝmmeklub            31.70   
70  Thea Lund Petersen  1998  Nyborg SvÝmmeklub            31.73   
71  Matilda Holse  1998  Svendborg SvÝmme Klub            31.76   
72  Helene GrÝnnegaard  1998  Ringe SvÝmme Klub            31.78   
73  Gizem ōzkan  1998  Odder IGF            31.82   
74  Johanne Juul Nielsen  1996  Herlufsholm SvÝmmeklub            31.83   
75  Martha Andersen  1999  Triton Vejle            31.92   
76  Amalie Fisker SÝrensen  1997  Odense SvÝmme Klub            32.04   
76  Signe Bjerre  1998  Frederikssund SvÝmmeklub            32.04   
78  Agnes Astrup Christiansen  1997  Triton Vejle            32.11   
79  Liselotte Baxter  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF            32.12   
80  Victoria Wolsted  2000  Frederikssund SvÝmmeklub            32.14   
81  Line Bremer Mortensen  2000  Odense SvÝmme Klub            32.15   
82  Sofie HjortshÝj  1997  Frem Odense            32.18   
83  Mikala Mai Halbirk  1998  Triton Vejle            32.21   
84  Nana Hansen  2000  Vordingborg SvÝmme Klub            32.33   
85  Signe Terp  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg            32.43   
86  Emma Hansen  1999  Odense SvÝmme Klub            32.45   
87  Celina G Winther  1999  SvÝmmeklubben Neptun            32.46   
88  Freja Nicholas  2000  Frem Odense            32.52   
89  Frida Frydendal  1999  Svendborg SvÝmme Klub            32.71   
90  Kathrine TrÝster  1997  ErritsÝ Gymnastik Og IF            32.77   
91  Anne HjortsÝe Petersen  1999  Holstebro SvÝmme Club            32.89   
92  Pernille Maj Thorup  1999  Triton Vejle            32.91   
93  Helena Terp  1999  Odense SvÝmme Klub            32.94   
94  Helene G. Nedergaard  1999  Odder IGF            33.05   
95  Linette Nanna Rasmusssen  1997  Aalborg SvÝmmeklub            33.15   
96  Josephine Frede Bundgaard  1997  Lyseng IF            33.17   
97  Lykke K. Nielsen  1999  Odder IGF            33.19   
98  Sille Raahede Nielsen  1998  Delta SvÝm            33.29   
99  Camilla Linne  1997  SvÝmmeklubben SÝnderborg            33.34   
100  Marie Eske  1999  SvÝmmeklubben Neptun            33.49   
101  Asta Lindenborg  1996  Odense SvÝmme Klub            33.53   
102  Isabell Eriksen  1999  Triton Vejle            33.56   
103  Cecilie Dalgas  2000  Odder IGF            33.71   
104  Helene BernhÝft Jensen  1998  Vordingborg SvÝmme Klub            33.72   
105  Anna Mors Mikkelsen  2000  Agfs SvÝmmeafdeling            33.78   
106  Julie Lundorff Larsen  2000  Silkeborg SvÝmmeklub            33.79   
107  Emilie Aagaard  1997  Silkeborg SvÝmmeklub            33.92   
108  Therese E. Christensen  1999  SvÝmmeklubben SÝnderborg            34.02   
109  Mathilde Aagaard Hansen  1999  Frem Odense            34.15   
110  Ida Schmidt  1997  Nyborg SvÝmmeklub            34.24   
111  Amalie Fisker BrÝchner  1999  Agfs SvÝmmeafdeling            34.26   
111  Anne Stine Andreasen  1997  Odder IGF            34.26   
113  Sidse Thorup  1999  Odense SvÝmme Klub            34.45   
114  Kirstine M. Pedersen  1999  Delta SvÝm            34.46   
115  Clara Holst  1999  Skanderborg SvÝmmeklub            34.63   
116  Katrine MÝll Jensen  1998  Triton Vejle            34.73   
117  Julia HvalsÝe  1995  Haderslev SvÝmme Klub            34.77   
117  Kirstine Orland  1997  Vordingborg SvÝmme Klub            34.77   
119  Frederikke Nielsen  1998  SvÝmmeklubben Neptun            34.97   
120  Christine Skouboe  1997  SvÝmmeklubben Kronjylland            35.02   
121  Felia Busk  2000  Svendborg SvÝmme Klub            35.13   
122  Lea Vestergaard-Lund  1998  Odense SvÝmme Klub            35.18   
123  Sif Floor  2000  Odense SvÝmme Klub            35.23   
124  Cecilie Ahrentsen  1998  Ringe SvÝmme Klub            35.34   
125  Cecilie Baraviec  2000  Odense SvÝmme Klub            35.43   
126  Freya Ellehus  2000  Svendborg SvÝmme Klub            35.45   
127  Signe Stśrmose  1999  Nyborg SvÝmmeklub            35.46   
128  Christina Christensen  2000  Triton Vejle            35.64   
128  Rikke S. SÝrensen  1997  Haderslev SvÝmme Klub            35.64   
130  Luna Ladefoged  2000  Odder IGF            35.71   
131  Naja Skaarup Jensen  1996  Skanderborg SvÝmmeklub            35.78   
132  Amalie W. Olsen  2001  Vordingborg SvÝmme Klub            35.81   
