Tulokset Vattenfall Swim Cup 2012 Morning UC
Alla löytyy kaikki kilpailun tulokset jaettuna kilpailujaksoihin.
Kisajakso
Results Event 6 (Finals) - Per Age Group with Points and lap times |
Competition name | Vattenfall Swim Cup 2012 (UC) | Print Date | 19 May 2012 | |||
Competition place | Esbjerg | Print Time | 22:01 | |||
Organizer | West Swim Esbjerg | |||||
Pool | 25m | |||||
Competition date | 18 May 2012 |
Event 6, 100m Medley Men, Finals 14 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Philip Greve | 1998 | 9 | 448 | 31.82 | 1:06.32 | ||||
Farum Svømmeklub | ||||||||||
2 | Rasmus Ericsson | 1998 | 7 | 357 | 33.75 | 1:11.57 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
3 | Maurice Hage | 1998 | 6 | 351 | 33.52 | 1:11.97 | ||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
4 | Kristian Hermiz | 1998 | 5 | 349 | 35.50 | 1:12.10 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
5 | Mads Holm | 1998 | 4 | 341 | 34.69 | 1:12.68 | ||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
6 | Jeffrey Ketzscher | 1998 | 3 | 336 | 35.09 | 1:13.02 | ||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
7 | Marvin Kollrich | 1998 | 2 | 334 | 33.80 | 1:13.17 | ||||
Psv Schwerin | ||||||||||
8 | Wilko Blaauw | 1998 | 1 | 327 | 35.40 | 1:13.68 | ||||
de Waalstroom | ||||||||||
9 | Jannis Böge | 1998 | 324 | 34.05 | 1:13.94 | |||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
10 | Joey Ketzscher | 1998 | 295 | 36.01 | 1:16.27 | |||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
11 | Nico Faßhauer | 1998 | 293 | 36.70 | 1:16.45 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
12 | Christian Boger | 1998 | 282 | 36.74 | 1:17.36 | |||||
Kaltenkirchener Ts 1894 | ||||||||||
13 | Aron Keemers | 1998 | 280 | 36.17 | 1:17.62 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
14 | Sverre van Brink | 1998 | 266 | 35.43 | 1:18.93 | |||||
Osby Simsällskap | ||||||||||
15 | Steffen Deutsch | 1998 | 254 | 36.76 | 1:20.11 | |||||
Psv Schwerin | ||||||||||
16 | Arvid Elmberg | 1998 | 250 | 38.15 | 1:20.60 | |||||
Kristianstads SLS | ||||||||||
17 | Sven Teupke | 1998 | 235 | 39.81 | 1:22.29 | |||||
Tsv Klausdorf | ||||||||||
18 | Anes Jahic | 1998 | 223 | 41.29 | 1:23.76 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
19 | Patrick Schröder | 1998 | 222 | 40.83 | 1:23.89 | |||||
Kaltenkirchener Ts 1894 | ||||||||||
20 | Frederik Filtenborg | 1998 | 221 | 40.67 | 1:23.96 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
21 | Bartho Broeke | 1998 | 219 | 40.23 | 1:24.26 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
22 | Mathias Edvardsen | 1998 | 214 | 39.99 | 1:24.88 | |||||
Nakskov Svømme Klub | ||||||||||
23 | Jacob L. Hansen | 1998 | 196 | 39.76 | 1:27.44 | |||||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
24 | Jonas Poulsen | 1998 | 189 | 38.95 | 1:28.45 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
25 | Theis Vibskov Kristensen | 1998 | 173 | 43.29 | 1:31.08 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
26 | Sebastian Pal | 1998 | 146 | 45.00 | 1:36.33 | |||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
27 | Tobias Fosgau | 1998 | 141 | 47.06 | 1:37.52 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
28 | Marcus Møgelmose-Andersen | 1998 | 136 | 43.89 | 1:38.67 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
29 | Thor Erik Andreasen | 1998 | 136 | 46.60 | 1:38.74 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
30 | Jakob Sørensen | 1998 | 126 | 48.78 | 1:41.35 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
- | Andreas Bach Nielsen | 1998 | DNS | |||||||
Viborg Svømme Klub | ||||||||||
- | Christoffer Møldrup | 1998 | DSQ | 1 hand at turn at 75 | ||||||
Brædstrup Svømmeklub | ||||||||||
- | Mathias Knudsen | 1998 | DSQ | 1 hand at turn 75m | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
Event 6, 100m Medley Men, Finals 13 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Casper Eickhardt | 1999 | 9 | 408 | 31.06 | 1:08.43 | ||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
2 | Johann-Ludwig Herzog | 1999 | 7 | 338 | 33.26 | 1:12.86 | ||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
