Resultater for Danmarks Mesterskaber langbane (DM-L/DJM-L/DÃ…M1-L)
Her vises alle stævnets resultater opdelt i stævneafsnit.
Stævneafsnit
Resultat Løb 13 (Finaler) - Officiel |
Stævne navn | Danmarks Mesterskaber (L) | Udskriftsdato | 10 juli 2012 | |||
Stævne by | Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 13:53 | |||
Arrangør | Dansk Svømmeunion | |||||
Bassin | 50m | |||||
Stævne dato | 10 juli 2012 |
Løb 13, 4X200m Frisvømning Damer, Finaler |
Europarekord Senior: Storbrittanien (1900) 7:45.51 2009-07-30 |
Nordisk Rekord Senior: SWE (1900) 7:53.83 2008-08-13 |
Dansk Rekord Senior: Sigma NS (1900) 8:08.65 2009-04-08 |
Dansk Rekord Junior: Sigma Piger (1900) 8:28.49 2010-03-28 |
Plac. | Navn | Født | Klub | 100m | 200m | Opnået | Status | |||
1 | Kvik Piger | 1999 | Svømmeklubben Kvik, Kastrup | 9:02.80 | ||||||
Chamie Kann | 1999 | 1:07.48 | 2:19.32 | 2:19.32 | ||||||
Mei Mei Dreyer | 1998 | 1:05.43 | 2:16.39 | 4:35.71 | ||||||
Alberte Sara Cornelius | 1998 | 1:05.67 | 2:16.69 | 6:52.40 | ||||||
Josephine Holm | 1999 | 1:02.59 | 2:10.40 | 9:02.80 | ||||||
2 | Sigma Piger 1 | 0 | Sigma Swim | 9:05.37 | ||||||
Anna Boutrup | 1998 | 1:05.73 | 2:13.89 | 2:13.89 | ||||||
Anne Huse Gaarde-Hansen | 1999 | 1:08.55 | 2:19.94 | 4:33.83 | ||||||
Cecilie Høgskilde | 1999 | 1:08.02 | 2:20.98 | 6:54.81 | ||||||
Caroline Erichsen | 1998 | 1:02.48 | 2:10.56 | 9:05.37 | ||||||
3 | Pigerne 1 | 1998 | GI-40 Hermes | 9:13.31 | ||||||
Maria Grandt | 1998 | 1:07.90 | 2:18.42 | 2:18.42 | ||||||
Tenna Jensen | 1998 | 1:08.03 | 2:24.37 | 4:42.79 | ||||||
Rikke Dehn | 1999 | 1:04.89 | 2:14.64 | 6:57.43 | ||||||
Mathilde Zaggai | 1998 | 1:06.26 | 2:15.88 | 9:13.31 | ||||||
4 | Vat Copenhagen 1 | 0 | VAT København | 9:13.84 | ||||||
Amalie Mortensen | 1998 | 1:06.68 | 2:22.00 | 2:22.00 | ||||||
Emilie Heick | 1999 | 1:05.99 | 2:15.64 | 4:37.64 | ||||||
Rikke Munkholm | 1998 | 1:06.00 | 2:15.38 | 6:53.02 | ||||||
Julie Bingen Jacobsen | 1999 | 1:06.64 | 2:20.82 | 9:13.84 | ||||||
5 | Lyngby Piger 1 | 1998 | Lyngby Svømmeklub | 9:15.88 | ||||||
Amanda Højberg | 1998 | 1:05.59 | 2:14.65 | 2:14.65 | ||||||
Sophie Amalie Schøn | 1999 | 1:08.00 | 2:21.76 | 4:36.41 | ||||||
Anna Brandt Nielsen | 1998 | 1:06.64 | 2:17.55 | 6:53.96 | ||||||
Emilie Elmeros Jersild | 1998 | 1:07.16 | 2:21.92 | 9:15.88 | ||||||
6 | Agf Piger | 0 | Agfs Svømmeafdeling | 9:18.95 | ||||||
Astrid Fly Oredsson | 1998 | 1:08.40 | 2:21.33 | 2:21.33 | ||||||
Emma H. Christiansen | 1999 | 1:08.34 | 2:19.37 | 4:40.70 | ||||||
Mathilde Kjeldsen | 1999 | 1:07.44 | 2:19.27 | 6:59.97 | ||||||
Cecilie Lykke Hansen | 1999 | 1:06.01 | 2:18.98 | 9:18.95 | ||||||
7 | Gentofte Piger | 0 | Gentofte Svømme Klub | 9:19.13 | ||||||
Emilie Falbe-Hansen | 1999 | 1:08.34 | 2:21.44 | 2:21.44 | ||||||
Signe Bro | 1999 | 1:06.47 | 2:15.13 | 4:36.57 | ||||||
Frederikke Holm Iversen | 1998 | 1:07.90 | 2:22.49 | 6:59.06 | ||||||
Alma Lundin | 1998 | 1:07.84 | 2:20.07 | 9:19.13 | ||||||
8 | Triton Piger 1 | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 9:28.71 | ||||||
Cecilie F. Jensen | 1998 | 1:05.74 | 2:14.58 | 2:14.58 | ||||||
Katrine B. Hansen | 1999 | 1:08.29 | 2:20.38 | 4:34.96 | ||||||
Caroline Amalie Duus | 1998 | 1:08.44 | 2:23.41 | 6:58.37 | ||||||