133  Amalie E. Sterlie  2000  Vordingborg SvÝmme Klub            35.85   
134  Julie Larsen  1999  Skanderborg SvÝmmeklub            36.02   
135  Silja ÷sp Logadottir  2001  O.S.L.F.            36.11   
136  Esra ōzkan  1998  Odder IGF            36.12   
137  Elisabeth Sabro Ebbesen  2002  Gentofte SvÝmme Klub            36.23   
138  Natasja Brusen Nielsen  1998  Holstebro SvÝmme Club            36.26   
139  Josefine Knudsen  1998  SvÝmmeklubben Neptun            36.30   
140  Julie Lange JÝrgensen  2000  Skanderborg SvÝmmeklub            36.54   
141  Emily Dahl Jensen  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF            36.61   
142  Esther FlÝ  2001  Skanderborg SvÝmmeklub            36.73   
143  Julie Kristoffersen  2000  Frem Odense            36.98   
144  Frederikke Olsen  2000  O.S.L.F.            37.46   
145  Nikoline Mathiesen  2000  SvÝmmeklubben SÝnderborg            37.71   
146  Caroline Ege Hansen  1997  Vordingborg SvÝmme Klub            37.75   
147  Claudia Olsen  1998  Frem Odense            37.85   
148  Amalie Kroll Mathiassen  1999  Skanderborg SvÝmmeklub            37.91   
149  Nikoline BÝgebjerg  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF            38.32   
150  Katrine Nielsson  2000  Frederikssund SvÝmmeklub            38.37   
151  Klara Eggers  1997  Odense SvÝmme Klub            38.74   
152  Sidsel Agger  1997  Odense SvÝmme Klub            39.00   
153  Anna Bredal Storgaard  2002  Svendborg SvÝmme Klub            39.07   
154  Helena Avlaja Eriksen  2001  Odense SvÝmme Klub            39.10   
155  Anne Sofie Thrane  2000  Svendborg SvÝmme Klub            39.25   
156  Mia Luckow Larsen  2002  Gentofte SvÝmme Klub            39.45   
157  Iben Bak  2001  Nyborg SvÝmmeklub            39.87   
158  Maria S. Johansen  2000  SvÝmmeklubben SÝnderborg            39.88   
159  Katarina Holse  2002  Svendborg SvÝmme Klub            39.96   
160  BjÝrk Nelsing Petersen  2002  Gentofte SvÝmme Klub            40.17   
161  Sarah Emilie PraŽm  2001  O.S.L.F.            40.27   
162  Gry Floor  2000  Odense SvÝmme Klub            40.44   
163  Line Gertz  2001  Agfs SvÝmmeafdeling            40.45   
164  Didde Meyer  2001  Haderslev SvÝmme Klub            40.51   
165  Alberte Kaltoft  2001  Agfs SvÝmmeafdeling            40.71   
166  Victoria Bang  2001  Svendborg SvÝmme Klub            40.90   
167  Christine Nielsen  2001  Odense SvÝmme Klub            40.93   
168  Lśrke Bladtkramer  2001  Haderslev SvÝmme Klub            41.00   
169  Anne Rytter  2000  SvÝmmeklubben Neptun            41.35   
170  Julie Nykvist  2001  Agfs SvÝmmeafdeling            41.59   
171  Juliane Eggers  2000  Odense SvÝmme Klub            42.24   
172  Charlotte Bisgaard  2001  Delta SvÝm            42.26   
173  Louise Skovgaard Jensen  2002  ErritsÝ Gymnastik Og IF            43.01   
174  Emilie Holst Lange  2002  Gentofte SvÝmme Klub            43.31   
175  Nanna Nielsen  2000  Odense SvÝmme Klub            44.12   
176  Nathalie Petersen  2002  Gentofte SvÝmme Klub            44.59   
177  Louise Dam-Henriksen  2001  Gentofte SvÝmme Klub            44.81   
178  Signe Juul GrÝnning  2001  Odense SvÝmme Klub            44.90   
179  Frederikke Honore  2001  O.S.L.F.            47.55   
180  Christine Rasmussen  2001  Haderslev SvÝmme Klub            47.89   
181  Freja Larsen  2001  Haderslev SvÝmme Klub            48.05   
182  Vivian Sun Liang  2002  Gentofte SvÝmme Klub            48.75   
183  Astrid Bruun Fejfer  2001  Gentofte SvÝmme Klub            49.99   
184  Benedikte Soja  2002  Gentofte SvÝmme Klub            50.00   
185  Anna Kathrine SkjÝth  2001  O.S.L.F.            51.36   
Christina Blaaberg  1998  Triton Vejle            DNS   
Malene Asmussen  1995  Ringsted SvÝmme Klub            DNS   
Maria J. V. Hededal  1995  Triton Vejle            DNS   
Mathilde Jensen  1997  Herlufsholm SvÝmmeklub            DNS   
Anne Hazell Brink  1999  O.S.L.F.            DSQ  tyvstart 
Lisa SchÝn  1999  Aalborg SvÝmmeklub            DSQ  tyvstart 
Mette Bruun-Petersen  2001  Odense SvÝmme Klub            DSQ  tyvstart 
Siv Cecilie L. JÝrgensen  1999  Vordingborg SvÝmme Klub            DSQ  tyvsstart 
Thyra JÝrgensen  2002  Vordingborg SvÝmme Klub            DSQ  tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  19:57 
 