3 | Pierre Høgenhaug | 1999 | 6 | 308 | 35.61 | 1:15.19 | ||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
4 | Daniel Börjesson | 1999 | 5 | 298 | 34.42 | 1:16.03 | ||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
5 | Jakob Knoblauch | 1999 | 4 | 295 | 34.80 | 1:16.24 | ||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
6 | Daniel Furman | 1999 | 3 | 286 | 34.05 | 1:17.01 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Gustav Westerlin Larsen | 1999 | 2 | 284 | 36.92 | 1:17.23 | ||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
8 | Florian Haselbach | 1999 | 1 | 283 | 36.13 | 1:17.33 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
9 | Merlin Krause | 1999 | 281 | 35.65 | 1:17.51 | |||||
Sv Poseidon Hamburg | ||||||||||
10 | Eric Schneider | 1999 | 277 | 36.01 | 1:17.85 | |||||
Sv Zwickau 04 | ||||||||||
11 | Elias Christiansen | 1999 | 271 | 35.61 | 1:18.47 | |||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
12 | Niclas Budek | 1999 | 267 | 35.54 | 1:18.78 | |||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
13 | Tobias Eichhorn | 1999 | 262 | 1:19.31 | 1:19.31 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
14 | David Kurilenko | 1999 | 243 | 35.64 | 1:21.31 | |||||
Ljungby Simsällskap | ||||||||||
15 | Niclas Sobotzke | 1999 | 239 | 38.45 | 1:21.80 | |||||
Sv Poseidon Hamburg | ||||||||||
16 | Bjørn Dorph-Petersen | 1999 | 227 | 40.78 | 1:23.15 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
17 | Tom Hahn | 1999 | 227 | 39.55 | 1:23.22 | |||||
Sv Olympia Rostock | ||||||||||
18 | Rouven Raths | 1999 | 193 | 40.97 | 1:27.82 | |||||
Chemnitzer Psv E.v. | ||||||||||
19 | Oskar Skarin | 1999 | 191 | 42.74 | 1:28.09 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
20 | Oliver Phil Langsted | 1999 | 182 | 40.36 | 1:29.57 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
21 | Lauritz Sylvest Hofmann | 1999 | 169 | 44.08 | 1:31.84 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
22 | Jesper Holmdahl | 1999 | 151 | 44.41 | 1:35.36 | |||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
23 | Patrick Limburg | 1999 | 138 | 47.06 | 1:38.22 | |||||
Preetzer Tsv | ||||||||||
24 | Christoffer Kappel | 1999 | 127 | 49.18 | 1:41.05 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
25 | Frederik Moje | 1999 | 124 | 48.58 | 1:41.82 | |||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
- | Magnus Lerche | 1999 | DNS | |||||||
Aars Svømmeklub | ||||||||||
- | Vincent Radach | 1999 | DNS | |||||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
- | Hugo Bergman | 1999 | DSQ | Backstroke o/stommac | ||||||
S77 Stenungsund | ||||||||||
- | Leon Grassi | 1999 | DSQ | backstroke o/stommac | ||||||
Ksv Neptun Berlin von 1889 | ||||||||||
- | Rares Oprescu | 1999 | DSQ | 1 hand at turn 75m | ||||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
Event 6, 100m Medley Men, Finals 12 years |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Alexander Aslak Nørgaard | 2000 | 9 | 286 | 37.57 | 1:17.04 | ||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
2 | Illya Ponomarov | 2000 | 7 | 237 | 37.93 | 1:21.97 | ||||
Psv Schwerin | ||||||||||
3 | Jan Veit | 2000 | 6 | 214 | 38.82 | 1:24.81 | ||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
4 | Dominique Renné | 2000 | 5 | 204 | 40.26 | 1:26.18 | ||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
5 | Ben Fredrich | 2000 | 4 | 183 | 40.47 | 1:29.43 | ||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
6 | Bennet Weiss | 2000 | 3 | 175 | 43.03 | 1:30.69 | ||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
7 | Carl-Chr. Vitus Tversted | 2000 | 2 | 172 | 42.58 | 1:31.31 | ||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
8 | Andreas H. Paulsen | 2000 | 1 | 154 | 47.92 | 1:34.65 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
9 | Marcel Kuhn | 2000 | 153 | 44.55 | 1:34.91 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
10 | Jasper Arends | 2000 | 143 | 46.84 | 1:37.03 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
11 | Oliver Frøsig | 2000 | 138 | 46.19 | 1:38.25 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