Emma Lyngby Larsen | 1998 | 1:12.97 | 2:30.34 | 9:28.71 | ||||||
9 | Stv-Piger | 1998 | Swim Team Vestsjælland | 9:37.67 | ||||||
Maria Tanderup Hansen | 1998 | 1:08.32 | 2:19.69 | 2:19.69 | ||||||
Cæcilie Schade Cantby | 1998 | 1:07.03 | 2:20.79 | 4:40.48 | ||||||
Amanda Glerup Andersen | 1998 | 1:10.91 | 2:28.68 | 7:09.16 | ||||||
Astrid Ovesen | 1999 | 1:13.51 | 2:28.51 | 9:37.67 | ||||||
10 | Køge Piger | 1998 | Køge Svømmeklub | 9:38.50 | ||||||
Emma Hansen | 1999 | 1:11.08 | 2:28.65 | 2:28.65 | ||||||
Astrid Delin | 1999 | 1:09.47 | 2:24.90 | 4:53.55 | ||||||
Kathrine Hansen | 1998 | 1:06.40 | 2:17.80 | 7:11.35 | ||||||
Ida Henriksen | 1998 | 1:11.77 | 2:27.15 | 9:38.50 | ||||||
11 | Piger Viborg | 1998 | Viborg Svømme Klub | 9:46.76 | ||||||
Cecilie Forsberg Adolfsen | 1998 | 1:12.26 | 2:28.78 | 2:28.78 | ||||||
Lærke Harksen Nehmdahl | 1999 | 1:11.04 | 2:26.04 | 4:54.82 | ||||||
Ida Kristensen | 1998 | 1:08.96 | 2:24.77 | 7:19.59 | ||||||
Caroline Beck | 1998 | 1:12.48 | 2:27.17 | 9:46.76 | ||||||
12 | Vat Copenhagen 2 | 0 | VAT København | 9:48.81 | ||||||
Nanna Drewsen | 1998 | 1:08.38 | 2:21.83 | 2:21.83 | ||||||
Laura Christensen | 1999 | 1:11.56 | 2:26.59 | 4:48.42 | ||||||
Sarah Mariner | 1998 | 1:12.19 | 2:31.72 | 7:20.14 | ||||||
Josefine Pedersen | 1999 | 1:12.36 | 2:28.67 | 9:48.81 | ||||||
13 | Sto Piger | 0 | Swim Team Odense | 9:51.98 | ||||||
Camilla Rask | 1999 | 1:09.95 | 2:26.33 | 2:26.33 | ||||||
Sofia Zachariassen | 1999 | 1:10.26 | 2:25.91 | 4:52.24 | ||||||
Anna Lund Henriksen | 1998 | 1:11.65 | 2:30.44 | 7:22.68 | ||||||
Helena Terp | 1999 | 1:11.31 | 2:29.30 | 9:51.98 | ||||||
14 | Mk´s Turbo Tøser | 0 | Aalborg Svømmeklub | 9:52.49 | ||||||
Caroline Hauritz Jensen | 1999 | 1:12.32 | 2:30.76 | 2:30.76 | ||||||
Jackie Gade | 1998 | 1:06.34 | 2:17.80 | 4:48.56 | ||||||
Lisa Schøn | 1999 | 1:11.76 | 2:28.05 | 7:16.61 | ||||||
Karoline Lehmann | 1999 | 1:15.42 | 2:35.88 | 9:52.49 | ||||||
15 | Gsc Åm Piger | 1998 | Gladsaxe Idræts Forening | 9:56.50 | ||||||
Veronika Storm | 1998 | 1:12.43 | 2:29.78 | 2:29.78 | ||||||
Freja Gram | 1999 | 1:09.90 | ||||||||
Laura Rimmer Hansen | 1998 | 6:05.10 | 7:23.84 | 7:23.84 | ||||||
Amalie Henum | 1999 | 1:14.75 | 2:32.66 | 9:56.50 | ||||||
16 | Hørsholm Piger | 0 | Hørsholm Svømmeforening | 10:01.68 | ||||||
Thea Schulze | 1998 | 1:09.51 | 2:24.12 | 2:24.12 | ||||||
Sofia Altoft | 1998 | 1:09.96 | 2:26.64 | 4:50.76 | ||||||
Stinna Schnabl | 1999 | 1:13.71 | 2:34.36 | 7:25.12 | ||||||
Tania Berry | 1998 | 1:14.35 | 2:36.56 | 10:01.68 | ||||||
17 | Triton Piger 2 | 1998 | Svømmeklubben Triton Ballerup | 10:10.87 | ||||||
Nanna Sonne | 1999 | 1:13.23 | 2:30.47 | 2:30.47 | ||||||
Rebecca Grønlund | 1998 | 1:08.93 | 2:25.07 | 4:55.54 | ||||||
Nicoline Clement | 1999 | 1:12.01 | 2:31.45 | 7:26.99 | ||||||
Sofie Strandby | 1999 | 1:17.44 | 2:43.88 | 10:10.87 | ||||||
- | Lyngby Piger 2 | 1998 | Lyngby Svømmeklub | DSQ | Tyvstart 3. svømmer | |||||
Helena Kornerup Klejstrup | 1999 | 1:11.75 | 2:29.29 | 2:29.29 | ||||||
Louise Bromose | 1999 | 4:57.57 | ||||||||
- | Pigerne 2 | 1998 | GI-40 Hermes | DSQ | Tyvstart 1. svømmer | |||||
Oprettet af WinGrodan 1.19.08 | Udskriftsdato | 10 juli 2012 |
Licens til Swim Team Esbjerg | Udskriftstidspunkt | 13:53 |