Resultat LÝb 7 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 7 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  02 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:03   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 7, 50m FrisvÝmning Damer, Finaler 
Sponsor: Totalbanken 
HCA-cup rekord 0.28.68 (2008) 
Jeanette Ottesen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub            OpnŚet  Status 











 
Julie BrÝndum Petersen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            27.14   
Maja Nielsen  1996  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            27.42   
Julie Sundahl Jakobsen  1995  Aalborg SvÝmmeklub            27.98   
Kalinka T. Mogensen  1995  Silkeborg SvÝmmeklub            28.02   
Sofie Reffstrup Pedersen  1995  Agfs SvÝmmeafdeling            28.38   
Andrea Broe  1997  O.S.L.F.            28.41   
Josephina Bartela  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            28.41   
Megan Forslund Hansen  1997  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            28.43   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  02 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  18:03 
 
Resultat LÝb 8 (Indledende) - Officiel
Resultat LÝb 8 (Indledende) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  20:18   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 8, 50m FrisvÝmning Herrer, Indledende 
Sponsor: Arene 
HCA-cup rekord 0.24.24 (2009) 
Johan Sveistrup 89 - Delta Swim 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub            OpnŚet  Status 











 
Morten Bak Hansen  1995  A6            24.47   
Frederik Fisker  1994  A6            24.93   
Jonathan Weitling  1993  A6            25.27   
Kristian Weber Larsen  1990  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            25.34   
Kasper Schultz  1995  Holstebro SvÝmme Club            25.37   
Magnus Yde  1996  Aalborg SvÝmmeklub            25.38   
Morten Andersen  1994  Odense SvÝmme Klub            25.39   
Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg            25.50   
Lars Merl  1993  KÝge SvÝmmeklub            25.55   
10  Lasse SchrÝder Jakobsen  1993  Aalborg SvÝmmeklub            25.59   
11  Alexander Duus Jensen  1995  Vordingborg SvÝmme Klub            25.66   
12  Rasmus Hšrstedt  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            25.70   
13  Victor Tolstrup  1996  Delta SvÝm            25.72   
14  Patrick HÝjbÝge  1992  Herlufsholm SvÝmmeklub            25.81   
15  Rasmus Koch  1992  Haderslev SvÝmme Klub            25.82   
16  Marcus KrÝyer Svendsen  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            25.95   
17  SÝren Larsen  1993  Aalborg SvÝmmeklub            25.97   
18  Christian Warm  1992  KÝge SvÝmmeklub            26.03   
19  Bo Volf BrÝchner  1996  Agfs SvÝmmeafdeling            26.04   
20  Emil Klingberg  1987  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            26.17   
20  Gustav Bśkgaard  1997  Herlufsholm SvÝmmeklub            26.17   
22  Christian Tang Christiansen  1994  Kolbotn IL            26.21   
23  Jens Bach  1997  Aalborg SvÝmmeklub            26.23   
24  Patrik Leth JÝrgensen  1992  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            26.27   
25  Jacob Jensen  1995  Vordingborg SvÝmme Klub            26.28   
26  Mads Larsen  1994  Aalborg SvÝmmeklub            26.31   
27  Anders Paaske  1995  KÝge SvÝmmeklub            26.33   
27  Emil Kamuk Frederiksen  1995  Triton Vejle            26.33   
29  Dennis Skov Gravsen  1991  Holstebro SvÝmme Club            26.36   
30  Mathias Niemann Tygesen  1995  Haderslev SvÝmme Klub            26.38   
31  Sebastian Merrildgaard  1995  A6            26.42   
32  Frederik F. Nielsen  1994  ErritsÝ Gymnastik Og IF            26.47   
32  Tobias Helmersen  1995  Skovbakken SvÝmmeafdeling            26.47   
34  Kasper Fiil Frandsen  1994  Agfs SvÝmmeafdeling            26.48   
34  Nicolas Blanch  1997  Aalborg SvÝmmeklub            26.48   
34  Tobias Dahl Vind  1994  Kolding SK            26.48   
37  Asger Richard Hansen  1996  Haderslev SvÝmme Klub            26.54   
38  Andreas Sandbirk  1995  Vordingborg SvÝmme Klub            26.56   
39  Daniel Ydegaard  1996  Haderslev SvÝmme Klub            26.70   
40  Alexander Gilberg  1995  Silkeborg SvÝmmeklub            26.71   
41  Frederik K. Mortensen  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            26.93   
42  Nicolai LÝvenstein  1997  Herlufsholm SvÝmmeklub            26.96   
43  Anton Ruby Larsen  1996  SvÝmmeklubben SÝnderborg            27.08   
44  Emil Jensen  1994  SvÝmmeklubben SÝnderborg            27.14   
45  Magnus Christensen  1995  KÝge SvÝmmeklub            27.18   
46  Ralf Dalby  1995  Silkeborg SvÝmmeklub            27.19   