12 | Jakub Kreft | 2000 | 133 | 46.84 | 1:39.40 | |||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
13 | Erik af Klinteberg | 2000 | 130 | 46.94 | 1:40.20 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
14 | Thijs Arends | 2000 | 116 | 51.55 | 1:44.06 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
- | Maximilian Walter | 2000 | DNS | |||||||
Sv Poseidon Hamburg | ||||||||||
- | Johan Vitus Tversted | 2000 | DSQ | 1 hand at turn 75m | ||||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
- | Max Pfeiffer | 2000 | DSQ | backstroke o/stommac | ||||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
- | Rik Cillessen | 2000 | DSQ | Async arms in fly | ||||||
de Waalstroom | ||||||||||
Event 6, 100m Medley Men, Finals 11 years and younger |
Place | Name | Born | Points | FINA | 50m | Finish | Status | |||
Club | ||||||||||
1 | Gustaf Palmqvist | 2001 | 9 | 257 | 37.41 | 1:19.82 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
2 | Ludwig Müller | 2001 | 7 | 214 | 40.19 | 1:24.82 | ||||
Svv Plauen | ||||||||||
3 | Yassin Kugler | 2001 | 6 | 196 | 42.18 | 1:27.42 | ||||
Sv Eidelstedt Hamburg | ||||||||||
4 | Jakob Grene | 2001 | 5 | 195 | 43.16 | 1:27.47 | ||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
5 | Philip Stenberg | 2001 | 4 | 194 | 40.43 | 1:27.66 | ||||
Simklubben Triton | ||||||||||
6 | Lars Kochmann | 2001 | 3 | 192 | 41.43 | 1:28.02 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
7 | Lucas Schenk | 2001 | 2 | 185 | 42.47 | 1:29.06 | ||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
8 | Maximilian Haack | 2001 | 1 | 185 | 41.70 | 1:29.12 | ||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
9 | Christian Eiermann | 2001 | 179 | 40.86 | 1:30.03 | |||||
Stv Limbach-Oberfrohna | ||||||||||
10 | Stephan Mitte | 2001 | 176 | 40.39 | 1:30.62 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
11 | Anton Wolter | 2002 | 169 | 42.37 | 1:31.89 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
12 | Bennet Aaron Simonides | 2001 | 165 | 42.14 | 1:32.58 | |||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
13 | Niclas Kopf | 2001 | 164 | 41.67 | 1:32.66 | |||||
Ssv 70 Halle-Neustadt | ||||||||||
14 | Tobias Bang Mikkelsen | 2002 | 163 | 45.62 | 1:32.86 | |||||
Svendborg Svømme Klub | ||||||||||
15 | Nowak Kamil | 2001 | 160 | 47.76 | 1:33.55 | |||||
Sportowy Wankan Legnica | ||||||||||
16 | Martin H. Abel | 2001 | 157 | 43.06 | 1:34.01 | |||||
West Swim Esbjerg | ||||||||||
17 | Christoffer H. Andersen | 2002 | 152 | 47.30 | 1:35.06 | |||||
Søllerød Svømmeklub SNIK | ||||||||||
18 | Hannes Donat | 2001 | 151 | 47.28 | 1:35.25 | |||||
Chemnitzer Psv E.v. | ||||||||||
19 | Jonas Franke | 2001 | 149 | 47.34 | 1:35.75 | |||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
20 | Felix Schenk | 2001 | 145 | 45.22 | 1:36.72 | |||||
Sg Einheit Rathenow E. V. | ||||||||||
21 | Alexander Grösel | 2001 | 143 | 44.80 | 1:36.99 | |||||
Ssv Freiberg 90 | ||||||||||
22 | Linus Forsgren | 2003 | 138 | 46.70 | 1:38.25 | |||||
Simklubben Triton | ||||||||||
23 | Paul Sievers | 2001 | 134 | 48.32 | 1:39.29 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
24 | Jann-Eric Wede | 2002 | 133 | 46.55 | 1:39.47 | |||||
Potsdamer Sv | ||||||||||
25 | Viktor Vladymyrskyy | 2001 | 132 | 46.47 | 1:39.73 | |||||
Chemnitzer Psv E.v. | ||||||||||
26 | Christian Schmadtke | 2001 | 129 | 46.34 | 1:40.57 | |||||
Esv Frankfurt Oder 1948 E.v | ||||||||||
27 | Oliver Mølby | 2001 | 122 | 52.34 | 1:42.34 | |||||
Swim Team Esbjerg | ||||||||||
28 | Etienne Weinbach | 2002 | 121 | 52.51 | 1:42.66 | |||||
Tsv Rotweiss Niebüll | ||||||||||
29 | Per Alvar Bielenberg | 2001 | 118 | 50.72 | 1:43.36 | |||||
Sv Neptun Kiel | ||||||||||
30 | Esben F. Buchwaldt | 2002 | 107 | 50.63 | 1:46.86 | |||||
Svømmeklubben Grindsted | ||||||||||
31 | Lawrence Langley | 2001 | 87 | 55.85 | 1:54.66 | |||||
Støvring Svømmeklub Pingvinen | ||||||||||
32 | Bart Arends | 2002 | 75 | 57.22 | 2:00.24 | |||||
de Waalstroom | ||||||||||
- | Luca Füllbrandt | 2001 | DSQ | 1 hand at turn 75m | ||||||
Sv Poseidon Hamburg | ||||||||||
Generated by WinGrodan 1.19.08 | Print Date | 19 May 2012 |
Licensed to: West Swim Esbjerg | Print Time | 22:01 |