47  Tore Hansen  1992  Herlufsholm SvÝmmeklub            27.20   
48  Jannik Skov  1997  Aalborg SvÝmmeklub            27.25   
49  Thomas Schultz Nielsen  1996  Ringe SvÝmme Klub            27.26   
50  Mark Kjśr  1996  Svendborg SvÝmme Klub            27.32   
51  Jesper Andersen  1995  Vordingborg SvÝmme Klub            27.36   
52  Rasmus Hasemann  1996  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            27.39   
53  Kristoffer Weber Larsen  1993  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            27.49   
54  Jonathan Kristensen  1998  Odder IGF            27.55   
55  Lasse Christensen  1994  Horsens SvÝmmeklub            27.57   
56  Mikkel GrÝnbo  1996  Silkeborg SvÝmmeklub            27.59   
57  Mikkel VÝlund  1997  Brśdstrup SvÝmmeklub            27.60   
58  Emil Andersen  1992  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            27.72   
59  Jonas B. JÝrgensen  1998  Lyseng IF            27.74   
60  Nikolaj J. JÝrgensen  1998  Aalborg SvÝmmeklub            28.12   
61  Jonas SÝrensen  1995  SvÝmmeklubben Neptun            28.30   
62  Martin Lindblad  1999  Silkeborg SvÝmmeklub            28.49   
63  Kasper G Mikkelsen  1998  Frem Odense            28.53   
64  Alexander Ohrt  1997  Kolding SK            28.55   
65  Mads Andersen  1995  Vordingborg SvÝmme Klub            28.79   
66  Oliver Chodkiewcz  1996  Frem Odense            28.83   
67  Oliver Danielsen  1996  Kolding SK            28.87   
68  Oliver Broholm  1999  Ringe SvÝmme Klub            28.88   
69  Mikkel Hvidholm  1998  Delta SvÝm            28.89   
70  Jonatan Balladone  1997  Agfs SvÝmmeafdeling            28.90   
71  Anton Holten Lambert  1997  Nyborg SvÝmmeklub            28.93   
72  Frederik Lundgaard  1999  Frederikssund SvÝmmeklub            29.00   
73  Rune K. Jensen  1997  Silkeborg SvÝmmeklub            29.06   
74  Jacob Wecherhausen  1997  SvÝmmeklubben SÝnderborg            29.16   
75  Malthe BÝg  1998  Odense SvÝmme Klub            29.19   
76  Rasmus K. Hyldgaard  1993  Triton Vejle            29.20   
77  Christian H. Mikkelsen  1995  Silkeborg SvÝmmeklub            29.21   
78  Patrick Rasmussen  1997  Herlufsholm SvÝmmeklub            29.29   
79  Lauritz Bech  1998  Ringe SvÝmme Klub            29.30   
80  Thomas Christiansen  1999  Haderslev SvÝmme Klub            29.38   
81  Martin GrÝnning  1997  Silkeborg SvÝmmeklub            29.42   
82  Mads Juul  1997  Triton Vejle            29.47   
83  Emil Rimer  1998  SvÝmmeklubben SÝnderborg            29.62   
84  Kasper Laursen  1998  Holstebro SvÝmme Club            29.67   
85  August Korsgaard  1999  Ringe SvÝmme Klub            29.73   
86  Victor Prange  1997  Skovbakken SvÝmmeafdeling            29.79   
87  Rune Holm Skovby  1998  Haderslev SvÝmme Klub            29.80   
88  Nicolai BÝving  1996  Svendborg SvÝmme Klub            29.84   
89  Daniel Starup Falck  1999  Frederikssund SvÝmmeklub            29.87   
90  Oliver Rosendal  1997  Frederikssund SvÝmmeklub            29.91   
91  Mikkel Bruhn Rasmussen  1996  ErritsÝ Gymnastik Og IF            30.17   
92  Oskar JÝrgensen  1998  Odder IGF            30.24   
93  Christian Rasmussen  1998  Holstebro SvÝmme Club            30.27   
94  Victor Kjśr Eskildsen  1997  Odder IGF            30.30   
95  Kristian Ejby  1998  Odense SvÝmme Klub            30.33   
96  Anton LÝbner  1997  Lyseng IF            30.46   
97  Gustav Yde  2000  SvÝmmeklubben S 68            30.54   
98  Kartikey Nandgave  1998  Odense SvÝmme Klub            30.58   
99  Frederik Rasmussen  1997  ErritsÝ Gymnastik Og IF            30.61   
100  Victor Larsen  1998  Frederikssund SvÝmmeklub            30.62   
101  Aksel Ruby Larsen  1999  SvÝmmeklubben SÝnderborg            30.64   
102  Marco Kirketerp  1995  SvÝmmeklubben Triton Ballerup            30.73   
103  August Stamp Kirkeby  1999  Agfs SvÝmmeafdeling            30.75   
104  Gregers Wittenberg  1995  ErritsÝ Gymnastik Og IF            30.79   
105  Frederik Larsen  1998  Ringe SvÝmme Klub            30.86   
106  Jacob Harboe  1998  SvÝmmeklubben Neptun            30.92   
107  Andreas Bui  2000  O.S.L.F.            31.03   
108  Jakob Knoblauch  1999  Svendborg SvÝmme Klub            31.15   
109  Andreas Hansen  2000  Triton Vejle            31.38   
110  Filip Bśkgaard  2000  Herlufsholm SvÝmmeklub            31.39   
111  Rasmus D. Jensen  1998  Brśdstrup SvÝmmeklub            31.49   
111  Thorstein Godske Pedersen  2000  Odense SvÝmme Klub            31.49   
113  Alexander Jensen  1999  Odder IGF            31.57   
114  Kaare Fisker Larsen  1998  O.S.L.F.            31.58   
115  Jonas Rohwedder  1998  Haderslev SvÝmme Klub            31.62   
116  Mads LŁnell Bruhn  1998  Herlufsholm SvÝmmeklub            31.78   
117  Christian Rasmussen  2000  O.S.L.F.            31.84   
118  Jakob Juul  2000  Triton Vejle            32.00   
119  Andrť Ballerini  1999  Frederikssund SvÝmmeklub            32.05   
120  Nikolaj Isdahl  1999  Odder IGF            32.12   
121  Malthe Hartz  1998  Haderslev SvÝmme Klub            32.22   
122  Jacob de Lisser  2001  Frem Odense            32.23   
123  Thomas Frederiksen  2000  Odder IGF            32.25   
124  Ali Juma  1996  O.S.L.F.            32.26   
125  Frederik Oxenvad  1999  Haderslev SvÝmme Klub            32.29   
126  Jacob L. Hansen  1998  Brśdstrup SvÝmmeklub            32.39   
127  SÝren Bisgaard  1998  Delta SvÝm            32.44   
128  Christoffer Vagn Lorenzen  1999  SvÝmmeklubben SÝnderborg            32.61   
129  Peter Krogh Frausing  1998  Odense SvÝmme Klub            32.62   
130  Mads SÝrensen  2000  O.S.L.F.            33.19   
131  Simon Juul Henriksen  2001  Frem Odense            33.40   
132  Anders Bredal Storgaard  2002  Svendborg SvÝmme Klub            33.59   
132  Jonas HÝrslev SÝrensen  1999  Agfs SvÝmmeafdeling            33.59   
134  Steffen VesterÝ Uldal  1999  Haderslev SvÝmme Klub            33.70   
135  Theis Vibskov Kristensen  1998  Svendborg SvÝmme Klub            33.82   
136  Mikkel Steffensen  1999  Frederikssund SvÝmmeklub            34.01   
137  Jonas Nibe Klit  1994  Odense SvÝmme Klub            34.09   
138  Jens W. S. Andersen  2000  O.S.L.F.            34.14   
139  Nicolaj Absalon  1999  Haderslev SvÝmme Klub            34.24   
140  Lasse Skovning Schmidt  1998  Odense SvÝmme Klub            34.47   
141  Mathias SÝnderby  2000  Triton Vejle            34.72   
142  Andreas Aunsholt  1999  Odense SvÝmme Klub            34.91   
143  Malthe Burgaard  2000  Odense SvÝmme Klub            35.37   
144  Jeppe Kjśr  1998  Haderslev SvÝmme Klub            35.70   
145  Benjamin Mads Andresen  2000  Odense SvÝmme Klub            35.71   
146  Marko Macura  2000  SvÝmmeklubben SÝnderborg            36.51   
147  Christoffer Vang-Jensen  2001  Gentofte SvÝmme Klub            36.56   
148  Magnus Lund Munk  1999  Haderslev SvÝmme Klub            37.37   
149  Rasmus Juul Nielsen  1999  O.S.L.F.            37.70   
150  Marcus Dessau  2002  Gentofte SvÝmme Klub            37.95   
151  Kenan Kaya  2001  Odder IGF            38.15   
152  Anders Riege  1997  Haderslev SvÝmme Klub            38.31   
153  Joachim Erlandsen  1998  ErritsÝ Gymnastik Og IF            38.65   
154  Lucas StrÝbśk  2001  Gentofte SvÝmme Klub            38.84   
155  Jonas Harbo Knudsen  1999  O.S.L.F.            39.08   
156  Casper SÝrensen  2000  Frem Odense            39.21   
157  Morten SÝrensen  2002  Frem Odense            39.50   
158  Christian Ottosen  2002  Agfs SvÝmmeafdeling            39.55   
159  Anton Asmind Andersen  2000  Frederikssund SvÝmmeklub            40.02   
160  Thor G. Nedergaard  2002  Odder IGF            40.25   
161  Aleksander EngstrÝm  2000  Frem Odense            40.58   
162  Simon Perzynski  2002  SvÝmmeklubben SÝnderborg            40.75   
163  Carl Martin Lundin  2001  Gentofte SvÝmme Klub            40.95   
164  Anders Norheim  2000  Gentofte SvÝmme Klub            40.96   
165  Daniel Gev  2000  Gentofte SvÝmme Klub            41.10   
166  Jonas Fjord Kaldahl  2000  O.S.L.F.            41.62   
167  Carl-Emil LÝnborg  2002  Gentofte SvÝmme Klub            41.65   
168  Christoffer Weiss  2001  Gentofte SvÝmme Klub            42.65   
169  August Becktor  2001  Gentofte SvÝmme Klub            43.01   
170  Andrť Iversen  2001  SvÝmmeklubben SÝnderborg            43.18   
171  Erik Stendal  2002  Agfs SvÝmmeafdeling            44.51   
172  Magnus Gertz  2000  Agfs SvÝmmeafdeling            44.73   
173  William MÝhede Henriksen  1999  Odense SvÝmme Klub            45.26   
174  Rasmus K. Steengaard  2002  Gentofte SvÝmme Klub            46.44   
175  Elias HaugbÝl  2001  Gentofte SvÝmme Klub            46.67   
176  Thor Krśmmer  2002  Gentofte SvÝmme Klub            51.29   
Anton Bromer  1995  Agfs SvÝmmeafdeling            DNS   
Benjamin Jensen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            DNS   
Gustav Westerlin Larsen  1999  Svendborg SvÝmme Klub            DNS   
Jesper Gemke  1993  Agfs SvÝmmeafdeling            DNS   
Johannes Kjśrgaard  1998  Agfs SvÝmmeafdeling            DNS   
Lucas Arumugam  2000  ErritsÝ Gymnastik Og IF            DNS   
Magnus Johansen  1996  Herlufsholm SvÝmmeklub            DNS   
Sarangan Kannahtas  1996  Holstebro SvÝmme Club            DNS   
Christian SkinhÝj  2001  Gentofte SvÝmme Klub            DSQ  tyvstart 
Mads Mai  1989  SvÝmmeklubben Kronjylland            DSQ  tyvstart 
Rune Jensen  1997  Ringe SvÝmme Klub            DSQ  tyvstart 
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  20:18 
 
Resultat LÝb 8 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 8 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  03 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  18:01   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 8, 50m FrisvÝmning Herrer, Finaler 
Sponsor: Arene 
HCA-cup rekord 0.24.24 (2009) 
Johan Sveistrup 89 - Delta Swim 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub            OpnŚet  Status 











 
Morten Bak Hansen  1995  A6            24.40   
Frederik Fisker  1994  A6            24.77   
Jonathan Weitling  1993  A6            24.84   
Kristian Weber Larsen  1990  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup            24.97   
Kasper Schultz  1995  Holstebro SvÝmme Club            25.04   
Martin Terp Olesen  1994  Swim Team Esbjerg            25.12   
Magnus Yde  1996  Aalborg SvÝmmeklub            25.35   
Morten Andersen  1994  Odense SvÝmme Klub            25.78   
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  03 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  18:01 
 
Resultat LÝb 9 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 9 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  21:14   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 9, 800m FrisvÝmning Damer, Finaler 
Sponsor: Chr. MÝller A/S 
HCA-cup rekord 9.04.10 (2011) 
Mathilde Riis SÝrensen 88 - West Swim Esbjerg 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    100m  200m  300m  400m  OpnŚet  Status 
          500m  600m  700m       











 
Mathilde Riis SÝrensen  1988  West Swim Esbjerg    1:06.38    3:24.44  4:33.91  9:12.02   
          5:43.40  6:53.37  8:03.26       
Iben Grundtvig  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    1:09.32    3:33.91  4:45.51  9:29.05   
          5:56.90  7:08.58  8:20.19       
Megan Forslund Hansen  1997  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    1:08.98    3:34.43  4:47.89  9:29.75   
          5:59.25  7:10.40  8:21.63       
Kathrine Hansen  1998  KÝge SvÝmmeklub    1:09.05  2:21.50  3:34.09  4:47.26  9:39.07   
          6:00.27  7:13.79  8:27.56       
Julie BrÝndum Petersen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    1:07.04    3:30.68  4:43.55  9:39.43   
          5:56.09  7:10.40  8:24.90       
Maria BjÝrnbak Bostrup  1997  Aalborg SvÝmmeklub    1:08.73    3:33.42  4:46.77  9:40.94   
          6:00.28  7:14.22  8:28.08       
Sarah Harder Bruun  1993  Silkeborg SvÝmmeklub    1:07.30    3:31.98  4:45.90  9:45.30   
          6:00.62  7:15.75  8:30.78       
Sandra Semberlund  1994  Vordingborg SvÝmme Klub    1:08.72  2:22.28  3:36.78  4:51.12  9:48.08   
          6:05.77  7:20.74  8:35.45       
Cecilie Emma Christiansen  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    1:09.96  2:22.83  3:36.59  4:50.74  9:48.21   
          6:05.68  7:20.76  8:35.62       
10  Louise MÝller Jessen  1997  SvÝmmeklubben Triton Ballerup        3:36.60  4:51.57  9:48.94   
          6:06.17  7:20.73  8:35.14       
11  Jackie Gade  1998  Aalborg SvÝmmeklub    1:08.72  2:23.57  3:38.69  4:52.86  9:49.93   
          6:07.48  7:22.27  8:37.30       
12  Emilie Eskildsen  1997  KÝge SvÝmmeklub    1:09.62    3:37.54  4:52.56  9:55.79   
          6:07.91  7:23.97  9:18.46       
13  Natascha Zender  1997  Nyborg SvÝmmeklub    1:09.55  2:24.67  3:40.61  4:56.19  9:58.76   
          6:12.81  7:29.66  8:45.94       
14  Tatjana Hansen  1997  SvÝmmeklubben SÝnderborg    1:09.73  2:24.56  3:40.43  4:56.10  9:58.99   
          6:12.92  7:29.38  8:45.10       
15  Sofie Burgaard  1997  Odense SvÝmme Klub    1:09.89  2:24.52  3:40.96  4:57.21  10:04.19   
          6:14.17  7:31.43  8:48.59       
16  Josefine MÝller Jeppesen  1995  Odense SvÝmme Klub    1:10.13  2:25.48  3:41.72  4:59.37  10:10.03   
          6:16.30  7:34.67  8:53.58       
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  21:14 
 
Resultat LÝb 10 (Finaler) - Officiel
Resultat LÝb 10 (Finaler) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  01 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  21:22   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 10, 1500m FrisvÝmning Herrer, Finaler 
Sponsor: Sportmaster 
HCA-cup rekord 16.22.91 (2008) 
Troels Madsen 89 - Herlev 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    100m  200m  300m  400m  OpnŚet  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Viktor B. Bromer  1993  Agfs SvÝmmeafdeling    1:05.74  2:15.49  3:26.04  4:37.28  17:15.08   
          5:48.13  6:56.99  8:06.28  9:15.48     
          10:24.45  11:34.02  12:41.94  13:50.56     
          14:58.82  16:07.49         
Marc Bach Nielsen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    1:08.35  2:20.22  3:32.54  4:44.83  17:24.43   
          5:57.07  7:07.36  8:17.40  9:26.72     
          10:35.67  11:43.93  12:51.95  14:00.36     
          15:08.18  16:17.25         
Peter Mandrup Madsen  1997  Horsens SvÝmmeklub    1:07.21  2:18.47  3:29.56  4:40.48  17:28.93   
          5:51.47  7:02.80  8:13.02  9:23.24     
          10:33.16  11:43.21  12:52.48  14:01.96     
          15:11.33  16:20.75         
Daniel F. Haraldson  1994  Haderslev SvÝmme Klub    1:05.89  2:16.51  3:27.44  4:39.16  17:29.11   
          5:49.74  7:00.58  8:11.45  9:21.88     
          10:32.02  11:42.41  12:51.50  14:01.42     
          15:12.38  16:22.98         
Andreas Sandbirk  1995  Vordingborg SvÝmme Klub    1:05.50  2:15.73  3:26.98  4:37.71  17:36.60   
          5:48.52  7:00.18  8:11.06  9:22.56     
          10:33.83  11:44.77  12:55.72  14:06.96     
          15:18.16  16:29.88         
Sebastian Friis  1995  Agfs SvÝmmeafdeling    1:06.76  2:17.78  3:28.83  4:40.29  17:43.84   
          5:51.51  7:02.44  8:13.18  9:23.80     
          10:35.08  11:46.15  12:57.92  14:09.73     
          15:21.32  16:33.16         
Frederik Elmann  1997  Kolding SK    1:06.78  2:17.46  3:28.71  4:40.68  17:57.49   
          5:52.71  7:04.80  8:17.53  9:30.24     
          10:42.97  11:55.70  13:08.14  14:21.00     
          16:10.75  17:23.04         
Jakob Kornmaaler  1995  Agfs SvÝmmeafdeling    1:06.99  2:18.34  3:29.27  4:40.84  17:59.93   
          5:52.01  7:04.70  8:16.25  9:27.21     
          10:38.43  11:50.53  13:01.23  14:15.70     
          15:32.46  16:47.51         
Alexander HÝjen MŚnsson  1994  Nyborg SvÝmmeklub    1:05.90  2:16.04  3:27.28  4:39.29  18:02.23   
          5:50.85  7:02.59  8:15.06  9:27.52     
          10:40.83  11:54.66    14:23.12     
            16:51.06         
10  Magnus Lundgren  1996  Haslev SvÝmmeklub    1:07.44  2:19.51  3:33.07  4:47.06  18:16.00   
          6:00.25  7:13.54  8:26.38  9:39.95     
          10:53.90  12:07.28  13:21.32  14:35.56     
          15:49.82  17:03.42         
11  Frederik Bendix  1995  SvÝmmeklubben Kronjylland    1:09.23  2:24.40  3:40.31  4:56.18  18:38.48   
          6:12.08    8:43.79  9:59.67     
              13:43.77       
          16:13.13  17:27.78         
12  Frederik H Thomsen  1997  Ringe SvÝmme Klub    1:08.48  2:23.53  3:39.36  4:54.33  18:40.73   
          6:09.14  7:24.70  8:40.19  9:57.15     
          11:12.99  12:28.70  13:43.92  15:36.53     
          16:51.12  18:04.76         
13  Christian Rasmussen  1998  Holstebro SvÝmme Club    1:10.15  2:25.39  3:40.84  4:56.26  18:42.45   
          6:11.51  7:26.34  8:42.01  9:58.22     
          11:13.76  12:28.74  13:43.20  15:36.06     
          16:51.64  18:06.38         
14  Christian Bro SÝrensen  1997  Aalborg SvÝmmeklub    1:08.78  2:23.87  3:40.23  4:56.71  18:57.94   
          6:13.71  7:29.69  8:45.95  10:02.55     
          11:19.57  12:36.41  13:53.11  15:10.03     
          16:26.22  17:42.47         
15  SÝren Mikkelsen  1991  Lyseng IF    1:07.17  2:19.01  3:31.98  4:46.85  19:01.89   
          6:02.37  7:19.31  8:34.89  9:52.53     
          11:10.59  12:29.52  13:46.73  15:05.80     
          16:24.98  17:43.94         
Anders T. Rasmussen  1993  Silkeborg SvÝmmeklub            DNF   
                     
                     
                     
                     
 
 

Oprettet af WinGrodan 1.19.08  Udskriftsdato  01 juni 2012 
Licens til Odense SvÝmme Klub  Udskriftstidspunkt  21:22 
 
Resultat LÝb 11 (Indledende) - Officiel
Resultat LÝb 11 (Indledende) - Officiel 
 
  Stśvne navn  HCA SWIM CUP 2012    Udskriftsdato  02 juni 2012   
  Stśvne by  Odense    Udskriftstidspunkt  09:29   
  ArrangÝr  STO         
  Bassin  50m         
  Stśvne dato  01 juni 2012         
 
 
LÝb 11, 200m FrisvÝmning Damer, Indledende 
Sponsor: PŚgen 
HCA-cup rekord 2.05.46 (2008) 
Jeanette Ottesen 87 - Kvik Kastrup 
 
 
Plac.  Navn  FÝdt  Klub    50m  100m  150m    OpnŚet  Status 











 
Julie Lunau  1995  A6    30.32  1:03.02  1:36.22    2:09.30   
Julie BrÝndum Petersen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    30.54  1:03.80  1:37.67    2:10.19   
Line JÝrgensen Bruun  1995  Aalborg SvÝmmeklub    31.03  1:03.62  1:37.06    2:10.62   
Mathilde Riis SÝrensen  1988  West Swim Esbjerg    31.06  1:04.30  1:38.06    2:10.71   
Megan Forslund Hansen  1997  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    30.47  1:04.21  1:38.51    2:11.28   
Ida SchŁtt  1996  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    31.26  1:05.27  1:39.74    2:13.22   
Julie Sundahl Jakobsen  1995  Aalborg SvÝmmeklub    31.62  1:05.85  1:39.85    2:13.44   
Monique Johansen  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    31.39  1:05.37  1:39.91    2:13.93   
Hannah Nissen  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    31.48  1:05.93  1:40.48    2:14.58   
10  Lise L. Nielsen  1996  Aalborg SvÝmmeklub    31.68  1:05.60  1:40.31    2:14.94   
11  Cecilie Emma Christiansen  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.08  1:06.84  1:41.52    2:15.56   
11  Maja JÝrgensen Bruun  1995  Aalborg SvÝmmeklub    31.68  1:06.11  1:41.01    2:15.56   
13  Kathrine Hansen  1998  KÝge SvÝmmeklub    32.27  1:06.50  1:41.13    2:15.67   
14  Iben Grundtvig  1997  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    31.71  1:07.08  1:42.26    2:15.81   
15  Sarah Harder Bruun  1993  Silkeborg SvÝmmeklub    31.34  1:05.34  1:40.78    2:16.12   
16  Josefine MÝller Jeppesen  1995  Odense SvÝmme Klub    31.74  1:06.06  1:41.28    2:16.55   
17  Kalinka T. Mogensen  1995  Silkeborg SvÝmmeklub    31.04  1:06.13  1:41.47    2:16.80   
18  Josephina Bartela  1994  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.22  1:07.13  1:42.83    2:16.92   
19  Pernille Christiansen  1995  KÝge SvÝmmeklub    32.25  1:07.49  1:43.18    2:17.17   
20  Natascha Zender  1997  Nyborg SvÝmmeklub    31.61  1:06.52  1:42.63    2:17.27   
21  Josephine Holm  1999  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    31.69  1:06.86  1:43.39    2:17.50   
22  Ditte Elschner Kristensen  1995  Odense SvÝmme Klub    31.48  1:06.01  1:41.92    2:17.83   
23  Ghita Kobbelgaard  1995  Aalborg SvÝmmeklub    31.92  1:06.96  1:42.84    2:18.06   
24  Katrine Liljedahl  1995  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.28  1:07.76  1:43.86    2:18.08   
25  Emilie Eskildsen  1997  KÝge SvÝmmeklub    32.17  1:07.15  1:43.03    2:18.26   
26  Andrea Broe  1997  O.S.L.F.    32.01  1:07.49  1:43.81    2:18.30   
27  Hanne Welinder  1995  Odense SvÝmme Klub    31.92  1:06.69  1:42.98    2:18.35   
28  Josefine Boisen  1996  KÝge SvÝmmeklub    32.38  1:08.05  1:44.20    2:18.44   
29  Sofie Burgaard  1997  Odense SvÝmme Klub    30.89  1:05.79  1:42.54    2:18.48   
30  Jackie Gade  1998  Aalborg SvÝmmeklub    31.75  1:07.14  1:43.71    2:19.36   
31  Emma NÝrgaard  1997  Horsens SvÝmmeklub    32.95  1:08.35  1:44.49    2:19.67   
32  Signe B. Thomasen  1996  Horsens SvÝmmeklub    33.33  1:07.94  1:43.67    2:19.79   
33  Mei Mei Dreyer  1998  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    32.45  1:07.92  1:44.39    2:19.99   
34  Astrid Koch  1994  Ringe SvÝmme Klub    32.37  1:07.76  1:44.21    2:20.14   
35  Helene JÝrgensen  1995  Ringe SvÝmme Klub    31.18  1:06.99  1:44.14    2:20.55   
36  Maiken Morsing  1997  Haderslev SvÝmme Klub    32.53  1:08.59  1:45.60    2:21.95   
37  Sara Sofia Benzarti  1997  Horsens SvÝmmeklub    32.80  1:09.03  1:46.52    2:22.61   
38  Anne Tollerup  1998  SvÝmmeklubben S 68    33.16  1:09.61  1:46.76    2:22.90   
39  Matilde Kjeldsen  1999  Agfs SvÝmmeafdeling    33.06  1:09.11  1:46.74    2:23.08   
40  Ditte V. Hansen  1997  Silkeborg SvÝmmeklub    32.43  1:08.85  1:46.51    2:23.35   
41  Johanne Carr  1999  Nyborg SvÝmmeklub    32.25  1:08.46  1:45.94    2:23.49   
42  Louise MÝller Jessen  1997  SvÝmmeklubben Triton Ballerup    32.64  1:09.23  1:46.73    2:23.50   
43  Katrine Drest JÝrgensen  1995  O.S.L.F.    32.46  1:08.39  1:45.93    2:23.53   
44  Frederikke Elkjśr  1996  Aalborg SvÝmmeklub    33.07  1:09.93  1:47.17    2:23.78   
45  Astrid Fly Oredsson  1998  Agfs SvÝmmeafdeling    33.54  1:09.62  1:46.89    2:23.79   
46  Mia Jensen  1998  Delta SvÝm    33.33  1:09.78  1:47.43    2:23.96   
47  Una MÝller  1998  IHF SvÝmning    32.65  1:09.27  1:47.56    2:24.25   
48  Christina F. Eriksen  1999  Frederikssund SvÝmmeklub    32.92  1:09.79  1:47.43    2:24.47   
49  Mathilde SÝrensen  1996  Triton Vejle    32.89  1:10.16  1:47.72    2:24.65   
50  Laura Funch  1995  Holstebro SvÝmme Club    33.17  1:10.40  1:47.99    2:25.14   
51  Celine Drivsholm  1996  SvÝmmeklubben S 68    33.61  1:10.40  1:48.21    2:25.61   
52  Amalie Bach Nielsen  1999  Horsens SvÝmmeklub    33.99  1:10.79  1:48.54    2:25.74   
53  Kathrine Gohr  1997  Triton Vejle    32.75  1:10.42  1:48.80    2:25.96   
54  Fiona Bracken  1998  Skovbakken SvÝmmeafdeling    34.48  1:11.27  1:48.99    2:26.25   
55  Sofia Zachariassen  1999  O.S.L.F.    33.56  1:10.67  1:49.00    2:26.28   
56  Ida Vardinhus-Nielsen  1996  Aalborg SvÝmmeklub    33.16  1:10.39  1:48.81    2:26.36   
57  Stine Mary Vissing  1997  Agfs SvÝmmeafdeling    33.96  1:11.28  1:49.01    2:26.52   
58  Camilla Madsen  1997  Holstebro SvÝmme Club    33.51  1:11.06  1:49.36    2:26.61   
59  Kirstine Feldinger  1996  Horsens SvÝmmeklub    32.20  1:08.44  1:47.44    2:26.76   
60  Cecilie Lacour Brandstrup  1994  Frem Odense    32.33  1:10.07  1:49.27    2:27.36   
61  Katrine M. Johannsen  1996  Silkeborg SvÝmmeklub    33.18  1:10.05  1:48.22    2:27.51   
62  Eva Kjaergaard  1996  SvÝmmeklubben Kvik, Kastrup    34.04  1:11.67  1:50.45    2:28.54   
63  Martha Andersen  1999  Triton Vejle    34.27  1:12.80  1:51.20    2:28.71   
64  Olivia Larsen  1995  Lyseng IF    33.01  1:10.50  1:49.92    2:28.83   
65  Rebekka R. Andersen  1996  SvÝmmeklubben S 68    33.51  1:11.11  1:50.33    2:29.44   
66  Kathrine Christiansen  1994  Haderslev SvÝmme Klub    33.72  1:12.38  1:51.72    2:29.69   
67  Julie Storgaard  1996  SvÝmmeklubben S 68    34.44  1:11.65  1:50.92    2:29.87   
68  Camilla Rask  1999  Odense SvÝmme Klub    34.30  1:12.09  1:51.83    2:30.70   
69  Laura Morsing  1999  Haderslev SvÝmme Klub    35.10  1:12.13  1:51.51    2:30.71   
70